Laddar...
Februariauktion
Auktion:
25/2 16.00
Visning::
23/2 12-19
24/2 12-17
25/2 12-16
Lägsta föremålsnummer
- MöblerRensa filter
13
Okänd designer för ASKO, 1960-tal, soffa, svart läderklädsel på stålmedar, l 228 cm, 2 sömmar upplupna, lagad och renoverad
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
22
Okänd designer, fåtölj, krom med svart läderklädsel, modell liknande Le Corbusiers LC3, framstår i närmast nyskick
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
67
Okänd designer (för Bauhaus?), stolar, 1 par, krom med röd galonklädsel, stämplad datering 1953
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
84
Okänd designer, bord, palisander och poppelrot på bonade ben i björk, plakettsignerat Jonasons Landsvägsgatan 9 Göteborg samt daterat 10 1940,, dia 75 cm
Slutpris1 500 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
102
Okänd designer, telefonhylla, teakfaner och bemålad metall, stringliknande modell, bredd 26 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
107
Volther, Poul M för FDB, pinnstolar, 4 st, svarvad och blålackerad bok, modell J46, design 1956, stämpelsignerade, 1 2:a sortering
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
108
Armstolar, 2 st, lackerat och förgyllt trä, så kallade svenska modellen med "skrattrygg", 1 gustavianskt provinsarbete, sekelskiftet 1800, 1 sekelskiftet 1900, slitage, förstärkningar
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
110
Wegner, Hans J för Andreas Tuck, satsbord, 3 st, massiv ek med teakskivor, modell AT-40, omkring 1960, brännstämplade, l 52 cm
Slutpris6 500 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
111
Norell, Arne, fåtöljer, 1 par, ask med brun läderklädsel, safari-typ, "Sirocco" design 1964, framstår i närmast nyskick
SlutprisInga bud
Värdering22 000 - 24 000 SEK
112
Hein, Piet & Mathsson, Bruno för Fritz Hansen, mat/konferensbord, vit laminat och björk på 4 stålben, "Superellips", licenstillverkat av Mathsson International, 180 x 100 cm,
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
130
Mogensen, Børge för Søborg Møbelfabrik, stol, teak och bonad bok, modell 155,
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
157
Andersson, Ingvar för EFFKÅ, soffa, teak med grönbrun klädsel i skai, 1960-tal, etikettmärkt, l 225 cm
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
160
Sandström, Yngvar för Säffle möbelfabrik, soffbord, palisander, stämpelsignerat, längd 120 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
168
Malmsten, Carl för OH Sjögren, tranås, fåtölj, Samsas, helstoppad, rosa ylleklädsel, klädsel med omfattande fläckar
Slutpris800 SEK
Värdering600 - 700 SEK
169
Malmsten, Carl för OH Sjögren, tranås, fåtölj, Samsas, helstoppad, rosa ylleklädsel, klädsel med omfattande fläckar
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
172
Byrå, svart- och grålackerat trä, 1800-talets 2 hälft, front med 4 lådor, b 113 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
206
Lindau, Börge för Blå Station, barstol, krom och björk med laminatsits, "Oblado"
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
221
Byrå, mahogny med grön stenskiva, intarsia och mässingsbeslag, 1900-talets mitt, 2 lådor, längd 80 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
226
Okänd designer för Göte Möbler, Nässjö, fåtölj, bonat böjträ med svart läderklädsel, 1960-70-tal, etikettmärkt
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
247
Okänd designer för Hjort Knudsen, fåtölj, svart läderklädsel på kromat underrede, etikettmärkt, framstår i i nyskick
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
248
Okänd designer för Hjort Knudsen, fåtölj med fotpall, svart läderklädsel på kromat underrede, etikettmärkt, framstår i i nyskick
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
256
Kommod, svart och grålackerat trä, sekelskiftet 1900, front med låda och skåpsdörr, b 57 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
257
Okänd designer, trädgårdsmöblemang, bord samt 2 stolar, blålackerad metall, bord diameter 59 cm, slitage
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
260
Okänd designer, blombord, kopparfärgad aluminium med svartlackerad lös benställning, diameter 41 cm, slitage
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
304
Vilfåtölj, svarvad valnöt med blommig klädsel, 1800-talets slut
Slutpris400 SEK
Värdering300 - 400 SEK
370
Okänd designer, stolar, 1 par, bok med flätad sits, modell snarlik Kaare Klints "Kirkestolen"
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
371
Lindekrantz, Bo & Lindau, Börge för Lammhults Mekaniska Verkstad, barstol, förkromat stålrör och glasfiberarmerad svart plast, "S70", design 1970, h 66 cm
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
381
Okänd designer, serveringsvagn/brickbord, björk med laminatplattor, längd 69 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
382
Okänd designer för Farstrup, reclinerfåtölj, modell 5900 plus, grått tyg och bok, fungerar vid test
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
396
Heath, Ditte & Adrian för FDB Møbler, loungstol, ek med svart konstläderklädsel, modell J102, stämpelsignerad, klädsel med skador
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
398
Stolar, 1 par, skuret och bemålat trä, allmogearbeten, 1800-tal, balusterforad ryggbricka med hjärta
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
408
Okänd designer för HAY Copenhagen, lamp/soffbord, svart marmorskiva på kromad benställning, 80 x 80 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
417
Ercolani, Lucian Randolph för Ercol, England, stolar, 4 st samt armstolar, 1 par, skuren och bonad alm, så kallade "Yorkshire Colonial Dining Chairs", etikettmärkta
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
427
Byrå, mahogny med stenskiva, rokokostil, 1900-talets mitt, dekor i parkettmarqueterie, 3 lådor, bukig front, längd 88 cm
Slutpris700 SEK
Värdering800 - 889 SEK
442
Matgrupp, 13 delar, bemålat trä, gustaviansk stil, 1900-talets mitt, 12 stolar samt matbord med 2 iläggsskivor
Slutpris600 SEK
Värdering500 - 600 SEK
448
Fåtöljer, 1 par, bonad bok, Swedish Grace, 1920-tal, baljformade med turkos klädsel
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
470
Okänd designer, 1960-tal, sminkbord, teak, speglar saknas, 2 lådor i sarg, längd 96 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
541
Fåtölj, grålackerat trä med helstoppad klädsel, så kallad Emmafåtölj, nyrokoko, sekelskiftet 1900
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
548
Okänd designer för Brogrens, Stockamöllan, vilstol, bok med lösa, blåklädda dynor, "Lobby", design 1949, brännstämplad, obetydligt slitage
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
549
Okänd designer för Brogrens, Stockamöllan, vilstol, bok med lösa, blåklädda dynor, "Lobby", design 1949, brännstämplad, obetydligt slitage
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
568
Serveringsvagn, svarvat och bonat trä med kakelplattor, 1930-40-tal, l 82 cm, 1 platta m spricka
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
569
Okänd designer, 1950-60-tal, blomlåda, teak med plastinsats, längd 64 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
579
Okänd designer 1950-60-tal, byrå, teak, benställning i bok, 5 lådor, längd 82 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
594
Byrå, mahogny med skiva i Kolmårdsmarmor, sengustaviansk stil, 1900-talets mitt,, 3 lådor, längd 90 cm
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
596
Brickbord, mahogny, 1900-talets 1 hälft, skiva med infattat flintgodsfat, detta Rörstrand, 1800-talets mitt, bredd 59 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
598
Okänd designer för Björkås Möbelfabrik, nattygsbord, mahogny, 1950-60-tal, låda i sarg, etikettsignerat, längd 55 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
600
Arkitektskrivbord, mahogny, George III-stil, England, 1800-tal, uppfällbar skiva,, längd 106 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
614
Hansen, Severin för Haslev, soffbord, palisander, etikettmärkt, längd 170 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
KONTAKT
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. 035-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Öppettider 14-17 varje helgfri vardag
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.