26/4 kl 12 - 19

27/4 kl 12 -17

28/4 kl 12 - 16

28/4 kl 16

Revolver slaglås, Mahattan Firearms Newark New Jerey, modell Navy, nummeridentisk 17617 (1861-62), l 28 cm_38106a_8dc5a17653b6c82_lg.jpeg
Revolver slaglås, Mahattan Firearms Newark New Jerey, modell Navy, nummeridentisk 17617 (1861-62), l 28 cm
Slutpris9 000 SEK
Värdering9 000 - 10 000 SEK
Pistol, slaglås, så kallad Weinbergare, Tyskland, 1800-talets mitt eller 2 hälft, dubbelpipig, låser på båda hanar, l 22 cm_38107a_8dc5a174e4dc0bc_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Flankörpistol med slaglås, M/1850 för kavalleriet och dragonregementen, stämplad Husqvarna samt nummeridentisk 1231, märkt 6R 7SN No 30 för Ystads Dragonregemente (K&), Svabesholms (Simrishamns) _38108a_8dc5a173154bf36_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Pistol, slaglås, trepipig med tre hanar, valnötskolv med silver- och pärlemorintarsia, l 23 cm, anlupen_38109a_8dc5a16f1ad29e9_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Pistol, slaglås med valnötskolv, dubbelpipig, över/under, l 32 cm, anlupen_38110a_8dc5a1694b2439c_lg.jpeg
Pistol, slaglås med valnötskolv, dubbelpipig, över/under, l 32 cm, anlupen
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Värja (för officer?), Österrike, 1800-talets mitt eller 2 hälft, fäste, kavel och beslag i mässing, vikbart handskydd, svart läderbalja, otal l 92 cm_38111a_8dc5a166e9f05e1_lg.jpeg
Värja (för officer?), Österrike, 1800-talets mitt eller 2 hälft, fäste, kavel och beslag i mässing, vikbart handskydd, svart läderbalja, otal l 92 cm
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Akvarellerade tuschteckningar, 4 st samramade, danska adelsvapen; Adeler, Bertouch-Lehn, Lerche och Oxholm,  vardera synlig pappersstorlek 16 x 13 cm_38119a_lg.jpeg
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Solur med kanon, mässing på marmorsockel, såkallat Noon Day Cannon, Indien, 1800-talets mitt, runt med graverade tidsangivelser, signerat Charles Nephew & Co, Calcutta, (verksam där 1848-70), _38120a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering13 000 - 14 000 SEK
Flintlåspistoler, 1 par, silver och stål, 1700-tal, graverad akantusdekor, oidentifierad signatur Gille Cente, l 16 cm, 1 hane defekt_38127a_lg.jpeg
Slutpris16 000 SEK
Värdering17 000 - 18 000 SEK
Värja i balja, US Civil War, m/1840 för underofficer, stål med mässingsfäste, balja i mässingsbeslaget läder, stämplad Ames Chicopee, Massachusetts samt daterad 1863, total l 90 cm, bruksslitage_38128a_lg.jpeg
Slutpris2 800 SEK
Värdering2 800 - 3 000 SEK
Dumouthier (Dumontier), Joseph-Celestin, knivpistol, mässing och smide, 1800-talets mitt, dubbeleggad klinga med blodrand, fäste med dubbla slaglåspistoler, signerad "Dumontier & _38136a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering15 000 - 16 000 SEK
Pistoler, 1 par, flintlås, så kallade "Queen Anne Pistols", valnötskolv med silverintarsia, dekor av militära troféer, graverade (James) Barbar, London (verksam  1714-1773) omkring 1740, l 29 cm_38137a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering19 000 - 20 000 SEK
Knivpistol, slaglås, 1800-talets 1 hälft eller mitt, dubbla o/u pipor med utfällbart knivblad mellan, l 43 cm, något anlupen, enstaka orhål_38155a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering11 000 - 12 000 SEK
Flintlåspistol med fjäderbajonett, 17-1800-tal, rik dekor i silver och guld, total längd 50 cm_38158a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering7 500 - 8 000 SEK
Smådjursfälla, svartlackerad metall, USA, 1800-talets 2 hälft, 2-pipig med slaglås, gjuten signatur F Reuthe's Patent 1857 (Fredrick Reuthe, Hartford Connecticut), _38159a_lg.jpeg
Slutpris3 200 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Gevär med snapplås, Osmanska Riket, 17-1800-tal. kolv med bendetaljer, riklig dekoration av silverinäggningar och -dekorelement, l 189 cm_38161a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering6 500 - 7 000 SEK
Stridsyxa med stickert och luntlåspistol, stål och mässing, Indo-persisk, 17-1800-tal, dekor av elefanthuvud, , längd 61 cm_38160a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering7 500 - 8 000 SEK
Trofé, gnuskinn?, total l 235 cm, skador_37949a_8dc58a460e68f52_lg.jpeg
Trofé, gnuskinn?, total l 235 cm, skador
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Kniv i läderbalja, stål och masurbjörk, signerad Iisakki Järvenpää, Finland, 1900-talets 2 hälft, total l 26 cm_38165a_lg.jpeg
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Svärdpistol, stål med valnötskolv, enkelpipig, signerad C (Calvin) Oak & Son (verksamma i Jacksonville, Florida, 1800-talets 2 hälft, längd 63 cm_38171a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering8 000 - 9 000 SEK
Hirschfänger med slaglåspistol, stål med ebenholtzfäste, 1800-talets 1 hälft, längd 45 cm_38173a_lg.jpeg
Slutpris5 000 SEK
Värdering6 000 - 7 000 SEK
Värjkäpp, Frankrike Régence, 1710-20-tal, fäste/krycka i driven mässing, dubbeleggad klinga, balja/sock i läderklätt trä, total l 100 cm, åldersrelaterat slitage_38174a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering11 000 - 12 000 SEK
Kniv i balja, helhorn, samearbete, 1900-talets mitt, dekor av same i akkja mm, total l 27 cm_38245a_lg.jpeg
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Parti spjut- och pilspetsar, smide, Afrika (mm?), 1900-tal, l 16 - 52 cm_38246a_lg.jpeg
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Kniv i balja, trä smide och läder, så kallad Telek, Touareg, 1900-talets mit eller 2 hälft, total l 31  cm_38247a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Vänsterhandsdolk, stål med benskaft, så kallad stiletto, 1600-tal, l 27 cm_38249a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Hjälm, smide och mässing, så kallad Great Helm, 11-1300-talsmodell, modern tillverkning, h 29 cm_38251a_lg.jpeg
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Nakterhus med kompass, koppar, "The Maritime", 1900-talets början, kompass märkt "Blair's Nautical Supplies Cardiff", h 28 cm_38265a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Frimärken i album, 3 st, USA, Malaysia & Singapore samt hela världen_38277a_lg.jpeg
Frimärken i album, 3 st, USA, Malaysia & Singapore samt hela världen
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Vapensköld, gjutjärn, 1900-talets 1 hälft, dekor av amazon till häst, höjd 42 cm_38057a_8dc57cc099c758d_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Vindflöjel, koppar, dekor av kunglig krona, initialer MS samt datering 1798, längd 43 cm_38058a_8dc57cc1f7d8c77_lg.jpeg
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Hirschfänger med flintlåspistol, smide och mässing, kavel i horn, England, 17-1800-tal, lås märkt London, l 76 cm_38350a_lg.jpeg
Slutpris6 000 SEK
Värdering7 000 - 8 000 SEK
Flintlåspistol/fälla, smide, mässing och valnöt, så kallad Trap- eller Cemetery Gun, England, sekelskiftet 1800, längd 28 cm_38353a_lg.jpeg
Slutpris4 800 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Dolk i balja, så kallad Keris (Kris), Malaysia, 18-1900-tal, sjuvågig, delvis förgylld damaskerad klinga, sammansatt fäste med parerring helt besatt med delvis obearbetade vita safirer,_38354a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 800 - 3 000 SEK
Mynt, 999/1000 platina, 150 Balboas, Panama 1976, vikt 9,3 gram_38366a_lg.jpeg
Mynt, 999/1000 platina, 150 Balboas, Panama 1976, vikt 9,3 gram
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Okänd designer för Gullaskruf, plunta, glas, 1930-40-tal,  i form av pistol, längd 27 cm_38435a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Knivpistol med flintlås, stål med valnötskolv, 1800-talets 1 hälft,  längd 44 cm_38436a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering7 000 - 7 500 SEK
Dolkar i balja, 2 st, så kallade Keris (Kris), Indonesien, 1900-tal, damaskerade klingor, total l 50 respektive 54 cm_38437a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Revolver mässing med kolv i alm, så kallad Länsmanspistol eller Smålänning, 4-pipig, signerad AIS för Anders Johannesson i Romenäs (1840-1914), l 21 cm_38457a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering3 600 - 3 800 SEK
Kruthorn, horn, trä och metall, 1800-talets 1 hälft, dekor av morkulla, längd 19 cm_38484a_8dc6385d1df19b3_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Jakthorn, läderklädd mässing, längd 22 cm_38485a_8dc6385e1906b2f_lg.jpeg
Jakthorn, läderklädd mässing, längd 22 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Frimärksalbum, Sverige, delvis postfriska_38539a_lg.jpeg
Frimärksalbum, Sverige, delvis postfriska
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Frimärksalbum, Berlin, i huvudsak postfriska_38541a_lg.jpeg
Frimärksalbum, Berlin, i huvudsak postfriska
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Parti knivar, 1 signerad Iisakki Järvenpää, Finland, varierande längd_38520a_8dc6395908eb7de_lg.jpeg
Parti knivar, 1 signerad Iisakki Järvenpää, Finland, varierande längd
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK