25/2 16.00
Visning::
23/2 12-19
24/2 12-17
25/2 12-16
- DiverseRensa filter
Brödskärare "Alfa", Bögelund-Jensen, Köpenhamn, trä, längd 53 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Serverings/vattenkanna, koppar, 1800-tal, h 46 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Parti järnvägslitteratur, -knappar mm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Parti apelsinetiketter
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Herrambandsur, stål, Tissot Automatic, antagligen 1950-60-tal, dia 36 mm,
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Svedbom, Ernst, egen verkstad, vägglampetter till 1 ljus, 1 par, tenn, stämplade Vetlanda 1946, höjd 37 cm
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Gryta på tre ben, brons med smideshandtag, antagligen Flandern, 15-1600-tal,
SlutprisInga bud
Värdering1 400 - 1 600 SEK
Okänd designer för Bolia, spegel, Mira, höjd 188 cm
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Okänd designer för CG Hallberg, skrin samt brickor för spelmarker, tenn, stämplad Stockholm 1958, h 9 cm, initialer AB
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Räknemaskin, rysk "Original Odhnermod 1" (Artithmometer) omkring 1892, nr 2394, l 35 cm, medföljer dokumentation
Slutpris7 500 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Fartygsmodell på stativ, Regalskeppet Wasa, längd 92 cm, smärre skador
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Spegel, förgyllt och bemålat trä och stuck, 190-talets 1 hälft, höjd 101 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Kökshylla med skäppor i flintgods, 1920-30-tal, längd 42 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Forssell, Pierre för Skultuna, flaska, mässing med propp i palisander, h 18 cm
Slutpris1 700 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Tubcittra, bambu, så kallad Valiha, Madagaskar, 1900-tal, dekor av djur mm, längd 81 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Brasset, 4 delar, mässing, höjd 74 cm
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Okänd Inuitkonstnär, skulptur, täljsten, havsutter, Alaska, längd 10 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Multiplikatorrulle, ABU Ambassadeur 5000, medföljer spö, ABU Atlantic 413, 9"
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Multiplikatorrulle, ABU Ambassadeur 6500C, medföljer spö, ABU Pacific 6,5 ",
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Lockaskar med hänklar, 2 st, försilvrad metall, höjd 17 - 22 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Schreck, Max för Swarovski, schackspel med pjäser, Silver Crystal, bräde 35 x 35 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Kuverttallrikar, 12 st, nysilver, stämplade Horsens, medföljer 1 avvikande modell, diameter 28
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Strutsägg, ristad dekor av djur, antagligen Sydafrika, modern tillverkning, höjd 16 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Gunghäst, bemålat trä, med tagelman och -svans, sekelskiftet 1900, längd 106 cm
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Amulett, halssmycke, metall, textil och läder, Afrika, höjd ca 30 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Elgitarr med fodral, alm (?) med mässingsbeslag, skador
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Skål/ytterfoder, koppar, invändigt förtent, diameter 44 cm
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Taklampa, mässing och prismor, empirestil, 1900-talets 2 hälft, höjd 55 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Masker, 2 st, bemålad piper-maché, så kallade Commedia dell'Arte, Italien, 1900-talets 2 hälft
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Parti masker mm, varierande höjd
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
höjd 20 cm, skador
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Prydnadskista, svartlackerat trä med mässingsdetaljer och läderremmar, modern tillverkning, längd 36 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Väggspegel, förgyllt och bemålat trä och pastellage, empirestil, 1900-talets mitt, signerad Rudolf Oskarsson Torrböle, Nordmaling, h 83 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Kranium, brunbjörn (Ursus Arctos), längd 38 cm
Slutpris3 800 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Golfvagn, Big Max med klubbor Tommy Armour
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Blomsterpiedestal, förgylld metall, 1900-talets 2 hälft, h 57 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK