Laddar...

Augustiauktion

Augustiauktion
Avslutad
Skulptur, patinerad brons med porslinsögon, sittande Buddha i Bhumisparsha mudra-pose,
2
Skulptur, patinerad brons med porslinsögon, sittande Buddha i Bhumisparsha mudra-pose,
SlutprisInga bud
Värdering20 000 - 25 000 SEK
Avslutad
Rökelsekar, brons på träsockel,  sittande Fo-hund,
6
Rökelsekar, brons på träsockel, sittande Fo-hund,
SlutprisInga bud
Värdering2 600 - 3 000 SEK
Avslutad
Skulptur, skuret och bemålat trä, Baulé, Elfenbenskusten, 1900-talets mitt el 2 hälft,
7
Skulptur, skuret och bemålat trä, Baulé, Elfenbenskusten, 1900-talets mitt el 2 hälft,
Slutpris2 200 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Snusflaska (?), grönt, skuret glas, sk peking glas med silvermontage, Kina, Qing,
20
Snusflaska (?), grönt, skuret glas, sk peking glas med silvermontage, Kina, Qing,
SlutprisInga bud
Värdering2 500 - 3 000 SEK
Avslutad
Snusflaska, så kallat Peking-glas, Kina, 18-1900-tal, skuren dekor i rött överfång,
26
Snusflaska, så kallat Peking-glas, Kina, 18-1900-tal, skuren dekor i rött överfång,
SlutprisInga bud
Värdering2 500 - 3 000 SEK
Avslutad
Snusflaska, så kallat Peking-glas, Kina, 18-1900-tal,
27
Snusflaska, så kallat Peking-glas, Kina, 18-1900-tal,
SlutprisInga bud
Värdering2 000 - 3 000 SEK
Avslutad
Snusflaska, slipat så kallat Peking-glas, Kina, 18-1900-tal, svagt gultonad glasmassa,
28
Snusflaska, slipat så kallat Peking-glas, Kina, 18-1900-tal, svagt gultonad glasmassa,
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 2 000 SEK
Avslutad
Snusflaska, så kallat Peking-glas, Kina, 18-1900-tal,
29
Snusflaska, så kallat Peking-glas, Kina, 18-1900-tal,
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Snusflaska, så kallat Peking-glas, Kina, 18-1900-tal,
30
Snusflaska, så kallat Peking-glas, Kina, 18-1900-tal,
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 500 SEK
Avslutad
Armband, silver, Kina, dekor av infattade, cabochonslipade jadestenar samt filigran och polykrom emalj,
31
Armband, silver, Kina, dekor av infattade, cabochonslipade jadestenar samt filigran och polykrom emalj,
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 2 000 SEK
Avslutad
Vas, flintgods, Japan, Satsuma, 1900-talets början, kalebassformad med heltäckande förgylld och polykrom dekor av personer och helgon,
32
Vas, flintgods, Japan, Satsuma, 1900-talets början, kalebassformad med heltäckande förgylld och polykrom dekor av personer och helgon,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Relief, mässing, antagligen Indien 1800-tal, oktogonal,
34
Relief, mässing, antagligen Indien 1800-tal, oktogonal,
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 200 SEK
Avslutad
Golvvas, porslin, Kina, republik, 1900-talets 1 hälft, polykrom dekor av personer samt skrivtecken,
102
Golvvas, porslin, Kina, republik, 1900-talets 1 hälft, polykrom dekor av personer samt skrivtecken,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 500 - 2 000 SEK
Avslutad
Skulptur, brons, manshuvud,
109
Skulptur, brons, manshuvud,
Slutpris1 000 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Skulptur, skuren sten, Kina, 1900-talets början eller första hälft,
118
Skulptur, skuren sten, Kina, 1900-talets början eller första hälft,
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 500 SEK
Avslutad
Skulptur, skuret och bemålat trä med pärlemorintarsia, sittande Buddha med bok,
122
Skulptur, skuret och bemålat trä med pärlemorintarsia, sittande Buddha med bok,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 600 SEK
Avslutad
Vas, patinerad brons, Japan, Meiji,
130
Vas, patinerad brons, Japan, Meiji,
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 500 SEK
Avslutad
Skulptur, skuret och delvis förgyllt trä, antagligen Burma, 1900-talets slut, stående Buddha på lotustron,
135
Skulptur, skuret och delvis förgyllt trä, antagligen Burma, 1900-talets slut, stående Buddha på lotustron,
SlutprisInga bud
Värdering2 000 - 3 000 SEK
Avslutad
Vas, porslin, Japan, Edo,
154
Vas, porslin, Japan, Edo,
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Bok; Kungligt protokoll, "Programme of the Coronation of His Majesty Vajiravudh King of Siam (Thailand)"  daterad 8 november R.S.130(1911)
156
Bok; Kungligt protokoll, "Programme of the Coronation of His Majesty Vajiravudh King of Siam (Thailand)" daterad 8 november R.S.130(1911)
SlutprisInga bud
Värdering4 000 - 6 000 SEK
Avslutad
Mask, skuret trä, sk Zamblé eller antilopmask,
177
Mask, skuret trä, sk Zamblé eller antilopmask,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Golvvas, porslin, Kina antagligen Tongzhi (1862-75), blå underglasyrdekor av växtlighet och shu-tecken,
239
Golvvas, porslin, Kina antagligen Tongzhi (1862-75), blå underglasyrdekor av växtlighet och shu-tecken,
Slutpris800 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Tallrik, porslin, Kina Qianlong (1736-95), dekor av blommor mm i famille-rose-färger,
240
Tallrik, porslin, Kina Qianlong (1736-95), dekor av blommor mm i famille-rose-färger,
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 600 SEK
Avslutad
Ceremoniell stav, skuret och bemålat trä,
246
Ceremoniell stav, skuret och bemålat trä,
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Förvaringsmöbel, lackerad alm, Kina, 1900-tal, 3 lådor samt 2 skåpsdörrar,
286
Förvaringsmöbel, lackerad alm, Kina, 1900-tal, 3 lådor samt 2 skåpsdörrar,
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Kärl med lock och invändig skål, , porslin, Kina, möjligen Guangxu (1875-1908)
304
Kärl med lock och invändig skål, , porslin, Kina, möjligen Guangxu (1875-1908)
Slutpris3 400 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Tea-caddy, porslin, Kina, Qing-republik, 1900-talets början, dekor av mytologiska personer i famille-rose-färger mot heltäckande reliefdekor av moln,
306
Tea-caddy, porslin, Kina, Qing-republik, 1900-talets början, dekor av mytologiska personer i famille-rose-färger mot heltäckande reliefdekor av moln,
Slutpris2 000 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Sigillstamp, nefrit, Kina, 1900-tal, dekor av Fo-hund,
319
Sigillstamp, nefrit, Kina, 1900-tal, dekor av Fo-hund,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Skrin, förgyllt silver (?) och jade, Kina, Qing, 1800-tal, genombrutet lock med skuren dekor av hjort i landskap mm samt infattade plakett med Shou-tecken och invändig glasskiva,
344
Skrin, förgyllt silver (?) och jade, Kina, Qing, 1800-tal, genombrutet lock med skuren dekor av hjort i landskap mm samt infattade plakett med Shou-tecken och invändig glasskiva,
Slutpris5 500 SEK
Värdering6 000 - 8 000 SEK
Avslutad
Mask, skuret trä, Kpelie,
352
Mask, skuret trä, Kpelie,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Skål, porslin, Kina, republik, 1900-talets 1 hälft, lotusformad med heltäckande dekor av personer mm i Kantonemalj, oidentifierad signatur,
363
Skål, porslin, Kina, republik, 1900-talets 1 hälft, lotusformad med heltäckande dekor av personer mm i Kantonemalj, oidentifierad signatur,
Slutpris400 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Okänd japansk konstnär, skulptur, brons, Meiji-Taishô, stående elefant,
365
Okänd japansk konstnär, skulptur, brons, Meiji-Taishô, stående elefant,
Slutpris800 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Bojan med lock, porslin, Kina, 1900-talets 2 hälft, dekor av påfåglar mm i famille-verte-färger,
366
Bojan med lock, porslin, Kina, 1900-talets 2 hälft, dekor av påfåglar mm i famille-verte-färger,
Slutpris300 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Bojan, porslin, möjl Tongzhi (1861-75), dekor av palatsinteriör mm i famille-rose-färger,
380
Bojan, porslin, möjl Tongzhi (1861-75), dekor av palatsinteriör mm i famille-rose-färger,
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 000 - 1 500 SEK
Avslutad
Väggspegel, 900/1000 silver, Orhan Kenan, Turkiet, 1900-talets 2 hälft,
390
Väggspegel, 900/1000 silver, Orhan Kenan, Turkiet, 1900-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Skulptur, skuren hardwood, Kina, 1900-tal, barn på vattenbuffel,
391
Skulptur, skuren hardwood, Kina, 1900-tal, barn på vattenbuffel,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Skulpturer, 2 st, porslin, Japan Taishô (?), katter, polykrom dekor i Imari-färger, oidentifierade signaturer,
424
Skulpturer, 2 st, porslin, Japan Taishô (?), katter, polykrom dekor i Imari-färger, oidentifierade signaturer,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 600 SEK
Avslutad
Vas samt fat, porslin, Japan, antagligen Taishô, dekor i Imarifärger,
454
Vas samt fat, porslin, Japan, antagligen Taishô, dekor i Imarifärger,
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Skålar, 2 st, porslin, så kallat äggskalsporslin, Kina, 1900-tal, polykrom dekor av fjärilar, blommor, fåglar och drakar, oidentifierade signaturer,
455
Skålar, 2 st, porslin, så kallat äggskalsporslin, Kina, 1900-tal, polykrom dekor av fjärilar, blommor, fåglar och drakar, oidentifierade signaturer,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Lockask, skuren soapstone, Kina, 1900-tal, genombrutet lock med dekor av drake och Shou-tecken, bottendel med löst lock, även detta med Shou-tecken,
456
Lockask, skuren soapstone, Kina, 1900-tal, genombrutet lock med dekor av drake och Shou-tecken, bottendel med löst lock, även detta med Shou-tecken,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd indisk konstnär, 1900-tal, gouache på siden,
459
Okänd indisk konstnär, 1900-tal, gouache på siden,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Kolossalvas/golvurna, porslin, Kina, 1900-talets 2 hälft, dekor av fåglar, personer mm i Kantonemalj,
477
Kolossalvas/golvurna, porslin, Kina, 1900-talets 2 hälft, dekor av fåglar, personer mm i Kantonemalj,
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 2 000 SEK
Avslutad
Fat, celadonglaserat porslin, Sawankhalok, Thailand, 14-1500-tal,
500
Fat, celadonglaserat porslin, Sawankhalok, Thailand, 14-1500-tal,
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Bålskål, porslin, Kina, 1900-talets mitt,
517
Bålskål, porslin, Kina, 1900-talets mitt,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Obligation, Banque de l'Indo-Chine, The Chinese Governmet five per cent reorganisation gold loan of 1913, kuponger medföljer
519
Obligation, Banque de l'Indo-Chine, The Chinese Governmet five per cent reorganisation gold loan of 1913, kuponger medföljer
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Okänd indisk konstnär, gouache på siden, elefant,
587
Okänd indisk konstnär, gouache på siden, elefant,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Parti Grönlandica; miniatyrkajak med tillbehör, skulptur, täljsten, tupilakask mm
629
Parti Grönlandica; miniatyrkajak med tillbehör, skulptur, täljsten, tupilakask mm
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Toyokuni, Kôchôrô III, (Kunisada I), träsnitt, 4 st signerade, 34 x 24 cm, uppklistrade på siden
660
Toyokuni, Kôchôrô III, (Kunisada I), träsnitt, 4 st signerade, 34 x 24 cm, uppklistrade på siden
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.