Laddar...
Februariauktion
Auktion:
25/2 16.00
Visning::
23/2 12-19
24/2 12-17
25/2 12-16
Lägsta föremålsnummer
- DiverseRensa filter
295
Väggur, mässing, Louis XIV-stil, Samuel Martini, Paris omkring 1880, h 55 cm
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
305
Barbie, Golden Dream motor home samt 2 dockor (1966 & 1976), ej genomgånget, i originalförpackning
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
306
Ljusstakar, 1 par, mässing, Ekbergs Malm, 1900-talets 2 hälft, höjd 26 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
315
Kaminur, svart marmor och förgylld metall, empire, 1800-talets 1 hälft, dekor av örn, h 43 cm
SlutprisInga bud
Värdering3 000 - 3 200 SEK
316
Mätinstrument, 2 st i låda, bland annat CO2-mätare, sekelskiftet 1900
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
325
Lewis, David för Bang & Olufsen, TV med motordrivet stativ, Beovision 6-26, design 2004, medföljer fjärrkontroll samt Motorola tv-box VIP1003, ej testad
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
329
Ander, Gunnar för Ystad Metall, kandelaber till 7 ljus, svartlackerad metall och koppar, h 29 cm
Slutpris400 SEK
Värdering300 - 400 SEK
344
Bordsur, förgylld brons, Österrike (?), empiretyp, 1800-talets 1 hälft eller mitt, dekor av egypticerande hermer, svanar mm, h 40 cm, pendel saknas, senare urverk
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
346
Spegel, valnöt och försilvrat pastellage, möjligen Nordtyskland, Louis XVI, sekelskiftet 1800, dekor av guirlander mm, höjd 59 cm, skador
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
350
Mekanisk leksak med ljud, trä, 1900-talets början, hönshus, l 19 cm, smärre defekter
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
355
Ljusstakar, 1 par, old Sheffield Plate, England, antagligen regency, 1800-talets 1 hälft, h 26 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
366
Takampel till 6 ljus, delvis patinerad mässing, senempire, 1800-talets mitt, dia 48 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
368
Takampel, alabaster med bronsbeslag, Italien, 1910-20-tal, dekor av lagerstav, dia 44 cm, spricka
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
372
Parti bildelar, kamaxel, baklyktor, högtalare mm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
379
Lewis, David för Bang & Olufsen, bärbar radio med SD-kortläsare, Beosound 3, design 2006, h 33 cm, batteriadapter saknas.
Slutpris1 200 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
384
Ottensen, C.E & C. balansvåg med vikter, gjutjärn med vit marmorplatta, 1900-talets början
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
401
Bilbana, mekanisk, Schuco varianto 3010X, i originalkartong, denna med skador, bruksslitage
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
405
Ljusstakar, 1 par, mässing, 1900-talets 2 hälft, i form av propellrar, höjd 6 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
406
Bordslampa, i form av monterat snäckskal, höjd 28 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
421
Väggspegel, vitlackerat smide, 1900-talets mitt, dekor av naturalistiskt utformade blommande grenar, h 87 cm
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
423
Okänd designer, antagligen för Michael Andersen, Bornholm, bordslampa, glaserat lergods med lös träfot, jugend/art-déco, 1910-tal, dekor av pingviner, h inklusive lamphållare 38 cm, obetydliga nagg
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
426
Hushållsassistent med tillbehör, Electrolux, modell 4, 1900-talets mitt,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
432
Dryckeshorn, horn med delvis niellerade silverbeslag, otydliga stämplar, 1920-tal, l 25 cm
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
434
Okänd designer, kandelabrar till 2 ljus, 1 par, nysilver, funkis, 1930-tal
SlutprisInga bud
Värdering250 - 300 SEK
437
Skivspelare, Pioneer PL 120, gulnat lock
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
438
Parti äldre leksaker, ångmaskin med såg samt Meccano no 2, senare i trälåda, 1900-talets mitt eller första hälft
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
443
3 delar technica; kompass, Bézardkompass samt kartmätare, 1900-talets 1 hälft
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
444
Okänd designer för Burbank Toys/Mattel inc, leksak, litograferad plåt och textil, "Jack-in-the-box", daterad 1968, total höjd 31 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
450
Skulptur, patinerat järn, häst, sekelskiftet 1900, h 22 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
456
Auböck Jr, Carl för Werkstätte Carl Auböck/Illums Bolighus, kanna, glas med lädermanschett och mässingshänkel, modell 3749, design 1950-tal, h 23 cm, medföljer 1 extra manschett
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
462
Halvakustisk gitarr, Stagg SW20, blålackerad
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
472
Stort parti koppar, 18-1900-tal, någon del mässing
Slutpris800 SEK
Värdering600 - 700 SEK
494
Vas, opalinglas, 1800-talets mitt eller 2 hälft, stiliserad dekor av orm, h 30 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
498
Leksaksbil, litograferad plåt, Citroën B14 Coupé, 1920-tal, längd 39 cm, slitage, bakaxel saknas
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
499
Leksaksbil, litograferad plåt, så kallad "Penny Toy", Georg Fischer, 1920-tal, längd 9 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
500
Just Andersen, Ib för GAB, terrin, nysilver med bakelitknopp, omkring 1920stämplad, l 27 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
538
Handinklinometer, så kallad Abney Level, Bruning modell 4774, l 16 cm, i originaletui
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
540
Karbinhake för fallskärmsjägare M/RZ1 /16 /20 /36, Tyskland, 1900-talets 1 hälft, l 11 cm, enligt uppgift funnen i ett störtat transportflygplan vid Souda på Kreta
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
550
Rökgrill, svartlackerat stål, VidaXL 3 i 1, 80 x 40 cm
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
553
Dörr med skjutlås, skuret trä, Dogon, Mali, 1900-talets 2 hälft, 51 x 38 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
556
Stenyxa, Afrika, skaft i trä med snidad dekor, längd 66 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
559
Okänd designer för Digsmed, serveringsbricka, roterbar, teak med 8 gråtonade glasskålar, diameter 52 cm
Slutpris800 SEK
Värdering600 - 700 SEK
560
Lockkärl, brons, cire-prdue-teknik, möjligen Benin, 1900-talets 2 hälft, höjd 20 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
561
Bords/prydnadskanoner, 2 st, 1900-talets 2 hälft, längd 27-30 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
562
Modellskepp, Djonk, Kina, 1700-talsmodell, modern tillverkning, i pleximonter, denna längd 32 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
563
Modellskepp, Santa Maria, modern tillverkning, trä, längd 40 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
564
Processionskors, metall, koptiskt, Etiopien, 1900-talets 2 hälft, höjd 26 cm
Slutpris2 400 SEK
Värdering300 - 400 SEK
565
Modellskepp, trä, "Superbe", Frankrike, 1784, modern tillverkning, längd 56 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
KONTAKT
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. 035-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Öppettider 14-17 varje helgfri vardag
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.