Laddar...

Februariauktion

Auktion:

25/2 16.00


Visning::

23/2 12-19

24/2 12-17

25/2 12-16


Februariauktion
Avslutad
Dekorelement, 1 par, skuret, bemålat och förgyllt  trä, Kina, 1900-tal, höjd 65 cm
642
Dekorelement, 1 par, skuret, bemålat och förgyllt trä, Kina, 1900-tal, höjd 65 cm
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Golvvas, porslin, Kina, 1800-talets 2 hälft, dekor i famille-rose-färger av kvinnor och barn i landskap mm, h 62 cm, medföljer senare träsockel
649
Golvvas, porslin, Kina, 1800-talets 2 hälft, dekor i famille-rose-färger av kvinnor och barn i landskap mm, h 62 cm, medföljer senare träsockel
SlutprisInga bud
Värdering8 500 - 9 000 SEK
Avslutad
Golvvas, Kina, dekor av fåglar och växtlighet, 1900-talets 2 hälft, höjd 62 cm
654
Golvvas, Kina, dekor av fåglar och växtlighet, 1900-talets 2 hälft, höjd 62 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Pall, Kina, hexagonal form, dekor av lotus och fågel mot svart fond, längd 50 cm
664
Pall, Kina, hexagonal form, dekor av lotus och fågel mot svart fond, längd 50 cm
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Bokstöd, 1 par, skuren nefrit, fohundar, höjd 15 cm, enstaka nagg
669
Bokstöd, 1 par, skuren nefrit, fohundar, höjd 15 cm, enstaka nagg
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Rökelsekar, patinerad brons, Kina, 1900-tal efter äldre förebild, noshörning, längd 25 cm
670
Rökelsekar, patinerad brons, Kina, 1900-tal efter äldre förebild, noshörning, längd 25 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Skulptur, metall på träsockel, gående Buddha, så kallad Sukothai, Thailand, 1900-tal, total höjd 35 cm
686
Skulptur, metall på träsockel, gående Buddha, så kallad Sukothai, Thailand, 1900-tal, total höjd 35 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Bord/dekorationskanon, brons på trälavett, dekor av slingrande kobra, antagligen Indien, 1900-tal, , längd 28 cm
690
Bord/dekorationskanon, brons på trälavett, dekor av slingrande kobra, antagligen Indien, 1900-tal, , längd 28 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Skulpturfragment, Buddahuvuden, 2 st, brons, Khmer-stil, 1900-tal, höjd 16 respektive 17 cm
691
Skulpturfragment, Buddahuvuden, 2 st, brons, Khmer-stil, 1900-tal, höjd 16 respektive 17 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Lockaskar med hänklar, 2 st, försilvrad metall, höjd 17 - 22 cm
695
Lockaskar med hänklar, 2 st, försilvrad metall, höjd 17 - 22 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Skål, porslin, Japan, 1900-talets 2 hälft, diameter 20 cm
711
Skål, porslin, Japan, 1900-talets 2 hälft, diameter 20 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Öskar för kanot, skuret trä och flätad bast, Salomonöarna, längd 41 cm
717
Öskar för kanot, skuret trä och flätad bast, Salomonöarna, längd 41 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Skulptur, brons, Shiva, Indien, 1900-talhöjd 23 cm
721
Skulptur, brons, Shiva, Indien, 1900-talhöjd 23 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Mask, skuret och bemålat trä med infällda franska mynt, Fang, Gabon eller Kamerun, 1900-talets 2 hälft, höjd 32 cm
722
Mask, skuret och bemålat trä med infällda franska mynt, Fang, Gabon eller Kamerun, 1900-talets 2 hälft, höjd 32 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Sköld/väggdekoration, skuret och bemålat trä, dekor av fågel, möjligen Asmat, Nya Guinea, 1900-talets 2 hälft, längd 63 cm
723
Sköld/väggdekoration, skuret och bemålat trä, dekor av fågel, möjligen Asmat, Nya Guinea, 1900-talets 2 hälft, längd 63 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Amulett, halssmycke, metall, textil och läder, Afrika, höjd ca 30 cm
726
Amulett, halssmycke, metall, textil och läder, Afrika, höjd ca 30 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Bokstöd, 1 par, skuret och delvis bemålat hardwood, inlägg av pärlemor, Afrika, 1900-talets 2 hälft, höjd 29 cm
727
Bokstöd, 1 par, skuret och delvis bemålat hardwood, inlägg av pärlemor, Afrika, 1900-talets 2 hälft, höjd 29 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Penselvas, porslin, Kina, republik, 1900-talets 1 hälft, polykrom dekor av Fo-hundar, skrivtecken mm, oidentifierad signatur, senare borrad för lampmontage, h inklusive lamphållare 43 cm
728
Penselvas, porslin, Kina, republik, 1900-talets 1 hälft, polykrom dekor av Fo-hundar, skrivtecken mm, oidentifierad signatur, senare borrad för lampmontage, h inklusive lamphållare 43 cm
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Mask, skuret trä, möjligen Goma, Kongo, 1900-tal, höjd 40 cm
736
Mask, skuret trä, möjligen Goma, Kongo, 1900-tal, höjd 40 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Mask, skuret och bemålat trä, så kallad Kifwebe, Songye, Kongo, 1900-tal, höjd 36 cm
737
Mask, skuret och bemålat trä, så kallad Kifwebe, Songye, Kongo, 1900-tal, höjd 36 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Väggrelief, skuren sten, möjligen Asien, höjd 28 cm
738
Väggrelief, skuren sten, möjligen Asien, höjd 28 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Lampbord, Kina, dekor av kvinnor, inlägg av pärlemor, längd 56 cm
755
Lampbord, Kina, dekor av kvinnor, inlägg av pärlemor, längd 56 cm
Slutpris450 SEK
Värdering40 - 500 SEK
Avslutad
Sideboard/bar, svartlackerat trä med benintarisa, Kina, 1900-talets 2 hälft, uppfällbar topp, b 97 cm
762
Sideboard/bar, svartlackerat trä med benintarisa, Kina, 1900-talets 2 hälft, uppfällbar topp, b 97 cm
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Paneler, 4 st, svartlackerat trä med pärlemorintarsia, Kina, 1900-talets 2 hälft, dekor av tempel mm, vardera 79 x 39 cm
774
Paneler, 4 st, svartlackerat trä med pärlemorintarsia, Kina, 1900-talets 2 hälft, dekor av tempel mm, vardera 79 x 39 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Skulptur, renhorn, så kallad Tupilaq, inuitarbete, 1900-tal, i form av stående demor, h 19 cm
825
Skulptur, renhorn, så kallad Tupilaq, inuitarbete, 1900-tal, i form av stående demor, h 19 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.