Laddar...

Februariauktion

Auktion:

25/2 16.00


Visning::

23/2 12-19

24/2 12-17

25/2 12-16


Februariauktion
Avslutad
Väggur, mässing, Louis XIV-stil, Samuel Martini, Paris omkring 1880, h 55 cm
295
Väggur, mässing, Louis XIV-stil, Samuel Martini, Paris omkring 1880, h 55 cm
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Barbie, Golden Dream motor home samt 2 dockor (1966 & 1976), ej genomgånget, i originalförpackning
305
Barbie, Golden Dream motor home samt 2 dockor (1966 & 1976), ej genomgånget, i originalförpackning
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Ljusstakar, 1 par, mässing, Ekbergs Malm, 1900-talets 2 hälft, höjd 26 cm
306
Ljusstakar, 1 par, mässing, Ekbergs Malm, 1900-talets 2 hälft, höjd 26 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Kaminur, svart marmor och förgylld metall, empire, 1800-talets 1 hälft, dekor av örn, h 43 cm
315
Kaminur, svart marmor och förgylld metall, empire, 1800-talets 1 hälft, dekor av örn, h 43 cm
SlutprisInga bud
Värdering3 000 - 3 200 SEK
Avslutad
Mätinstrument, 2 st i låda, bland annat CO2-mätare, sekelskiftet 1900
316
Mätinstrument, 2 st i låda, bland annat CO2-mätare, sekelskiftet 1900
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Lewis, David för Bang & Olufsen, TV med motordrivet stativ, Beovision 6-26, design 2004, medföljer fjärrkontroll samt Motorola tv-box VIP1003, ej testad
325
Lewis, David för Bang & Olufsen, TV med motordrivet stativ, Beovision 6-26, design 2004, medföljer fjärrkontroll samt Motorola tv-box VIP1003, ej testad
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Ander, Gunnar för Ystad Metall, kandelaber till 7 ljus, svartlackerad metall och koppar, h 29 cm
329
Ander, Gunnar för Ystad Metall, kandelaber till 7 ljus, svartlackerad metall och koppar, h 29 cm
Slutpris400 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Bordsur, förgylld brons, Österrike (?), empiretyp, 1800-talets 1 hälft eller mitt, dekor av egypticerande hermer, svanar mm, h 40 cm, pendel saknas, senare urverk
344
Bordsur, förgylld brons, Österrike (?), empiretyp, 1800-talets 1 hälft eller mitt, dekor av egypticerande hermer, svanar mm, h 40 cm, pendel saknas, senare urverk
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Spegel, valnöt och försilvrat pastellage, möjligen Nordtyskland, Louis XVI, sekelskiftet 1800, dekor av guirlander mm, höjd 59 cm, skador
346
Spegel, valnöt och försilvrat pastellage, möjligen Nordtyskland, Louis XVI, sekelskiftet 1800, dekor av guirlander mm, höjd 59 cm, skador
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Mekanisk leksak med ljud, trä, 1900-talets början, hönshus, l 19 cm, smärre defekter
350
Mekanisk leksak med ljud, trä, 1900-talets början, hönshus, l 19 cm, smärre defekter
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Ljusstakar, 1 par, old Sheffield Plate, England, antagligen regency, 1800-talets 1 hälft, h 26 cm
355
Ljusstakar, 1 par, old Sheffield Plate, England, antagligen regency, 1800-talets 1 hälft, h 26 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Takampel till 6 ljus, delvis patinerad mässing, senempire, 1800-talets mitt, dia 48 cm
366
Takampel till 6 ljus, delvis patinerad mässing, senempire, 1800-talets mitt, dia 48 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Takampel, alabaster med bronsbeslag, Italien, 1910-20-tal, dekor av lagerstav, dia 44 cm, spricka
368
Takampel, alabaster med bronsbeslag, Italien, 1910-20-tal, dekor av lagerstav, dia 44 cm, spricka
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Parti bildelar, kamaxel, baklyktor, högtalare mm
372
Parti bildelar, kamaxel, baklyktor, högtalare mm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Lewis, David för Bang & Olufsen, bärbar radio med SD-kortläsare, Beosound 3, design 2006, h 33 cm, batteriadapter saknas.
379
Lewis, David för Bang & Olufsen, bärbar radio med SD-kortläsare, Beosound 3, design 2006, h 33 cm, batteriadapter saknas.
Slutpris1 200 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Ottensen, C.E & C. balansvåg med vikter, gjutjärn med vit marmorplatta, 1900-talets början
384
Ottensen, C.E & C. balansvåg med vikter, gjutjärn med vit marmorplatta, 1900-talets början
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Bilbana, mekanisk, Schuco varianto 3010X, i originalkartong, denna med skador, bruksslitage
401
Bilbana, mekanisk, Schuco varianto 3010X, i originalkartong, denna med skador, bruksslitage
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Ljusstakar, 1 par, mässing, 1900-talets 2 hälft, i form av propellrar, höjd 6 cm
405
Ljusstakar, 1 par, mässing, 1900-talets 2 hälft, i form av propellrar, höjd 6 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Bordslampa, i form av monterat snäckskal, höjd 28 cm
406
Bordslampa, i form av monterat snäckskal, höjd 28 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Väggspegel, vitlackerat smide, 1900-talets mitt, dekor av naturalistiskt utformade blommande grenar, h 87 cm
421
Väggspegel, vitlackerat smide, 1900-talets mitt, dekor av naturalistiskt utformade blommande grenar, h 87 cm
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Okänd designer, antagligen för Michael Andersen, Bornholm, bordslampa, glaserat lergods med lös träfot, jugend/art-déco, 1910-tal, dekor av pingviner, h inklusive lamphållare 38 cm, obetydliga nagg
423
Okänd designer, antagligen för Michael Andersen, Bornholm, bordslampa, glaserat lergods med lös träfot, jugend/art-déco, 1910-tal, dekor av pingviner, h inklusive lamphållare 38 cm, obetydliga nagg
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Hushållsassistent med tillbehör, Electrolux, modell 4, 1900-talets mitt,
426
Hushållsassistent med tillbehör, Electrolux, modell 4, 1900-talets mitt,
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Dryckeshorn, horn med delvis niellerade silverbeslag, otydliga stämplar, 1920-tal, l 25 cm
432
Dryckeshorn, horn med delvis niellerade silverbeslag, otydliga stämplar, 1920-tal, l 25 cm
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Okänd designer, kandelabrar till 2 ljus, 1 par, nysilver, funkis, 1930-tal
434
Okänd designer, kandelabrar till 2 ljus, 1 par, nysilver, funkis, 1930-tal
SlutprisInga bud
Värdering250 - 300 SEK
Avslutad
Skivspelare, Pioneer PL 120, gulnat lock
437
Skivspelare, Pioneer PL 120, gulnat lock
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Parti äldre leksaker, ångmaskin med såg samt Meccano no 2, senare i trälåda, 1900-talets mitt eller första hälft
438
Parti äldre leksaker, ångmaskin med såg samt Meccano no 2, senare i trälåda, 1900-talets mitt eller första hälft
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
3 delar technica; kompass, Bézardkompass samt kartmätare, 1900-talets 1 hälft
443
3 delar technica; kompass, Bézardkompass samt kartmätare, 1900-talets 1 hälft
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer för Burbank Toys/Mattel inc, leksak, litograferad plåt och textil, "Jack-in-the-box", daterad 1968, total höjd 31 cm
444
Okänd designer för Burbank Toys/Mattel inc, leksak, litograferad plåt och textil, "Jack-in-the-box", daterad 1968, total höjd 31 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Skulptur, patinerat järn, häst, sekelskiftet 1900, h 22 cm
450
Skulptur, patinerat järn, häst, sekelskiftet 1900, h 22 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Auböck Jr, Carl för Werkstätte Carl Auböck/Illums Bolighus, kanna, glas med lädermanschett och mässingshänkel, modell 3749, design 1950-tal, h 23 cm, medföljer 1 extra manschett
456
Auböck Jr, Carl för Werkstätte Carl Auböck/Illums Bolighus, kanna, glas med lädermanschett och mässingshänkel, modell 3749, design 1950-tal, h 23 cm, medföljer 1 extra manschett
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Halvakustisk gitarr, Stagg SW20, blålackerad
462
Halvakustisk gitarr, Stagg SW20, blålackerad
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Stort parti koppar, 18-1900-tal, någon del mässing
472
Stort parti koppar, 18-1900-tal, någon del mässing
Slutpris800 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Vas, opalinglas, 1800-talets mitt eller 2 hälft, stiliserad dekor av orm,  h 30 cm
494
Vas, opalinglas, 1800-talets mitt eller 2 hälft, stiliserad dekor av orm, h 30 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Leksaksbil, litograferad plåt, Citroën B14 Coupé, 1920-tal, längd 39 cm, slitage, bakaxel saknas
498
Leksaksbil, litograferad plåt, Citroën B14 Coupé, 1920-tal, längd 39 cm, slitage, bakaxel saknas
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Leksaksbil, litograferad plåt, så kallad "Penny Toy", Georg Fischer, 1920-tal, längd 9 cm
499
Leksaksbil, litograferad plåt, så kallad "Penny Toy", Georg Fischer, 1920-tal, längd 9 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Just Andersen, Ib för GAB, terrin, nysilver med bakelitknopp, omkring 1920stämplad, l 27 cm
500
Just Andersen, Ib för GAB, terrin, nysilver med bakelitknopp, omkring 1920stämplad, l 27 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Handinklinometer, så kallad Abney Level, Bruning modell 4774, l 16 cm, i originaletui
538
Handinklinometer, så kallad Abney Level, Bruning modell 4774, l 16 cm, i originaletui
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Karbinhake för fallskärmsjägare M/RZ1 /16 /20 /36, Tyskland, 1900-talets 1 hälft, l 11 cm, enligt uppgift funnen i ett störtat transportflygplan vid Souda på Kreta
540
Karbinhake för fallskärmsjägare M/RZ1 /16 /20 /36, Tyskland, 1900-talets 1 hälft, l 11 cm, enligt uppgift funnen i ett störtat transportflygplan vid Souda på Kreta
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Rökgrill, svartlackerat stål, VidaXL 3 i 1, 80 x 40 cm
550
Rökgrill, svartlackerat stål, VidaXL 3 i 1, 80 x 40 cm
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Dörr med skjutlås, skuret trä, Dogon, Mali, 1900-talets 2 hälft, 51 x 38 cm
553
Dörr med skjutlås, skuret trä, Dogon, Mali, 1900-talets 2 hälft, 51 x 38 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Stenyxa, Afrika, skaft i trä med snidad dekor, längd 66 cm
556
Stenyxa, Afrika, skaft i trä med snidad dekor, längd 66 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer för Digsmed, serveringsbricka, roterbar, teak med 8 gråtonade glasskålar, diameter 52 cm
559
Okänd designer för Digsmed, serveringsbricka, roterbar, teak med 8 gråtonade glasskålar, diameter 52 cm
Slutpris800 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Lockkärl, brons, cire-prdue-teknik, möjligen Benin, 1900-talets 2 hälft, höjd 20 cm
560
Lockkärl, brons, cire-prdue-teknik, möjligen Benin, 1900-talets 2 hälft, höjd 20 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Bords/prydnadskanoner, 2 st, 1900-talets 2 hälft, längd 27-30 cm
561
Bords/prydnadskanoner, 2 st, 1900-talets 2 hälft, längd 27-30 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Modellskepp, Djonk, Kina, 1700-talsmodell, modern tillverkning, i pleximonter, denna längd 32 cm
562
Modellskepp, Djonk, Kina, 1700-talsmodell, modern tillverkning, i pleximonter, denna längd 32 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Modellskepp, Santa Maria, modern tillverkning, trä, längd 40 cm
563
Modellskepp, Santa Maria, modern tillverkning, trä, längd 40 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Processionskors, metall, koptiskt, Etiopien, 1900-talets 2 hälft, höjd 26 cm
564
Processionskors, metall, koptiskt, Etiopien, 1900-talets 2 hälft, höjd 26 cm
Slutpris2 400 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Modellskepp, trä, "Superbe", Frankrike, 1784, modern tillverkning, längd 56 cm
565
Modellskepp, trä, "Superbe", Frankrike, 1784, modern tillverkning, längd 56 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.