Laddar...

Aprilauktion

Visning:

26/4 kl 12 - 19

27/4 kl 12 -17

28/4 kl 12 - 16

Auktion:

28/4 kl 16

Aprilauktion
Avslutad
Revolver slaglås, Mahattan Firearms Newark New Jerey, modell Navy, nummeridentisk 17617 (1861-62), l 28 cm
7
Revolver slaglås, Mahattan Firearms Newark New Jerey, modell Navy, nummeridentisk 17617 (1861-62), l 28 cm
Slutpris9 000 SEK
Värdering9 000 - 10 000 SEK
Avslutad
Pistol, slaglås, så kallad Weinbergare, Tyskland, 1800-talets mitt eller 2 hälft, dubbelpipig, låser på båda hanar, l 22 cm
8
Pistol, slaglås, så kallad Weinbergare, Tyskland, 1800-talets mitt eller 2 hälft, dubbelpipig, låser på båda hanar, l 22 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Flankörpistol med slaglås, M/1850 för kavalleriet och dragonregementen, stämplad Husqvarna samt nummeridentisk 1231, märkt 6R 7SN No 30 för Ystads Dragonregemente (K&), Svabesholms (Simrishamns)
9
Flankörpistol med slaglås, M/1850 för kavalleriet och dragonregementen, stämplad Husqvarna samt nummeridentisk 1231, märkt 6R 7SN No 30 för Ystads Dragonregemente (K&), Svabesholms (Simrishamns)
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Pistol, slaglås, trepipig med tre hanar, valnötskolv med silver- och pärlemorintarsia, l 23 cm, anlupen
10
Pistol, slaglås, trepipig med tre hanar, valnötskolv med silver- och pärlemorintarsia, l 23 cm, anlupen
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Avslutad
Pistol, slaglås med valnötskolv, dubbelpipig, över/under, l 32 cm, anlupen
11
Pistol, slaglås med valnötskolv, dubbelpipig, över/under, l 32 cm, anlupen
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Värja (för officer?), Österrike, 1800-talets mitt eller 2 hälft, fäste, kavel och beslag i mässing, vikbart handskydd, svart läderbalja, otal l 92 cm
12
Värja (för officer?), Österrike, 1800-talets mitt eller 2 hälft, fäste, kavel och beslag i mässing, vikbart handskydd, svart läderbalja, otal l 92 cm
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Akvarellerade tuschteckningar, 4 st samramade, danska adelsvapen; Adeler, Bertouch-Lehn, Lerche och Oxholm,  vardera synlig pappersstorlek 16 x 13 cm
22
Akvarellerade tuschteckningar, 4 st samramade, danska adelsvapen; Adeler, Bertouch-Lehn, Lerche och Oxholm, vardera synlig pappersstorlek 16 x 13 cm
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Solur med kanon, mässing på marmorsockel, såkallat Noon Day Cannon, Indien, 1800-talets mitt, runt med graverade tidsangivelser, signerat Charles Nephew & Co, Calcutta, (verksam där 1848-70),
23
Solur med kanon, mässing på marmorsockel, såkallat Noon Day Cannon, Indien, 1800-talets mitt, runt med graverade tidsangivelser, signerat Charles Nephew & Co, Calcutta, (verksam där 1848-70),
SlutprisInga bud
Värdering13 000 - 14 000 SEK
Avslutad
Flintlåspistoler, 1 par, silver och stål, 1700-tal, graverad akantusdekor, oidentifierad signatur Gille Cente, l 16 cm, 1 hane defekt
31
Flintlåspistoler, 1 par, silver och stål, 1700-tal, graverad akantusdekor, oidentifierad signatur Gille Cente, l 16 cm, 1 hane defekt
Slutpris16 000 SEK
Värdering17 000 - 18 000 SEK
Avslutad
Värja i balja, US Civil War, m/1840 för underofficer, stål med mässingsfäste, balja i mässingsbeslaget läder, stämplad Ames Chicopee, Massachusetts samt daterad 1863, total l 90 cm, bruksslitage
32
Värja i balja, US Civil War, m/1840 för underofficer, stål med mässingsfäste, balja i mässingsbeslaget läder, stämplad Ames Chicopee, Massachusetts samt daterad 1863, total l 90 cm, bruksslitage
Slutpris2 800 SEK
Värdering2 800 - 3 000 SEK
Avslutad
Dumouthier (Dumontier), Joseph-Celestin, knivpistol, mässing och smide, 1800-talets mitt, dubbeleggad klinga med blodrand, fäste med dubbla slaglåspistoler, signerad "Dumontier &
37
Dumouthier (Dumontier), Joseph-Celestin, knivpistol, mässing och smide, 1800-talets mitt, dubbeleggad klinga med blodrand, fäste med dubbla slaglåspistoler, signerad "Dumontier &
SlutprisInga bud
Värdering15 000 - 16 000 SEK
Avslutad
Pistoler, 1 par, flintlås, så kallade "Queen Anne Pistols", valnötskolv med silverintarsia, dekor av militära troféer, graverade (James) Barbar, London (verksam  1714-1773) omkring 1740, l 29 cm
42
Pistoler, 1 par, flintlås, så kallade "Queen Anne Pistols", valnötskolv med silverintarsia, dekor av militära troféer, graverade (James) Barbar, London (verksam 1714-1773) omkring 1740, l 29 cm
SlutprisInga bud
Värdering19 000 - 20 000 SEK
Avslutad
Knivpistol, slaglås, 1800-talets 1 hälft eller mitt, dubbla o/u pipor med utfällbart knivblad mellan, l 43 cm, något anlupen, enstaka orhål
63
Knivpistol, slaglås, 1800-talets 1 hälft eller mitt, dubbla o/u pipor med utfällbart knivblad mellan, l 43 cm, något anlupen, enstaka orhål
SlutprisInga bud
Värdering11 000 - 12 000 SEK
Avslutad
Flintlåspistol med fjäderbajonett, 17-1800-tal, rik dekor i silver och guld, total längd 50 cm
69
Flintlåspistol med fjäderbajonett, 17-1800-tal, rik dekor i silver och guld, total längd 50 cm
SlutprisInga bud
Värdering7 500 - 8 000 SEK
Avslutad
Smådjursfälla, svartlackerad metall, USA, 1800-talets 2 hälft, 2-pipig med slaglås, gjuten signatur F Reuthe's Patent 1857 (Fredrick Reuthe, Hartford Connecticut),
70
Smådjursfälla, svartlackerad metall, USA, 1800-talets 2 hälft, 2-pipig med slaglås, gjuten signatur F Reuthe's Patent 1857 (Fredrick Reuthe, Hartford Connecticut),
Slutpris3 200 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Gevär med snapplås, Osmanska Riket, 17-1800-tal. kolv med bendetaljer, riklig dekoration av silverinäggningar och -dekorelement, l 189 cm
71
Gevär med snapplås, Osmanska Riket, 17-1800-tal. kolv med bendetaljer, riklig dekoration av silverinäggningar och -dekorelement, l 189 cm
SlutprisInga bud
Värdering6 500 - 7 000 SEK
Avslutad
Stridsyxa med stickert och luntlåspistol, stål och mässing, Indo-persisk, 17-1800-tal, dekor av elefanthuvud, , längd 61 cm
72
Stridsyxa med stickert och luntlåspistol, stål och mässing, Indo-persisk, 17-1800-tal, dekor av elefanthuvud, , längd 61 cm
SlutprisInga bud
Värdering7 500 - 8 000 SEK
Avslutad
Trofé, gnuskinn?, total l 235 cm, skador
75
Trofé, gnuskinn?, total l 235 cm, skador
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Kniv i läderbalja, stål och masurbjörk, signerad Iisakki Järvenpää, Finland, 1900-talets 2 hälft, total l 26 cm
81
Kniv i läderbalja, stål och masurbjörk, signerad Iisakki Järvenpää, Finland, 1900-talets 2 hälft, total l 26 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Svärdpistol, stål med valnötskolv, enkelpipig, signerad C (Calvin) Oak & Son (verksamma i Jacksonville, Florida, 1800-talets 2 hälft, längd 63 cm
86
Svärdpistol, stål med valnötskolv, enkelpipig, signerad C (Calvin) Oak & Son (verksamma i Jacksonville, Florida, 1800-talets 2 hälft, längd 63 cm
SlutprisInga bud
Värdering8 000 - 9 000 SEK
Avslutad
Hirschfänger med slaglåspistol, stål med ebenholtzfäste, 1800-talets 1 hälft, längd 45 cm
87
Hirschfänger med slaglåspistol, stål med ebenholtzfäste, 1800-talets 1 hälft, längd 45 cm
Slutpris5 000 SEK
Värdering6 000 - 7 000 SEK
Avslutad
Värjkäpp, Frankrike Régence, 1710-20-tal, fäste/krycka i driven mässing, dubbeleggad klinga, balja/sock i läderklätt trä, total l 100 cm, åldersrelaterat slitage
88
Värjkäpp, Frankrike Régence, 1710-20-tal, fäste/krycka i driven mässing, dubbeleggad klinga, balja/sock i läderklätt trä, total l 100 cm, åldersrelaterat slitage
SlutprisInga bud
Värdering11 000 - 12 000 SEK
Avslutad
Kniv i balja, helhorn, samearbete, 1900-talets mitt, dekor av same i akkja mm, total l 27 cm
106
Kniv i balja, helhorn, samearbete, 1900-talets mitt, dekor av same i akkja mm, total l 27 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Parti spjut- och pilspetsar, smide, Afrika (mm?), 1900-tal, l 16 - 52 cm
107
Parti spjut- och pilspetsar, smide, Afrika (mm?), 1900-tal, l 16 - 52 cm
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Kniv i balja, trä smide och läder, så kallad Telek, Touareg, 1900-talets mit eller 2 hälft, total l 31  cm
108
Kniv i balja, trä smide och läder, så kallad Telek, Touareg, 1900-talets mit eller 2 hälft, total l 31 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Vänsterhandsdolk, stål med benskaft, så kallad stiletto, 1600-tal, l 27 cm
110
Vänsterhandsdolk, stål med benskaft, så kallad stiletto, 1600-tal, l 27 cm
SlutprisInga bud
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Avslutad
Hjälm, smide och mässing, så kallad Great Helm, 11-1300-talsmodell, modern tillverkning, h 29 cm
117
Hjälm, smide och mässing, så kallad Great Helm, 11-1300-talsmodell, modern tillverkning, h 29 cm
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Nakterhus med kompass, koppar, "The Maritime", 1900-talets början, kompass märkt "Blair's Nautical Supplies Cardiff", h 28 cm
141
Nakterhus med kompass, koppar, "The Maritime", 1900-talets början, kompass märkt "Blair's Nautical Supplies Cardiff", h 28 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Frimärken i album, 3 st, USA, Malaysia & Singapore samt hela världen
167
Frimärken i album, 3 st, USA, Malaysia & Singapore samt hela världen
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Vapensköld, gjutjärn, 1900-talets 1 hälft, dekor av amazon till häst, höjd 42 cm
175
Vapensköld, gjutjärn, 1900-talets 1 hälft, dekor av amazon till häst, höjd 42 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Vindflöjel, koppar, dekor av kunglig krona, initialer MS samt datering 1798, längd 43 cm
181
Vindflöjel, koppar, dekor av kunglig krona, initialer MS samt datering 1798, längd 43 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Hirschfänger med flintlåspistol, smide och mässing, kavel i horn, England, 17-1800-tal, lås märkt London, l 76 cm
269
Hirschfänger med flintlåspistol, smide och mässing, kavel i horn, England, 17-1800-tal, lås märkt London, l 76 cm
Slutpris6 000 SEK
Värdering7 000 - 8 000 SEK
Avslutad
Flintlåspistol/fälla, smide, mässing och valnöt, så kallad Trap- eller Cemetery Gun, England, sekelskiftet 1800, längd 28 cm
271
Flintlåspistol/fälla, smide, mässing och valnöt, så kallad Trap- eller Cemetery Gun, England, sekelskiftet 1800, längd 28 cm
Slutpris4 800 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Avslutad
Dolk i balja, så kallad Keris (Kris), Malaysia, 18-1900-tal, sjuvågig, delvis förgylld damaskerad klinga, sammansatt fäste med parerring helt besatt med delvis obearbetade vita safirer,
273
Dolk i balja, så kallad Keris (Kris), Malaysia, 18-1900-tal, sjuvågig, delvis förgylld damaskerad klinga, sammansatt fäste med parerring helt besatt med delvis obearbetade vita safirer,
SlutprisInga bud
Värdering2 800 - 3 000 SEK
Avslutad
Mynt, 999/1000 platina, 150 Balboas, Panama 1976, vikt 9,3 gram
294
Mynt, 999/1000 platina, 150 Balboas, Panama 1976, vikt 9,3 gram
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Avslutad
Okänd designer för Gullaskruf, plunta, glas, 1930-40-tal,  i form av pistol, längd 27 cm
401
Okänd designer för Gullaskruf, plunta, glas, 1930-40-tal, i form av pistol, längd 27 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Knivpistol med flintlås, stål med valnötskolv, 1800-talets 1 hälft,  längd 44 cm
402
Knivpistol med flintlås, stål med valnötskolv, 1800-talets 1 hälft, längd 44 cm
SlutprisInga bud
Värdering7 000 - 7 500 SEK
Avslutad
Dolkar i balja, 2 st, så kallade Keris (Kris), Indonesien, 1900-tal, damaskerade klingor, total l 50 respektive 54 cm
407
Dolkar i balja, 2 st, så kallade Keris (Kris), Indonesien, 1900-tal, damaskerade klingor, total l 50 respektive 54 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Revolver mässing med kolv i alm, så kallad Länsmanspistol eller Smålänning, 4-pipig, signerad AIS för Anders Johannesson i Romenäs (1840-1914), l 21 cm
432
Revolver mässing med kolv i alm, så kallad Länsmanspistol eller Smålänning, 4-pipig, signerad AIS för Anders Johannesson i Romenäs (1840-1914), l 21 cm
SlutprisInga bud
Värdering3 600 - 3 800 SEK
Avslutad
Kruthorn, horn, trä och metall, 1800-talets 1 hälft, dekor av morkulla, längd 19 cm
501
Kruthorn, horn, trä och metall, 1800-talets 1 hälft, dekor av morkulla, längd 19 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Jakthorn, läderklädd mässing, längd 22 cm
502
Jakthorn, läderklädd mässing, längd 22 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Frimärksalbum, Sverige, delvis postfriska
509
Frimärksalbum, Sverige, delvis postfriska
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Frimärksalbum, Berlin, i huvudsak postfriska
511
Frimärksalbum, Berlin, i huvudsak postfriska
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Parti knivar, 1 signerad Iisakki Järvenpää, Finland, varierande längd
521
Parti knivar, 1 signerad Iisakki Järvenpää, Finland, varierande längd
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.