Laddar...

Majauktion

Visning:

24/5 kl 12 - 19

25/5 kl 12 -17

26/5 kl 12 - 16

Auktion:

26/5 kl 16

Majauktion
Avslutad
Padoan, Germano för Grännaglas, skulptur, polykrom glasmassa, äpple, h 22 cm
11
Padoan, Germano för Grännaglas, skulptur, polykrom glasmassa, äpple, h 22 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Jonasson, Mats för Målerås, skulptur, gjutet glas på svart metallstativ, ansikte, signerad, höjd 37 cm
20
Jonasson, Mats för Målerås, skulptur, gjutet glas på svart metallstativ, ansikte, signerad, höjd 37 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Huvudprydnad, skuret och bemålat trä, så kallad "Bansonyi" eller "a-Mantsho-na-Tshol" (Serpent Headdress), Baga, Guinea, 1900-tal, , höjd 171 cm
32
Huvudprydnad, skuret och bemålat trä, så kallad "Bansonyi" eller "a-Mantsho-na-Tshol" (Serpent Headdress), Baga, Guinea, 1900-tal, , höjd 171 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Figuriner, 3 st, porslin, isbjörnar; 2 Knud Kyhn för Royal Copenhagen, 1 Niels Nielsen för B&G, l 11 - 19 cm
51
Figuriner, 3 st, porslin, isbjörnar; 2 Knud Kyhn för Royal Copenhagen, 1 Niels Nielsen för B&G, l 11 - 19 cm
Slutpris700 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Wejsfelt. Sven för Gustavsberg, figurin/skulptur, glaserat stengods på träsockel, aborre, ur serien "Stim", signerad, längd 40 cm
52
Wejsfelt. Sven för Gustavsberg, figurin/skulptur, glaserat stengods på träsockel, aborre, ur serien "Stim", signerad, längd 40 cm
Slutpris1 800 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Skulptur, bemålad metall, duvpar, höjd 25 cm
89
Skulptur, bemålad metall, duvpar, höjd 25 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Gravfigurin, delvis glaserad terrakotta, Kina, Ming (1368-1644), i form av beriden soldat, h 34 cm
106
Gravfigurin, delvis glaserad terrakotta, Kina, Ming (1368-1644), i form av beriden soldat, h 34 cm
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Jensen, Lauritz för B&G, figurin, porslin, lejoninna, modellnummer 804, polykrom underglasyrdekor, l 16 cm
110
Jensen, Lauritz för B&G, figurin, porslin, lejoninna, modellnummer 804, polykrom underglasyrdekor, l 16 cm
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Dahl-Jensen, Jens Peter, egen verkstad, figurin, porslin, "Hanne" (blommig), modell 1219, polykrom underglasyrdekor, höjd 21 cm
115
Dahl-Jensen, Jens Peter, egen verkstad, figurin, porslin, "Hanne" (blommig), modell 1219, polykrom underglasyrdekor, höjd 21 cm
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Kyhn, Knud för Royal Copenhagen, figurin, porslin, liggande råbock, modellnummer 756, polykrom underglasyrdekor, design 1906, l 16 cm
134
Kyhn, Knud för Royal Copenhagen, figurin, porslin, liggande råbock, modellnummer 756, polykrom underglasyrdekor, design 1906, l 16 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Toikka, Oiva för Nuutajärvi/Iittala, skulptur, polykrom glasmassa, fågel, signerad, l 28 cm
139
Toikka, Oiva för Nuutajärvi/Iittala, skulptur, polykrom glasmassa, fågel, signerad, l 28 cm
Slutpris2 600 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Clough, Dorothy för Gefle/Uppsala Ekeby, skulptur, glaserat stengods, elefanthona med unge, design 1956, h 12 cm
144
Clough, Dorothy för Gefle/Uppsala Ekeby, skulptur, glaserat stengods, elefanthona med unge, design 1956, h 12 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Dahl-Jensen, Jens Peter, egen verkstad, figurin, porslin, "Gärdsmyg, Australisk", modell 1315, polykrom underglasyrdekor, höjd 9,5 cm
147
Dahl-Jensen, Jens Peter, egen verkstad, figurin, porslin, "Gärdsmyg, Australisk", modell 1315, polykrom underglasyrdekor, höjd 9,5 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Benter, Lotte för Royal Copenhagen, figuriner 7 st, porslin,  sittande, virkande Amagerflickor, design 1911, polykrom underglasyrdekor, h 15-23 cm
148
Benter, Lotte för Royal Copenhagen, figuriner 7 st, porslin, sittande, virkande Amagerflickor, design 1911, polykrom underglasyrdekor, h 15-23 cm
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Thomsen, Christian för Royal Copenhagen, figurin, porslin, Herdepojke, modellnummer 1659, polykrom underglasyrdekor, design 1914, h 30 cm
149
Thomsen, Christian för Royal Copenhagen, figurin, porslin, Herdepojke, modellnummer 1659, polykrom underglasyrdekor, design 1914, h 30 cm
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Kyhn, Knud för Royal Copenhagen, figurin, porslin, isbjörn, modellnummer 1137, polykrom underglasyrdekor, l 28 cm
150
Kyhn, Knud för Royal Copenhagen, figurin, porslin, isbjörn, modellnummer 1137, polykrom underglasyrdekor, l 28 cm
Slutpris1 200 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Thomsen, Christian för Royal Copenhagen, figurin, porslin, man ledandes kalvar, modellnummer 1858, polykrom underglasyrdekor, h 23 cm
151
Thomsen, Christian för Royal Copenhagen, figurin, porslin, man ledandes kalvar, modellnummer 1858, polykrom underglasyrdekor, h 23 cm
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Locher, Axel för B&G, figurin, porslin, smed, polykrom underglasyrdekor, modellnummer 2225, h 29 cm
152
Locher, Axel för B&G, figurin, porslin, smed, polykrom underglasyrdekor, modellnummer 2225, h 29 cm
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Plockgross Irmingen, Ingeborg för B&G, figurin, porslin, Tom & Willy, polykrom underglasyrdekor, modellnummer 1648, h 19 cm
161
Plockgross Irmingen, Ingeborg för B&G, figurin, porslin, Tom & Willy, polykrom underglasyrdekor, modellnummer 1648, h 19 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Madsen, Theodor för Royal Copenhagen, figuriner 1 par, porslin, Siameskatter, modellnr 3281 (142), polykrom underglasyrdekor, h 19 cm
162
Madsen, Theodor för Royal Copenhagen, figuriner 1 par, porslin, Siameskatter, modellnr 3281 (142), polykrom underglasyrdekor, h 19 cm
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Markup, Bela för Szolnay, Pecs, Ungern, figurin, porslin, kämpande brunbjörnar, signerad och daterad 1911 i godset, brun underglasyrdekor, h 29 cm
163
Markup, Bela för Szolnay, Pecs, Ungern, figurin, porslin, kämpande brunbjörnar, signerad och daterad 1911 i godset, brun underglasyrdekor, h 29 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Figuriner, 3 st, porslin, B&G, ; 2 Jens Peter Dahl Jensen, 1 Knud Kyhn, l 18 - 20 cm
164
Figuriner, 3 st, porslin, B&G, ; 2 Jens Peter Dahl Jensen, 1 Knud Kyhn, l 18 - 20 cm
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Barye, Antoine Louis, efter honom, skulptur, brons, cire-perdue-teknik, elefant, gjuten signatur, gjutastämplar Fonderie de Bronze Lauragaise, l 20 cm
165
Barye, Antoine Louis, efter honom, skulptur, brons, cire-perdue-teknik, elefant, gjuten signatur, gjutastämplar Fonderie de Bronze Lauragaise, l 20 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Okänd kinesisk konstnär, skulptur, skuren soapstone, 1900-tal, man på klippformation, höjd 30 cm
169
Okänd kinesisk konstnär, skulptur, skuren soapstone, 1900-tal, man på klippformation, höjd 30 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Okänd designer, väggrelief, delvis bemåålat bisquitporslin, dekor av par i gunga, höjd 30 cm
217
Okänd designer, väggrelief, delvis bemåålat bisquitporslin, dekor av par i gunga, höjd 30 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Hoff, Paul för Gustavsberg, skulptur, delvis bemålad keramik, ejderhane, signerad, längd 19 cm
242
Hoff, Paul för Gustavsberg, skulptur, delvis bemålad keramik, ejderhane, signerad, längd 19 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, skulptur, bronz, pylon, otydligt signerad och numrerad 4/300, h 30 cm
245
Okänd konstnär, skulptur, bronz, pylon, otydligt signerad och numrerad 4/300, h 30 cm
SlutprisInga bud
Värdering800 - 900 SEK
Avslutad
Skulptur, läder, stående dromedar, h 33 cm, slitage
249
Skulptur, läder, stående dromedar, h 33 cm, slitage
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Bengtsson, Valter, skulptur/objekt, delvis emaljerat sterlingsiver, pärlmussla innehållande ring, oval sockel, signerad, l 10 cm
255
Bengtsson, Valter, skulptur/objekt, delvis emaljerat sterlingsiver, pärlmussla innehållande ring, oval sockel, signerad, l 10 cm
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Stock Paulsson, Renate för Sea glasbruk, skulptur, katt, signerad, höjd 15 cm
270
Stock Paulsson, Renate för Sea glasbruk, skulptur, katt, signerad, höjd 15 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Boess, Berthold för Rosenthal, figurin, porslin, "Nach dem Bade", modellnummer 202, polykrom underglasyrdekor, design 1913, h 22,5 cm
271
Boess, Berthold för Rosenthal, figurin, porslin, "Nach dem Bade", modellnummer 202, polykrom underglasyrdekor, design 1913, h 22,5 cm
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Okänd designer, art-nouveau, sekelskiftet 1900, väggrelief, tenn, dekor av kvinna i profil, numread 279A, h 22 cm
303
Okänd designer, art-nouveau, sekelskiftet 1900, väggrelief, tenn, dekor av kvinna i profil, numread 279A, h 22 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Kärner, Theodor för Rosenthal, figurin, porslin, Sädesärla, polykrom underglayrdekor, h 17 cm
321
Kärner, Theodor för Rosenthal, figurin, porslin, Sädesärla, polykrom underglayrdekor, h 17 cm
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Figuriner, 4 st, Royal Copenhagen och B&G, papegojor, polykrom underglasyrdekor
322
Figuriner, 4 st, Royal Copenhagen och B&G, papegojor, polykrom underglasyrdekor
Slutpris1 200 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Figuriner, 10 st, porslin, Royal Copenhagen mm, polykrom underglasyrdekor
323
Figuriner, 10 st, porslin, Royal Copenhagen mm, polykrom underglasyrdekor
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Langenmantel-Rietzenstein, Erna von, Rosenthal, figurin porslin Empiredanserska, modellnummer K206/2, designad 1912, först tillverkad 1913, polykrom underglasyrdekor, h 18 cm,
340
Langenmantel-Rietzenstein, Erna von, Rosenthal, figurin porslin Empiredanserska, modellnummer K206/2, designad 1912, först tillverkad 1913, polykrom underglasyrdekor, h 18 cm,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Manca, Gino för Bertils konststen, trädgårdsskulptur, konststen, "Den lille havfrue", signerad, höjd 68 cm
341
Manca, Gino för Bertils konststen, trädgårdsskulptur, konststen, "Den lille havfrue", signerad, höjd 68 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Avslutad
Engström, Kaj, skulptur, delvis bemålad betong, "Sfinx", signerad och numrerad4/200, utförd för Vandalorum i Värnamo, h 16 cm
343
Engström, Kaj, skulptur, delvis bemålad betong, "Sfinx", signerad och numrerad4/200, utförd för Vandalorum i Värnamo, h 16 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Fridolfsson, Kerstin ("Miss K"), skulptur/väggrelief, plåt, HSTD, höjd 100 cm
351
Fridolfsson, Kerstin ("Miss K"), skulptur/väggrelief, plåt, HSTD, höjd 100 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Backström, Monica för Kosta Boda, skulptur, glas, signerad, diameter 15 cm, medföljer belysning
355
Backström, Monica för Kosta Boda, skulptur, glas, signerad, diameter 15 cm, medföljer belysning
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Toikka, Oiva för Nuutajärvvi/iittala, skulptur, rött och orange glas, fågel, etsad signatur och etikettmärkt, l 20 cm
357
Toikka, Oiva för Nuutajärvvi/iittala, skulptur, rött och orange glas, fågel, etsad signatur och etikettmärkt, l 20 cm
Slutpris1 700 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Vallien, Bertil för Kosta Boda, ljuslykta, glas, dekor av ansikte, höjd 14 cm
358
Vallien, Bertil för Kosta Boda, ljuslykta, glas, dekor av ansikte, höjd 14 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Engman, Kjell för Kosta Boda, skulptur samt väggdekoration, glas, tomtar, den mindre signerad, höjd 16-21 cm
369
Engman, Kjell för Kosta Boda, skulptur samt väggdekoration, glas, tomtar, den mindre signerad, höjd 16-21 cm
Slutpris450 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Bodmar, Tore, relief, koppar, herde i landskap, signerad, totalt mått 59 x 118 cm
406
Bodmar, Tore, relief, koppar, herde i landskap, signerad, totalt mått 59 x 118 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Skulptur, metall på träsockel, gående Buddha, så kallad Sukothai, Thailand, 1900-tal, total höjd 35 cm
449
Skulptur, metall på träsockel, gående Buddha, så kallad Sukothai, Thailand, 1900-tal, total höjd 35 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Benter, Lotte för, Royal Copenhagen, figurin, porslin, stickande Amagerflicka, polykrom underglasyrdekor, modellnummer 1317, h 23 cm
452
Benter, Lotte för, Royal Copenhagen, figurin, porslin, stickande Amagerflicka, polykrom underglasyrdekor, modellnummer 1317, h 23 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Dreutler, Hanne och Zirnsack, Arthur för Studio Åhus, ljusstake/skulptur, glas, signerad, höjd 26 cm
454
Dreutler, Hanne och Zirnsack, Arthur för Studio Åhus, ljusstake/skulptur, glas, signerad, höjd 26 cm
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Okänd designer för Salviati, Murano, skulptur, glas, fågel, etikettsignerad, höjd 21 cm
457
Okänd designer för Salviati, Murano, skulptur, glas, fågel, etikettsignerad, höjd 21 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.