25/2 16.00
Visning::
23/2 12-19
24/2 12-17
25/2 12-16
Örhängen, 1 par, 18 karat rödguld med facettslipade vita safirer (?), total vikt 1,9 gram
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Ring, 18 karat rödguld med facettslipad vit safir (?), svenska stämplar, innerdiameter 17 mm, vikt 3,1 gram
Slutpris2 200 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Ring, 18 karat vitguld med 5 briljantslipade diamanter om totalt 1,0 carat enligt gravyr, svenska stämplar, innerdiameter 17 mm, vikt 4,3 gram, framstår oanvänd
SlutprisInga bud
Värdering7 500 - 8 000 SEK
Ring, 18 karat rödguld med talrika åttkantslipade diamanter, stämplad Hedbergs Dalsjöfors, innerdiameter 17 mm, vikt 6,9 gram, framstår oanvänd
SlutprisInga bud
Värdering7 500 - 8 000 SEK
Ring, 18 karat rödguld med en briljantslipad diamant om cirka 0,3 carat, stämplad Ossner Göteborg innerdiameter 17 mm, vikt 4,9 gram
Slutpris4 000 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Ring, 18 karat vitguld med en briljantslipad diamant om 0.53 carat enligt gravyr, stämplad guldkedjan Varberg 1980, innerdiameter 17 mm, vikt 3 gram
Slutpris8 000 SEK
Värdering8 500 - 9 000 SEK
Ring, 18 karat rödguld med 43 åttkantslipade diamanter om totalt 0,60 carat enligt gravyr, utländska stämplar, innerdiameter 16 mm, vikt 10,5 gram, framstår oanvänd
SlutprisInga bud
Värdering8 500 - 9 000 SEK
Medalj, 23 k rödguld, mynttyper under Gustav V:s regeringstid, vikt 4,7 gram, stämplad 1977
Slutpris2 400 SEK
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Okänd designer för Kultateollisuus OY, tändsticksaskfodral, silver, dekor av rosor, stämplat Åbo 1954, l 12 cm, vikt 100 gram, initialer KM
Slutpris450 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Thomson, Anna-Lisa för Uppsala Ekeby, vas, glaserat lergods, dekor av marina djur och växter, modell 206, design 1940, h 21 cm
Slutpris1 200 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Golvlampa, mässing och onyx, skärm av skinn, dekor av putto, tot höjd 126 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Kaffekanna, porslin, Royal Copenhagen Musselmalet, h 26 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd Inuitkonstnär, skulptur, täljsten, havsutter, Alaska, längd 10 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Multiplikatorrulle, ABU Ambassadeur 5000, medföljer spö, ABU Atlantic 413, 9"
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Multiplikatorrulle, ABU Ambassadeur 6500C, medföljer spö, ABU Pacific 6,5 ",
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Lockaskar med hänklar, 2 st, försilvrad metall, höjd 17 - 22 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Hydman Vallien, Ulrica för Kosta Boda, skål, glas, "Hearts", design 1995, målad dekor av hjärta mm, signerat, dia 28 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Matta, semiantik Heriz, 345 x 185 cm
SlutprisInga bud
Värdering7 000 - 8 000 SEK
Armlänk, 18 karat rödguld, stämplad Hugo Grün Stockholm 1956, l 17 cm, vikt 5,7 gram
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Klackring, 18 karat rödguld, slät modell, stämplad Nils Widell Helsingborg 1959, innerdiameter 14 mm, vikt 2,5 gram, initial "L"
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Ring, 18 karat rödguld, stämplad Hugo Olsson Helsingborg 1948, innerdiameter 17 mm, vikt 3,5 gram
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Ring, 18 karat rödguld, stämplad Cesons Göteborg 1953, innerdiameter 20 mm, vikt 4,7 gram
Slutpris1 800 SEK
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Parti 18 karat rödguld; 1 par örhängen, 4 hängen mm, total vikt 5,0 gram
Slutpris1 800 SEK
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Schreck, Max för Swarovski, schackspel med pjäser, Silver Crystal, bräde 35 x 35 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Matbesticksuppsättning, 42 delar, silver, Sachsisk, 12 + 12 + 12 samt 6 uppläggningsbestick mm, stämplade CM Cohr, total vikt exklusive delar med rostfria blad (men med 2 lappskedar) 1410 gram
Slutpris7 000 SEK
Värdering4 600 - 4 800 SEK
Hjälm, Ssh-40, (Röda armén), längd 27 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Bessfelt, Lars för Ateljé Lyktan, bordslampa, rödlackerad bok och metall, "Grevie", h inklusive något bucklig skärm 39 cm
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Skål, porslin, Japan, 1900-talets 2 hälft, diameter 20 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Vitrinskåp, mahogny, engelsk stil, 1900-talets 2 hälft, längd 200 cm
Slutpris2 400 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd dansk (?), designer, vas/flaska, koboltglas, höjd 25 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Kuverttallrikar, 12 st, nysilver, stämplade Horsens, medföljer 1 avvikande modell, diameter 28
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Strutsägg, ristad dekor av djur, antagligen Sydafrika, modern tillverkning, höjd 16 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Öskar för kanot, skuret trä och flätad bast, Salomonöarna, längd 41 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Skinkfat samt kanna, flintgods, Rörstrand 1900-talets början, grisformade, fat l 48 cm, fat med nagg, någon missfärgning
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer för Rörstrand, fiskfat samt såskanna, flintgods, jugend, 1900-talets början, fat längd 53 cm, missfärgningar
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Gunghäst, bemålat trä, med tagelman och -svans, sekelskiftet 1900, längd 106 cm
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK