Skulptur, kalksten eller travertin,
SlutprisInga bud
Värdering2 000 - 3 000 SEK
Kanna, gröntonad glasmassa med metallmontage, jugend, sekelskiftet 1900, slipad dekor av narcisser,
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Ander, Gunnar för Ystad Metall, kandelaber till 4 ljus,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Slutpris400 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Blomsterurna, patinerad metall på sockel i serpentinsten, 1800-talets 2 hälft,
Slutpris800 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Takkrona till 6 ljus, patinerad brons, barockstil, sekelskiftet 1900,
Slutpris1 000 SEK
Värdering400 - 600 SEK
Hattar, 3 st, 1900-talets början, plommonstop Penn-Craft respektive Forss samt cylinderhatt Best of London,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Gunghäst, plysch och trä, 1900-talets 2 hälft
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer för Philips, väggspegel med belysning
Slutpris100 SEK
Värdering100 - 150 SEK
Blunddocka, bisquithuvud med kropp i papier maché, Heubach, Knöppelsdorf, 1900-talets början,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Parti dockor, 16 st, porslinshuvud och -armar, modern tillverkning
Slutpris900 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Okänd design för Ceson, kandelabrar till 2 ljus, 1 par, tenn, Swedish Grace,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
SlutprisInga bud
Värdering400 - 600 SEK
Kandelabrar till 5 ljus, 1 par,
Slutpris2 800 SEK
Värdering3 000 - 4 000 SEK
Okänd engelsk fotograf, cibachrome(?), hästporträtt,
Slutpris5 000 SEK
Värdering6 000 - 8 000 SEK
Väggvitrin med belysning, bonat trä,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 600 SEK
Hållare för trådrullar (?), mahogny,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Parti äldre diverse; mangelbräde, Primuskök mm
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Parti äldre redskap, skedar mm, smide, trä och horn
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Okänd designer, jugend, 1900-talets början, hänkelvas,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
SlutprisInga bud
Värdering400 - 600 SEK
Erker, Arne för Kockums, skålar, 6 st, emaljerad metall,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 600 SEK
Mugg, emaljerad plåt, Kockums, utförd till Oskar II och drottning Sofias silverbröllop 1897,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
H Engholm & Svend Åge Willumsen för Fritz Hansen, brickbord, teak och svartlackerad bok, design 1958, detta exemplar antagligen från 1960-tal,
Slutpris6 000 SEK
Värdering3 600 - 4 000 SEK
Jansson, Tove, efter henne, figurin, läder och plysch, Muminpappa,
Slutpris2 600 SEK
Värdering3 000 - 4 000 SEK
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Slutpris1 800 SEK
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Salutkanon, gjutjärn på (senare?) trälavett,
SlutprisInga bud
Värdering3 000 - 4 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Sigillstamp, nefrit, Kina, 1900-tal, dekor av Fo-hund,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering6 000 - 8 000 SEK
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 500 SEK
kaminur, förgylld metall och onyx, nyrokoko, 1800-talets 2 hälft, dekor av herdinna, möjligen Rödluvan,
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Leksak, litograferad plåt, Technofix, 1940-50-tal, cyklande clown,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 500 - 2 000 SEK
Leksak, litograferad plåt, CKO Kellerman, 1940-50-tal, motorcykel, nummer 353,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 500 - 2 000 SEK
Ljusstakar, 1 par, så kallade teleskopstakar, Old Sheffield Plate, 1800-talets mitt, justerbar höjd 16 - 22 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 600 SEK
Ljusstakar, 1 par, mässing, eklekticerande stil, 1800-talets 2 hälft, dekor av lejontassar, festoner mm,
Slutpris400 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Slutpris5 500 SEK
Värdering6 000 - 8 000 SEK
Okänd designer för C M Cohr, Fredericia och Köpenhamn, ljusstakar, 10 st, nysilver, 1950-tal,
Slutpris400 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Seidelin, henning för Gense, matbesticksuppsättning, 51 delar, rostfritt stål, Pantry,
Slutpris2 000 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Värmekarott med löstagbart lock, pläter, lös insats varunder plats för varmvatten,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 600 SEK
Spelkortspress, mässing, sekelskiftet 1900,
Slutpris450 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Breyen, Beth för Teneragruppen, Aluminia, saltkar för vägg,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Tallriksvärmare, 1 par, nysilver, Christofle, Paris, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK