Laddar...
1
Larson, Lisa för Gustavsberg, figurin, delvis bemålat stengods, Pippi Långstrump,
Slutpris5 000 SEK
Värdering6 000 - 8 000 SEK
2
Skulptur, patinerad brons med porslinsögon, sittande Buddha i Bhumisparsha mudra-pose,
SlutprisInga bud
Värdering20 000 - 25 000 SEK
4
Hansen, Aksel, byst, marmor, mansporträtt,
SlutprisInga bud
Värdering10 000 - 12 000 SEK
6
Rökelsekar, brons på träsockel, sittande Fo-hund,
SlutprisInga bud
Värdering2 600 - 3 000 SEK
7
Skulptur, skuret och bemålat trä, Baulé, Elfenbenskusten, 1900-talets mitt el 2 hälft,
Slutpris2 200 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
8
Lalique, René, efter honom, skulptur, glas, Perdrix Debout, design cirka 1939 samt 2 nipperfat, Perdrix,
SlutprisInga bud
Värdering2 000 - 3 000 SEK
9
Larson, Lisa, Gustafsberg, väggplakett, stengods, dekor av fåglar,
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
18
Kärner, Theodor för Rosenthal, figurin porslin, taxvalp,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 800 SEK
51
Pinedo, Emile, skulptur, patinerad brons, 1800-talets slut, "Arabe en Marche",
Slutpris4 000 SEK
Värdering5 000 - 6 000 SEK
52
Okänd konstnär, 1900-talets början, skulptur, grekisk bågskytt,
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 500 SEK
70
Pedersen, Carl Henning, skulptur, bemålad brons på marmorsockel,
SlutprisInga bud
Värdering14 000 - 16 000 SEK
106
Okänd designer, antagligen Murano, skulptur,
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
109
Skulptur, brons, manshuvud,
Slutpris1 000 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
118
Skulptur, skuren sten, Kina, 1900-talets början eller första hälft,
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 500 SEK
122
Skulptur, skuret och bemålat trä med pärlemorintarsia, sittande Buddha med bok,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 600 SEK
135
Skulptur, skuret och delvis förgyllt trä, antagligen Burma, 1900-talets slut, stående Buddha på lotustron,
SlutprisInga bud
Värdering2 000 - 3 000 SEK
136
Lem, Alfred, relief, bemålad glasfiber (?), figurkomposition,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 600 SEK
174
Bonfils, Ada för Royal Copenhagen, figurin, porslin,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
180
Okänd designer för H Schaubach, Wallendorf, figurin porslin, sittande ballerina,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 600 SEK
191
Hughes, Adrian för Royal Doulton, figurin, porslin, Reflections,
Slutpris450 SEK
Värdering500 - 600 SEK
194
Skulptur, kalksten eller travertin,
SlutprisInga bud
Värdering2 000 - 3 000 SEK
201
Nylund. Gunnar för Rörstrand, skulptur, harpälsglaserat stengods, fågel, signerad,
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 800 SEK
202
Vallien, Bertil för Rörstrand, skulptur, glaserat stengods, katt,
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 600 SEK
241
Wiinblad, Björn, egen verkstad, skålfat/relief, fajans,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
248
Figurin, porslin, Lomonosov, isbjörnsunge,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
303
Jansson, Tove, efter henne, figurin, läder och plysch, Muminpappa,
Slutpris2 600 SEK
Värdering3 000 - 4 000 SEK
346
Dahl Jensen, Jens Peter, egen verkstad, figurin, porslin, Dummerjöns (Klods Hans), modellnummer 1070,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
347
Okänd designer för Sitzendorfer Porzellanmanufaktur Wilhelm Liebmann, figuriner, 1 par, porslin, stående man och kvinna,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
351
Lindhardt, Svend för B&G, figuriner 4 st,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
356
Figuriner/bokstöd, ett par, glaserat flintgods,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
357
Okänd designer, Murano, skulptur,
Slutpris300 SEK
Värdering200 - 300 SEK
365
Okänd japansk konstnär, skulptur, brons, Meiji-Taishô, stående elefant,
Slutpris800 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
383
Bordslampa/night-light, skuren alabaster, 1910-20-tal, i form av kvinna i klänning,
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
387
Mogensen, Jörgen, egen verkstad, vas/skulptur, glaserat stengods,
Slutpris1 500 SEK
Värdering2 000 - 3 000 SEK
391
Skulptur, skuren hardwood, Kina, 1900-tal, barn på vattenbuffel,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
418
Jaroslav Ježek för Royal Dux, figurin, blanc-de-Chine, häst,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
481
Madsen, Theodor för Royal Copenhagen, figurin, porslin,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
482
Jespersen, Svend för B&G, figurin, porslin,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
483
Weiss, Claire för B&G, figurin, porslin,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
484
Okänd konstnär, skulptur, bemålad gips, stående häst,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 600 SEK
485
Isenstein, Harald, skulptur, gips, pojkporträtt, signerad och daterad 1965,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
499
Okänd italiensk konstnär, sekelskiftet 1900, relief, skuret och bemålat trä, Morte di Turiddu..
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
515
Väggskulptur, patinerad brons, vädurshuvud,
SlutprisInga bud
Värdering3 000 - 4 000 SEK
521
Hellström, Thomas för Nittsjö, skulptur, lergods
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
541
Sahlin, Gunnel för Kosta Boda, skulpturer, 2 st, polykrom glasmassa, äpple respektive päron,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
551
Larsson, Lorens, skulpturer, 1 par, skuret och bemålat trä, stående gubbe och gumma,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
553
Thomson, Annalisa för Uppsala Ekeby, figurin, glaserat lergods, björnunge,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
555
Winbladh, Ulla för Alingsås Keramik, väggplakett, blåglaserat lergods, dekor av katt, signerad,
Slutpris200 SEK
Värdering200 - 300 SEK
KONTAKT
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. 035-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Öppettider 14-17 varje helgfri vardag
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.