26/4 kl 12 - 19

27/4 kl 12 -17

28/4 kl 12 - 16

28/4 kl 16

Broissand, René, egen verkstad, vägglampett, brons och mässing, dekor av fåglar, signerad och daterad 1996, b 45 cm_37950a_8dc55504d71ab5f_lg.jpeg
Broissand, René, egen verkstad, vägglampett, brons och mässing, dekor av fåglar, signerad och daterad 1996, b 45 cm
Slutpris3 800 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Broissand, René, egen verkstad, takkrona brons och mässing, dekor av fåglar, signerad och daterad 1994, l 110 cm_37948a_8dc55506d0c9b08_lg.jpeg
Broissand, René, egen verkstad, takkrona brons och mässing, dekor av fåglar, signerad och daterad 1994, l 110 cm
Slutpris19 000 SEK
Värdering9 000 - 10 000 SEK
Broissand, René, egen verkstad, golvlampa, brons, dekor av fåglar i träd, signerad och daterad 1996, h 154 cm_37947a_8dc55564b994c3e_lg.jpeg
Broissand, René, egen verkstad, golvlampa, brons, dekor av fåglar i träd, signerad och daterad 1996, h 154 cm
Slutpris8 000 SEK
Värdering9 000 - 10 000 SEK
Sundberg, Per B för Orrefors, skulptur, grönsak, grön glasmassa, längd 26 cm_38026a_8dc57b642bb3865_lg.jpeg
Sundberg, Per B för Orrefors, skulptur, grönsak, grön glasmassa, längd 26 cm
Slutpris1 100 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Stocks, Lars, skulptur/uppsats/kandelaber, patinerad koppar, 1900-talets 2 hälft, h 75 cm_38121a_lg.jpeg
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Vallien, Bertil för Kosta Boda, limited edition, skulptur, "face Cube", monterad på stensockel, signerad och numrerad 7176013, h 14,5 cm_37981a_8dc5566fb8e9b6f_lg.jpeg
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Skulptur, bemålad metall, duvpar, höjd 25 cm_38064a_8dc57d6d1104cfb_lg.jpeg
Skulptur, bemålad metall, duvpar, höjd 25 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Gravfigurin, delvis glaserad terrakotta, Kina, Ming (1368-1644), i form av beriden soldat, h 34 cm_38256a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Kyhn, Knud för Royal Copenhagen, figurin, porslin, liggande råbock, modellnummer 756, polykrom underglasyrdekor, design 1906, l 16 cm_38030a_8dc57befb3756be_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Vallien, Bertil för Kosta Boda, skulptur, sandgjutet glas, båt, dekor av ansikte mm, signerad, l 17,5 cm_38272a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Clough, Dorothy för Gefle/Uppsala Ekeby, skulptur, glaserat stengods, elefanthona med unge, design 1956, h 12 cm_38273a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Middleton, Nicholas för Cow Parade, figurin, bemålat porslin, ko, design 2002, detta ex daterat 2003 och numrerat 2/5, l 16 cm_38279a_lg.jpeg
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Skulptur, patinerad brons (bronserad metall?), Venus di Milo, h 59 cm_38280a_lg.jpeg
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Vallien, Bertil för Kosta Boda Atelier, skulptur, sandgjutet glas, kub med dekor av randig figur, signerad och numrerad 9014, h 9 cm_38283a_lg.jpeg
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Vallien, Bertil för Kosta Boda, skulptur, sandgjutet glas Brains Head blå Karolina, design 1998, signerad, h 8 cm_38288a_lg.jpeg
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 200 - 1 300 SEK
Vallien, Bertil för Kosta Boda, skulptur, sandgjutet glas, ur serien Brains, design 1998, osignerad, h 8 cm_38286a_lg.jpeg
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 200 - 1 300 SEK
Guanyin, blanc-de-Chine, Kina 18-1900-tal, , höjd 32 cm_38232a_8dc5ece63267e98_lg.jpeg
Guanyin, blanc-de-Chine, Kina 18-1900-tal, , höjd 32 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Okänd kinesisk konstnär, skulptur, skuren soapstone, 1900-tal, man på klippformation, höjd 30 cm_38066a_8dc57d6f40c57ea_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Okänd designer, väggrelief, delvis bemåålat bisquitporslin, dekor av par i gunga, höjd 30 cm_38078a_8dc5878d7c392f4_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd konstnär, skulptur, bronz, pylon, otydligt signerad och numrerad 4/300, h 30 cm_38343a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Skulptur, läder, stående dromedar, h 33 cm, slitage_38144a_8dc5d4a492f773d_lg.jpeg
Skulptur, läder, stående dromedar, h 33 cm, slitage
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Bengtsson, Valter, skulptur/objekt, delvis emaljerat sterlingsiver, pärlmussla innehållande ring, oval sockel, signerad, l 10 cm_38355a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 800 - 3 000 SEK
Åberg, Jan, skulptur, patinerad metall, "Livets hjul", signerad, h 24 cm_38198a_8dc5e162d386df3_lg.jpeg
Åberg, Jan, skulptur, patinerad metall, "Livets hjul", signerad, h 24 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Bortone, Antonio, byst, gips, kvinna med sjal, höjd 36 cm, smärre skador_38228a_8dc5ed207ce77a6_lg.jpeg
Bortone, Antonio, byst, gips, kvinna med sjal, höjd 36 cm, smärre skador
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Trygg,  Carl Johan, träfigur, monterad på platta, stående gubbe, signerad och daterad 1926, h 22 cm _38231a_8dc5ece513510a1_lg.jpeg
Trygg, Carl Johan, träfigur, monterad på platta, stående gubbe, signerad och daterad 1926, h 22 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Gravfigurin, delvis glaserad terrakotta, Kina, Ming (1368-1644), i form av beriden soldat, h 34 cm_38400a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Bergström, Lena, skulptur/skål, 'Planets', Kosta Boda, signerad samt numrerad 175/500. I/IV 'Merkurius'. Signerad "7630007 Kosta Boda LIM. ED". Box samt USB-sticka medföljer. Längd 22, höjd 18 cm._38401a_lg.jpeg
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Huvudprydnad, skuret och bemålat trä, så kallad "Bansonyi" eller "a-Mantsho-na-Tshol" (Serpent Headdress), Baga, Guinea, 1900-tal, , höjd 171 cm_38404a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Manca, Gino för Bertils konststen, trädgårdsskulptur, konststen, "Den lille havfrue", signerad, höjd 68 cm_38333a_8dc6072980b6e19_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Engström, Kaj, skulptur, delvis bemålad betong, "Sfinx", signerad och numrerad4/200, utförd för Vandalorum i Värnamo, h 16 cm_38434a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering800 - 900 SEK
Langenmantel-Rietzenstein, Erna von, Rosenthal, figurin porslin Empiredanserska, modellnummer K206/2, designad 1912, först tillverkad 1913, polykrom underglasyrdekor, h 18 cm, _38440a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Gravfigurin, delvis glaserad terrakotta, Kina, Ming (1368-1644), i form av beriden soldat, h 34 cm_38459a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 400 - 2 600 SEK
Bodmar, Tore, relief, koppar, herde i landskap, signerad, totalt mått 59 x 118 cm_38376a_8dc62c489010614_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Okänd brasiliansk konstnär, skulptur, delvis bemålat lergods, stående, barbröstad kvinna, signerad Ubenildo (?), h 65 cm, lagning_38481a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd konstnär, skulptur, skuret och bemålat trä, uggla, otydligt signerad, h 34 cm_38482a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Skulptur, metall på träsockel, gående Buddha, så kallad Sukothai, Thailand, 1900-tal, total höjd 35 cm_38517a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Öskar för kanot, skuret trä och flätad bast, Salomonöarna, längd 41 cm_38540a_lg.jpeg
Öskar för kanot, skuret trä och flätad bast, Salomonöarna, längd 41 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd konstnär, skulptur, skuren sten på sockel, fourfaced Buddah, Kambodja, 1900-tal, höjd 22 cm_38537a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Mask, skuret och bemålat trä med infällda franska mynt, Fang, Gabon eller Kamerun, 1900-talets 2 hälft, höjd 32 cm_38532a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK