Laddar...

Aprilauktion

Visning:

26/4 kl 12 - 19

27/4 kl 12 -17

28/4 kl 12 - 16

Auktion:

28/4 kl 16

Aprilauktion
Avslutad
Ljusstakar, 1 par, färgylld och patinerad brons, Louis XV-stil, 1800-tal, dekor av rocailler, putti mm, höjd 22 cm
13
Ljusstakar, 1 par, färgylld och patinerad brons, Louis XV-stil, 1800-tal, dekor av rocailler, putti mm, höjd 22 cm
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Solur med kanon, mässing på marmorsockel, såkallat Noon Day Cannon, Indien, 1800-talets mitt, runt med graverade tidsangivelser, signerat Charles Nephew & Co, Calcutta, (verksam där 1848-70),
23
Solur med kanon, mässing på marmorsockel, såkallat Noon Day Cannon, Indien, 1800-talets mitt, runt med graverade tidsangivelser, signerat Charles Nephew & Co, Calcutta, (verksam där 1848-70),
SlutprisInga bud
Värdering13 000 - 14 000 SEK
Avslutad
Stocks, Lars, skulptur/uppsats/kandelaber, patinerad koppar, 1900-talets 2 hälft, h 75 cm
25
Stocks, Lars, skulptur/uppsats/kandelaber, patinerad koppar, 1900-talets 2 hälft, h 75 cm
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Speletui, mahogny, 1900-tal, inredning med med pjäser, schackbräde mm, bredd 32 cm
26
Speletui, mahogny, 1900-tal, inredning med med pjäser, schackbräde mm, bredd 32 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, väggfat, 1 par, blåglaserat flintgods och metall, dekor av Nyx (natten) och Hemera (dagen), diameter 40 cm
27
Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, väggfat, 1 par, blåglaserat flintgods och metall, dekor av Nyx (natten) och Hemera (dagen), diameter 40 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Cassoletter, 1 par, marmor och förgylld brons, empirestil, 1800-tal, höjd 29 cm, skador
46
Cassoletter, 1 par, marmor och förgylld brons, empirestil, 1800-tal, höjd 29 cm, skador
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Tesamovar, old Sheffield plate, Parker & Co, England, George III, sekelskiftet 1800, dekor av lejonmaskaroner mm, senare träsockel, total höjd 59 cm
47
Tesamovar, old Sheffield plate, Parker & Co, England, George III, sekelskiftet 1800, dekor av lejonmaskaroner mm, senare träsockel, total höjd 59 cm
Slutpris3 200 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Kaminur, förgylld brons, Frankrike, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft, dekor av sittande dam, höjd 39 cm
49
Kaminur, förgylld brons, Frankrike, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft, dekor av sittande dam, höjd 39 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Docka, sekelskiftet 1900, bisquithuvud, broderad klädsel, bl a rysk så kallad kokoshnik, h 48 cm
60
Docka, sekelskiftet 1900, bisquithuvud, broderad klädsel, bl a rysk så kallad kokoshnik, h 48 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Lewis, David för Bang & Olufsen, CD/Tuner, Beosound 3000, "Ouverture", design 2000
66
Lewis, David för Bang & Olufsen, CD/Tuner, Beosound 3000, "Ouverture", design 2000
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Banjobarometer, valnöt, England, 18-1900-tal, h 96 cm
73
Banjobarometer, valnöt, England, 18-1900-tal, h 96 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Trofé, gnuskinn?, total l 235 cm, skador
75
Trofé, gnuskinn?, total l 235 cm, skador
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Fönsterdekoration/belysning, bemålat trä, "Luciatåget" En El-Dekoration, Hooks Mekaniska 1960-70-tal, l 48 cm, i originalförpackning
82
Fönsterdekoration/belysning, bemålat trä, "Luciatåget" En El-Dekoration, Hooks Mekaniska 1960-70-tal, l 48 cm, i originalförpackning
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Modellbil, kromad metall, Prämeta, Mercedes-Benz 300, 1950-tal, l 14 cm
89
Modellbil, kromad metall, Prämeta, Mercedes-Benz 300, 1950-tal, l 14 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Kaminur, förgylld brons, Frankrike, senempirestil, 1800-talets 2 hälft, dekor av knästående ängel, urverk signerat Jaoy Frères, höjd 47 cm
99
Kaminur, förgylld brons, Frankrike, senempirestil, 1800-talets 2 hälft, dekor av knästående ängel, urverk signerat Jaoy Frères, höjd 47 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Kuverttallrikar, teak, 18 st, diameter 27 cm
102
Kuverttallrikar, teak, 18 st, diameter 27 cm
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Golvur, bemålat och bronserat trä, så kallat Borholmerur, hane, urtavla märkt Uhrmagerinteresskabet, höjd 199 cm
103
Golvur, bemålat och bronserat trä, så kallat Borholmerur, hane, urtavla märkt Uhrmagerinteresskabet, höjd 199 cm
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Uppblåsbar reklamskylt, i form av Cola Zeroflaska, h 125 cm
118
Uppblåsbar reklamskylt, i form av Cola Zeroflaska, h 125 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Coca Colakyl, i form av Coca Colaflaska, h 175 cm, ej funktionstestad
119
Coca Colakyl, i form av Coca Colaflaska, h 175 cm, ej funktionstestad
SlutprisInga bud
Värdering3 600 - 3 800 SEK
Avslutad
Kandelabrar till 5 ljus, 1 par, patinerad och förgylld metall på sockel i röd marmor, ny-Louis XV, antagligen Frankrike, 1800-talets 2 hälft, h 48 cm
130
Kandelabrar till 5 ljus, 1 par, patinerad och förgylld metall på sockel i röd marmor, ny-Louis XV, antagligen Frankrike, 1800-talets 2 hälft, h 48 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Avslutad
Nakterhus med kompass, koppar, "The Maritime", 1900-talets början, kompass märkt "Blair's Nautical Supplies Cardiff", h 28 cm
141
Nakterhus med kompass, koppar, "The Maritime", 1900-talets början, kompass märkt "Blair's Nautical Supplies Cardiff", h 28 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Kaminur, bronserad metall och brokig marmor, Frankrike, sekelskiftet 1900, dekor av flöjtspelande kvinna, urverk signerat Samuel Marti, höjd 31 cm
163
Kaminur, bronserad metall och brokig marmor, Frankrike, sekelskiftet 1900, dekor av flöjtspelande kvinna, urverk signerat Samuel Marti, höjd 31 cm
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Ljusstakar, 1 par, mässing, barockstil, 1800-tal (?), hexagonal fot, gjutet bomärke samt datering 1612, höjd 28 cm
164
Ljusstakar, 1 par, mässing, barockstil, 1800-tal (?), hexagonal fot, gjutet bomärke samt datering 1612, höjd 28 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Takampel, gult glas med mässingsmontage, så kallad månskensampel, 1900-tal, höjd 35 cm
165
Takampel, gult glas med mässingsmontage, så kallad månskensampel, 1900-tal, höjd 35 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Skrin, papier-maché med pärlemorintarsia, Frankrike eller England, 1800-tal, delvis förgylld dekor, l 30 cm
168
Skrin, papier-maché med pärlemorintarsia, Frankrike eller England, 1800-tal, delvis förgylld dekor, l 30 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 400 - 2 600 SEK
Avslutad
Balansvåg, mässing, med vikter, höjd 33 cm
171
Balansvåg, mässing, med vikter, höjd 33 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Vapensköld, gjutjärn, 1900-talets 1 hälft, dekor av amazon till häst, höjd 42 cm
175
Vapensköld, gjutjärn, 1900-talets 1 hälft, dekor av amazon till häst, höjd 42 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Harry Potter, samlarbox med trollstav samt 8 DVD/BlueRay, Amazon Frankrike 2011, framstår oöppnade
180
Harry Potter, samlarbox med trollstav samt 8 DVD/BlueRay, Amazon Frankrike 2011, framstår oöppnade
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Vindflöjel, koppar, dekor av kunglig krona, initialer MS samt datering 1798, längd 43 cm
181
Vindflöjel, koppar, dekor av kunglig krona, initialer MS samt datering 1798, längd 43 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Tesamovar, nysilver, sekelskiftet 1900, höjd 43 cm, skador
190
Tesamovar, nysilver, sekelskiftet 1900, höjd 43 cm, skador
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Visitkortsskål, glas och förgylld mässing, sekelskiftet 1900, dekor av blommor, diameter 28 cm
202
Visitkortsskål, glas och förgylld mässing, sekelskiftet 1900, dekor av blommor, diameter 28 cm
Slutpris900 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Rökelsekar, 1 par, patinerad brons, Japan, 1900-tal, h 22 cm
205
Rökelsekar, 1 par, patinerad brons, Japan, 1900-tal, h 22 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Schlitt, Heinrich för Villeroy & Boch, krus, glaserat stengods med tennlock, så kallat "Zwergenkrug", polykrom dekor av dvärgar mm, tryckt signatur, daterat 1909, h 25 cm
206
Schlitt, Heinrich för Villeroy & Boch, krus, glaserat stengods med tennlock, så kallat "Zwergenkrug", polykrom dekor av dvärgar mm, tryckt signatur, daterat 1909, h 25 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Parti piphuvud till långpipor, 12 st, porslin, 18-1900-tal
210
Parti piphuvud till långpipor, 12 st, porslin, 18-1900-tal
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Skrivställ, delvis svart pressglas, art-déco, 1920-tal, längd 19 cm
211
Skrivställ, delvis svart pressglas, art-déco, 1920-tal, längd 19 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer, hänkelvas, nysilver, jugend, 1900-talets 1 hälft, dekor av stiliserade blommor, höjd 21 cm, någon buckla
212
Okänd designer, hänkelvas, nysilver, jugend, 1900-talets 1 hälft, dekor av stiliserade blommor, höjd 21 cm, någon buckla
Slutpris450 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer, skål, blått porslin på mässingsfot, diameter 26 cm
215
Okänd designer, skål, blått porslin på mässingsfot, diameter 26 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Tobaksburk med lock, svarvat och delvis bemålat trä, sekelskiftet 1900, höjd 22 cm
216
Tobaksburk med lock, svarvat och delvis bemålat trä, sekelskiftet 1900, höjd 22 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Kandelabrar till 3 ljus, 1 par, nysilver, oscarianska, 1800-talets 2 hälft, löstagbara kandelaberarmar, h 46 cm
218
Kandelabrar till 3 ljus, 1 par, nysilver, oscarianska, 1800-talets 2 hälft, löstagbara kandelaberarmar, h 46 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer för WMF (Würtembergische Metallwaren Fabrik), omkring 1920, vas, nysilver med glasinsats, h 41 cm, ägargravyr
219
Okänd designer för WMF (Würtembergische Metallwaren Fabrik), omkring 1920, vas, nysilver med glasinsats, h 41 cm, ägargravyr
Slutpris400 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Taklampa, förgylld metall, möjligen Italien, 1900-talets mitt, dekor av vassknippe, 12 ljusarmar, h 80 cm
220
Taklampa, förgylld metall, möjligen Italien, 1900-talets mitt, dekor av vassknippe, 12 ljusarmar, h 80 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer, vas, delvis patinerad mässing, dekor av Koi-karpar, diameter 20 cm
223
Okänd designer, vas, delvis patinerad mässing, dekor av Koi-karpar, diameter 20 cm
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Trofé, Zebrafäll (Hippogritis), längd ca 290 cm
237
Trofé, Zebrafäll (Hippogritis), längd ca 290 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Avslutad
Lockask, malakit, rektangulär form, längd ca 8,5 cm
245
Lockask, malakit, rektangulär form, längd ca 8,5 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Vagnslyktor, 1 par, Bleriot, Paris, koppar och glas, höjd 33 cm
246
Vagnslyktor, 1 par, Bleriot, Paris, koppar och glas, höjd 33 cm
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Bölling, Hans, korkskruv/kapsylöppnare, teak och metall, i form av fågel, h 18 cm
249
Bölling, Hans, korkskruv/kapsylöppnare, teak och metall, i form av fågel, h 18 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Symaskin, Husqvarna automatic CI 21, i väska
251
Symaskin, Husqvarna automatic CI 21, i väska
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Symaskin, Husqvarna Golden computer, i väska
257
Symaskin, Husqvarna Golden computer, i väska
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.