Laddar...

Augustiauktion

Augustiauktion
Avslutad
Kniv i läderbalja, masurbjörk och smide med beslag i sterlingsilver, Brusletto Geilo,
33
Kniv i läderbalja, masurbjörk och smide med beslag i sterlingsilver, Brusletto Geilo,
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 500 SEK
Avslutad
Medalj, 23 k rödguld (kronan i 18 k), Kungliga Patriotiska sällskapets stora belöningsmedalj i guld (PatrSstGM) av 1:a (=11:e) storleken,
47
Medalj, 23 k rödguld (kronan i 18 k), Kungliga Patriotiska sällskapets stora belöningsmedalj i guld (PatrSstGM) av 1:a (=11:e) storleken,
Slutpris10 000 SEK
Värdering12 000 - 15 000 SEK
Avslutad
Loka, läder med mässingsbeslag, 1800-talets 2 hälft,
84
Loka, läder med mässingsbeslag, 1800-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 500 SEK
Avslutad
Medalj, 23 resp 18 k rödguld, Utmärkelsen För nit och redlighet i rikets tjänst (GMnor) i guld av 5:e storleken,
88
Medalj, 23 resp 18 k rödguld, Utmärkelsen För nit och redlighet i rikets tjänst (GMnor) i guld av 5:e storleken,
Slutpris4 000 SEK
Värdering5 000 - 6 000 SEK
Avslutad
Loka, läder med mässingsbeslag, 1800-talets 2 hälft,
128
Loka, läder med mässingsbeslag, 1800-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 500 SEK
Avslutad
Sadel för Islandshäst, svart läder, okänd tillvekare HF (?),
138
Sadel för Islandshäst, svart läder, okänd tillvekare HF (?),
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Allroundsadel, svart syntetmaterial, Horse saver, flyttbart knäskydd
139
Allroundsadel, svart syntetmaterial, Horse saver, flyttbart knäskydd
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Dressyrsadel, brunt läder, Röösli
140
Dressyrsadel, brunt läder, Röösli
SlutprisInga bud
Värdering5 000 - 6 000 SEK
Avslutad
Allroundsadel, brunt läder, Lewa Comet
141
Allroundsadel, brunt läder, Lewa Comet
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Sadel för Islandshäst, brunt läder, okänd tillverkning,
142
Sadel för Islandshäst, brunt läder, okänd tillverkning,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Dressyrsadel, svart läder, Zaldi Dressage Special
143
Dressyrsadel, svart läder, Zaldi Dressage Special
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 2 000 SEK
Avslutad
Sadel för Islandshäst, svart läder, okänd tillverkning,
144
Sadel för Islandshäst, svart läder, okänd tillverkning,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Sadel för Islandshäst, svart läder, Trainers,
145
Sadel för Islandshäst, svart läder, Trainers,
SlutprisInga bud
Värdering3 000 - 4 000 SEK
Avslutad
Dressyrsadel, svart läder, Hercross
146
Dressyrsadel, svart läder, Hercross
SlutprisInga bud
Värdering2 000 - 3 000 SEK
Avslutad
Sadel, allround mot hopp, ljusbrunt/orange läder, okänd tillverkning
147
Sadel, allround mot hopp, ljusbrunt/orange läder, okänd tillverkning
Slutpris800 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Allroundsadel, syntematerial, Sigma Thorowgood,
148
Allroundsadel, syntematerial, Sigma Thorowgood,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Dressyrsadel, svart läder, Scan-Horse Hubertus
149
Dressyrsadel, svart läder, Scan-Horse Hubertus
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Sadel för Islandshäst, brunt läder, Harmony,
150
Sadel för Islandshäst, brunt läder, Harmony,
SlutprisInga bud
Värdering7 000 - 8 000 SEK
Avslutad
Dressyrsadel, svart läder, Burnsby & Sons,
151
Dressyrsadel, svart läder, Burnsby & Sons,
SlutprisInga bud
Värdering2 000 - 3 000 SEK
Avslutad
Ordenstecken, silver och emalj, Riddare 2 klass av Kungliga Vasaorden
183
Ordenstecken, silver och emalj, Riddare 2 klass av Kungliga Vasaorden
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 500 SEK
Avslutad
Ordenstecken, silver, Kungliga Grekiska Georgs den I ordens silvertecken,
184
Ordenstecken, silver, Kungliga Grekiska Georgs den I ordens silvertecken,
Slutpris700 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Ordenstecken, förgylld brons och svart emalj, 1800-tal, Riddare av Venezuelanska Orden av Venezuelas Befriare,
185
Ordenstecken, förgylld brons och svart emalj, 1800-tal, Riddare av Venezuelanska Orden av Venezuelas Befriare,
Slutpris500 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Medalj, silver, danska Frederik IX's Belønningsmedalje med krone
186
Medalj, silver, danska Frederik IX's Belønningsmedalje med krone
Slutpris600 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Nyckelring, förgylld och emaljerad metall och läder samt plakett, förgylld metall, bägge med frimureriska symboler
187
Nyckelring, förgylld och emaljerad metall och läder samt plakett, förgylld metall, bägge med frimureriska symboler
Slutpris250 SEK
Avslutad
Parti svenska silvermynt,
221
Parti svenska silvermynt,
Slutpris1 300 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Medalj, förgylld brons, Belgiska Kronordens Medalj, Leopold II
244
Medalj, förgylld brons, Belgiska Kronordens Medalj, Leopold II
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Minnesmedalj, brons, slagen till minne av generalmajoren mm Gustaf Nils Oscar Rosenblad (1888-1981)
253
Minnesmedalj, brons, slagen till minne av generalmajoren mm Gustaf Nils Oscar Rosenblad (1888-1981)
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Parti medaljer, brons och silver,
263
Parti medaljer, brons och silver,
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Parti kungliga medaljer, silver och förgyllt silver, bl a Hans Majestät Konungens Medalj av VIII:e storleken (Hovmedaljen), Gustav V
295
Parti kungliga medaljer, silver och förgyllt silver, bl a Hans Majestät Konungens Medalj av VIII:e storleken (Hovmedaljen), Gustav V
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Parti medaljer, nålar och pins, Sverige och Danmark,
296
Parti medaljer, nålar och pins, Sverige och Danmark,
Slutpris1 100 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Parti medaljer, Sverige och utland, delvis silver,
297
Parti medaljer, Sverige och utland, delvis silver,
Slutpris400 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Värja (för ämbetsman?), smide, fäste i förgylld brons, 18-1900-tal,
307
Värja (för ämbetsman?), smide, fäste i förgylld brons, 18-1900-tal,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Salutkanon, gjutjärn på (senare?) trälavett,
317
Salutkanon, gjutjärn på (senare?) trälavett,
SlutprisInga bud
Värdering3 000 - 4 000 SEK
Avslutad
Tamburmajorstav, svärtat trä, tenn och brons,
386
Tamburmajorstav, svärtat trä, tenn och brons,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Stenyxa, flinta, lösfynd från neolitikum, 2-4.000 för Kristus,
405
Stenyxa, flinta, lösfynd från neolitikum, 2-4.000 för Kristus,
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Parti mynt, spelmarker mm,
425
Parti mynt, spelmarker mm,
Slutpris400 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Stridsyxa, bergart, lösfynd från Danmark,
435
Stridsyxa, bergart, lösfynd från Danmark,
Slutpris1 100 SEK
Värdering400 - 600 SEK
Avslutad
Stenyxor, 3 st, flinta, lösfynd från Danmark, yngre stenålder, 2000- 4000 före Kristus,
436
Stenyxor, 3 st, flinta, lösfynd från Danmark, yngre stenålder, 2000- 4000 före Kristus,
Slutpris1 000 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Parti postfriska frimärken, enligt uppgift nominellt värde cirka 3000 kronor
451
Parti postfriska frimärken, enligt uppgift nominellt värde cirka 3000 kronor
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Parti frimärken och frimärksklipp, hela världen
452
Parti frimärken och frimärksklipp, hela världen
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 600 SEK
Avslutad
Parti delvis äldre vykort, hela världen
453
Parti delvis äldre vykort, hela världen
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 600 SEK
Avslutad
Pälsmössa, fårskinn och ylle med guldrevärer, antagligen för officer vid Persiska Gendarmeriet,
490
Pälsmössa, fårskinn och ylle med guldrevärer, antagligen för officer vid Persiska Gendarmeriet,
Slutpris700 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Obligation, Banque de l'Indo-Chine, The Chinese Governmet five per cent reorganisation gold loan of 1913, kuponger medföljer
519
Obligation, Banque de l'Indo-Chine, The Chinese Governmet five per cent reorganisation gold loan of 1913, kuponger medföljer
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Parti filateli, försändelser, frimärken i album mm
533
Parti filateli, försändelser, frimärken i album mm
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Pallasch i balja, M/1893 för manskap vid kavalleriet, nummeridentisk,
580
Pallasch i balja, M/1893 för manskap vid kavalleriet, nummeridentisk,
Slutpris1 800 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Husarmössa M/1895, i kartong från Militär Ekiperings AB (MEA)
581
Husarmössa M/1895, i kartong från Militär Ekiperings AB (MEA)
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 600 SEK
Avslutad
Dräktvärja, smide med förgyllt bronsfäste, 1700-talets 2 hälft,
610
Dräktvärja, smide med förgyllt bronsfäste, 1700-talets 2 hälft,
Slutpris1 000 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Parti diverse, 2 fartygslampor, mässing, vas porslin, Kina, 1900-tal samt kruthorn mässing och koppar,
670
Parti diverse, 2 fartygslampor, mässing, vas porslin, Kina, 1900-tal samt kruthorn mässing och koppar,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.