Laddar...
Januariauktion
Januariauktion söndagen den 28/1 kl 16
Visning:
26/1 kl 12 - 19
27/1 kl 12 - 17
28/1 kl 12 - 16
Lägsta föremålsnummer
- DiverseRensa filter
17
Uppsats/lampa, förgylld brons och slipad kristall, empirestil, möjligen Ryssland, sekelskiftet 1900, i form av korintisk kolonn uppburen av fyra lejontassar, h 74 cm
SlutprisInga bud
Värdering11 000 - 12 000 SEK
23
Salomon, Harald för Anders Nyborg, plaketter, 12 st, sterlingsilver och mineral, Zodiaken, total vikt cirka 1000 gram
Slutpris3 400 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
46
Leksak, bemålat trä, Tekno, Danmark, 1900-talets 1 hälft, garage, "Falcks Redningskorps", l 48 cm, 1 dörr mmed defekta gångjärn
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
47
Meccano/byggsatser, 2 lådor, Tekno,
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
52
Kandelabrar till 3 ljus, 1 par, nysilver, oscarianska, 1800-talets 2 hälft, löstagbara kandelaberarmar, h 46 cm
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
54
Lanté, Louis Marie, tillskriven, miniatyrer, 1 par, gouache, köpmannen och sjökaptenen i Drammen Povel Lilløe Lund och hh
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
55
Okänd designer för Dyrlund, tantalus, teak, 1900-talets 2 hälft, uttag för 3 flaskor, l 34 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
73
Jensen, Jacob för Bang & Olufsen, musik/hyllmöbel, palisander och aluminium, System Cabinet 70 (SC70), design 1979, 80 cm
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
77
Mammuttand, höjd 17 cm
Slutpris1 800 SEK
Värdering1 900 - 2 000 SEK
78
Fossil mammuttand, höjd 12 cm
Slutpris1 700 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
93
Osten, Carl Henric von, bataljkarta, kopparstucken, "Eigentlicher Abriss Der Reichsstatt Dünckelspill..." (Dinkelsbühl intages), ur "Theatrum Europaeum", Matthäus Merian1652,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
94
Ushept/stele, skuren alabaster, Egypten, 1920-30-tal, i form av stående Faraoh med Nemes, h 27 cm, smärre slitage
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
103
Okänd designer, blombord, kopparfärgad aluminium med svartlackerad lös benställning, diameter 41 cm, slitage
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
109
Väggtelefon, valnöt, LM Ericsson, AD 100, 1887, höjd 73 cm
Slutpris2 600 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
111
Kaminur, förgylld metall och alabaster, Frankrike, sekelskiftet 1900, dekor av sittande kvinna, längd 39 cm
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
112
Tubkikare, mässing, längd 15 - 42 cm
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
114
Taklampa, förgylld metall, möjligen Italien, 1900-talets mitt, dekor av vassknippe, 12 ljusarmar, h 80 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
121
Janssonius, Jan, karta/sjökort, kopparstucken och handkolorerad, "Mar Del Nort", Amsterdam 1650, synlig pappersstorlek 44 x 55 cm, fläckar, ej examinerad ur ram
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
122
Janssonius, Jan, karta/sjökort, kopparstucken och handkolorerad, "Mar Del Zur Hispanis, Mare Pacificum", Amsterdam 1650, synlig pappersstorlek 44 x 55 cm, fläckar, reva, ej examinerad ur ram
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
126
Okänd designer, trappstege, lackerad metall med steg i trä, längd 152 cm
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
127
Käppar, 4 st, 17-1800-tal, längd 79 - 88 cm
Slutpris900 SEK
Värdering600 - 700 SEK
128
Käppar, 2 st, 17-1800-tal, längd 85 - 86 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
129
Bordsglob i träställning, Stenders Skoleglobe, Danmark, 1800-talets slut, fot med kompass, h 56 cm, slitage
SlutprisInga bud
Värdering4 800 - 5 000 SEK
130
Kaminur med slag, bronserad metall och alabaster, Frankrike, 1800-talets 2 hälft. dekor av putti mm, urverk signerat Japy Frères Paris, h 50 cm
Slutpris4 400 SEK
Värdering4 600 - 4 800 SEK
131
Biblioteksur, valnöt med mässingsinkrusteringar och -beslag, England George III-IV, urtavla signerad T Russell Lancaster (Thomas R, verksam 1811-32), , h 46 cm
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
133
Borste, silver, renässans/barock, 1600-tal, driven dekor i Bérainornamentik
SlutprisInga bud
Värdering4 600 - 4 800 SEK
134
Stuckaturmodell, gips, sekelskiftet 1900, blommor, otydlig signatur, h 92 cm, nagg
Slutpris1 300 SEK
Värdering600 - 700 SEK
135
Stuckaturmodell, gips, sekelskiftet 1900, vapensköld, otydlig signatur, h 42 cm, nagg
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
136
Stuckaturmodell, gips, sekelskiftet 1900, blommor, otydlig signatur, h 40 cm, nagg
Slutpris900 SEK
Värdering600 - 700 SEK
137
Stuckaturmodell, gips, sekelskiftet 1900, kvinna och lamm, otydlig signatur, h 32 cm, nagg
Slutpris1 200 SEK
Värdering600 - 700 SEK
138
Stuckaturmodeller, gips, 7 st, sekelskiftet 1900, varierande motiv, otydlig signatur, h 12-20 cm, nagg förekommer
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
140
Fiskerulle, ABU Ambassadeur Big game 20, medföljer väska
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
144
5 delar läderslöjd mm, bland annat saltpung
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
145
Påsförslutningsmaskin, elektrisk, Wu-Hsing Electronics co Ltd, modell TW300DA
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
148
Kälke, smide och trä, 1900-talets 2 hälft, med ratt och broms, längd 90 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
154
Skrivställ, onyx med mässingsmontage, empirestil, 1900-talets början, dubbla bläckhorn, sidor med pennställ, l 29 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 100 SEK
162
Havsfiskerulle, Fladen Elbe 1000, medföljer spö, 6,5 "
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
164
Parti armbandsur, bl.a Lambretta, Diesel, Victorinox mm, ca 25 st
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
167
Ljusstakar, 1 par, mässing, renässansstil, 1800-tal, dekor av duvor mm, h 18 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
169
Skrin, emaljerad och förgylld metall med genombrutet nefritlock, Kina, Qin-repubik, 1900-talets början, dekor av pioner, fåglar mm, l 13 cm, smärre emaljdefekter
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
192
Barbie-docka i Cheerleaderuniform, med ställning, medföljer väska mm, höjd 29 cm, i originalförpackning
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
196
Schlitt, Heinrich för Villeroy & Boch, krus, glaserat stengods med tennlock, så kallat "Zwergenkrug", polykrom dekor av dvärgar mm, tryckt signatur, daterat 1909, h 25 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
201
Skrivbordsuppsats, 10 delar, tenn, art-déco/funkis, slät med dekor av lejon, stämplad Ernst Svedbom Vetlanda 1934, uppsats l 27 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
205
Högtalarelement, 2 par, Markaudio Alpair 7A, framstår oanvända i orignalförpackningar
Slutpris700 SEK
Värdering500 - 600 SEK
206
Okänd designer för Couroc of Monterey, skrin, bakelit med trä- och metallintarsia, dekor av Golden Gate,, gjuten signatur, l 29,5 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
208
Parti äldre diverse; smokingur, förgylld mässing, solfjäder, 1800-tal, 2 silverbägare, dessa total vikt 45 gram mm, skador
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
211
Parti vykort, i huvudsak 1900-talets första hälft
Slutpris800 SEK
Värdering600 - 700 SEK
212
Glättesten? längd 24 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
KONTAKT
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. 035-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Öppettider 14-17 varje helgfri vardag
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.