Laddar...
Aprilauktion
Visning:
26/4 kl 12 - 19
27/4 kl 12 -17
28/4 kl 12 - 16
Auktion:
28/4 kl 16
Lägsta föremålsnummer
- DiverseRensa filter
258
Symaskin, Singer, i väska
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
259
Okänd designer, spegellampetter, 1 par samt spegel, tenn, stämplade 1930. spegel h 40 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
260
Skulptur, läder, stående dromedar, h 33 cm, slitage
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
273
Dolk i balja, så kallad Keris (Kris), Malaysia, 18-1900-tal, sjuvågig, delvis förgylld damaskerad klinga, sammansatt fäste med parerring helt besatt med delvis obearbetade vita safirer,
SlutprisInga bud
Värdering2 800 - 3 000 SEK
277
Fiol i låda, kopia efter Giovan Paolo Maggini
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
287
Dockor, 2 st, bisquit, Armand Marseille, Tyskland, 1900-talets början, h 45 respektive 47 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
291
Biblioteksur, valnöt med mässingsinkrusteringar och -beslag, England George III-IV, urtavla signerad T Russell Lancaster (Thomas R, verksam 1811-32), , h 46 cm
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
292
Borste, silver, renässans/barock, 1600-tal, driven dekor i Bérainornamentik
SlutprisInga bud
Värdering4 600 - 4 800 SEK
301
Parti LP-skivor, ca 40 st, bl.a. Sham 69, Jethro Tull, Zappa, Ferry mm
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
302
Parti LP-skivor, ca 40 st, bl.a. Cash, Joplin, Dire Straits, Stewart mm
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
306
Parti äldre tändsticksaskar
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
308
Skrin, emaljerad och förgylld metall med genombrutet nefritlock, Kina, Qin-repubik, 1900-talets början, dekor av pioner, fåglar mm, l 13 cm, smärre emaljdefekter
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
309
Skrivställ, onyx med mässingsmontage, empirestil, 1900-talets början, dubbla bläckhorn, sidor med pennställ, l 29 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 100 SEK
316
Okänd designer, trumma (?), skuret och bemålat trä, 1900-tal, höjd 68 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
330
Mätinstrument, 2 st i låda, bland annat CO2-mätare, sekelskiftet 1900
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
336
Bordslampa, i form av monterat snäckskal, höjd 28 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
340
Kaminur, svart marmor och förgylld metall, empire, 1800-talets 1 hälft, dekor av örn, h 43 cm
SlutprisInga bud
Värdering3 000 - 3 200 SEK
346
Huvudprydnad, skuret och bemålat trä, så kallad "Bansonyi" eller "a-Mantsho-na-Tshol" (Serpent Headdress), Baga, Guinea, 1900-tal, , höjd 171 cm
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
349
Bordsur, förgylld brons, Österrike (?), empiretyp, 1800-talets 1 hälft eller mitt, dekor av egypticerande hermer, svanar mm, h 40 cm, pendel saknas, senare urverk
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
357
Bordsfotogenlampa, metall med glaskupa, sekelskiftet 1900
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
359
Väggplåtar till 2 ljus, 1 par, mässing, barockstil, 1800-tal, fäste i form av knuten hand, total h 57 cm
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
367
Väggplåtar till 2 ljus, 1 par, mässing, barocktyp, Holland 17-1800-tal, dekor av lejon, Amsterdams stadsvapen mm, h 50 cm, senare ljusarmar
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
374
Parti bildelar, kamaxel, baklyktor, högtalare mm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
376
Lodregulator, valnöt, sekelskiftet 1900, höjd 127 cm
Slutpris800 SEK
Värdering600 - 700 SEK
412
Herrarmbandsur med armband, stål. Revue, mekaniskt uppdrag
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
435
Stereo; Onkyo 3 delar, kassettdäck TA-6310, förstärkare TX-8410 samt CD DX-7310, oanvända, medföljer fjärrkontroll
Slutpris700 SEK
Värdering800 - 900 SEK
436
Just Andersen, Ib för GAB, terrin, nysilver med bakelitknopp, omkring 1920stämplad, l 27 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
449
Radio, Philips, typ 521A, mahogny, bredd 35 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
453
Gryta på tre ben, brons med smideshandtag, antagligen Flandern, 15-1600-tal,
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 100 SEK
455
Fartygsmodell på stativ, Regalskeppet Wasa, längd 92 cm, smärre skador
Slutpris700 SEK
Värdering800 - 900 SEK
465
Väggur, mahogny, sengustaviansk stil, 1900-talets början, h 67 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
469
Takfotogenlampa, bronserad metall och majolika, 1900-tal, kupa i glas, denna diameter 32 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
470
Bordsfotogenlampa, glas och metall, sekelskiftet 1900, h 49 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
476
Praktfat, mässing, barock, 1600-tal, dekor av krönt dubbelörn mm, dia 57 (!) cm, äldre kantlagning
SlutprisInga bud
Värdering3 000 - 3 200 SEK
480
Skålfat, mässing, barock, 1700-tal, driven dekor av män bärande druvklase, diameter 44 cm
Slutpris900 SEK
Värdering1 000 - 1 100 SEK
493
Sängvärmare, mässing och smide, 1700-tal, längd 116 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
502
Jakthorn, läderklädd mässing, längd 22 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
503
Parti klockdelar, 1 låda
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
505
Leksakslastbil, BRIO (?), 1900-talets mitt, l 60 cm, bruksslitage
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
508
Golvur, alm och valnöt, Tyskland, Louis XVI, sekelskiftet 1800, höjd 222 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
512
Okänd konstnär, skulptur, skuren sten på sockel, fourfaced Buddah, Kambodja, 1900-tal, höjd 22 cm
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
516
Parti masker mm, varierande höjd
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
522
Paneler, 4 st, svartlackerat trä med pärlemorintarsia, Kina, 1900-talets 2 hälft, dekor av tempel mm, vardera 79 x 39 cm
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
541
Golvur, avlutad fur, 1700-talets 1 hälft, så kallat Stiernsundsur, urtava signerat Anders Polhammar No 417 samt med devis "Sic Volvitur Aetas", höjd 229 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 900 - 2 000 SEK
544
Gugelot, Hans & Rams Dieter för Braun, radiogrammofon, SK61-S, längd 58 cm, lock saknas
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
546
Okänd designer för SONAB, högtalare, 1 par, OA-5, modell 1, palisander, 1960-tal, h 43 cm
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
547
Okänd designer för Illums Bolighus, spegel, palisander, 1950-60-tal, höjd 62 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
553
Kolbrännare/värmare, mässing, möjligen Holland, 1800-talets 1 hälft, h inklusive hänkel 42 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
KONTAKT
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. 035-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Öppettider 14-17 varje helgfri vardag
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.