26/4 kl 12 - 19

27/4 kl 12 -17

28/4 kl 12 - 16

28/4 kl 16

Ljusstakar, 1 par, färgylld och patinerad brons, Louis XV-stil, 1800-tal, dekor av rocailler, putti mm, höjd 22 cm_38082a_8dc5877f66aaa2c_lg.jpeg
Ljusstakar, 1 par, färgylld och patinerad brons, Louis XV-stil, 1800-tal, dekor av rocailler, putti mm, höjd 22 cm
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Solur med kanon, mässing på marmorsockel, såkallat Noon Day Cannon, Indien, 1800-talets mitt, runt med graverade tidsangivelser, signerat Charles Nephew & Co, Calcutta, (verksam där 1848-70), _38120a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering13 000 - 14 000 SEK
Stocks, Lars, skulptur/uppsats/kandelaber, patinerad koppar, 1900-talets 2 hälft, h 75 cm_38121a_lg.jpeg
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Speletui, mahogny, 1900-tal, inredning med med pjäser, schackbräde mm, bredd 32 cm_38085a_8dc5876fba79c67_lg.jpeg
Speletui, mahogny, 1900-tal, inredning med med pjäser, schackbräde mm, bredd 32 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, väggfat, 1 par, blåglaserat flintgods och metall, dekor av Nyx (natten) och Hemera (dagen), diameter 40 cm_38083a_8dc588679428e1f_lg.jpeg
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Cassoletter, 1 par, marmor och förgylld brons, empirestil, 1800-tal, höjd 29 cm, skador _38052a_8dc57d01d62b885_lg.jpeg
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Tesamovar, old Sheffield plate, Parker & Co, England, George III, sekelskiftet 1800, dekor av lejonmaskaroner mm, senare träsockel, total höjd 59 cm_38043a_8dc57c50ea47bba_lg.jpeg
Tesamovar, old Sheffield plate, Parker & Co, England, George III, sekelskiftet 1800, dekor av lejonmaskaroner mm, senare träsockel, total höjd 59 cm
Slutpris3 200 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Kaminur, förgylld brons, Frankrike, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft, dekor av sittande dam, höjd 39 cm_38056a_8dc57cbf7357f0f_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Docka, sekelskiftet 1900, bisquithuvud, broderad klädsel, bl a rysk så kallad kokoshnik, h 48 cm_38154a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Lewis, David för Bang & Olufsen, CD/Tuner, Beosound 3000, "Ouverture", design 2000 _37886a_8dc53d77db9a82e_lg.jpeg
Lewis, David för Bang & Olufsen, CD/Tuner, Beosound 3000, "Ouverture", design 2000
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Banjobarometer, valnöt, England, 18-1900-tal, h 96 cm_38162a_lg.jpeg
Banjobarometer, valnöt, England, 18-1900-tal, h 96 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Trofé, gnuskinn?, total l 235 cm, skador_37949a_8dc58a460e68f52_lg.jpeg
Trofé, gnuskinn?, total l 235 cm, skador
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Fönsterdekoration/belysning, bemålat trä, "Luciatåget" En El-Dekoration, Hooks Mekaniska 1960-70-tal, l 48 cm, i originalförpackning_38166a_lg.jpeg
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Modellbil, kromad metall, Prämeta, Mercedes-Benz 300, 1950-tal, l 14 cm_38172a_lg.jpeg
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Kaminur, förgylld brons, Frankrike, senempirestil, 1800-talets 2 hälft, dekor av knästående ängel, urverk signerat Jaoy Frères, höjd 47 cm_38055a_8dc57cbe2eae00c_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Kuverttallrikar, teak, 18 st, diameter 27 cm_38220a_8dc5ec88e312a2c_lg.jpeg
Kuverttallrikar, teak, 18 st, diameter 27 cm
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Golvur, bemålat och bronserat trä, så kallat Borholmerur, hane, urtavla märkt Uhrmagerinteresskabet, höjd 199 cm_38221a_8dc5ecd65e00f6d_lg.jpeg
Golvur, bemålat och bronserat trä, så kallat Borholmerur, hane, urtavla märkt Uhrmagerinteresskabet, höjd 199 cm
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Uppblåsbar reklamskylt, i form av Cola Zeroflaska, h 125 cm_38253a_lg.jpeg
Uppblåsbar reklamskylt, i form av Cola Zeroflaska, h 125 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Coca Colakyl, i form av Coca Colaflaska, h 175 cm, ej funktionstestad_38254a_lg.jpeg
Coca Colakyl, i form av Coca Colaflaska, h 175 cm, ej funktionstestad
SlutprisInga bud
Värdering3 600 - 3 800 SEK
Kandelabrar till 5 ljus, 1 par, patinerad och förgylld metall på sockel i röd marmor, ny-Louis XV, antagligen Frankrike, 1800-talets 2 hälft, h 48 cm_38259a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Nakterhus med kompass, koppar, "The Maritime", 1900-talets början, kompass märkt "Blair's Nautical Supplies Cardiff", h 28 cm_38265a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Kaminur, bronserad metall och brokig marmor, Frankrike, sekelskiftet 1900, dekor av flöjtspelande kvinna, urverk signerat Samuel Marti, höjd 31 cm_38047a_8dc57c4eb8a8a79_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Ljusstakar, 1 par, mässing, barockstil, 1800-tal (?), hexagonal fot, gjutet bomärke samt datering 1612, höjd 28 cm_38048a_8dc57c2d50de407_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Takampel, gult glas med mässingsmontage, så kallad månskensampel, 1900-tal, höjd 35 cm_38049a_8dc57c6ed2baf61_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Skrin, papier-maché med pärlemorintarsia, Frankrike eller England, 1800-tal, delvis förgylld dekor, l 30 cm_38278a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 400 - 2 600 SEK
Balansvåg, mässing, med vikter, höjd 33 cm_38050a_8dc57c272c13e32_lg.jpeg
Balansvåg, mässing, med vikter, höjd 33 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Vapensköld, gjutjärn, 1900-talets 1 hälft, dekor av amazon till häst, höjd 42 cm_38057a_8dc57cc099c758d_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Harry Potter, samlarbox med trollstav samt 8 DVD/BlueRay, Amazon Frankrike 2011, framstår oöppnade_38284a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Vindflöjel, koppar, dekor av kunglig krona, initialer MS samt datering 1798, längd 43 cm_38058a_8dc57cc1f7d8c77_lg.jpeg
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Tesamovar, nysilver, sekelskiftet 1900, höjd 43 cm, skador_38216a_8dc5ec83d88324a_lg.jpeg
Tesamovar, nysilver, sekelskiftet 1900, höjd 43 cm, skador
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Visitkortsskål, glas och förgylld mässing, sekelskiftet 1900, dekor av blommor, diameter 28 cm_38068a_8dc57d741e478c2_lg.jpeg
Slutpris900 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Rökelsekar, 1 par, patinerad brons, Japan, 1900-tal, h 22 cm_38303a_lg.jpeg
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Schlitt, Heinrich för Villeroy & Boch, krus, glaserat stengods med tennlock, så kallat "Zwergenkrug", polykrom dekor av dvärgar mm, tryckt signatur, daterat 1909, h 25 cm_38304a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Parti piphuvud till långpipor, 12 st, porslin, 18-1900-tal_38071a_8dc5879a62198d0_lg.jpeg
Parti piphuvud till långpipor, 12 st, porslin, 18-1900-tal
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Skrivställ, delvis svart pressglas, art-déco, 1920-tal, längd 19 cm_38072a_8dc5879b823e522_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer, hänkelvas, nysilver, jugend, 1900-talets 1 hälft, dekor av stiliserade blommor, höjd 21 cm, någon buckla_38073a_8dc5879df2083da_lg.jpeg
Okänd designer, hänkelvas, nysilver, jugend, 1900-talets 1 hälft, dekor av stiliserade blommor, höjd 21 cm, någon buckla
Slutpris450 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer, skål, blått porslin på mässingsfot, diameter 26 cm_38076a_8dc58786201da58_lg.jpeg
Okänd designer, skål, blått porslin på mässingsfot, diameter 26 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Tobaksburk med lock, svarvat och delvis bemålat trä, sekelskiftet 1900, höjd 22 cm_38077a_8dc58784d819b01_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Kandelabrar till 3 ljus, 1 par, nysilver, oscarianska, 1800-talets 2 hälft, löstagbara kandelaberarmar, h 46 cm_38309a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer för WMF (Würtembergische Metallwaren Fabrik), omkring 1920, vas, nysilver med glasinsats, h 41 cm, ägargravyr_38307a_lg.jpeg
Slutpris400 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Taklampa, förgylld metall, möjligen Italien, 1900-talets mitt, dekor av vassknippe, 12 ljusarmar, h 80 cm_38310a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer, vas, delvis patinerad mässing, dekor av Koi-karpar, diameter 20 cm_38080a_8dc5878c59bd476_lg.jpeg
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Trofé, Zebrafäll (Hippogritis), längd ca 290 cm_38327a_lg.jpeg
Trofé, Zebrafäll (Hippogritis), längd ca 290 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Lockask, malakit, rektangulär form, längd ca 8,5 cm_38104a_8dc5a10aff44bd9_lg.jpeg
Lockask, malakit, rektangulär form, längd ca 8,5 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Vagnslyktor, 1 par, Bleriot, Paris, koppar och glas, höjd 33 cm_38112a_8dc5a1ca5a86f8b_lg.jpeg
Vagnslyktor, 1 par, Bleriot, Paris, koppar och glas, höjd 33 cm
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Bölling, Hans, korkskruv/kapsylöppnare, teak och metall, i form av fågel, h 18 cm_38143a_8dc5d4a34d0d503_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Symaskin, Husqvarna automatic CI 21, i väska_38101a_8dc5a11873db103_lg.jpeg
Symaskin, Husqvarna automatic CI 21, i väska
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Symaskin, Husqvarna Golden computer, i väska_38102a_8dc5a115f95eb80_lg.jpeg
Symaskin, Husqvarna Golden computer, i väska
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK