Laddar...

Aprilauktion

Visning:

26/4 kl 12 - 19

27/4 kl 12 -17

28/4 kl 12 - 16

Auktion:

28/4 kl 16

Aprilauktion
Avslutad
Parti spjut- och pilspetsar, smide, Afrika (mm?), 1900-tal, l 16 - 52 cm
107
Parti spjut- och pilspetsar, smide, Afrika (mm?), 1900-tal, l 16 - 52 cm
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Kniv i balja, trä smide och läder, så kallad Telek, Touareg, 1900-talets mit eller 2 hälft, total l 31  cm
108
Kniv i balja, trä smide och läder, så kallad Telek, Touareg, 1900-talets mit eller 2 hälft, total l 31 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Gravfigurin, delvis glaserad terrakotta, Kina, Ming (1368-1644), i form av beriden soldat, h 34 cm
127
Gravfigurin, delvis glaserad terrakotta, Kina, Ming (1368-1644), i form av beriden soldat, h 34 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Skål, porslin, Kina, Ming, Wanli (1563-1620), så kallat Kraakporslin, blå underglasyrdekor av blommor mm, dia 15 cm
132
Skål, porslin, Kina, Ming, Wanli (1563-1620), så kallat Kraakporslin, blå underglasyrdekor av blommor mm, dia 15 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Avslutad
Bordslampa, cloissonné, Kina, 1900-talets 1 hälft, dekor av fåglar och blommor, höjd inklusive lamphållare 59 cm
174
Bordslampa, cloissonné, Kina, 1900-talets 1 hälft, dekor av fåglar och blommor, höjd inklusive lamphållare 59 cm
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Okänd kinesisk konstnär, akvarell på siden, man i landskap, oidentifierad signatur, synlig bildstorlek 33 x 13 cm
182
Okänd kinesisk konstnär, akvarell på siden, man i landskap, oidentifierad signatur, synlig bildstorlek 33 x 13 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Guanyin, blanc-de-Chine, Kina 18-1900-tal, , höjd 32 cm
192
Guanyin, blanc-de-Chine, Kina 18-1900-tal, , höjd 32 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Bur för syrsor, porslin, Kina, Qing, blå underglasyrdekor av personer mm, längd 13 cm
197
Bur för syrsor, porslin, Kina, Qing, blå underglasyrdekor av personer mm, längd 13 cm
Slutpris2 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Okänd kinesisk konstnär, skulptur, skuren soapstone, 1900-tal, man på klippformation, höjd 30 cm
201
Okänd kinesisk konstnär, skulptur, skuren soapstone, 1900-tal, man på klippformation, höjd 30 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Rökelsekar, 1 par, patinerad brons, Japan, 1900-tal, h 22 cm
205
Rökelsekar, 1 par, patinerad brons, Japan, 1900-tal, h 22 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer, vas, delvis patinerad mässing, dekor av Koi-karpar, diameter 20 cm
223
Okänd designer, vas, delvis patinerad mässing, dekor av Koi-karpar, diameter 20 cm
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Konsolskåp/nattygsbord, laserat hardwood, Kina, 1900-talets 1 hälft eller mitt, h 55 cm
236
Konsolskåp/nattygsbord, laserat hardwood, Kina, 1900-talets 1 hälft eller mitt, h 55 cm
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Kista, skuret kamferträ, Kina, längd 104 cm
266
Kista, skuret kamferträ, Kina, längd 104 cm
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Fat, flintgods, Kutani, Japan, Meiji, sekelskiftet 1900, heltäckande polykrom och förgylld dekor av processioner mm, oidentifierad signatur, dia 28 cm
285
Fat, flintgods, Kutani, Japan, Meiji, sekelskiftet 1900, heltäckande polykrom och förgylld dekor av processioner mm, oidentifierad signatur, dia 28 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Skrin, emaljerad och förgylld metall med genombrutet nefritlock, Kina, Qin-repubik, 1900-talets början, dekor av pioner, fåglar mm, l 13 cm, smärre emaljdefekter
308
Skrin, emaljerad och förgylld metall med genombrutet nefritlock, Kina, Qin-repubik, 1900-talets början, dekor av pioner, fåglar mm, l 13 cm, smärre emaljdefekter
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Golvurna, porslin, Kina, Kangxi (1662-1722), blå underglasyrdekor av flodlandskap, botten med koncentriska, blå ringar, h 31 cm, hårspricka
310
Golvurna, porslin, Kina, Kangxi (1662-1722), blå underglasyrdekor av flodlandskap, botten med koncentriska, blå ringar, h 31 cm, hårspricka
SlutprisInga bud
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Avslutad
Okänd designer, trumma (?), skuret och bemålat trä, 1900-tal, höjd 68 cm
316
Okänd designer, trumma (?), skuret och bemålat trä, 1900-tal, höjd 68 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Lockask, flintgods, Japan Kutani (?), Meiji/Taishô, 1900-talets början, polykrom och förgylld dekor av personer, fåglar mm, även invändig dekor, dia 11 cm, fläckar
327
Lockask, flintgods, Japan Kutani (?), Meiji/Taishô, 1900-talets början, polykrom och förgylld dekor av personer, fåglar mm, även invändig dekor, dia 11 cm, fläckar
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 300 SEK
Avslutad
Dosa, silver, svampformad med guldinkrusterad dekor mot niellerad fond, Persien (?),18-1900-tal, dia 4 cm
328
Dosa, silver, svampformad med guldinkrusterad dekor mot niellerad fond, Persien (?),18-1900-tal, dia 4 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Okänd japansk keramiker, skål, flintgods, Kutani (?), Miji-Taishô, så kallad "Thousand Faces"-dekor, dia 23 cm, nagg
329
Okänd japansk keramiker, skål, flintgods, Kutani (?), Miji-Taishô, så kallad "Thousand Faces"-dekor, dia 23 cm, nagg
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 300 SEK
Avslutad
Gravfigurin, delvis glaserad terrakotta, Kina, Ming (1368-1644), i form av beriden soldat, h 34 cm
337
Gravfigurin, delvis glaserad terrakotta, Kina, Ming (1368-1644), i form av beriden soldat, h 34 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Huvudprydnad, skuret och bemålat trä, så kallad "Bansonyi" eller "a-Mantsho-na-Tshol" (Serpent Headdress), Baga, Guinea, 1900-tal, , höjd 171 cm
346
Huvudprydnad, skuret och bemålat trä, så kallad "Bansonyi" eller "a-Mantsho-na-Tshol" (Serpent Headdress), Baga, Guinea, 1900-tal, , höjd 171 cm
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Skål, silver, Indo-persisk, sekelskiftet 1900, heltäckande, driven dekor av stiliserad växtlighet, dia 21 cm, vikt 335 gram
355
Skål, silver, Indo-persisk, sekelskiftet 1900, heltäckande, driven dekor av stiliserad växtlighet, dia 21 cm, vikt 335 gram
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Kamferkista, Kina, bredd 102 cm
379
Kamferkista, Kina, bredd 102 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Dolkar i balja, 2 st, så kallade Keris (Kris), Indonesien, 1900-tal, damaskerade klingor, total l 50 respektive 54 cm
407
Dolkar i balja, 2 st, så kallade Keris (Kris), Indonesien, 1900-tal, damaskerade klingor, total l 50 respektive 54 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Gravfigurin, delvis glaserad terrakotta, Kina, Ming (1368-1644), i form av beriden soldat, h 34 cm
433
Gravfigurin, delvis glaserad terrakotta, Kina, Ming (1368-1644), i form av beriden soldat, h 34 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 400 - 2 600 SEK
Avslutad
Väggpaneler, 1 par, porslin och trä, Kina, 1900-tal, dekor av personer i landskap mm i famille-rose-färger, otydliga signaturer, höjd 103 cm
496
Väggpaneler, 1 par, porslin och trä, Kina, 1900-tal, dekor av personer i landskap mm i famille-rose-färger, otydliga signaturer, höjd 103 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 000 - 2 200 SEK
Avslutad
Skulptur, metall på träsockel, gående Buddha, så kallad Sukothai, Thailand, 1900-tal, total höjd 35 cm
500
Skulptur, metall på träsockel, gående Buddha, så kallad Sukothai, Thailand, 1900-tal, total höjd 35 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Öskar för kanot, skuret trä och flätad bast, Salomonöarna, längd 41 cm
510
Öskar för kanot, skuret trä och flätad bast, Salomonöarna, längd 41 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Mask, skuret och bemålat trä med infällda franska mynt, Fang, Gabon eller Kamerun, 1900-talets 2 hälft, höjd 32 cm
513
Mask, skuret och bemålat trä med infällda franska mynt, Fang, Gabon eller Kamerun, 1900-talets 2 hälft, höjd 32 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Mask, skuret trä, möjligen Goma, Kongo, 1900-tal, höjd 40 cm
518
Mask, skuret trä, möjligen Goma, Kongo, 1900-tal, höjd 40 cm
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Paneler, 4 st, svartlackerat trä med pärlemorintarsia, Kina, 1900-talets 2 hälft, dekor av tempel mm, vardera 79 x 39 cm
522
Paneler, 4 st, svartlackerat trä med pärlemorintarsia, Kina, 1900-talets 2 hälft, dekor av tempel mm, vardera 79 x 39 cm
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Bojaner med lock, 1 par, porslin, Kina, 1900-talets 2 hälft, höjd 15 cm
565
Bojaner med lock, 1 par, porslin, Kina, 1900-talets 2 hälft, höjd 15 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd japansk konstnär, broderi, siden, fågel på gren, enligt foto a tergo inköpt 1963, synlig storlek 26 x 33 cm
575
Okänd japansk konstnär, broderi, siden, fågel på gren, enligt foto a tergo inköpt 1963, synlig storlek 26 x 33 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Stekfat, porslin, Kina Qianlong (1736-95), oktogonalt med avfasade hörn, dekor av blommor i blått underfång, längd 36 cm
579
Stekfat, porslin, Kina Qianlong (1736-95), oktogonalt med avfasade hörn, dekor av blommor i blått underfång, längd 36 cm
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Mask, skuret trä och kaolinlera, Lega, Kongo, 1900-tal, h 31 cm
582
Mask, skuret trä och kaolinlera, Lega, Kongo, 1900-tal, h 31 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.