Laddar...
Marsauktion
Auktion söndagen den 31/3 kl 16
Visning:
29/3 kl 12 - 19
30/3 kl 12 - 17
31/3 kl 12 - 16
Lägsta föremålsnummer
- BelysningRensa filter
49
Bohlin, Jonas för Källemo, golvlampa, betsat trä, hampsnöre samt vegetabiliskt garvat läder, "Larv", design 1986, tillverkad 1990, detta ex nr 157, originalbroschyr medföljer, h 90 cm
SlutprisInga bud
Värdering6 000 - 7 000 SEK
54
Medicinsk värmelampa, krom och bakelit, Aeskulaplampan Malm, 1900-talets 1 hälft, h 36 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
60
Fönsterdekoration/belysning, bemålat trä, "Luciatåget" En El-Dekoration, Hooks Mekaniska 1960-70-tal, l 48 cm, i originalförpackning
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
104
Campbell, Louise för Louis Poulsen, taklampa, trycksvarvad och pulverlackerad aluminium, LC Shutters, design 2012, dia 45 cm
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
106
Vägglampa, teak, så kallad saxlampa, 1950-60-tal, justerbar längd
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
132
Andersson, Helmer för Örsjö, bordslampor, 1 par, mässing med gulgröna glaskupor, etikettsignerade, h 45 cm
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
152
Ahlström, Stig & Kock, Claes för Ateljé Lyktan, golvlampa, svartlackerad metall, "Skarabé", design 1983, h 120-180 cm, framstår i närmast nyskick
Slutpris1 100 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
179
Bordslampa, delvis patinerad brons, art-déco, 1920-tal, otydligt signerad, total h 40 cm
Slutpris5 000 SEK
Värdering600 - 700 SEK
197
Ekberg, Josef för Gustavsberg, bordslampa, engoberat och slipat stengods, "Sgrafitto", signerad och daterad 1920, h inklusive lampfäste 29 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
206
Taklampa, förgylld metall, möjligen Italien, 1900-talets mitt, dekor av vassknippe, 12 ljusarmar, h 80 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
212
Sundstedt, Per för Atelje Kosta Lampan, bordslampa, kromad metall med brun plastskärm, "Mars", justerbar höjd
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
229
Okänd designer för Lyskær, taklampor, 1 par, vit glasmassa, modell 4793, etikettsignerade, h 22 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
231
Okänd dansk designer, antagligen för Holmegaard/Le Klint, bordslampa, brun glasmassa med mässingsmontage, 1900-talets 1 hälft, förnicklat lampfäste med porslinsvred, h inklusive lampfäste 27 cm
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
246
Bentler, Frank J, bordslampa, krom med vit plastskärm, Danmark 1960-tal, modellnummer A 3373, h 48 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
251
Ahlgren, Eje för Bergboms, golvlampa, mässing, "G125", h 130 cm, visst slitage, raster saknas
Slutpris2 800 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
256
Agger, Flemming för Le Klint, golvlampa, vitlackerad metall med veckad plastskärm, modell LeKlint 369, design 1979, h 160 cm
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
262
Jakobsson, Hans Agne, lampskärmar, 2 st, fur, 1 etikettsignerad, h 18 cm (slitage) respektive 22 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
271
Malmsten, Carl, golvlampa, fur med randig textilskärm, "Staken", design 1941, brännstämplad, justerbar höjd
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
281
Ehrner, Anna för Ateljé Lyktan, taklampa, trä med brun skinnklädsel, "Anna", dia 62 cm
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
282
Ehrner, Anna för Ateljé Lyktan, lampskärm, trä med brun skinnklädsel, "Anna", dia 52 cm
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
283
Ehrner, Anna för Ateljé Lyktan, taklampa, krom med beige moccaklädsel, "Anna", dia 62 cm, något fläckig
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
284
Ehrner, Anna för Ateljé Lyktan, taklampa, trä med canvasklädsel, "Anna", dia 62 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
285
Ehrner, Anna för Ateljé Lyktan, golvlampa, trä med canvasklädsel, "Anna", h 140 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
292
Okänd designer, taklampa, teak och metall, diameter 20 cm, anlupen
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
303
Lütken, Per för Holmegaard, bordslampa, polykrom dekor mot vit glasmassa, ur serien Cascade, design 1970, höjd inklusive skärmhållare 57 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
327
Bordslampa, i form av monterat snäckskal, höjd 28 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
349
Laviani, Feruccio för Kartell, taklampa, violett PVC, "FL/Y", design 2002, dia 50 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
353
Jakobsson, Hans Agne, Markaryd, bordslampa, glas, modell B 172, dekor i vitt överfång, h 31 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
355
Takkrona, mässing med droppformade prismor, så kallad burkrona, rokokostil, 1900-talets 1 hälft, h 55 cm
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
404
Taklampa, förgylld metall och prismor, diameter 35 cm, medföljer lampetter 1 par, samt blomsterbelysning
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
445
Okänd designer, taklampa, kromad och lackerad metall, Bauhausstil, diameter 33 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
501
Gammelgaard, Jörgen för Pandul, taklampa, aluminium, "Tip Top", design 1971, h 35 cm
Slutpris900 SEK
Värdering600 - 700 SEK
502
Gammelgaard, Jörgen för Pandul, taklampa, aluminium, "Tip Top", design 1971, h 35 cm
Slutpris1 100 SEK
Värdering600 - 700 SEK
511
Okänd designer för Frandsen, taklampa, vitt glas med metallfäste, modell 1000, h 32 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
512
Okänd designer för Frandsen, taklampa, vitt glas med metallfäste, modell 1000, h 32 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
517
Okänd designer för Norco, dubbel, bordslampa, läderklädd mässing, höjd 69 cm
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
546
Okänd dansk designer, omkring 1960, golvlampa, aluminium och palisander, höjd 118 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
553
Taklampa, krom med vit glaskupa, funkis, 1930-tal, dia 25 cm, anlupen
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
556
Okänd designer för Vitrika, golvlampa, mässing och bärnstensfärgat glas, justerbar, höjd 143 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
578
Golvlampa, mässing och onyx, skärm av skinn, dekor av putto, tot höjd 126 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
616
Taklampa, mässing och prismor, 5 ljuspunkter, diameter 40 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
619
Taklampa, mässing och prismor, 6 ljuspunkter, diameter 41 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
632
Klint, Kaare för Le Klint, taklampa, veckad plast, Le Klint 101, "Frugtlygten", design 1944, h 42 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
633
Okänd designer för Voss Belysning, taklampa, lackerad koppar, Danmark, 1960-tal, dia 36 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
677
Laviani, Feruccio för Kartell, bordslampa, metall-orange plast, "Cindy", design 2009, gjuten signatur, h 42 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
678
Laviani, Feruccio för Kartell, bordslampa, metall-orange plast, "Cindy", design 2009, gjuten signatur, h 42 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
681
Hammerborg, Jo för Fog & Mörup, vägglampa, vitlackerad metall, "Alfa", design 1966
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
682
Hammerborg, Jo för Fog & Mörup, vägglampor, 1 par, grålackerad metall, "Alfa", design 1966
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
KONTAKT
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. 035-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Öppettider 14-17 varje helgfri vardag
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.