Laddar...

Augustiauktion

Augustiauktion
Avslutad
Okänd dansk designer, 1950-tal, bordslampa, mässing och mahogny (?) med canvasskärm,
16
Okänd dansk designer, 1950-tal, bordslampa, mässing och mahogny (?) med canvasskärm,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 600 SEK
Avslutad
Kofoed, Inge-Lise för Aluminia/Fog & Mørup, bordslampor, 1 par, fajans, Baca modell E 7169
104
Kofoed, Inge-Lise för Aluminia/Fog & Mørup, bordslampor, 1 par, fajans, Baca modell E 7169
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 500 SEK
Avslutad
Okänd dansk designer, 1950-tal, taklampa, mässing med 8 gulrandiga glaskupor,
114
Okänd dansk designer, 1950-tal, taklampa, mässing med 8 gulrandiga glaskupor,
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 2 000 SEK
Avslutad
Holm Sørensen,  Svend Aage för Holm Sørensen & Co, taklampa, svartlackerat smide med bärnstensfärgade glas,
119
Holm Sørensen, Svend Aage för Holm Sørensen & Co, taklampa, svartlackerat smide med bärnstensfärgade glas,
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Centerwall, Lennart för IKEA, taklampa, Rex, design 1971
132
Centerwall, Lennart för IKEA, taklampa, Rex, design 1971
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Okänd designer, antagligen Italien, 1980-90-tal, golvlampa,
133
Okänd designer, antagligen Italien, 1980-90-tal, golvlampa,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Starck, Philippe för Flos, Italien, taklampa, glas och aluminium,
195
Starck, Philippe för Flos, Italien, taklampa, glas och aluminium,
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 2 000 SEK
Avslutad
Taklampa, krom med målad glaskupa, funkis, 1930-tal,
219
Taklampa, krom med målad glaskupa, funkis, 1930-tal,
Slutpris700 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer för Philips, väggspegel med belysning
228
Okänd designer för Philips, väggspegel med belysning
Slutpris100 SEK
Värdering100 - 150 SEK
Avslutad
Hallampa/takkrona till 5 ljus, förgylld metall,
238
Hallampa/takkrona till 5 ljus, förgylld metall,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Ib Fabiansen för Fog & Mørup, vägglampett, Douglasgran (Oregon Pine) och textil, Tema 1,
242
Ib Fabiansen för Fog & Mørup, vägglampett, Douglasgran (Oregon Pine) och textil, Tema 1,
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 600 SEK
Avslutad
Taklampa, patinerad och förgylld metall, empirestil, 1920-tal,
266
Taklampa, patinerad och förgylld metall, empirestil, 1920-tal,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Parti lampor, krom, glas och porslin, 4 st
279
Parti lampor, krom, glas och porslin, 4 st
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Bonderup, Claus & Thorup, Torsten för Fog og Mørup, taklampor, 3 st, lackerad metall, Semi, design 1968
310
Bonderup, Claus & Thorup, Torsten för Fog og Mørup, taklampor, 3 st, lackerad metall, Semi, design 1968
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Okänd designer, golvlampa, mässing, 2 ljusarmar, numrerad 4420,
326
Okänd designer, golvlampa, mässing, 2 ljusarmar, numrerad 4420,
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 2 000 SEK
Avslutad
Okänd designer, jugend, 1900-talets början, bordslampa, koppar med infattade glasbitar,
329
Okänd designer, jugend, 1900-talets början, bordslampa, koppar med infattade glasbitar,
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 500 SEK
Avslutad
Okänd designer, bordslampa, delvis patinerad brons, art-déco, 1920-tal,
335
Okänd designer, bordslampa, delvis patinerad brons, art-déco, 1920-tal,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Takkrona, förgylld brons med lövformade prismor och margueriter,
362
Takkrona, förgylld brons med lövformade prismor och margueriter,
Slutpris3 000 SEK
Värdering4 000 - 5 000 SEK
Avslutad
Okänd designer, bordslampa, svart plast med vit, frostad glaskupa,
381
Okänd designer, bordslampa, svart plast med vit, frostad glaskupa,
Slutpris300 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Bordslampa/night-light, skuren alabaster, 1910-20-tal, i form av kvinna i klänning,
383
Bordslampa/night-light, skuren alabaster, 1910-20-tal, i form av kvinna i klänning,
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Okänd dansk designer, 1950-60-tal, spotlights/vägglampor, 3 st,
409
Okänd dansk designer, 1950-60-tal, spotlights/vägglampor, 3 st,
Slutpris300 SEK
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Hammerborg, Jo för Fog & Mørup, tillskriven, golvlampa, läderflätad stam på kopparfot, skärmfäste i mässing,
434
Hammerborg, Jo för Fog & Mørup, tillskriven, golvlampa, läderflätad stam på kopparfot, skärmfäste i mässing,
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 200 - 1 500 SEK
Avslutad
Tosetto, Andrea för Studio Italia Design, taklampa, vitt glas och metall, modell Tris So2
437
Tosetto, Andrea för Studio Italia Design, taklampa, vitt glas och metall, modell Tris So2
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 500 SEK
Avslutad
Taklampa, mässing och glas med prismor
462
Taklampa, mässing och glas med prismor
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer, taklampa, lackerad metall
463
Okänd designer, taklampa, lackerad metall
SlutprisInga bud
Värdering200 - 400 SEK
Avslutad
Fagerlund, Carl för Orrefors, vägglampetter 1 par, mässing och glas,  modellnummer 1201/111.
468
Fagerlund, Carl för Orrefors, vägglampetter 1 par, mässing och glas, modellnummer 1201/111.
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 2 000 SEK
Avslutad
Urnor, 1 par, porslin, B&G, 1800-tal, förgylld och polykrom dekor av blommor,
503
Urnor, 1 par, porslin, B&G, 1800-tal, förgylld och polykrom dekor av blommor,
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 500 SEK
Avslutad
Okänd designer för Cottex, bordslampa,
546
Okänd designer för Cottex, bordslampa,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd designer för Ikea, taklampa, , plast, trä och metall,
547
Okänd designer för Ikea, taklampa, , plast, trä och metall,
SlutprisInga bud
Värdering100 - 150 SEK
Avslutad
Orrling, Thorsten för Hans Agne Jakobsson, Markaryd, taklampa, mässing, dekor av "löv",
552
Orrling, Thorsten för Hans Agne Jakobsson, Markaryd, taklampa, mässing, dekor av "löv",
Slutpris800 SEK
Värdering1 000 - 1 500 SEK
Avslutad
Lavalampa, metall och glas, TP, modern tillverkning,
558
Lavalampa, metall och glas, TP, modern tillverkning,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Lange, Kai för Fog & Mörup/Royal Copenhagen, bordslampor, porslin, Tistel,
578
Lange, Kai för Fog & Mörup/Royal Copenhagen, bordslampor, porslin, Tistel,
Slutpris800 SEK
Värdering600 - 800 SEK
Avslutad
Okänd designer, bordslampor, 2 st snarlika, blåglaserad terrakotta och teak,
593
Okänd designer, bordslampor, 2 st snarlika, blåglaserad terrakotta och teak,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Vägglampetter 1 par, mässing, 1900-talets 1 hälft,
594
Vägglampetter 1 par, mässing, 1900-talets 1 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Orrling, Torsten för Hans Agne Jakobsson, Markaryd, taklampa, koppar, modell TN52/M,
601
Orrling, Torsten för Hans Agne Jakobsson, Markaryd, taklampa, koppar, modell TN52/M,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 500 - 2 000 SEK
Avslutad
Orrling, Torsten för Hans Agne Jakobsson, Markaryd, taklampa, koppar, modell TN52/M,
602
Orrling, Torsten för Hans Agne Jakobsson, Markaryd, taklampa, koppar, modell TN52/M,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 500 - 2 000 SEK
Avslutad
Jakobson, Hans Agne, Markaryd, skärm till bordslampa, trä, metall och glas,
603
Jakobson, Hans Agne, Markaryd, skärm till bordslampa, trä, metall och glas,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 600 SEK
Avslutad
Jakobsson, Hans Agne, Markaryd, bordslampa, trä med rosa textilskärm, modellnummer B45,
604
Jakobsson, Hans Agne, Markaryd, bordslampa, trä med rosa textilskärm, modellnummer B45,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 600 SEK
Avslutad
Jakobsson, Hans Agne, Markaryd, vägglampor, 1 par, mässing mod 2 stålblå glaskupor,
619
Jakobsson, Hans Agne, Markaryd, vägglampor, 1 par, mässing mod 2 stålblå glaskupor,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 500 - 2 000 SEK
Avslutad
Jakobsson, Hans Agne, Markaryd, bordslampa, mässing med äggformad, orange glaskupa
625
Jakobsson, Hans Agne, Markaryd, bordslampa, mässing med äggformad, orange glaskupa
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 600 SEK
Avslutad
Taklampa, mässing, 1920-30-tal, 6 ljusarmar,
626
Taklampa, mässing, 1920-30-tal, 6 ljusarmar,
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd dansk designer i Poul Henningsens art, taklampor, 1 par, delvis rödlackerat glas och koppar,
640
Okänd dansk designer i Poul Henningsens art, taklampor, 1 par, delvis rödlackerat glas och koppar,
Slutpris600 SEK
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1950-tal, bordslampa, delvis svärtad mässing med bemålad glaskupa, trepassformad fot
641
Okänd designer, 1950-tal, bordslampa, delvis svärtad mässing med bemålad glaskupa, trepassformad fot
SlutprisInga bud
Värdering800 - 1 000 SEK
Avslutad
Henningsen, Poul för Louis Poulsen, bordslampa, krom med vita glaskupor, modell 23405, i produktion 1900,
643
Henningsen, Poul för Louis Poulsen, bordslampa, krom med vita glaskupor, modell 23405, i produktion 1900,
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 500 - 2 000 SEK
Avslutad
Henningsen, Poul för Louis Poulsen, tillskriven, golvlampa, krom med vita glasskärmar, sannolikt PH 3½ - 2½ ,
644
Henningsen, Poul för Louis Poulsen, tillskriven, golvlampa, krom med vita glasskärmar, sannolikt PH 3½ - 2½ ,
SlutprisInga bud
Värdering4 000 - 6 000 SEK
Avslutad
Okänd designer, arbetsbelysning/skrivbordslampa, krom med vit glasskärm,
645
Okänd designer, arbetsbelysning/skrivbordslampa, krom med vit glasskärm,
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Taklampa, bronserad metall med bärnstensfärgade prismor och 5 marmorerade glaskupor, art-deco, 1920-tal,
689
Taklampa, bronserad metall med bärnstensfärgade prismor och 5 marmorerade glaskupor, art-deco, 1920-tal,
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 600 SEK
Avslutad
Taklampa, förgylld metall med prismor, 1900-talets 2 hälft,
690
Taklampa, förgylld metall med prismor, 1900-talets 2 hälft,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 300 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.