26/4 kl 12 - 19

27/4 kl 12 -17

28/4 kl 12 - 16

28/4 kl 16

Ekström, Yngve för Swedese, fåtölj samt fotpall, bok, 'Lamino', designad 1956,  klädsel i grått fårskinn, något slitage_37977a_8dc58937f246e3b_lg.jpeg
Ekström, Yngve för Swedese, fåtölj samt fotpall, bok, 'Lamino', designad 1956, klädsel i grått fårskinn, något slitage
Slutpris8 000 SEK
Värdering7 000 - 8 000 SEK
Skogh, Svante, matbord samt 6 stolar, mahogny, "Vindö", 1 iläggsskiva, bord tot längd 189 cm_38097a_8dc5959596db297_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Skogh, Svante, skänk med överskåp, "Vindö", teak, höjd 172 cm_38096a_8dc59594e85832a_lg.jpeg
Skogh, Svante, skänk med överskåp, "Vindö", teak, höjd 172 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd designer för Sits, fåtölj, ek och cognacsfärgat läder, "Greta", etikettsignerad_38095a_8dc594d5586d345_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Väggskåp, skuren ek med intarsia, 1700-tal, höjd 58 cm_38086a_8dc58863534eab9_lg.jpeg
Väggskåp, skuren ek med intarsia, 1700-tal, höjd 58 cm
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Norell, Arne, fåtöljer, 1 par, ask med brun läderklädsel, safari-typ, "Sirocco" design 1964, framstår i närmast nyskick_38126a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering15 000 - 16 000 SEK
Thevenin, Sido & Francois, barstolar, 4 st, svärtat smide med brun läderklädsel, omkring 1970, brännmärkta SFT, h 114 cm_38133a_lg.jpeg
Slutpris40 000 SEK
Värdering17 000 - 18 000 SEK
Thevenin, Sido & Francois, tronstolar, 1 par, svärtat smide med brun läderklädsel, omkring 1970, hög, trapetsformad rygg, brännmärkta SFT, h 131 cm_38134a_lg.jpeg
Slutpris36 000 SEK
Värdering7 000 - 8 000 SEK
Wegner, Hans J för Andreas Tuck, matbord med 2 tilläggskivor, teak, modell AT-310, design 1952, brännstämplat, totalt 240 x 86 cm_38139a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering15 000 - 16 000 SEK
Okänd designer, taburetter, 1 par, krom med svart skinnklädsel, modell snarlik, Ludvig Mies Van Der Rohes "Barcelona", modern tillverkning_38152a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Stolar, 8 st, mahogny, Louis XVI-stil, 1900-talets mitt, etikettmärkta, Borella Hansen, Hilleröd, grön klädsel_37888a_8dc53d76b8d2e12_lg.jpeg
Stolar, 8 st, mahogny, Louis XVI-stil, 1900-talets mitt, etikettmärkta, Borella Hansen, Hilleröd, grön klädsel
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Soffa samt fåtölj, skuren valnöt med helstoppad, ananasmönstrad klädsel, oscarianska, 1800-talets 2 hälft, soffa längd 195 cm_38177a_lg.jpeg
Slutpris1 400 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Okänd designer, fåtölj, krom med svart läderklädsel, modell liknande Le Corbusiers LC3, framstår i närmast nyskick_38248a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering3 400 - 3 600 SEK
Okänd designer (för Bauhaus?), stolar, 1 par, krom med röd galonklädsel, stämplad datering 1953_38261a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Okänd designer för Gärsnäs, soffbord, 1 par, bok, stämpelsignerade, 73 x 73 cm_38266a_lg.jpeg
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Design Studio Copenhagen för IKEA, sideboard, ljus björk, "Pelto" design 1999, front med skjutdörrar, l 150 cm_38269a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Armstolar, 2 st, lackerat och förgyllt trä, så kallade svenska modellen med "skrattrygg", 1 gustavianskt provinsarbete, sekelskiftet 1800, 1 sekelskiftet 1900, slitage, förstärkningar_38275a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Byrå, mahogny med mässingsbeslag, 1800-tal, bukig front, 4 lådor, bredd 69 cm_38042a_8dc5886c7f6d50f_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Damarbetsbord, mahogny, 1800-tal, rik intarsiadekor av meanderbård mm, låda i sarg, bredd 52 cm_38044a_8dc57c6c8a13a7d_lg.jpeg
Damarbetsbord, mahogny, 1800-tal, rik intarsiadekor av meanderbård mm, låda i sarg, bredd 52 cm
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Okänd designer för AB Nybrofabriken, Fröseke, hallmöbel med spegel, palisander, "Miljö M 23" underrede med 2 lådor, etikettsignerad, h 170 cm_38282a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
 Space Copenhagen för Mater, pall, svartbetsad bok med svart lädersits, "High Stool H69", höjd 70 cm_38227a_8dc5ed1f5cdb7cb_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Ohlsson, Folke för Duxello, soffa, ek med blå, original ylleklädsel, USA 247, design 1955, detta ex inköpt 1956, l 125 cm_38240a_8dc5eea59cd5465_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering9 000 - 10 000 SEK
Skogh, Svante för Säffle, stolar, "Cortina", 4 st, palisander_38244a_8dc5ee48f31358c_lg.jpeg
Skogh, Svante för Säffle, stolar, "Cortina", 4 st, palisander
Slutpris3 600 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Skogh, Svante för Säffle, matbord, "Cortina", palisander,2 iläggsskivor, tot längd 198 cm_38243a_8dc5ee4612fe822_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering9 000 - 10 000 SEK
Byrå, svart- och grålackerat trä, 1800-talets 2 hälft, front med 4 lådor, b 113 cm_38311a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Lampbord, mahogny med mässingslist, empirestil, 1900-tal, diameter 43 cm_38081a_8dc588689c48454_lg.jpeg
Lampbord, mahogny med mässingslist, empirestil, 1900-tal, diameter 43 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Stol, rikt skuren mahogny, 1800-tal, randig klädsel, bredd 66 cm_38088a_8dc58860c70a104_lg.jpeg
Stol, rikt skuren mahogny, 1800-tal, randig klädsel, bredd 66 cm
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Konsolskåp/nattygsbord, laserat hardwood, Kina, 1900-talets 1 hälft eller mitt, h 55 cm_38326a_lg.jpeg
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Okänd designer för Kinnarps, jalusiskåp, höjd 146 cm, etikettmärkt, nyckel saknas_38090a_8dc594cea101cfd_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Okänd designer, satsbord, 2 st, skivor med mosaikplattor, längd 58 cm_38091a_8dc594d0712fdb6_lg.jpeg
Okänd designer, satsbord, 2 st, skivor med mosaikplattor, längd 58 cm
Slutpris1 300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer för Silkeborg, fåtölj, bok, vinröd dyna, etikettmärkt_38092a_8dc594d17d101d6_lg.jpeg
Okänd designer för Silkeborg, fåtölj, bok, vinröd dyna, etikettmärkt
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Mogensen, Börge för Fredericia, fåtöj, ek, modellnummer 227, design 1961, stämpelsignerad, b 75 cm_38340a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Mogensen, Börge för Fredericia, soffa, ek, modellnummer 216, design 1961, stämpelsignerad, l 175  cm_38341a_lg.jpeg
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Okänd dansk designer, 1950-60-tal, lampbord, palisander med kakelplattor, dubbla skivor, längd 40 cm_38186a_8dc5dfd6d5973a8_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Kista, skuret kamferträ, Kina, längd 104 cm_38226a_8dc5ed1d3fd0db7_lg.jpeg
Kista, skuret kamferträ, Kina, längd 104 cm
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Byrå, mahogny med grön stenskiva, intarsia och mässingsbeslag, 1900-talets mitt, 2 lådor, längd 80 cm_38352a_lg.jpeg
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Hovmand-Olsen, Arne, lampbord, palisander, längd 34 cm_38187a_8dc5dfd841d7910_lg.jpeg
Hovmand-Olsen, Arne, lampbord, palisander, längd 34 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd dansk designer, bokhyllor, 1 par, palisander, 1950-60-tal, b 116, h 78 cm_38191a_8dc5e1f68f463e2_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Okänd dansk designer, serveringsvagn, teak, 1960-tal, löstagbar bricka, längd 62 cm_38192a_8dc5dfe4855c74c_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Kommod, svart och grålackerat trä, sekelskiftet 1900, front med låda och skåpsdörr, b 57 cm_38357a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Byrå, palisander med intarsia, bronsbeslag och marmorskiva, så kallad Hauptkopia, 1900-talets mitt, b 89 cm_38362a_lg.jpeg
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Okänd dansk designer, 1950-60-tal, soffbord, teak, undre tidningshylla, längd 130 cm, slitage_38292a_8dc5f97715950ab_lg.jpeg
Okänd dansk designer, 1950-60-tal, soffbord, teak, undre tidningshylla, längd 130 cm, slitage
Slutpris1 000 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Okänd designer, satsbord, 2 st, ek, bredd 60 resp 52 cm_38296a_8dc5f973008a03a_lg.jpeg
Okänd designer, satsbord, 2 st, ek, bredd 60 resp 52 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Hansen, Mogens för Stouby Polster Møbelfabrik, fåtölj, böjträ med ljusbrun läderklädsel, modell MH101_38390a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Andersson, Rutger för Tenzo, byrå, svartlackerad MDF med metallbeslag, "Malibu", design 1988, bredd 86 cm_38391a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Spelbord, valnöt, Queen Anne-stil, 1800-tal, vikbar skiva, diameter 62 cm, fanérskador_38215a_8dc5ec82ac29ca8_lg.jpeg
Spelbord, valnöt, Queen Anne-stil, 1800-tal, vikbar skiva, diameter 62 cm, fanérskador
Slutpris1 100 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer, sideboard, aluminium med lackerad skiva, längd 121 cm_38402a_lg.jpeg
Okänd designer, sideboard, aluminium med lackerad skiva, längd 121 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Okänd designer, fåtölj, brunt läder med mässingsnitar, 1910-20-tal_38293a_8dc5f975dd6d72b_lg.jpeg
Okänd designer, fåtölj, brunt läder med mässingsnitar, 1910-20-tal
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK