Laddar...

Majauktion

Visning:

24/5 kl 12 - 19

25/5 kl 12 -17

26/5 kl 12 - 16

Auktion:

26/5 kl 16

Majauktion
Avslutad
Brosch, 18 karat vitguld med 1 facettslipad akvamarin om cirka 5 carat samt 14 8-slipade diamanter om totalt 0,22 carat, l 55mm, vikt 6,2 gram, stämplad C G Hallberg Stockholm 1952
13
Brosch, 18 karat vitguld med 1 facettslipad akvamarin om cirka 5 carat samt 14 8-slipade diamanter om totalt 0,22 carat, l 55mm, vikt 6,2 gram, stämplad C G Hallberg Stockholm 1952
SlutprisInga bud
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Avslutad
Smyckegarnityr, 3 delar, 8(!) karat vitguld med 76 åttkantslipade diamanter och facettslipade mörkblå safirer, modern tillverkning, halsband samt 2 örhängen, total l 40 cm, total vikt 13,3 gram
15
Smyckegarnityr, 3 delar, 8(!) karat vitguld med 76 åttkantslipade diamanter och facettslipade mörkblå safirer, modern tillverkning, halsband samt 2 örhängen, total l 40 cm, total vikt 13,3 gram
SlutprisInga bud
Värdering6 000 - 7 000 SEK
Avslutad
Armlänk, 18 karat rödguld, utländska stämplar, l 19 cm, vikt 10 gram
49
Armlänk, 18 karat rödguld, utländska stämplar, l 19 cm, vikt 10 gram
Slutpris5 500 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Avslutad
Armlänk, 18 karat rödguld, stämplad Esto AB Stockholm 1965, l 21 cm, vikt 28,7 gram
50
Armlänk, 18 karat rödguld, stämplad Esto AB Stockholm 1965, l 21 cm, vikt 28,7 gram
Slutpris14 000 SEK
Värdering13 000 - 14 000 SEK
Avslutad
Reservoirpenna, sterlingsilver med stift i 14 karat rödguld, Schaeffer
70
Reservoirpenna, sterlingsilver med stift i 14 karat rödguld, Schaeffer
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Parti silver, total vikt ca 250 gram
84
Parti silver, total vikt ca 250 gram
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Guldmynt, 1000 kronor, Ishockey VM 1989, 5,8 gram 900/1000 guld (21,6 karat)
95
Guldmynt, 1000 kronor, Ishockey VM 1989, 5,8 gram 900/1000 guld (21,6 karat)
Slutpris3 400 SEK
Värdering2 800 - 3 000 SEK
Avslutad
Guldmynt, 2000 kronor, Jubileumsmynt 1999-2000, 13 gram 900/1000 guld (21,6 karat)
97
Guldmynt, 2000 kronor, Jubileumsmynt 1999-2000, 13 gram 900/1000 guld (21,6 karat)
Slutpris8 000 SEK
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Avslutad
Guldmynt, 2000 kronor, Stockholm 750 år 2002, 12 gram 900/1000 guld (21,6 karat)
98
Guldmynt, 2000 kronor, Stockholm 750 år 2002, 12 gram 900/1000 guld (21,6 karat)
Slutpris7 000 SEK
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Avslutad
Minnesmynt, 35 st, 200 kronor 925/1000 silver, total vikt 946 gram
99
Minnesmynt, 35 st, 200 kronor 925/1000 silver, total vikt 946 gram
Slutpris6 500 SEK
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Avslutad
Guldmynt, 2000 kronor, Nobelpriset 100 år 2001, 12 gram 900/1000 guld (21,6 karat)
100
Guldmynt, 2000 kronor, Nobelpriset 100 år 2001, 12 gram 900/1000 guld (21,6 karat)
Slutpris7 000 SEK
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Avslutad
Bordsur/brevpress, glas och koppar, Nacar, 1900-talets mitt,
101
Bordsur/brevpress, glas och koppar, Nacar, 1900-talets mitt,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Bordsur/brevpress, glas och mässing, Doxa, 1900-talets mitt,
102
Bordsur/brevpress, glas och mässing, Doxa, 1900-talets mitt,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Damarmbandsur Gucci 3000L
240
Damarmbandsur Gucci 3000L
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Diverse silver, total vikt 130 gr
241
Diverse silver, total vikt 130 gr
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Klimkiewicz, Elzbieta (Ella K), hänge, sterlingsilver med infattad onyx, turkos samt strasstenar, h 8 cm
313
Klimkiewicz, Elzbieta (Ella K), hänge, sterlingsilver med infattad onyx, turkos samt strasstenar, h 8 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Klimkiewicz, Elzbieta (Ella K), hänge, keramik med infattade stenar, signerat, h 6 cm
314
Klimkiewicz, Elzbieta (Ella K), hänge, keramik med infattade stenar, signerat, h 6 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Klimkiewicz, Elzbieta (Ella K), hänge, keramik med infattade pärlor och ametister (?), signerat och daterat 2006, h 18 cm
316
Klimkiewicz, Elzbieta (Ella K), hänge, keramik med infattade pärlor och ametister (?), signerat och daterat 2006, h 18 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Kaffe- och gräddkanna, silver, régence-stil, 1800-talets slut, bukiga med driven blomdekor, stämplade Gustaf Möllenborg Stockholm 1887, h 13 respektive 27 cm, total vikt 1020 gram
324
Kaffe- och gräddkanna, silver, régence-stil, 1800-talets slut, bukiga med driven blomdekor, stämplade Gustaf Möllenborg Stockholm 1887, h 13 respektive 27 cm, total vikt 1020 gram
Slutpris6 000 SEK
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Avslutad
Parti theskedar mm, silver, total vikt 190 gram
326
Parti theskedar mm, silver, total vikt 190 gram
Slutpris900 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Fuster, Pablo för Relojeria Alemana, Palma, Mallorca, brosch/hänge, lapis Lazuli och kvarts med montage i 18 karat rödguld, stämplad och testar för 18 karat, 70 x 55 mm
361
Fuster, Pablo för Relojeria Alemana, Palma, Mallorca, brosch/hänge, lapis Lazuli och kvarts med montage i 18 karat rödguld, stämplad och testar för 18 karat, 70 x 55 mm
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Medalj, silver; Pro Patrias För Trohet och Flit, 12:2 (1) storleken, Gustav V
372
Medalj, silver; Pro Patrias För Trohet och Flit, 12:2 (1) storleken, Gustav V
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Fat, silver, bär dedikation, diameter 27 cm, vikt 450 gram
374
Fat, silver, bär dedikation, diameter 27 cm, vikt 450 gram
Slutpris2 400 SEK
Värdering1 400 - 1 500 SEK
Avslutad
Matsked, silver, fiolmodell, stämplad Peter Gillberg Varberg 1780, l 21 cm, vikt 53 gr, initialer
375
Matsked, silver, fiolmodell, stämplad Peter Gillberg Varberg 1780, l 21 cm, vikt 53 gr, initialer
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Theskedar, 12 st, silver, gammalfransk modell, total vikt 240 gram
376
Theskedar, 12 st, silver, gammalfransk modell, total vikt 240 gram
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Parti div silver, bla servettringar, supkoppar mm, total vikt 270 gram
377
Parti div silver, bla servettringar, supkoppar mm, total vikt 270 gram
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Bolin, W A, matgaffel, silver, l 20 cm, vikt 70 gram
387
Bolin, W A, matgaffel, silver, l 20 cm, vikt 70 gram
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Parti theskedar mm silver, total vikt 855 gram
390
Parti theskedar mm silver, total vikt 855 gram
Slutpris5 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Matbestick, 6+6+6 st, silver, "Taffel", Thorvald Marthinsen Sølvvarefabrikk, Norge, design 1959, silvervikt exklusive knivar 465 gram
391
Matbestick, 6+6+6 st, silver, "Taffel", Thorvald Marthinsen Sølvvarefabrikk, Norge, design 1959, silvervikt exklusive knivar 465 gram
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Servis, 3 delar, silver, sockerskål, gräddkanna samt bricka längd 16 cm, total vikt 305 gram gram
395
Servis, 3 delar, silver, sockerskål, gräddkanna samt bricka längd 16 cm, total vikt 305 gram gram
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Avslutad
Kaffeservis, 3 delar, silver, nyrokokostil, antagligen Tyskland, svenska importstämplar, kaffekanna h 27 cm, total vikt 1200 gram
398
Kaffeservis, 3 delar, silver, nyrokokostil, antagligen Tyskland, svenska importstämplar, kaffekanna h 27 cm, total vikt 1200 gram
Slutpris6 000 SEK
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Avslutad
Förtjänstmedalj, 23 och 18 karat (kronan) rödguld,  "För nit och redlighet i rikets tjänst", Gustav VI Adolf, guldvikt cirka 13 gram
400
Förtjänstmedalj, 23 och 18 karat (kronan) rödguld, "För nit och redlighet i rikets tjänst", Gustav VI Adolf, guldvikt cirka 13 gram
Slutpris8 000 SEK
Värdering6 500 - 7 000 SEK
Avslutad
Kaffeservis, 3 delar, silver, kaffekanna h 24 cm, total vikt 1200 gram
414
Kaffeservis, 3 delar, silver, kaffekanna h 24 cm, total vikt 1200 gram
SlutprisInga bud
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Avslutad
Ring, 18 karat rödguld, svenska stämplar 1988, innerdiameter 17 mm, vikt 3,6 gram
433
Ring, 18 karat rödguld, svenska stämplar 1988, innerdiameter 17 mm, vikt 3,6 gram
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Avslutad
Besticksuppsättning, silver, 2 snarlika modeller, total vikt exklusive knivar 1325 gram, mestadels med initial "Ö"
434
Besticksuppsättning, silver, 2 snarlika modeller, total vikt exklusive knivar 1325 gram, mestadels med initial "Ö"
Slutpris8 000 SEK
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Avslutad
Ring, 18 karat vit guld med 2 briljant- och fyra åttkantslipade diamanter om totalt 0,51 carat enligt gravyr, svårtydda svenska stämplar, innerdiameter 16 mm, vikt 3,7 gram
500
Ring, 18 karat vit guld med 2 briljant- och fyra åttkantslipade diamanter om totalt 0,51 carat enligt gravyr, svårtydda svenska stämplar, innerdiameter 16 mm, vikt 3,7 gram
Slutpris4 000 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Avslutad
Klimkiewicz, Elzbieta (Ella K), hänge, keramik med monterade strasstenar, pyritkluster, konstpärlor och hajskinn, h 26 cm
538
Klimkiewicz, Elzbieta (Ella K), hänge, keramik med monterade strasstenar, pyritkluster, konstpärlor och hajskinn, h 26 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Klimkiewicz, Elzbieta (Ella K), hänge, keramik och läder med monterade strasstenar och pärlor, h 11 cm
539
Klimkiewicz, Elzbieta (Ella K), hänge, keramik och läder med monterade strasstenar och pärlor, h 11 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Klimkiewicz, Elzbieta (Ella K), hänge, keramik, ametistkluster och strass, signerat, h 11 cm
540
Klimkiewicz, Elzbieta (Ella K), hänge, keramik, ametistkluster och strass, signerat, h 11 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Klimkiewicz, Elzbieta (Ella K), ring, keramik med monterade strasstenar, pärlemor och onyx, l 6,5 cm
541
Klimkiewicz, Elzbieta (Ella K), ring, keramik med monterade strasstenar, pärlemor och onyx, l 6,5 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Waltermark, Tamara för Tamara Designs, ring, förgylld brons och vitmetall, i form av mask, signerad, l 3 cm
542
Waltermark, Tamara för Tamara Designs, ring, förgylld brons och vitmetall, i form av mask, signerad, l 3 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Klimkiewicz, Elzbieta (Ella K), brosch, keramik med monterade strasstenar, dekor av mun, signerad, h 10 cm
543
Klimkiewicz, Elzbieta (Ella K), brosch, keramik med monterade strasstenar, dekor av mun, signerad, h 10 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Klimkiewicz, Elzbieta (Ella K), ring, keramik med monterade strasstenar och pärlor, signerad, l 5 cm
544
Klimkiewicz, Elzbieta (Ella K), ring, keramik med monterade strasstenar och pärlor, signerad, l 5 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Waltermark, Tamara för Tamara Designs, halssmycke, keramik, metall och gummi, hänge i form av mask, halsband i form av orm, signerat, hänge h 6,5 cm
545
Waltermark, Tamara för Tamara Designs, halssmycke, keramik, metall och gummi, hänge i form av mask, halsband i form av orm, signerat, hänge h 6,5 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Klimkiewicz, Elzbieta (Ella K), halskrage, förgylld metall med glasstenar och onyx, dekor av orm
546
Klimkiewicz, Elzbieta (Ella K), halskrage, förgylld metall med glasstenar och onyx, dekor av orm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Waltermark, Tamara för Tamara Designs, ring, keramik och vitmetall, i form av mask, signerad, l 5 cm
547
Waltermark, Tamara för Tamara Designs, ring, keramik och vitmetall, i form av mask, signerad, l 5 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Klocklänk, 18 karat rödguld, medföljer damarmbandsur, förgylld metall, total vikt 19,5 gram
548
Klocklänk, 18 karat rödguld, medföljer damarmbandsur, förgylld metall, total vikt 19,5 gram
Slutpris5 000 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Avslutad
Halskedja med hänge, 18 karat rödguld, hänge i form av kronhjort, l 42 cm, total vikt 7,2 gram
549
Halskedja med hänge, 18 karat rödguld, hänge i form av kronhjort, l 42 cm, total vikt 7,2 gram
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.