Laddar...

Marsauktion

Auktion söndagen den 31/3 kl 16


Visning:

29/3 kl 12 - 19

30/3 kl 12 - 17

31/3 kl 12 - 16

Marsauktion
Avslutad
Hydman Vallien, Ulrica för Kosta Boda Artist Collection, vas/karaff, glas, "Cleopatra", dekor av violett underfång samt påklippt orm, signerad, h 32 cm
58
Hydman Vallien, Ulrica för Kosta Boda Artist Collection, vas/karaff, glas, "Cleopatra", dekor av violett underfång samt påklippt orm, signerad, h 32 cm
Slutpris900 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
5 delar konstglas; Kjell Engman, skål "Swing", Flygsfors, BG Ekeberga mm, l 18 - 30 cm
62
5 delar konstglas; Kjell Engman, skål "Swing", Flygsfors, BG Ekeberga mm, l 18 - 30 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Hydman Vallien, Ulrica för Kosta Boda Artist Collection, vas, bemålat glas, "Nevada", design 1994, signerad, h 29 cm
63
Hydman Vallien, Ulrica för Kosta Boda Artist Collection, vas, bemålat glas, "Nevada", design 1994, signerad, h 29 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Engman, Kjell för Kosta Boda, skulptur, sandgjutet, polykromt glas, stående figur, antagligen ur serien "Well", signerad, medföljer sockel med belysning, h exklusive sockel 38 cm
64
Engman, Kjell för Kosta Boda, skulptur, sandgjutet, polykromt glas, stående figur, antagligen ur serien "Well", signerad, medföljer sockel med belysning, h exklusive sockel 38 cm
Slutpris2 800 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, skulptur, delvis bemålat glas på stensockel, h 33 cm
65
Okänd konstnär, skulptur, delvis bemålat glas på stensockel, h 33 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda Artist Collection, vas, bemålat glas, "Ribbon", design 1997, signerad, h 27 cm, medföljer originalförpackning
66
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda Artist Collection, vas, bemålat glas, "Ribbon", design 1997, signerad, h 27 cm, medföljer originalförpackning
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Vallien, Bertil för Kosta Boda, vas, glas, "Satellite", dekor av polykroma färgfält, etikettsignerad, h 29 cm
67
Vallien, Bertil för Kosta Boda, vas, glas, "Satellite", dekor av polykroma färgfält, etikettsignerad, h 29 cm
Slutpris800 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Vallien, Bertil för Kosta Boda, skål, glas, "Satellite", dekor av polykroma färgfält, etikettsignerad, dia 25 cm
68
Vallien, Bertil för Kosta Boda, skål, glas, "Satellite", dekor av polykroma färgfält, etikettsignerad, dia 25 cm
Slutpris900 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Larson, Lisa för Gustafsberg, figurin, delvis glaserat stengods, Katt, ur serien "Lilla Zoo" från 1955, h 12 cm
76
Larson, Lisa för Gustafsberg, figurin, delvis glaserat stengods, Katt, ur serien "Lilla Zoo" från 1955, h 12 cm
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Hydman Vallien, Ulrica för Kosta Boda Artist Collection, skål/skulptur, bemålat glas, "Tiger", design 1990, pålagd dekor i gult på vit glasmassa, etikettmärkt, h 20 cm
77
Hydman Vallien, Ulrica för Kosta Boda Artist Collection, skål/skulptur, bemålat glas, "Tiger", design 1990, pålagd dekor i gult på vit glasmassa, etikettmärkt, h 20 cm
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Hellström, Thomas för Nitssjö, fruktassietter, 5 st, glasserat lergods, dia 19,5 cm
78
Hellström, Thomas för Nitssjö, fruktassietter, 5 st, glasserat lergods, dia 19,5 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Hörnlund, Kerstin för Rörstrand, vas, glaserat stengods, organisk form, signerad och etikettmärkt, h 23 cm
81
Hörnlund, Kerstin för Rörstrand, vas, glaserat stengods, organisk form, signerad och etikettmärkt, h 23 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer för Villeroy & Bosch, kaffe- samt matservisdelar, porslin, "Foglia", design 1989, ca 24 delar
92
Okänd designer för Villeroy & Bosch, kaffe- samt matservisdelar, porslin, "Foglia", design 1989, ca 24 delar
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Avslutad
Ehrner, Anna för Kosta Boda, vas samt skål, glas, "Contrast", design 2005, etikettmärkta, h 9 respektive 20 cm
93
Ehrner, Anna för Kosta Boda, vas samt skål, glas, "Contrast", design 2005, etikettmärkta, h 9 respektive 20 cm
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Wärff, Göran för Orrefors, ljuslykta, glas, "Polar", etikettmärkt, höjd 16 cm
103
Wärff, Göran för Orrefors, ljuslykta, glas, "Polar", etikettmärkt, höjd 16 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Fat, fajans, antagligen Tyskland, 1700-tal, dekor av blommor mm i starkeldsfärger, oidentifierad signatur FK (?), dia 42 cm
109
Fat, fajans, antagligen Tyskland, 1700-tal, dekor av blommor mm i starkeldsfärger, oidentifierad signatur FK (?), dia 42 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Gravfigurin, delvis glaserad terrakotta, Kina, Ming (1368-1644), i form av beriden soldat, h 34 cm
110
Gravfigurin, delvis glaserad terrakotta, Kina, Ming (1368-1644), i form av beriden soldat, h 34 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 400 - 2 600 SEK
Avslutad
Fat, fajans, antagligen Tyskland, 1700-tal, dekor av blommor mm i starkeldsfärger, oidentifierad signatur CL (?), dia 42 cm
111
Fat, fajans, antagligen Tyskland, 1700-tal, dekor av blommor mm i starkeldsfärger, oidentifierad signatur CL (?), dia 42 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Sahlin, Gunnel för Kosta Boda Atelier, vas, gul glasmassa, signerad och daterad -98, h 32 cm
113
Sahlin, Gunnel för Kosta Boda Atelier, vas, gul glasmassa, signerad och daterad -98, h 32 cm
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Hydman Vallien, Ulrica för Kosta Boda Atelier, skulptur, bemålat och förgyllt glas, äggformad med dekor av kycklingar, signerad, h 13 cm
114
Hydman Vallien, Ulrica för Kosta Boda Atelier, skulptur, bemålat och förgyllt glas, äggformad med dekor av kycklingar, signerad, h 13 cm
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Skål, porslin, Kina, Ming, Wanli (1563-1620), så kallat Kraakporslin, blå underglasyrdekor av blommor mm, dia 15 cm
118
Skål, porslin, Kina, Ming, Wanli (1563-1620), så kallat Kraakporslin, blå underglasyrdekor av blommor mm, dia 15 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Avslutad
Ekberg, Josef för Gustavsberg, skål, blåglaserat flintgods med slipad dekor, "Sgrafitto", dekor av stiliserade växter, signerad och daterad 1923, h 8 cm
120
Ekberg, Josef för Gustavsberg, skål, blåglaserat flintgods med slipad dekor, "Sgrafitto", dekor av stiliserade växter, signerad och daterad 1923, h 8 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer för Keller & Guérin, Lunéville, kanna, flintgods, art-nouveau, sekelskiftet 1900,
128
Okänd designer för Keller & Guérin, Lunéville, kanna, flintgods, art-nouveau, sekelskiftet 1900,
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Vallien, Bertil för Kosta Boda, skulptur, sandgjutet glas, båt, dekor av ansikte mm, signerad, l 17,5 cm
138
Vallien, Bertil för Kosta Boda, skulptur, sandgjutet glas, båt, dekor av ansikte mm, signerad, l 17,5 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Clough, Dorothy för Gefle/Uppsala Ekeby, skulptur, glaserat stengods, elefanthona med unge, design 1956, h 12 cm
141
Clough, Dorothy för Gefle/Uppsala Ekeby, skulptur, glaserat stengods, elefanthona med unge, design 1956, h 12 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Hydman, Ulrica för Kosta Boda Atelier, skål, glas, dekor av påklippt orm, signerad, dia 21 cm
144
Hydman, Ulrica för Kosta Boda Atelier, skål, glas, dekor av påklippt orm, signerad, dia 21 cm
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Parti modernt glas och keramik; Lena Englund, Tapio Wirkkala, Paul Hoff mm
145
Parti modernt glas och keramik; Lena Englund, Tapio Wirkkala, Paul Hoff mm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Okänd designer för Kosta Boda, vas, frostat glas, etikettmärkt, h 23 cm
146
Okänd designer för Kosta Boda, vas, frostat glas, etikettmärkt, h 23 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Middleton, Nicholas för Cow Parade, figurin, bemålat porslin, ko, design 2002, detta ex daterat 2003 och numrerat 2/5, l 16 cm
147
Middleton, Nicholas för Cow Parade, figurin, bemålat porslin, ko, design 2002, detta ex daterat 2003 och numrerat 2/5, l 16 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Parti porslin, Danmark, 6 figuriner samt 1 par ytterfoder
149
Parti porslin, Danmark, 6 figuriner samt 1 par ytterfoder
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Okänd mästare, vas, flintgods, Kutani (?), sekelskiftet 1900, heltäckande dekor av heliga personer mm i guld, senare monterad till lampa, oidentifierad signatur Tsukuru, h exklusive lamphållare 26 cm
150
Okänd mästare, vas, flintgods, Kutani (?), sekelskiftet 1900, heltäckande dekor av heliga personer mm i guld, senare monterad till lampa, oidentifierad signatur Tsukuru, h exklusive lamphållare 26 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Lockurna, fajans, balusterformad med kinesicerande dekor i starkeldsfärger, antagligen kopia efter Manufattura Antonibon, Le Nove, 18-1900-tal, h 45 cm
153
Lockurna, fajans, balusterformad med kinesicerande dekor i starkeldsfärger, antagligen kopia efter Manufattura Antonibon, Le Nove, 18-1900-tal, h 45 cm
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Figurin, delvis bemålat porslin, Conta & Böhme, Pössneck, 1800-talets 2 hälft, gående pojke med korg, stämplad signatur, h 13 cm
156
Figurin, delvis bemålat porslin, Conta & Böhme, Pössneck, 1800-talets 2 hälft, gående pojke med korg, stämplad signatur, h 13 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Tomte med lykta, bemålad keramik, Heissner, höjd 72 cm
161
Tomte med lykta, bemålad keramik, Heissner, höjd 72 cm
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Okänd designer för Wilhelm Goebel, likörservis, bemålat flintgods, kanna med propp samt 8 muggar, kanna h 17 cm
162
Okänd designer för Wilhelm Goebel, likörservis, bemålat flintgods, kanna med propp samt 8 muggar, kanna h 17 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Bengtsson, Hertha för Rörstrand, theservisdelar, flintgods, Blå Eld, design 1950, 7 koppar med underfat
163
Bengtsson, Hertha för Rörstrand, theservisdelar, flintgods, Blå Eld, design 1950, 7 koppar med underfat
Slutpris1 900 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Cognacskaraff, blå glasmassa med nysilvermontage, antagligen Frankrike, 1800-talets 2 hälft, propp med pärlemordekor, h 22 cm
166
Cognacskaraff, blå glasmassa med nysilvermontage, antagligen Frankrike, 1800-talets 2 hälft, propp med pärlemordekor, h 22 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda, skål, målad dekor av fiskar, diameter 19 cm
167
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda, skål, målad dekor av fiskar, diameter 19 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Nylund, Gunnar för Rörstrand, skål, porslin, så kallad Kronskål, h 14 cm
170
Nylund, Gunnar för Rörstrand, skål, porslin, så kallad Kronskål, h 14 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Bratt-Wijkander, Monica för Reijmyre, glas, 8 st, rubinfärgad glasmassa, höjd 10 cm
174
Bratt-Wijkander, Monica för Reijmyre, glas, 8 st, rubinfärgad glasmassa, höjd 10 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Lindstrand, Vicke för Kosta, vas, blått underfång, signerad, höjd 33 cm
183
Lindstrand, Vicke för Kosta, vas, blått underfång, signerad, höjd 33 cm
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Vallien, Bertil för Kosta Boda Atelier, skulptur, sandgjutet glas, kub med dekor av randig figur, signerad och numrerad 9014, h 9 cm
184
Vallien, Bertil för Kosta Boda Atelier, skulptur, sandgjutet glas, kub med dekor av randig figur, signerad och numrerad 9014, h 9 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Vallien, Bertil för Kosta Boda, skulptur, sandgjutet glas Brains Head blå Karolina, design 1998, signerad, h 8 cm
185
Vallien, Bertil för Kosta Boda, skulptur, sandgjutet glas Brains Head blå Karolina, design 1998, signerad, h 8 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 300 SEK
Avslutad
Lindblad, Gun för Strömbergshyttan, vas, blå/svart glasmassa, kalebassformad, signerad UNIK 1989, höjd 29 cm
186
Lindblad, Gun för Strömbergshyttan, vas, blå/svart glasmassa, kalebassformad, signerad UNIK 1989, höjd 29 cm
Slutpris1 100 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Vallien, Bertil för Kosta Boda, skulptur, sandgjutet glas, ur serien Brains, design 1998, osignerad, h 8 cm
187
Vallien, Bertil för Kosta Boda, skulptur, sandgjutet glas, ur serien Brains, design 1998, osignerad, h 8 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 300 SEK
Avslutad
Schlitt, Heinrich för Villeroy & Boch, krus, glaserat stengods med tennlock, så kallat "Zwergenkrug", polykrom dekor av dvärgar mm, tryckt signatur, daterat 1909, h 25 cm
196
Schlitt, Heinrich för Villeroy & Boch, krus, glaserat stengods med tennlock, så kallat "Zwergenkrug", polykrom dekor av dvärgar mm, tryckt signatur, daterat 1909, h 25 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Ekberg, Josef för Gustavsberg, bordslampa, engoberat och slipat stengods, "Sgrafitto", signerad och daterad 1920, h inklusive lampfäste 29 cm
197
Ekberg, Josef för Gustavsberg, bordslampa, engoberat och slipat stengods, "Sgrafitto", signerad och daterad 1920, h inklusive lampfäste 29 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Okänd designer (Flavio Poli?), vas, glas, dekor i blått och grönt underfång, h 23 cm
199
Okänd designer (Flavio Poli?), vas, glas, dekor i blått och grönt underfång, h 23 cm
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.