26/4 kl 12 - 19

27/4 kl 12 -17

28/4 kl 12 - 16

28/4 kl 16

Broissand, René, egen verkstad, vägglampett, brons och mässing, dekor av fåglar, signerad och daterad 1996, b 45 cm_38113a_8dc5a1cf03d6331_lg.jpeg
Broissand, René, egen verkstad, vägglampett, brons och mässing, dekor av fåglar, signerad och daterad 1996, b 45 cm
Slutpris5 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Broissand, René, egen verkstad, vägglampett, brons och mässing, dekor av fåglar, signerad och daterad 1996, b 45 cm_37950a_8dc55504d71ab5f_lg.jpeg
Slutpris3 800 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Broissand, René, egen verkstad, takkrona brons och mässing, dekor av fåglar, signerad och daterad 1994, l 110 cm_37948a_8dc55506d0c9b08_lg.jpeg
Broissand, René, egen verkstad, takkrona brons och mässing, dekor av fåglar, signerad och daterad 1994, l 110 cm
Slutpris19 000 SEK
Värdering9 000 - 10 000 SEK
Broissand, René, egen verkstad, golvlampa, brons, dekor av fåglar i träd, signerad och daterad 1996, h 154 cm_37947a_8dc55564b994c3e_lg.jpeg
Broissand, René, egen verkstad, golvlampa, brons, dekor av fåglar i träd, signerad och daterad 1996, h 154 cm
Slutpris8 000 SEK
Värdering9 000 - 10 000 SEK
Okänd designer för Le Klint, golvlampa, svartlackerad metall och veckad plast, Le Klint, etikettsignerad, höjd inkl skärm 160 cm_37883a_8dc53d0ba989106_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Okänd designer, golvlampa, röd glasskärm, höjd 152 cm_37884a_8dc53d373e38ef8_lg.jpeg
Okänd designer, golvlampa, röd glasskärm, höjd 152 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Okänd designer, golvlampa, röd glasskärm, höjd 152 cm_37885a_8dc53d386f54d7e_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Sundstedt, Per för Atelje Kosta Lampan, golvlampa, kromad metall med brun plastskärm, "Mars" höjd 130 cm_37887a_8dc53d0cc836e58_lg.jpeg
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer, bordslampa, delvis vitfärgat glas och metall, höjd 42 cm_37893a_8dc53d871d671ff_lg.jpeg
Okänd designer, bordslampa, delvis vitfärgat glas och metall, höjd 42 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Fönsterdekoration/belysning, bemålat trä, "Luciatåget" En El-Dekoration, Hooks Mekaniska 1960-70-tal, l 48 cm, i originalförpackning_38166a_lg.jpeg
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Meda, Alberto & Rizzatto, Paolo för Luceplan, bordslampa, svartlackerad metall med violett glas, "Berenice", design 1985, justerbar_38222a_8dc5ecd7c7430a8_lg.jpeg
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Meda, Alberto & Rizzatto, Paolo för Luceplan, bordslampa, svartlackerad metall med violett glas, "Berenice", design 1985, justerbar_38223a_8dc5ecd898cc89b_lg.jpeg
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Vägglampa, teak, så kallad saxlampa, 1950-60-tal, justerbar längd_38252a_lg.jpeg
Slutpris800 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Takampel, glas med mässingsmontage, så kallad månskensampel, 1900-tal, höjd 45 cm_38046a_8dc57c6dd4d0703_lg.jpeg
Takampel, glas med mässingsmontage, så kallad månskensampel, 1900-tal, höjd 45 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Takampel, gult glas med mässingsmontage, så kallad månskensampel, 1900-tal, höjd 35 cm_38049a_8dc57c6ed2baf61_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Bordslampa, pressglas och mässing, empirestil, 1900-talets början, höjd 43 cm, skador och lagningar_38053a_8dc5877ddf7686d_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Taklampa, rödmålad metall och glas, höjd 46 cm_38051a_8dc57cba5131110_lg.jpeg
Taklampa, rödmålad metall och glas, höjd 46 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Bordslampa, cloissonné, Kina, 1900-talets 1 hälft, dekor av fåglar och blommor, höjd inklusive lamphållare 59 cm_38054a_8dc57cbccc9f447_lg.jpeg
Bordslampa, cloissonné, Kina, 1900-talets 1 hälft, dekor av fåglar och blommor, höjd inklusive lamphållare 59 cm
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Takampel, rosa glas med mässingsmontage, så kallad månskensampel, 1900-tal, höjd 38 cm_38060a_8dc57cfd94471f9_lg.jpeg
Takampel, rosa glas med mässingsmontage, så kallad månskensampel, 1900-tal, höjd 38 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Takampel, bärnstensfärgat glas med mässingsmontage, så kallad månskensampel, 1900-tal, höjd 20 cm_38061a_8dc57cffd336219_lg.jpeg
Takampel, bärnstensfärgat glas med mässingsmontage, så kallad månskensampel, 1900-tal, höjd 20 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Ekberg, Josef för Gustavsberg, bordslampa, engoberat och slipat stengods, "Sgrafitto", signerad och daterad 1920, h inklusive lampfäste 29 cm_38305a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Taklampa, förgylld metall, möjligen Italien, 1900-talets mitt, dekor av vassknippe, 12 ljusarmar, h 80 cm_38310a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Bordsfotogenlampa, delvis bemålad metall och majolika, sekelskiftet 1900,, dekor av blommor, bär och blad, höjd 64 cm_38084a_8dc58865f695fe5_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Hallampa, glas och prismor, 1900-talets 1 hälft, höjd 30 cm_38087a_8dc58861a722499_lg.jpeg
Hallampa, glas och prismor, 1900-talets 1 hälft, höjd 30 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Takkrona, mässing med droppformade prismor, så kallad burkrona, rokokostil, 1900-talets 1 hälft, h xx cm_38089a_8dc594cd33a4df0_lg.jpeg
Takkrona, mässing med droppformade prismor, så kallad burkrona, rokokostil, 1900-talets 1 hälft, h xx cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Vagnslyktor, 1 par, Bleriot, Paris, koppar och glas, höjd 33 cm_38112a_8dc5a1ca5a86f8b_lg.jpeg
Vagnslyktor, 1 par, Bleriot, Paris, koppar och glas, höjd 33 cm
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd dansk designer, antagligen för Holmegaard/Le Klint, bordslampa, brun glasmassa med mässingsmontage, 1900-talets 1 hälft, förnicklat lampfäste med porslinsvred, h inklusive lampfäste 27 cm_38344a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Sundstedt, Per för Atelje Kosta Lampan, golvlampa, kromad metall med brun plastskärm, "Mars" höjd 130 cm_38147a_8dc5d4a5f0642ed_lg.jpeg
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Lampkupa, frostat glas, funkis, 1930-tal, dia 38 cm_38148a_8dc5d564aa7f384_lg.jpeg
Lampkupa, frostat glas, funkis, 1930-tal, dia 38 cm
Slutpris400 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Meda, Alberto & Rizzatto, Paolo för Luceplan, bordslampa, svartlackerad metall med violett glas, "Berenice", design 1985, justerbar_38224a_8dc5ecd9e08a95e_lg.jpeg
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Bentler, Frank J, bordslampa, krom med vit plastskärm, Danmark 1960-tal, modellnummer A 3373, h 48 cm_38351a_lg.jpeg
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Hansen, Andreas för Le Klint, taklampa, veckad plast, Le Klint 153, h 35 cm, armatur saknas, formgiven 1964_38188a_8dc5dfdc4af0530_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Meda, Alberto & Rizzatto, Paolo för Luceplan, bordslampa, svartlackerad metall med violett glas, "Berenice", design 1985, justerbar_38225a_8dc5ecdae9e1e76_lg.jpeg
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Vägglampetter, 1 par, skuret trä, höjd 28 cm_38213a_8dc5ec7fd2a1373_lg.jpeg
Vägglampetter, 1 par, skuret trä, höjd 28 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Preben Fabricius & Jörgen Kastholm för Nordisk Solar, taklampa, vitlackerad metall, modell P376, diameter 55 cm_38214a_8dc5ec8127bf14e_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Bordslampa, i form av monterat snäckskal, höjd 28 cm_38399a_lg.jpeg
Bordslampa, i form av monterat snäckskal, höjd 28 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Laviani, Feruccio för Kartell, taklampa, violett PVC, "FL/Y", design 2002, dia 50 cm_38409a_lg.jpeg
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Jakobsson, Hans Agne, Markaryd, bordslampa, glas, modell B 172, dekor i vitt överfång, h 31 cm_38414a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Okänd designer, golvlampa, mässing, höjd 147 cm, anlupen_38298a_8dc5f979f87686e_lg.jpeg
Okänd designer, golvlampa, mässing, höjd 147 cm, anlupen
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer, taklampa, kromad och lackerad metall, Bauhausstil, diameter 33 cm_38461a_lg.jpeg
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Takkrona till 6 ljus, mässing, barockstil, 1900-talets 2 hälft, dekor av riddare, höjd 74 cm, 1 ljusarm lagad_38374a_8dc62c4562d01ac_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer för Frandsen, taklampa, vitt glas med metallfäste, modell 1000, h 32 cm_38477a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 100 SEK
Okänd designer för Frandsen, taklampa, vitt glas med metallfäste, modell 1000, h 32 cm_38479a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 100 SEK
Takfotogenlampa, bronserad metall och majolika, 1900-tal, kupa i glas, denna diameter 32 cm_38383a_8dc6374a3f757f6_lg.jpeg
Takfotogenlampa, bronserad metall och majolika, 1900-tal, kupa i glas, denna diameter 32 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd dansk designer, omkring 1960, golvlampa, aluminium och palisander, höjd 118 cm_38496a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering800 - 900 SEK
Okänd designer för Vitrika, golvlampa, mässing och bärnstensfärgat glas, justerbar, höjd 143 cm_38495a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering800 - 900 SEK
Golvlampa, mässing och onyx, skärm av skinn, dekor av putto, tot höjd 126 cm_38508a_lg.jpeg
Golvlampa, mässing och onyx, skärm av skinn, dekor av putto, tot höjd 126 cm
SlutprisInga bud
Värdering800 - 900 SEK
Okänd designer för Voss Belysning, taklampa, lackerad koppar, Danmark, 1960-tal, dia 36 cm_38552a_lg.jpeg
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK