Laddar...

Majauktion

Visning:

24/5 kl 12 - 19

25/5 kl 12 -17

26/5 kl 12 - 16

Auktion:

26/5 kl 16

Majauktion
Avslutad
Pehrsson, Anders för Ateljé Lyktan, bordslampa, krom med vit plastskärm,  "Knubbling", design 1971, h 56 cm
27
Pehrsson, Anders för Ateljé Lyktan, bordslampa, krom med vit plastskärm, "Knubbling", design 1971, h 56 cm
Slutpris1 700 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Pehrsson, Anders för Ateljé Lyktan, bordslampa, mässing med vit plastskärm,  "Knubbling", design 1971, h 56 cm
28
Pehrsson, Anders för Ateljé Lyktan, bordslampa, mässing med vit plastskärm, "Knubbling", design 1971, h 56 cm
Slutpris2 400 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Pehrsson, Anders för Ateljé Lyktan, bordslampa, mässing med vit plastskärm,  "Knubbling", design 1971, h 56 cm
29
Pehrsson, Anders för Ateljé Lyktan, bordslampa, mässing med vit plastskärm, "Knubbling", design 1971, h 56 cm
Slutpris2 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Okänd designer för Elidus, golvlampa, mässing, 2 justerbara ljuspunkter, 1 raster defekt, höjd ca 130 cm
37
Okänd designer för Elidus, golvlampa, mässing, 2 justerbara ljuspunkter, 1 raster defekt, höjd ca 130 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer, golvlampa, röd glasskärm, höjd 152 cm
66
Okänd designer, golvlampa, röd glasskärm, höjd 152 cm
Slutpris450 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Okänd designer, golvlampa, röd glasskärm, höjd 152 cm
67
Okänd designer, golvlampa, röd glasskärm, höjd 152 cm
Slutpris450 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Okänd designer för Le Klint, golvlampa, svartlackerad metall och veckad plast, Le Klint, etikettsignerad, höjd inkl skärm 160 cm
69
Okänd designer för Le Klint, golvlampa, svartlackerad metall och veckad plast, Le Klint, etikettsignerad, höjd inkl skärm 160 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Avslutad
Okänd designer, bordslampa, delvis vitfärgat glas och metall, höjd 42 cm
78
Okänd designer, bordslampa, delvis vitfärgat glas och metall, höjd 42 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Sundstedt, Per för Kostalampan, vägglampor, 1 par, "Candela", modell 1401, mässing, svart raster i metall, höjd 18 cm
83
Sundstedt, Per för Kostalampan, vägglampor, 1 par, "Candela", modell 1401, mässing, svart raster i metall, höjd 18 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Takampel, gult glas med mässingsmontage, så kallad månskensampel, 1900-tal, höjd 35 cm
141
Takampel, gult glas med mässingsmontage, så kallad månskensampel, 1900-tal, höjd 35 cm
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Bordslampa, pressglas och mässing, empirestil, 1900-talets början, höjd 43 cm, skador och lagningar
153
Bordslampa, pressglas och mässing, empirestil, 1900-talets början, höjd 43 cm, skador och lagningar
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Taklampa, rödmålad metall och glas, höjd 46 cm
154
Taklampa, rödmålad metall och glas, höjd 46 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Taklampa, förgylld metall, möjligen Italien, 1900-talets mitt, dekor av vassknippe, 12 ljusarmar, h 80 cm
218
Taklampa, förgylld metall, möjligen Italien, 1900-talets mitt, dekor av vassknippe, 12 ljusarmar, h 80 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Ekberg, Josef för Gustavsberg, bordslampa, engoberat och slipat stengods, "Sgrafitto", signerad och daterad 1920, h inklusive lampfäste 29 cm
219
Ekberg, Josef för Gustavsberg, bordslampa, engoberat och slipat stengods, "Sgrafitto", signerad och daterad 1920, h inklusive lampfäste 29 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Bordsfotogenlampa, delvis bemålad metall och majolika, sekelskiftet 1900,, dekor av blommor, bär och blad, höjd 64 cm
230
Bordsfotogenlampa, delvis bemålad metall och majolika, sekelskiftet 1900,, dekor av blommor, bär och blad, höjd 64 cm
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Okänd dansk designer, antagligen för Holmegaard/Le Klint, bordslampa, brun glasmassa med mässingsmontage, 1900-talets 1 hälft, förnicklat lampfäste med porslinsvred, h inklusive lampfäste 27 cm
246
Okänd dansk designer, antagligen för Holmegaard/Le Klint, bordslampa, brun glasmassa med mässingsmontage, 1900-talets 1 hälft, förnicklat lampfäste med porslinsvred, h inklusive lampfäste 27 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Hansen, Andreas för Le Klint, taklampa, veckad plast, Le Klint 153, h 35 cm, armatur saknas, formgiven 1964
262
Hansen, Andreas för Le Klint, taklampa, veckad plast, Le Klint 153, h 35 cm, armatur saknas, formgiven 1964
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer för Konsthantverk AB Tyringe, takplafonder, 1 par, modell 3631, plast, vitlackerad metall och trä, diameter 45 cm
265
Okänd designer för Konsthantverk AB Tyringe, takplafonder, 1 par, modell 3631, plast, vitlackerad metall och trä, diameter 45 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Preben Fabricius & Jörgen Kastholm för Nordisk Solar, taklampa, vitlackerad metall, modell P376, diameter 55 cm
309
Preben Fabricius & Jörgen Kastholm för Nordisk Solar, taklampa, vitlackerad metall, modell P376, diameter 55 cm
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Okänd designer för Nittsjö, bordslampa, mässing och keramik, art-déco, 1920-tal, total h 26 cm
319
Okänd designer för Nittsjö, bordslampa, mässing och keramik, art-déco, 1920-tal, total h 26 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Jakobsson, Hans Agne, Markaryd, bordslampa, glas, modell B 172, dekor i vitt överfång, h 31 cm
328
Jakobsson, Hans Agne, Markaryd, bordslampa, glas, modell B 172, dekor i vitt överfång, h 31 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Takkrona till 6 ljus, mässing, barockstil, 1900-talets 2 hälft, dekor av riddare, höjd 74 cm, 1 ljusarm lagad
386
Takkrona till 6 ljus, mässing, barockstil, 1900-talets 2 hälft, dekor av riddare, höjd 74 cm, 1 ljusarm lagad
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer för Frandsen, taklampa, vitt glas med metallfäste, modell 1000, h 32 cm
408
Okänd designer för Frandsen, taklampa, vitt glas med metallfäste, modell 1000, h 32 cm
SlutprisInga bud
Värdering800 - 900 SEK
Avslutad
Okänd dansk designer, omkring 1960, golvlampa, aluminium och palisander, höjd 118 cm
409
Okänd dansk designer, omkring 1960, golvlampa, aluminium och palisander, höjd 118 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Okänd designer för Frandsen, taklampa, vitt glas med metallfäste, modell 1000, h 32 cm
410
Okänd designer för Frandsen, taklampa, vitt glas med metallfäste, modell 1000, h 32 cm
SlutprisInga bud
Värdering800 - 900 SEK
Avslutad
Okänd designer, golvlampa, mässing, koppar samt bärnstensfärgat glas, 1900-talets början, höjd 170 cm
419
Okänd designer, golvlampa, mässing, koppar samt bärnstensfärgat glas, 1900-talets början, höjd 170 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Golvlampa, mässing och onyx, skärm av skinn, dekor av putto, tot höjd 126 cm
426
Golvlampa, mässing och onyx, skärm av skinn, dekor av putto, tot höjd 126 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Okänd designer för Vitrika, golvlampa, mässing och bärnstensfärgat glas, justerbar, höjd 143 cm
429
Okänd designer för Vitrika, golvlampa, mässing och bärnstensfärgat glas, justerbar, höjd 143 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Klint, Kaare för Le Klint, taklampa, veckad plast, Le Klint 101, "Frugtlygten", design 1944, h 42 cm
485
Klint, Kaare för Le Klint, taklampa, veckad plast, Le Klint 101, "Frugtlygten", design 1944, h 42 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1960-tal, taklampa, koppar och palisander, dia 38 cm
505
Okänd designer, 1960-tal, taklampa, koppar och palisander, dia 38 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Hammerborg, Jo för Fog & Mörup, vägglampa, vitlackerad metall, "Alfa", design 1966
509
Hammerborg, Jo för Fog & Mörup, vägglampa, vitlackerad metall, "Alfa", design 1966
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Hammerborg, Jo för Fog & Mörup, vägglampor, 1 par, grålackerad metall, "Alfa", design 1966
511
Hammerborg, Jo för Fog & Mörup, vägglampor, 1 par, grålackerad metall, "Alfa", design 1966
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Navne, Lise för Le Klint, taklampa, veckad plast och metall modell 195 "Donut", design 2007, dia 45 cm
512
Navne, Lise för Le Klint, taklampa, veckad plast och metall modell 195 "Donut", design 2007, dia 45 cm
Slutpris1 200 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Okänd designer, taklampa, brännlackerad metall och plast, 1950-60-tal, diameter 36 cm
513
Okänd designer, taklampa, brännlackerad metall och plast, 1950-60-tal, diameter 36 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Corsini, Barba för Gubi, bordslampa, svartlackerad metall, "Pedrera PD1", design 1955, h 33 cm
527
Corsini, Barba för Gubi, bordslampa, svartlackerad metall, "Pedrera PD1", design 1955, h 33 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Bessfelt, Lars för Ateljé Lyktan, vägglampa, trä och lackerad metall med textilskärm, "Slitz", dia 30 cm
535
Bessfelt, Lars för Ateljé Lyktan, vägglampa, trä och lackerad metall med textilskärm, "Slitz", dia 30 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Rullbandspelare, Sony, TC-377, 1970-tal
554
Rullbandspelare, Sony, TC-377, 1970-tal
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Hallampa, sk Bellmanlykta, mässing och glas, höjd 28 cm
579
Hallampa, sk Bellmanlykta, mässing och glas, höjd 28 cm
Slutpris400 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Malmsten, Carl, golvlampa, björk, "Staken", brännstämplad signatur, höjd 132 cm
591
Malmsten, Carl, golvlampa, björk, "Staken", brännstämplad signatur, höjd 132 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Okänd designer, taklampor, 1 par, glas och teakimitation, diameter 25 cm
603
Okänd designer, taklampor, 1 par, glas och teakimitation, diameter 25 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Bordslampa, krom och brunlackerad metall, h 52 cm
653
Bordslampa, krom och brunlackerad metall, h 52 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Ljuskrona, mässing, 8 ljusarmar, h 58 cm
673
Ljuskrona, mässing, 8 ljusarmar, h 58 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Hallampa. svärtat smide med läderskärm, 1920-30-tal, total h 50 cm
676
Hallampa. svärtat smide med läderskärm, 1920-30-tal, total h 50 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer för Rydens, taklampa, lackerad metall och krom, "Spazio", etikettmärkt, h 58 cm
691
Okänd designer för Rydens, taklampa, lackerad metall och krom, "Spazio", etikettmärkt, h 58 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.