Laddar...

Februariauktion

Auktion:

25/2 16.00


Visning::

23/2 12-19

24/2 12-17

25/2 12-16


Februariauktion
Avslutad
Uppsats/lampa, förgylld brons och slipad kristall, empirestil, möjligen Ryssland, sekelskiftet 1900, i form av korintisk kolonn uppburen av fyra lejontassar, h 74 cm
4
Uppsats/lampa, förgylld brons och slipad kristall, empirestil, möjligen Ryssland, sekelskiftet 1900, i form av korintisk kolonn uppburen av fyra lejontassar, h 74 cm
SlutprisInga bud
Värdering11 000 - 12 000 SEK
Avslutad
Axelremsväska, Burberry Dryden crossbody, i Nova Check PVC och lackerat läder, etikettmärkt, obetydligt slitage
8
Axelremsväska, Burberry Dryden crossbody, i Nova Check PVC och lackerat läder, etikettmärkt, obetydligt slitage
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Avslutad
Tamburmajor, bemålat trä och metall, Newport, 1900-talets 2 hälft, dekor av åror och frälsarkrans, höjd 217 cm
32
Tamburmajor, bemålat trä och metall, Newport, 1900-talets 2 hälft, dekor av åror och frälsarkrans, höjd 217 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Avslutad
Coca Colakyl, i form av Coca Colaflaska, h 175 cm, ej funktionstestad
34
Coca Colakyl, i form av Coca Colaflaska, h 175 cm, ej funktionstestad
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Avslutad
Uppblåsbar reklamskylt, i form av Cola Zeroflaska, h 125 cm
35
Uppblåsbar reklamskylt, i form av Cola Zeroflaska, h 125 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Kaminur, skuret, förgyllt och bemålat trä, antagligen Italien, Louis XVI, 1700-talets 2 hälft, dekor av stående Kronos
49
Kaminur, skuret, förgyllt och bemålat trä, antagligen Italien, Louis XVI, 1700-talets 2 hälft, dekor av stående Kronos
Slutpris5 500 SEK
Värdering6 000 - 7 000 SEK
Avslutad
Spegel, valnöt och förgyllt pastellage, antagligen England, 16-1700-tal, h 53 cm
58
Spegel, valnöt och förgyllt pastellage, antagligen England, 16-1700-tal, h 53 cm
Slutpris2 800 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Kandelabrar till 5 ljus, 1 par, patinerad och förgylld metall på sockel i röd marmor, ny-Louis XV, antagligen Frankrike, 1800-talets 2 hälft, h 48 cm
60
Kandelabrar till 5 ljus, 1 par, patinerad och förgylld metall på sockel i röd marmor, ny-Louis XV, antagligen Frankrike, 1800-talets 2 hälft, h 48 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Nylund, Gunnar för Rörstrand, ostkupa med fat, rödglaserat flintgods på teakplatta, Gratina, 1950-tal, l 20 cm
65
Nylund, Gunnar för Rörstrand, ostkupa med fat, rödglaserat flintgods på teakplatta, Gratina, 1950-tal, l 20 cm
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Ander, Gunnar för Ystad Metall, ljuslykta, mässing med grön glaskupa, signerad, h 24,5 cm
74
Ander, Gunnar för Ystad Metall, ljuslykta, mässing med grön glaskupa, signerad, h 24,5 cm
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Ander, Gunnar för Ystad Metall, kandelaber till 4 ljus, svärtat smide och grönt glas, h 32,5 cm
75
Ander, Gunnar för Ystad Metall, kandelaber till 4 ljus, svärtat smide och grönt glas, h 32,5 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Ljusstakar 2 st, svartlackerad metall med blått glas, 1 Gunnar Ander för Ystad Metall, 1 Harry N Boström för Bo-Svensk, h 10,5 respektive 60 cm
77
Ljusstakar 2 st, svartlackerad metall med blått glas, 1 Gunnar Ander för Ystad Metall, 1 Harry N Boström för Bo-Svensk, h 10,5 respektive 60 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Provdocka, trä och textil, 1900-talets mitt el 2 hälft, h 158 cm
79
Provdocka, trä och textil, 1900-talets mitt el 2 hälft, h 158 cm
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Nakterhus med kompass, koppar, "The Maritime", 1900-talets början, kompass märkt "Blair's Nautical Supplies Cardiff", h 28 cm
82
Nakterhus med kompass, koppar, "The Maritime", 1900-talets början, kompass märkt "Blair's Nautical Supplies Cardiff", h 28 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Näsduk, tryckt textil, framställd till (den inställda) olympiaden i Helsingfors 1940, 21 x 23 cm, någon fläck
85
Näsduk, tryckt textil, framställd till (den inställda) olympiaden i Helsingfors 1940, 21 x 23 cm, någon fläck
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Bordsglob i träställning, Stenders Skoleglobe, Danmark, 1800-talets slut, fot med kompass, h 56 cm, slitage
95
Bordsglob i träställning, Stenders Skoleglobe, Danmark, 1800-talets slut, fot med kompass, h 56 cm, slitage
Slutpris6 000 SEK
Värdering4 800 - 5 000 SEK
Avslutad
Herrfickur, silver, Zenith, sekelskiftet 1900, medföljer skyddsfodral, metall och läder samt klockkedja i förgylld mässing med petschaft med facettslipad citrin
101
Herrfickur, silver, Zenith, sekelskiftet 1900, medföljer skyddsfodral, metall och läder samt klockkedja i förgylld mässing med petschaft med facettslipad citrin
Slutpris1 000 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Harry Potter, samlarbox med trollstav samt 8 DVD/BlueRay, Amazon Frankrike 2011, framstår oöppnade
116
Harry Potter, samlarbox med trollstav samt 8 DVD/BlueRay, Amazon Frankrike 2011, framstår oöppnade
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Relief, skuret elfenben (?) i träram, 18-1900-tal, dekor av scen från 30-åriga kriget, totalt mått 13 x 16 cm
120
Relief, skuret elfenben (?) i träram, 18-1900-tal, dekor av scen från 30-åriga kriget, totalt mått 13 x 16 cm
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 400 - 2 600 SEK
Avslutad
Skrin, papier-maché med pärlemorintarsia, Frankrike eller England, 1800-tal, delvis förgylld dekor, l 30 cm
121
Skrin, papier-maché med pärlemorintarsia, Frankrike eller England, 1800-tal, delvis förgylld dekor, l 30 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 400 - 2 600 SEK
Avslutad
Forssell, Pierre för Skultuna, vägglampetter, 1 par, mässing, "Reflex", höjd 39 cm, framstår oanvända i originalförpackningar
124
Forssell, Pierre för Skultuna, vägglampetter, 1 par, mässing, "Reflex", höjd 39 cm, framstår oanvända i originalförpackningar
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Cognacskaraff, blå glasmassa med nysilvermontage, antagligen Frankrike, 1800-talets 2 hälft, propp med pärlemordekor, h 22 cm
137
Cognacskaraff, blå glasmassa med nysilvermontage, antagligen Frankrike, 1800-talets 2 hälft, propp med pärlemordekor, h 22 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Okänd designer för Dyrlund, tantalus, teak, 1900-talets 2 hälft, uttag för 3 flaskor, l 34 cm
138
Okänd designer för Dyrlund, tantalus, teak, 1900-talets 2 hälft, uttag för 3 flaskor, l 34 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Disney, Walt för Brio, efter honom, leksak, ledat och lackerat trä, Musse Pigg, 1950-tal, höjd 26 cm, öron saknas
149
Disney, Walt för Brio, efter honom, leksak, ledat och lackerat trä, Musse Pigg, 1950-tal, höjd 26 cm, öron saknas
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Ushept/stele, skuren alabaster, Egypten, 1920-30-tal, i form av stående Faraoh med Nemes, h 27 cm, smärre slitage
151
Ushept/stele, skuren alabaster, Egypten, 1920-30-tal, i form av stående Faraoh med Nemes, h 27 cm, smärre slitage
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Rökelsekar, 1 par, patinerad brons, Japan, 1900-tal, h 22 cm
158
Rökelsekar, 1 par, patinerad brons, Japan, 1900-tal, h 22 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Schlitt, Heinrich för Villeroy & Boch, krus, glaserat stengods med tennlock, så kallat "Zwergenkrug", polykrom dekor av dvärgar mm, tryckt signatur, daterat 1909, h 25 cm
163
Schlitt, Heinrich för Villeroy & Boch, krus, glaserat stengods med tennlock, så kallat "Zwergenkrug", polykrom dekor av dvärgar mm, tryckt signatur, daterat 1909, h 25 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Kandelabrar till 3 ljus, 1 par, nysilver, oscarianska, 1800-talets 2 hälft, löstagbara kandelaberarmar, h 46 cm
166
Kandelabrar till 3 ljus, 1 par, nysilver, oscarianska, 1800-talets 2 hälft, löstagbara kandelaberarmar, h 46 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Taklampa, förgylld metall, möjligen Italien, 1900-talets mitt, dekor av vassknippe, 12 ljusarmar, h 80 cm
171
Taklampa, förgylld metall, möjligen Italien, 1900-talets mitt, dekor av vassknippe, 12 ljusarmar, h 80 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Havsfiskerulle, Fladen Elbe 1000, medföljer spö, 6,5 "
184
Havsfiskerulle, Fladen Elbe 1000, medföljer spö, 6,5 "
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Herrambandsur, 18 karat rödguld med länk i förgylld metall, Omega, diameter 35 mm
200
Herrambandsur, 18 karat rödguld med länk i förgylld metall, Omega, diameter 35 mm
Slutpris7 500 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Trofé, Zebrafäll (Hippogritis), längd ca 290 cm
202
Trofé, Zebrafäll (Hippogritis), längd ca 290 cm
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Råsaftpress/centrifug, Ide Line, framstår oanvänd
203
Råsaftpress/centrifug, Ide Line, framstår oanvänd
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Lewis, David för B&O, Beosound Century, design 1993, medföljer fjärrkontroll och väggfäste, ej funktionstestad
205
Lewis, David för B&O, Beosound Century, design 1993, medföljer fjärrkontroll och väggfäste, ej funktionstestad
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Skrivbordsuppsats, 10 delar, tenn, art-déco/funkis, slät med dekor av lejon, stämplad Ernst Svedbom Vetlanda 1934, uppsats l 27 cm
207
Skrivbordsuppsats, 10 delar, tenn, art-déco/funkis, slät med dekor av lejon, stämplad Ernst Svedbom Vetlanda 1934, uppsats l 27 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Dolk i balja, så kallad Keris (Kris), Malaysia, 18-1900-tal, sjuvågig, delvis förgylld damaskerad klinga, sammansatt fäste med parerring helt besatt med delvis obearbetade vita safirer,
214
Dolk i balja, så kallad Keris (Kris), Malaysia, 18-1900-tal, sjuvågig, delvis förgylld damaskerad klinga, sammansatt fäste med parerring helt besatt med delvis obearbetade vita safirer,
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Avslutad
Leksaksbil, Schuco Examico 4001, längd 14 cm, slitage, ruta saknas
234
Leksaksbil, Schuco Examico 4001, längd 14 cm, slitage, ruta saknas
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Janssonius, Jan, karta/sjökort, kopparstucken och handkolorerad, "Mar Del Nort", Amsterdam 1650, synlig pappersstorlek 44 x 55 cm, fläckar, ej examinerad ur ram
245
Janssonius, Jan, karta/sjökort, kopparstucken och handkolorerad, "Mar Del Nort", Amsterdam 1650, synlig pappersstorlek 44 x 55 cm, fläckar, ej examinerad ur ram
Slutpris3 000 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Avslutad
Janssonius, Jan, karta/sjökort, kopparstucken och handkolorerad, "Mar Del Zur Hispanis, Mare Pacificum", Amsterdam 1650, synlig pappersstorlek 44 x 55 cm, fläckar, reva, ej examinerad ur ram
246
Janssonius, Jan, karta/sjökort, kopparstucken och handkolorerad, "Mar Del Zur Hispanis, Mare Pacificum", Amsterdam 1650, synlig pappersstorlek 44 x 55 cm, fläckar, reva, ej examinerad ur ram
Slutpris2 800 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Avslutad
Sockerlådor, 3 st, SSA, 1900-talets mitt, l 68 respektive 78 cm, medföljer låda l 38 cm
249
Sockerlådor, 3 st, SSA, 1900-talets mitt, l 68 respektive 78 cm, medföljer låda l 38 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Borste, silver, renässans/barock, 1600-tal, driven dekor i Bérainornamentik
259
Borste, silver, renässans/barock, 1600-tal, driven dekor i Bérainornamentik
SlutprisInga bud
Värdering4 600 - 4 800 SEK
Avslutad
Okänd designer, blombord, kopparfärgad aluminium med svartlackerad lös benställning, diameter 41 cm, slitage
260
Okänd designer, blombord, kopparfärgad aluminium med svartlackerad lös benställning, diameter 41 cm, slitage
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Biblioteksur, valnöt med mässingsinkrusteringar och -beslag, England George III-IV, urtavla signerad T Russell Lancaster (Thomas R, verksam 1811-32), , h 46 cm
261
Biblioteksur, valnöt med mässingsinkrusteringar och -beslag, England George III-IV, urtavla signerad T Russell Lancaster (Thomas R, verksam 1811-32), , h 46 cm
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Avslutad
Skrin, emaljerad och förgylld metall med genombrutet nefritlock, Kina, Qin-repubik, 1900-talets början, dekor av pioner, fåglar mm, l 13 cm, smärre emaljdefekter
272
Skrin, emaljerad och förgylld metall med genombrutet nefritlock, Kina, Qin-repubik, 1900-talets början, dekor av pioner, fåglar mm, l 13 cm, smärre emaljdefekter
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Skrivställ, onyx med mässingsmontage, empirestil, 1900-talets början, dubbla bläckhorn, sidor med pennställ, l 29 cm
273
Skrivställ, onyx med mässingsmontage, empirestil, 1900-talets början, dubbla bläckhorn, sidor med pennställ, l 29 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 100 SEK
Avslutad
Fickursställ, metall och glas, sekelskiftet 1900, medförljer damfickur, silver, total h 10 cm
276
Fickursställ, metall och glas, sekelskiftet 1900, medförljer damfickur, silver, total h 10 cm
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Stort parti vykort, i huvudsak 1900-talet
285
Stort parti vykort, i huvudsak 1900-talet
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Krus med hänkel och lock, så kallat barselkrus, 1800-ta, möjligen Tillinge, h 28 cm, glasyrnötningar
292
Krus med hänkel och lock, så kallat barselkrus, 1800-ta, möjligen Tillinge, h 28 cm, glasyrnötningar
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.