Laddar...

Majauktion

Visning:

24/5 kl 12 - 19

25/5 kl 12 -17

26/5 kl 12 - 16

Auktion:

26/5 kl 16

Majauktion
Avslutad
Okänd konstnär, skulptur, skuren sten på sockel, fourfaced Buddha, Kambodja, 1900-tal, höjd 22 cm
467
Okänd konstnär, skulptur, skuren sten på sockel, fourfaced Buddha, Kambodja, 1900-tal, höjd 22 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Mask, skuret och bemålat trä med infällda franska mynt, Fang, Gabon eller Kamerun, 1900-talets 2 hälft, höjd 32 cm
468
Mask, skuret och bemålat trä med infällda franska mynt, Fang, Gabon eller Kamerun, 1900-talets 2 hälft, höjd 32 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Skulptur, skuret och bemålat trä, 1800-talets 2 hälft, stående soldat, h 31 cm, bruksslitage
497
Skulptur, skuret och bemålat trä, 1800-talets 2 hälft, stående soldat, h 31 cm, bruksslitage
Slutpris1 100 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Kanevad, Gunnar, egen verkstad, Linköping, skulptur/pussel, fur, "Mars Liv -72", stämpelsignerad, h 23,5 cm
502
Kanevad, Gunnar, egen verkstad, Linköping, skulptur/pussel, fur, "Mars Liv -72", stämpelsignerad, h 23,5 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Engman, Kjell för Kosta Boda, skulpturer, sandgjutet glas, "Man in Trenchcoat", ur serien "Catwalk", höjd 16-20 cm, någon nagg
525
Engman, Kjell för Kosta Boda, skulpturer, sandgjutet glas, "Man in Trenchcoat", ur serien "Catwalk", höjd 16-20 cm, någon nagg
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Vallien, Bertil för Kosta Boda, fat/skulpturer, glas, 3 st, 15 x 15 cm
526
Vallien, Bertil för Kosta Boda, fat/skulpturer, glas, 3 st, 15 x 15 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Andersson, Axel (AXA), skulptur, terrakotta, Adam och Eva, signerad, h 50 cm,
572
Andersson, Axel (AXA), skulptur, terrakotta, Adam och Eva, signerad, h 50 cm,
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda, pokalglas, dekor av blå tulpaner, sign, höjd 25 cm
598
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda, pokalglas, dekor av blå tulpaner, sign, höjd 25 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda, pokalglas, dekor av röda tulpaner, sign, höjd 25 cm
599
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda, pokalglas, dekor av röda tulpaner, sign, höjd 25 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Holm, Åke, skulptur, stengods, "Moses med stentavlorna", signerad, höjd 31 cm
620
Holm, Åke, skulptur, stengods, "Moses med stentavlorna", signerad, höjd 31 cm
Slutpris3 600 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Holm, Åke, skulptur, stengods, personer på drakskepp, signerad, längd 31 cm
621
Holm, Åke, skulptur, stengods, personer på drakskepp, signerad, längd 31 cm
Slutpris5 500 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Väggrelief, gips, 1900-tal, mytologisk scen, h 80 cm
623
Väggrelief, gips, 1900-tal, mytologisk scen, h 80 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda, vas, glas, "Open Minds", design 1986, dekor av ansikte, signerad, höjd 28 cm
635
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda, vas, glas, "Open Minds", design 1986, dekor av ansikte, signerad, höjd 28 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Figuriner, 8 st, porslin, Royal Copenhagen, barn mm, polykrom underglasyrdekor
678
Figuriner, 8 st, porslin, Royal Copenhagen, barn mm, polykrom underglasyrdekor
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Avslutad
Figuriner, 12 st, porslin, B&G, barn mm, polykrom underglasyrdekor
679
Figuriner, 12 st, porslin, B&G, barn mm, polykrom underglasyrdekor
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Avslutad
Figuriner, 8 st, porslin, Royal Copenhagen och B&G, djur, polykrom underglasyrdekor
680
Figuriner, 8 st, porslin, Royal Copenhagen och B&G, djur, polykrom underglasyrdekor
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Figuriner, 10 st, porslin, Lladró och NAO, barn mm, polykrom underglasyrdekor
681
Figuriner, 10 st, porslin, Lladró och NAO, barn mm, polykrom underglasyrdekor
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Parti porslin och keramik, Royal Copenhagen, Karl Ens mm
682
Parti porslin och keramik, Royal Copenhagen, Karl Ens mm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Hummel, Maria för Wilhelm Goebel, figuriner, 3 st, glaserat flintgods, barn, h 6 - 13 cm
688
Hummel, Maria för Wilhelm Goebel, figuriner, 3 st, glaserat flintgods, barn, h 6 - 13 cm
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Thomsen, Christian för Royal Copenhagen, figurin, porslin, flicka på strand, modellnummer 1229, design 1924, polykrom underglasyrdekor, h 13 cm
694
Thomsen, Christian för Royal Copenhagen, figurin, porslin, flicka på strand, modellnummer 1229, design 1924, polykrom underglasyrdekor, h 13 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Skulptur, bemålad gips, 1950-tal, i form av sittande dansös, höjd 37 cm
697
Skulptur, bemålad gips, 1950-tal, i form av sittande dansös, höjd 37 cm
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.