Laddar...
Majauktion
Visning:
24/5 kl 12 - 19
25/5 kl 12 -17
26/5 kl 12 - 16
Auktion:
26/5 kl 16
Lägsta föremålsnummer
- MöblerRensa filter
6
Ekström, Jan för Conform, Holsbybrunn, snurrfåtölj, textilklädd på fot i formgjuten aluminium, "Gyro", etikettmärkt
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
9
Norell, Arne, fåtöljer, 1 par, ask med brun läderklädsel, safari-typ, "Sirocco" design 1964, framstår i närmast nyskick
SlutprisInga bud
Värdering14 000 - 15 000 SEK
12
Ohlsson, Folke för Duxello, soffa, ek med blå, original ylleklädsel, USA 247, design 1955, detta ex inköpt 1956, l 125 cm
SlutprisInga bud
Värdering8 000 - 9 000 SEK
16
Skogh, Svante för Säffle, matbord, "Cortina", palisander,2 iläggsskivor, tot längd 198 cm
SlutprisInga bud
Värdering7 000 - 8 000 SEK
23
Okänd designer för Sits, fåtölj, ek och cognacsfärgat läder, "Greta", etikettsignerad
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
25
Skogh, Svante, matbord samt 6 stolar, mahogny, "Vindö", 1 iläggsskiva, bord tot längd 189 cm
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
35
Okänd designer, fåtölj, krom med svart läderklädsel, modell liknande Le Corbusiers LC3, framstår i närmast nyskick
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
38
Okänd designer för TMT, Talgø, Norge, hallspegel, röd- och svartlackerat trä, låda i sarg, höjd 127 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
40
Okänd designer för Sika Design, Danmark, stolar, 6 st, rotting, "Fleur", smärre skador
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
41
Fryklund, Sven-Erik för Hagafors stolfabrik, karmstol, "Haga",
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
42
Wegner, Hans J för Andreas Tuck, matbord med 2 tilläggskivor, teak, modell AT-310, design 1952, brännstämplat, totalt 240 x 86 cm
SlutprisInga bud
Värdering14 000 - 15 000 SEK
44
Vippbord, bemålat trä, barock, 1700-talets 1 kvartal, balusterstam på tredelad fot, oval skiva med dekor av blomsterurna, längd 96 cm, renoverat
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
45
Hörlin Holmquist, Kerstin för NK:s verkstäder/Triva-serien, sideboard, mahogny med mässingsbeslag, etikettsignerat, b 122 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 400 - 2 600 SEK
46
Spelbord, valnöt med intarsia och läderklädd skiva, Queen Anne, 1700-talets början, cabrioleben, profilerad skiva, fällbar skiva, längd 93 cm, hårt renoverat
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
48
Okänd designer, 1960-tal, soffbord, 1 par, palisander, längd 140 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
56
Okänd designer, taburetter, 1 par, krom med svart skinnklädsel, modell snarlik, Ludvig Mies Van Der Rohes "Barcelona", modern tillverkning
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
60
Stolar, 2 st, mahogny, senempirestil, så kallade Göteborgsstolar,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
61
Okänd designer, tidskrifts/bokhylla, teak/mahogny, bredd 78 cm
Slutpris450 SEK
Värdering500 - 600 SEK
71
Okänd designer, 1960-tal, bänk, palisander, längd 140 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
72
Okänd designer för Åsa-Möbler, lampbord, palisander, längd 62 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
73
Soffbord, mahogny med mässingsbeslag, så kallat Butlers tray, lös benställning, längd 89 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
85
Okänd dansk designer, soffbord, borstat stål med glasskiva, l 140 cm, skiva med mindre nagg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
117
Okänd designer (för Bauhaus?), stolar, 1 par, krom med röd galonklädsel, stämplad datering 1953
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
142
Armstolar, 2 st, lackerat och förgyllt trä, så kallade svenska modellen med "skrattrygg", 1 gustavianskt provinsarbete, sekelskiftet 1800, 1 sekelskiftet 1900, slitage, förstärkningar
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
146
Byrå, mahogny med mässingsbeslag, 1800-tal, bukig front, 4 lådor, bredd 69 cm
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
158
Okänd designer för AB Nybrofabriken, Fröseke, hallmöbel med spegel, palisander, "Miljö M 23" underrede med 2 lådor, etikettsignerad, h 170 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
166
Space Copenhagen för Mater, pall, svartbetsad bok med svart lädersits, "High Stool H69", höjd 70 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
195
Mogensen, Börge för Fredericia, fåtöj, ek, modellnummer 227, design 1961, stämpelsignerad, b 75 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
223
Okänd designer för IKEA, serveringsvagn, fur, "Halsa", 1970-tal, längd 140 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
224
Okänd designer, klaffbord, teak/bok, tot längd 170 cm
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
225
Malmsten, Carl, sänggavlar, 2 st, teak, Avenue, innermått cirka 90 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
226
Okänd designer, stereomöbel, palisander, längd 140 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
227
Wörtz, Erik för IKEA, soffbord, ek, 1960-tal, brännstämplat, längd 180 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
228
Bender, Lennart för Ulferts, Tibro, matsalsgrupp, teak, bord samt 4 stolar, bord med 2 utdragbara skivor, tot längd xx cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
229
Okänd designer, 1970-tal, blomsterbord, teak/plåt, längd 50 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
232
Okänd designer för Kinnarps, jalusiskåp, höjd 146 cm, etikettmärkt, nyckel saknas
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
234
Okänd designer för Silkeborg, fåtölj, bok, vinröd dyna, etikettmärkt
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
236
Byrå, svart- och grålackerat trä, 1800-talets 2 hälft, front med 4 lådor, b 113 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
238
Slagbord, ek, 1900-talets 2 hälft, total längd 187 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
239
Okänd designer för Hjort Knudsen, fåtölj, bonat trä med vit läderklädsel
SlutprisInga bud
Värdering40 - 500 SEK
256
Hovmand-Olsen, Arne, lampbord, palisander, längd 34 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
257
Okänd dansk designer, bokhyllor, 1 par, palisander, 1950-60-tal, b 116, h 78 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
258
Okänd dansk designer, 1950-60-tal, lampbord, palisander med kakelplattor, dubbla skivor, längd 40 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
260
Okänd dansk designer, serveringsvagn, teak, 1960-tal, löstagbar bricka, längd 62 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
291
Andersson, Rutger för Tenzo, byrå, svartlackerad MDF med metallbeslag, "Malibu", design 1988, bredd 86 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
293
Hansen, Mogens för Stouby Polster Møbelfabrik, fåtölj, böjträ med ljusbrun läderklädsel, modell MH101
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
307
Trädgårdsmöbel, 4 delar, lackerad aluminium, modern tillverkning, 3 stolar samt bord
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
308
Henningsen, Frits, soffbord, palisander, 4 lådor i sarg, ben med mässingsskoningar (1 saknas), längd 130 cm
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
KONTAKT
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. 035-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Öppettider 14-17 varje helgfri vardag
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.