Laddar...

Augustiauktion

Augustiauktion
Avslutad
Snusflaska (?), grönt, skuret glas, sk peking glas med silvermontage, Kina, Qing,
20
Snusflaska (?), grönt, skuret glas, sk peking glas med silvermontage, Kina, Qing,
SlutprisInga bud
Värdering2 500 - 3 000 SEK
Avslutad
Uppläggningssked, förgyllt silver med polykrom cloisonnédekor, Ryssland,
21
Uppläggningssked, förgyllt silver med polykrom cloisonnédekor, Ryssland,
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Thesked, förgyllt silver med polykrom cloisonnédekor, Ryssland, 1900-talets början,
22
Thesked, förgyllt silver med polykrom cloisonnédekor, Ryssland, 1900-talets början,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Armband, silver, Kina, dekor av infattade, cabochonslipade jadestenar samt filigran och polykrom emalj,
31
Armband, silver, Kina, dekor av infattade, cabochonslipade jadestenar samt filigran och polykrom emalj,
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 2 000 SEK
Avslutad
Kniv i läderbalja, masurbjörk och smide med beslag i sterlingsilver, Brusletto Geilo,
33
Kniv i läderbalja, masurbjörk och smide med beslag i sterlingsilver, Brusletto Geilo,
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 500 SEK
Avslutad
Matskedar, 3 + 3 st, silver, Norge, empire, 1800-talets 1 hälft,
35
Matskedar, 3 + 3 st, silver, Norge, empire, 1800-talets 1 hälft,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Matsked, silver, Norge, empire,
36
Matsked, silver, Norge, empire,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Matsked, silver, fiolmodell, gustaviansk tid,
37
Matsked, silver, fiolmodell, gustaviansk tid,
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Matskedar, 1 par, silver, snäckmodell, Norge, empire,
38
Matskedar, 1 par, silver, snäckmodell, Norge, empire,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Matskedar, 3 st samt thesil, silver, 17-1800-tal respektive 1900-tal,
39
Matskedar, 3 st samt thesil, silver, 17-1800-tal respektive 1900-tal,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Medalj, 23 k rödguld (kronan i 18 k), Kungliga Patriotiska sällskapets stora belöningsmedalj i guld (PatrSstGM) av 1:a (=11:e) storleken,
47
Medalj, 23 k rödguld (kronan i 18 k), Kungliga Patriotiska sällskapets stora belöningsmedalj i guld (PatrSstGM) av 1:a (=11:e) storleken,
Slutpris10 000 SEK
Värdering12 000 - 15 000 SEK
Avslutad
Damarmbandsur med länk, 18 karat rödguld, Hellas,
48
Damarmbandsur med länk, 18 karat rödguld, Hellas,
Slutpris6 000 SEK
Värdering6 000 - 8 000 SEK
Avslutad
Halslänk, 18 karat rödguld,
49
Halslänk, 18 karat rödguld,
Slutpris3 600 SEK
Värdering4 000 - 5 000 SEK
Avslutad
Armband med berlocker, 18 karat rödguld,
50
Armband med berlocker, 18 karat rödguld,
Slutpris4 800 SEK
Värdering5 000 - 6 000 SEK
Avslutad
Brosch, 18 karat vitguld med 7 facettslipade smaragder
63
Brosch, 18 karat vitguld med 7 facettslipade smaragder
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 500 - 2 000 SEK
Avslutad
Halsband samt armband, metall och tigeröga,
64
Halsband samt armband, metall och tigeröga,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Halskedja, 18 karat rödguld,
66
Halskedja, 18 karat rödguld,
Slutpris3 000 SEK
Värdering4 000 - 5 000 SEK
Avslutad
Halskedja, 18 karat rödguld,
67
Halskedja, 18 karat rödguld,
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 500 - 2 000 SEK
Avslutad
Ring, 18 karat rödguld med facettslipad, blå sten,
68
Ring, 18 karat rödguld med facettslipad, blå sten,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 000 - 1 500 SEK
Avslutad
Medalj, 23 resp 18 k rödguld, Utmärkelsen För nit och redlighet i rikets tjänst (GMnor) i guld av 5:e storleken,
88
Medalj, 23 resp 18 k rödguld, Utmärkelsen För nit och redlighet i rikets tjänst (GMnor) i guld av 5:e storleken,
Slutpris4 000 SEK
Värdering5 000 - 6 000 SEK
Avslutad
Damarmbandsur med länk, 18 karat rödguld, Certina,
89
Damarmbandsur med länk, 18 karat rödguld, Certina,
Slutpris4 000 SEK
Värdering5 000 - 6 000 SEK
Avslutad
Ring, 23 karat rödguld, slät modell,
90
Ring, 23 karat rödguld, slät modell,
Slutpris1 800 SEK
Värdering2 000 - 3 000 SEK
Avslutad
Ring, 23 karat rödguld, sammansatt av 2 vigselringar,
91
Ring, 23 karat rödguld, sammansatt av 2 vigselringar,
Slutpris1 800 SEK
Värdering2 000 - 3 000 SEK
Avslutad
Damarmbandsur 18 karat rödguld med länk i förgylld mässing
92
Damarmbandsur 18 karat rödguld med länk i förgylld mässing
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 2 000 SEK
Avslutad
Ring, 18 karat vitguld med 3 åttkantslipade diamanter om totalt 0,045 carat enligt gravyr,
93
Ring, 18 karat vitguld med 3 åttkantslipade diamanter om totalt 0,045 carat enligt gravyr,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Ring, 18 karat rödguld med facettslipad akvamarin (?),
94
Ring, 18 karat rödguld med facettslipad akvamarin (?),
Slutpris700 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Ringar, 2 st, 18 karat rödguld med glasstenar,
95
Ringar, 2 st, 18 karat rödguld med glasstenar,
Slutpris900 SEK
Värdering1 000 - 1 500 SEK
Avslutad
Ring, 18 karat rödguld med glasstenar,
96
Ring, 18 karat rödguld med glasstenar,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 500 - 2 000 SEK
Avslutad
Hänge med kedja, så kallad dödsbricka, 18 karat rödguld,
97
Hänge med kedja, så kallad dödsbricka, 18 karat rödguld,
Slutpris1 800 SEK
Värdering2 000 - 3 000 SEK
Avslutad
Ring, 18 karat rödguld med blå sten,
98
Ring, 18 karat rödguld med blå sten,
Slutpris2 200 SEK
Värdering1 500 - 2 000 SEK
Avslutad
Hänge, 18 karat rödguld med röd sten, i forma av blomma,
99
Hänge, 18 karat rödguld med röd sten, i forma av blomma,
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Ring, 18 karat rödguld med vita stenar,
100
Ring, 18 karat rödguld med vita stenar,
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 500 - 2 000 SEK
Avslutad
Cigarettmunstycke, 900/1000 silver och bakelit, antagligen Italien, art-déco, 1920-tal,
105
Cigarettmunstycke, 900/1000 silver och bakelit, antagligen Italien, art-déco, 1920-tal,
SlutprisInga bud
Värdering150 - 200 SEK
Avslutad
Fotogömma, 18 karat rödguld, dekor av blommor
110
Fotogömma, 18 karat rödguld, dekor av blommor
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 500 - 3 000 SEK
Avslutad
Hänge med kedja, 18 karat vitguld med 4 navettslipade diamanter om totalt 2,33 carat
198
Hänge med kedja, 18 karat vitguld med 4 navettslipade diamanter om totalt 2,33 carat
SlutprisInga bud
Värdering12 000 - 15 000 SEK
Avslutad
Örhängen, 1 par, 18 karat vitguld, vardera med 1 briljantslipad diamant om 0,33 carat
199
Örhängen, 1 par, 18 karat vitguld, vardera med 1 briljantslipad diamant om 0,33 carat
Slutpris7 500 SEK
Värdering10 000 - 12 000 SEK
Avslutad
Hänge med kedja, 18 karat rödguld, hjärformat med dekor av Saudiska riksvapnet,
212
Hänge med kedja, 18 karat rödguld, hjärformat med dekor av Saudiska riksvapnet,
Slutpris3 000 SEK
Värdering4 000 - 5 000 SEK
Avslutad
Herrarmbandsur, stål, Seiko Quartz RC-2-LWF
217
Herrarmbandsur, stål, Seiko Quartz RC-2-LWF
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Parti svenska silvermynt,
221
Parti svenska silvermynt,
Slutpris1 300 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Herrarmbandsur, 18 karat rödguld, Certina Gold Collection,
245
Herrarmbandsur, 18 karat rödguld, Certina Gold Collection,
Slutpris3 000 SEK
Värdering4 000 - 5 000 SEK
Avslutad
Parti kungliga medaljer, silver och förgyllt silver, bl a Hans Majestät Konungens Medalj av VIII:e storleken (Hovmedaljen), Gustav V
295
Parti kungliga medaljer, silver och förgyllt silver, bl a Hans Majestät Konungens Medalj av VIII:e storleken (Hovmedaljen), Gustav V
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer för David Andersen, Kristiania (Oslo), dräktsmycke, så kallad bunadsbroche, silver,  1900-talets början,
298
Okänd designer för David Andersen, Kristiania (Oslo), dräktsmycke, så kallad bunadsbroche, silver, 1900-talets början,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Gardinomtag (?), 1 par, silver, 1800-tal, dekor av blomma mm
314
Gardinomtag (?), 1 par, silver, 1800-tal, dekor av blomma mm
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Tantalus, ek med mässingsbeslag, England, 1900-talets 1 hälft, innehåller 3 karaffer med propp i slipad kristall, medföljer 3 skyltar i sterlingsilver graverade "Whisky", "Brandy" respektive "Sherry"
316
Tantalus, ek med mässingsbeslag, England, 1900-talets 1 hälft, innehåller 3 karaffer med propp i slipad kristall, medföljer 3 skyltar i sterlingsilver graverade "Whisky", "Brandy" respektive "Sherry"
Slutpris1 800 SEK
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Avslutad
Fickur med slag, silver, antagligen Schweiz, 1800-talets 1 hälft eller mitt,
320
Fickur med slag, silver, antagligen Schweiz, 1800-talets 1 hälft eller mitt,
SlutprisInga bud
Värdering2 000 - 3 000 SEK
Avslutad
Bägare på tre kulfötter, silver, barock, 16-1700-tal, graverad dekor av tulpan mm
323
Bägare på tre kulfötter, silver, barock, 16-1700-tal, graverad dekor av tulpan mm
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Knivar, 12 st, silverskaft, blad i stål, så kallade skurblad, stämplade Gustaf Möllenborg Stockholm 1844, total längd 24 cm
333
Knivar, 12 st, silverskaft, blad i stål, så kallade skurblad, stämplade Gustaf Möllenborg Stockholm 1844, total längd 24 cm
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 500 - 2 000 SEK
Avslutad
Hull, Jacob för Buch & Deichmann, halssmycke, nysilver med akryl(?), dia 14 cm
336
Hull, Jacob för Buch & Deichmann, halssmycke, nysilver med akryl(?), dia 14 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.