Laddar...
Marsauktion
Auktion söndagen den 31/3 kl 16
Visning:
29/3 kl 12 - 19
30/3 kl 12 - 17
31/3 kl 12 - 16
Lägsta föremålsnummer
- DiverseRensa filter
552
Fat, mässing, barock, 16-700-tal, dekor av akantus samt kvinna med blomsterurna, , diameter 52 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
564
Hjälm, smide och mässing, 1600-talsmodell, så kallad Zischägge, modern tillverkning, h 37 cm
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
567
Sättugnslatta, svärtat gjutjärn, antagligen Nybord Jern, 1900-tal, dekor av Samomos dom samt årstal 1673, höjd 75 cm
Slutpris450 SEK
Värdering500 - 600 SEK
574
Lockaskar med hänklar, 2 st, försilvrad metall, höjd 17 - 22 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
575
Bord/dekorationskanon, brons på trälavett, dekor av slingrande kobra, antagligen Indien, 1900-tal, , längd 28 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
585
Dockhus, Lundby, 1960-70-tal, med diverse möbler, längd 91 cm
Slutpris500 SEK
Värdering300 - 400 SEK
593
Sängvärmare, mässing och smide, 1700-tal, längd 116 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
595
Okänd konstnär, skulptur, skuren sten på sockel, fourfaced Buddah, Kambodja, 1900-tal, höjd 22 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
598
Golvur, alm och valnöt, Tyskland, Louis XVI, sekelskiftet 1800, höjd 222 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
604
Drömfångare, halssmycke, metall, textil och läder, höjd ca 30 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
605
Bokstöd, 1 par, skuret och delvis bemålat hardwood, inlägg av pärlemor, Afrika, 1900-talets 2 hälft, höjd 29 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
606
Okänd designer, papperskorg, läder, England, 1900-talets 2 hälft, dekor av vapensköld, diameter 26 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
607
Sköld/väggdekoration, skuret och bemålat trä, dekor av fågel, möjligen Asmat, Nya Guinea, 1900-talets 2 hälft, längd 63 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
609
Leksakslastbil, BRIO (?), 1900-talets mitt, l 60 cm, bruksslitage
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
611
Okänd designer, stegpall, lackerad metall och trä, 1900-talets mitt, h 64 cm
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
617
Parti masker mm, varierande höjd
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
618
Didgeridoo, dekor av ödlor mm, Aboriginal, Australien, 1900-talets 2 hälft, längd 158 cm
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
621
Krog, Bent (för Magnus Olesen?), klädhängare, krom, etikettmärkt, h 175 cm
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
638
Paneler, 4 st, svartlackerat trä med pärlemorintarsia, Kina, 1900-talets 2 hälft, dekor av tempel mm, vardera 79 x 39 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
646
Högtalare, 1 par, Pure Acoustics, höjd 83 cm
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
652
Kåsa samt thekanna, koppar, 1800-talets mitt, l 26 respektive 28 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
657
Okänd designer för Illums Bolighus, spegel, palisander, 1950-60-tal, höjd 62 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
658
Jordglob på träställning, 1900-talets första hälft, höjd 61 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering700 - 800 SEK
667
Okänd designer för SONAB, högtalare, 1 par, OA-5, modell 1, palisander, 1960-tal, h 43 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
669
Golvur, avlutad fur, 1700-talets 1 hälft, så kallat Stiernsundsur, urtava signerat Anders Polhammar No 417 samt med devis "Sic Volvitur Aetas", höjd 229 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
670
Gugelot, Hans & Rams Dieter för Braun, radiogrammofon, SK61-S, längd 58 cm,
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 600 - 1 700 SEK
671
Gugelot, Hans & Rams Dieter för Braun, radiogrammofon, SK61-S, längd 58 cm, lock saknas
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
672
Harman Kardon, förstärkare HK 970 samt DAB-mottagare TU 970, fjärrkontroller medföljer
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
673
CD-spelare Vincent CD-S2, förstärkare C340 samt tuner C440, NAD
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
685
Skolfiol, etikettmärkt Giovan Maggio Pagini, med stråke, längd 60 cm, skador
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
711
Okänd designer, fruktkorg, metall, plast och trä, längd 52 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
713
Lockskål, malakit och mässing, hexagonal form, längd ca 9 cm
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
722
Bilbana, Märklin, bana, bilar mm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
723
Fotogenlampor, 3 st, 1900-talets början, medföljer extra sotrör och oljehus
Slutpris800 SEK
Värdering600 - 700 SEK
729
Humidor, svartlackerat trä och glas, Adorini Chianti Medium Deluxe, höjd 24 cm
Slutpris600 SEK
Värdering500 - 600 SEK
731
Vaser, 1 par, nysilver och bemålat glas, jugend, 1900-talets början, dekor av violer, höjd 24 cm, ägargravyr
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
740
Mask, skuret trä och kaolinlera, Lega, Kongo, 1900-tal, h 31 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
741
Klimkiewicz, Elzbieta (Ella K), halskrage, förgylld metall med glasstenar och onyx, dekor av orm
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
745
Pirak, Lars, saltripa med sked, skuret renhorn, signerad och daterad 1988, h 6 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
757
Bordsuppsats, nysilver och glas, 1900-talets början, h 55 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
758
Piedestaler, 3 st, bemålat trä och papp, höjd 62 - 85 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
759
Betjäntlykta, bleckplåt och glas, 1800-tal, höjd 28 cm
Slutpris2 800 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
761
Parti träskulpturer, varierande höjd,
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
762
Cigarrskrin, metall, 1910-20-tal, egypticerande dekor av Ramses II i stridsvagn mm, längd 16 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
776
Rubankar, 3 st samt kanthyvel
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
809
Väska, Dolce & Gabbana, bredd 56 cm, slitage
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
810
Opiumpipa, konstmassa och metall, modern tillverkninig, l 46 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
KONTAKT
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. 035-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Öppettider 14-17 varje helgfri vardag
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.