Laddar...

Februariauktion

Auktion:

25/2 16.00


Visning::

23/2 12-19

24/2 12-17

25/2 12-16


Februariauktion
Avslutad
Gravfigurin, delvis glaserad terrakotta, Kina, Ming (1368-1644), i form av beriden soldat, h 34 cm
45
Gravfigurin, delvis glaserad terrakotta, Kina, Ming (1368-1644), i form av beriden soldat, h 34 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 400 - 2 600 SEK
Avslutad
Gräddkanna, porslin, Kina Qianlong (1736-95), polykrom och förgylld dekor av personer i palats, h 10 cm
64
Gräddkanna, porslin, Kina Qianlong (1736-95), polykrom och förgylld dekor av personer i palats, h 10 cm
Slutpris1 100 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Skål, porslin, Kina, Ming, Wanli (1563-1620), så kallat Kraakporslin, blå underglasyrdekor av blommor mm, dia 15 cm
66
Skål, porslin, Kina, Ming, Wanli (1563-1620), så kallat Kraakporslin, blå underglasyrdekor av blommor mm, dia 15 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Okänd mästare, vas, flintgods, Kutani (?), sekelskiftet 1900, heltäckande dekor av heliga personer mm i guld, senare monterad till lampa, oidentifierad signatur Tsukuru, h exklusive lamphållare 26 cm
117
Okänd mästare, vas, flintgods, Kutani (?), sekelskiftet 1900, heltäckande dekor av heliga personer mm i guld, senare monterad till lampa, oidentifierad signatur Tsukuru, h exklusive lamphållare 26 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Ushept/stele, skuren alabaster, Egypten, 1920-30-tal, i form av stående Faraoh med Nemes, h 27 cm, smärre slitage
151
Ushept/stele, skuren alabaster, Egypten, 1920-30-tal, i form av stående Faraoh med Nemes, h 27 cm, smärre slitage
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Skulptur, terrakotta på träsockel, häst, Han-stil, 1900-tal, längd 49 cm
154
Skulptur, terrakotta på träsockel, häst, Han-stil, 1900-tal, längd 49 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Rökelsekar, 1 par, patinerad brons, Japan, 1900-tal, h 22 cm
158
Rökelsekar, 1 par, patinerad brons, Japan, 1900-tal, h 22 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Toyokuni, Kôchôrô III, (Kunisada I),  träsnitt, kvinnliga musiker, sign Toyokuni ga i Toshidama-kartusch, 37 x 25 cm, smärre pappersskador
211
Toyokuni, Kôchôrô III, (Kunisada I), träsnitt, kvinnliga musiker, sign Toyokuni ga i Toshidama-kartusch, 37 x 25 cm, smärre pappersskador
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd kinesisk konstnär, 1900-tal, gouache på siden, berglandskap, oidentifierad signatur, synlig bildstorlek 43 x 52 cm
225
Okänd kinesisk konstnär, 1900-tal, gouache på siden, berglandskap, oidentifierad signatur, synlig bildstorlek 43 x 52 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Fat, flintgods, Kutani, Japan, Meiji, sekelskiftet 1900, heltäckande polykrom och förgylld dekor av processioner mm, oidentifierad signatur, dia 28 cm
237
Fat, flintgods, Kutani, Japan, Meiji, sekelskiftet 1900, heltäckande polykrom och förgylld dekor av processioner mm, oidentifierad signatur, dia 28 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 400 - 2 600 SEK
Avslutad
Stekfat, porslin, Kina, Qianlong/Jiaqing, sekelskiftet 17-1800, blå underglasyrdekor i Willowmönster, l 55 (!) cm
242
Stekfat, porslin, Kina, Qianlong/Jiaqing, sekelskiftet 17-1800, blå underglasyrdekor i Willowmönster, l 55 (!) cm
Slutpris3 600 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Vas, porslin, Kina, 1900-tal, kvadratiskt bukig med polykrom dekor i Kantonemalj, h 32 cm
262
Vas, porslin, Kina, 1900-tal, kvadratiskt bukig med polykrom dekor i Kantonemalj, h 32 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Vas, porslin, Kina, 1900-tal, dekor av personer mm i famille-rose-färger, h 38 cm, lagning
263
Vas, porslin, Kina, 1900-tal, dekor av personer mm i famille-rose-färger, h 38 cm, lagning
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Skrin, emaljerad och förgylld metall med genombrutet nefritlock, Kina, Qin-repubik, 1900-talets början, dekor av pioner, fåglar mm, l 13 cm, smärre emaljdefekter
272
Skrin, emaljerad och förgylld metall med genombrutet nefritlock, Kina, Qin-repubik, 1900-talets början, dekor av pioner, fåglar mm, l 13 cm, smärre emaljdefekter
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Golvurna, porslin, Kina, Kangxi (1662-1722), blå underglasyrdekor av flodlandskap, botten med koncentriska, blå ringar, h 31 cm, hårspricka
282
Golvurna, porslin, Kina, Kangxi (1662-1722), blå underglasyrdekor av flodlandskap, botten med koncentriska, blå ringar, h 31 cm, hårspricka
SlutprisInga bud
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Avslutad
Zarf, delvis förgyllt silver, sannolikt osmansk, 17-1900-tal, h 4,5 cm
293
Zarf, delvis förgyllt silver, sannolikt osmansk, 17-1900-tal, h 4,5 cm
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Dosa, silver, svampformad med guldinkrusterad dekor mot niellerad fond, Persien (?),18-1900-tal, dia 4 cm
307
Dosa, silver, svampformad med guldinkrusterad dekor mot niellerad fond, Persien (?),18-1900-tal, dia 4 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Teckning, akvarellerad tusch med guldinslag, Kina, Qing, personer i tempelmiljö, pappersstorlek 22 x 28 cm
308
Teckning, akvarellerad tusch med guldinslag, Kina, Qing, personer i tempelmiljö, pappersstorlek 22 x 28 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Lockask, flintgods, Japan Kutani (?), Meiji/Taishô, 1900-talets början, polykrom och förgylld dekor av personer, fåglar mm, även invändig dekor, dia 11 cm, fläckar
311
Lockask, flintgods, Japan Kutani (?), Meiji/Taishô, 1900-talets början, polykrom och förgylld dekor av personer, fåglar mm, även invändig dekor, dia 11 cm, fläckar
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 300 SEK
Avslutad
Okänd japansk keramiker, skål, flintgods, Kutani (?), Miji-Taishô, så kallad "Thousand Faces"-dekor, dia 23 cm, nagg
312
Okänd japansk keramiker, skål, flintgods, Kutani (?), Miji-Taishô, så kallad "Thousand Faces"-dekor, dia 23 cm, nagg
SlutprisInga bud
Värdering1 200 - 1 300 SEK
Avslutad
Lockurna porslin Kina Qianlong (1736-95), blå underglasyrdekor av piover mm, hänkelfästen och lockknopp i form av Fo-hundar, höjd 44 cm, lockknopp med lagning
318
Lockurna porslin Kina Qianlong (1736-95), blå underglasyrdekor av piover mm, hänkelfästen och lockknopp i form av Fo-hundar, höjd 44 cm, lockknopp med lagning
SlutprisInga bud
Värdering3 800 - 4 000 SEK
Avslutad
Rökelsekar, porslin, Japan, Meiji, 1800-talets 2 hälft, polykrom och förgylld dekor, genombrutet lock med dekor av Fo-hund i lotus, l 20 cm
354
Rökelsekar, porslin, Japan, Meiji, 1800-talets 2 hälft, polykrom och förgylld dekor, genombrutet lock med dekor av Fo-hund i lotus, l 20 cm
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Skulpturfragment, brons, Buddhahuvud, cire-perdueteknik, antagligen Khmer 1400-tal (?), h 75 mm, skador
356
Skulpturfragment, brons, Buddhahuvud, cire-perdueteknik, antagligen Khmer 1400-tal (?), h 75 mm, skador
Slutpris800 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Lockurnor, 1 par, porslin, Kina, modern tillverkning, blå underglasyrdekor, höjd 20 cm
383
Lockurnor, 1 par, porslin, Kina, modern tillverkning, blå underglasyrdekor, höjd 20 cm
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Vinkylare, porslin, Arita, Japan, Meiji-Taishô, dekor i famille-rose-färger, svårtydd signatur möjligen Shim Po Zo, h 19 cm, sprickor
400
Vinkylare, porslin, Arita, Japan, Meiji-Taishô, dekor i famille-rose-färger, svårtydd signatur möjligen Shim Po Zo, h 19 cm, sprickor
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Gravfigurin, delvis glaserad terrakotta, Kina, Ming (1368-1644), i form av beriden soldat, h 34 cm
407
Gravfigurin, delvis glaserad terrakotta, Kina, Ming (1368-1644), i form av beriden soldat, h 34 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 400 - 2 600 SEK
Avslutad
Skål, silver, Indo-persisk, sekelskiftet 1900, heltäckande, driven dekor av stiliserad växtlighet, dia 21 cm, vikt 335 gram
409
Skål, silver, Indo-persisk, sekelskiftet 1900, heltäckande, driven dekor av stiliserad växtlighet, dia 21 cm, vikt 335 gram
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Dolkar i balja, 2 st, så kallade Keris (Kris), Indonesien, 1900-tal, damaskerade klingor, total l 50 respektive 54 cm
429
Dolkar i balja, 2 st, så kallade Keris (Kris), Indonesien, 1900-tal, damaskerade klingor, total l 50 respektive 54 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Okänd kinesisk konstnär, akvarell och tusch, synlig pappersstorlek 26 x 32 cm
496
Okänd kinesisk konstnär, akvarell och tusch, synlig pappersstorlek 26 x 32 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Stridsklubba, stål, så kallad Gada, Indo-persisk, 1800-tal, dekor av stiliserade djurhuvuden, l 78 cm
532
Stridsklubba, stål, så kallad Gada, Indo-persisk, 1800-tal, dekor av stiliserade djurhuvuden, l 78 cm
Slutpris11 000 SEK
Värdering11 000 - 12 000 SEK
Avslutad
Svärdskarbin, stål med kolv/balja i hardwood, Burma, 1800-talets 1 hälft eller mitt, förgyllda beslag, total l
533
Svärdskarbin, stål med kolv/balja i hardwood, Burma, 1800-talets 1 hälft eller mitt, förgyllda beslag, total l
Slutpris10 000 SEK
Värdering11 000 - 12 000 SEK
Avslutad
Gravfigurin, delvis glaserad terrakotta, Kina, Ming (1368-1644), i form av beriden soldat, h 34 cm
539
Gravfigurin, delvis glaserad terrakotta, Kina, Ming (1368-1644), i form av beriden soldat, h 34 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 400 - 2 600 SEK
Avslutad
Dörr med skjutlås, skuret trä, Dogon, Mali, 1900-talets 2 hälft, 51 x 38 cm
553
Dörr med skjutlås, skuret trä, Dogon, Mali, 1900-talets 2 hälft, 51 x 38 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Anmodersskulptur, snidat trä, möjligen Baulé, Elfenbenskusten, 1900-talets 2 hälft, stående kvinna med halsband i sten, höjd 45 cm
558
Anmodersskulptur, snidat trä, möjligen Baulé, Elfenbenskusten, 1900-talets 2 hälft, stående kvinna med halsband i sten, höjd 45 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Lockkärl, brons, cire-prdue-teknik, möjligen Benin, 1900-talets 2 hälft, höjd 20 cm
560
Lockkärl, brons, cire-prdue-teknik, möjligen Benin, 1900-talets 2 hälft, höjd 20 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Processionskors, metall, koptiskt, Etiopien, 1900-talets 2 hälft, höjd 26 cm
564
Processionskors, metall, koptiskt, Etiopien, 1900-talets 2 hälft, höjd 26 cm
Slutpris2 400 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Mask, skuret trä, så kallad Kpelie, Senufo, Elfenbenskusten, 1900-talets 2 hälft, h 79 cm
587
Mask, skuret trä, så kallad Kpelie, Senufo, Elfenbenskusten, 1900-talets 2 hälft, h 79 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Mask, skuret och bemålat trä, Bali, 1900-talets 2 hälft, höjd 27 cm
588
Mask, skuret och bemålat trä, Bali, 1900-talets 2 hälft, höjd 27 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Mask, skuret trä, Indonesien, 1900-talets 2 hälft, h 40 cm
619
Mask, skuret trä, Indonesien, 1900-talets 2 hälft, h 40 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Mask, skuret och bemålat trä, så kallad Kpelie, Senufo, 1900-talets 2 hälft, h 42 cm
620
Mask, skuret och bemålat trä, så kallad Kpelie, Senufo, 1900-talets 2 hälft, h 42 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd afrikansk konstnär, halsband/hänge, vårtsvinsbetar, sten och pärlor, kedjans längd 62 cm
629
Okänd afrikansk konstnär, halsband/hänge, vårtsvinsbetar, sten och pärlor, kedjans längd 62 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Stridsklubba, snidat trä, så kallad Knobkerrie, Zulu, Sydfrika, längd 43 cm
634
Stridsklubba, snidat trä, så kallad Knobkerrie, Zulu, Sydfrika, längd 43 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Kortsvärd i balja, så  kallad Tulwar, niellerad metall, Indien, 1900-tal, tot längd 48 cm
635
Kortsvärd i balja, så kallad Tulwar, niellerad metall, Indien, 1900-tal, tot längd 48 cm
Slutpris2 200 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Tubcittra, bambu, så kallad Valiha, Madagaskar, 1900-tal, dekor av djur mm, längd 81 cm
637
Tubcittra, bambu, så kallad Valiha, Madagaskar, 1900-tal, dekor av djur mm, längd 81 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Skulptur, förgylld och försilvrad brons, Kusunoki Masashige till häst, efter originalet i Tokyo från 1900, höjd 33 cm
638
Skulptur, förgylld och försilvrad brons, Kusunoki Masashige till häst, efter originalet i Tokyo från 1900, höjd 33 cm
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Skulptur, patinerad brons, Buddhahuvud, Burma, 1900-tal, cire-perdue-teknik, höjd 13 cm
639
Skulptur, patinerad brons, Buddhahuvud, Burma, 1900-tal, cire-perdue-teknik, höjd 13 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Kanna, delvis bemålat lergods, Armenien, 1900-tal, dekor av stenbock, höjd 19 cm
640
Kanna, delvis bemålat lergods, Armenien, 1900-tal, dekor av stenbock, höjd 19 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, väggrelief, skuret trä, dekor av människor, Bali, höjd 49 cm
641
Okänd konstnär, väggrelief, skuret trä, dekor av människor, Bali, höjd 49 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.