Laddar...

Januariauktion

Januariauktion söndagen den 28/1 kl 16

Visning:

26/1 kl 12 - 19

27/1 kl 12 - 17

28/1 kl 12 - 16

Januariauktion
Avslutad
Vallien, Bertil för Kosta Boda, skål, glas, dekor i etsat, polykromt underfång, signerad Unik, diameter 32 cm
2
Vallien, Bertil för Kosta Boda, skål, glas, dekor i etsat, polykromt underfång, signerad Unik, diameter 32 cm
Slutpris4 400 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Avslutad
Jörgensen, Jette, skål, glas, dekor av tjädrar i skog i etsat, polykromt underfång, signerad Ateljé -89, diameter 24,5 cm
4
Jörgensen, Jette, skål, glas, dekor av tjädrar i skog i etsat, polykromt underfång, signerad Ateljé -89, diameter 24,5 cm
Slutpris800 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Nylund, Gunnar för Rörstrand, skulptur, glaserat stengods, rådjur, signerad, medföljer sockel, längd 29 cm
5
Nylund, Gunnar för Rörstrand, skulptur, glaserat stengods, rådjur, signerad, medföljer sockel, längd 29 cm
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Avslutad
Scarpa, Carlo, tillskriven, vas, rökfärgat glas, sannolikt Murano omkring 1940, slipad dekor av "Nido d'ape"-mönster i "Battuto"-teknik, h 34 cm
16
Scarpa, Carlo, tillskriven, vas, rökfärgat glas, sannolikt Murano omkring 1940, slipad dekor av "Nido d'ape"-mönster i "Battuto"-teknik, h 34 cm
Slutpris4 000 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Avslutad
Lindstrand, Vicke för Kosta, vas, delvis grön glasmassa, signerad, höjd 20,5 cm
38
Lindstrand, Vicke för Kosta, vas, delvis grön glasmassa, signerad, höjd 20,5 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Engman, Kjell för Kosta Boda, kanna, polykrom dekor, signerad, höjd 32 cm
39
Engman, Kjell för Kosta Boda, kanna, polykrom dekor, signerad, höjd 32 cm
Slutpris450 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Palmqvist, Sven för Orrefors, vas, Kraka, signerad, höjd 23 cm
40
Palmqvist, Sven för Orrefors, vas, Kraka, signerad, höjd 23 cm
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Avslutad
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda, skål, målad dekor av fiskar, diameter 19 cm
41
Hydman-Vallien, Ulrica för Kosta Boda, skål, målad dekor av fiskar, diameter 19 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Engman, Kjell för Kosta Boda, pokalglas, dansös, signerat, höjd 24 cm
42
Engman, Kjell för Kosta Boda, pokalglas, dansös, signerat, höjd 24 cm
Slutpris900 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Larson, Lisa för Gustafsberg Studio, väggplatta, glaserat stengods, "Glädjehus", ur serien "Väggplattor" från 1977, signerad, daterad 1978 (!) och numrerad 111/950, 32 x 26 cm
43
Larson, Lisa för Gustafsberg Studio, väggplatta, glaserat stengods, "Glädjehus", ur serien "Väggplattor" från 1977, signerad, daterad 1978 (!) och numrerad 111/950, 32 x 26 cm
Slutpris3 600 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Bergström, Lena, skulptur/skål, 'Planets', Kosta Boda, signerad samt numrerad 175/500. I/IV 'Merkurius'. Signerad "7630007 Kosta Boda LIM. ED". Box samt USB-sticka medföljer. Längd 22, höjd 18 cm.
62
Bergström, Lena, skulptur/skål, 'Planets', Kosta Boda, signerad samt numrerad 175/500. I/IV 'Merkurius'. Signerad "7630007 Kosta Boda LIM. ED". Box samt USB-sticka medföljer. Längd 22, höjd 18 cm.
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Bergström, Lena, skulptur/skål, 'Planets', Kosta Boda, signerad samt numrerad 243/500. III/IV 'Mars'. Signerad "7630009 Kosta Boda LIM. ED". Box medföljer. Längd 22, höjd 18 cm.
63
Bergström, Lena, skulptur/skål, 'Planets', Kosta Boda, signerad samt numrerad 243/500. III/IV 'Mars'. Signerad "7630009 Kosta Boda LIM. ED". Box medföljer. Längd 22, höjd 18 cm.
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Bergström, Lena, skulptur/skål, 'Planets', Kosta Boda, signerad samt numrerad 85/500. II/IV 'Saturnus'. Signerad "7630008 Kosta Boda LIM. ED". Box medföljer. Längd 22, höjd 18 cm.
64
Bergström, Lena, skulptur/skål, 'Planets', Kosta Boda, signerad samt numrerad 85/500. II/IV 'Saturnus'. Signerad "7630008 Kosta Boda LIM. ED". Box medföljer. Längd 22, höjd 18 cm.
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Bergström, Lena, skulptur/skål, 'Planets', Kosta Boda, signerad samt numrerad 140/500. IV/IV 'Jorden'. Signerad "7630010 Kosta Boda LIM. ED". Box medföljer. Längd 22, höjd 18 cm.
65
Bergström, Lena, skulptur/skål, 'Planets', Kosta Boda, signerad samt numrerad 140/500. IV/IV 'Jorden'. Signerad "7630010 Kosta Boda LIM. ED". Box medföljer. Längd 22, höjd 18 cm.
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Palmqvist, Sven för Orrefors, skål, rosa glasmassa, signerad, längd 13,5 cm
66
Palmqvist, Sven för Orrefors, skål, rosa glasmassa, signerad, längd 13,5 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Englund, Eva för Pukeberg, skålfat, Malakit, signerad och daterad -91, diameter 36 cm
67
Englund, Eva för Pukeberg, skålfat, Malakit, signerad och daterad -91, diameter 36 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Lindstrand, Vicke för Kosta, vas, blått underfång, signerad, höjd 33 cm
68
Lindstrand, Vicke för Kosta, vas, blått underfång, signerad, höjd 33 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Hoff, Paul, vas, signerad, höjd 36 cm
69
Hoff, Paul, vas, signerad, höjd 36 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Kedelv, Poul för Reijmyre, bordslampor , 1 par, glas, höjd inkl lamphållare, 45 cm
70
Kedelv, Poul för Reijmyre, bordslampor , 1 par, glas, höjd inkl lamphållare, 45 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Londi, Ando för Bitossi, skulptur, chamotterat stengods, Rimini Blu-glasyr, duva, signerad "Italy" samt otydligt numrerad, l 22 cm
74
Londi, Ando för Bitossi, skulptur, chamotterat stengods, Rimini Blu-glasyr, duva, signerad "Italy" samt otydligt numrerad, l 22 cm
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Vallien, Bertil för Kosta Boda Atelier, skulptur, sandgjutet glas, kub med dekor av randig figur, signerad och numrerad 9014, h 9 cm
75
Vallien, Bertil för Kosta Boda Atelier, skulptur, sandgjutet glas, kub med dekor av randig figur, signerad och numrerad 9014, h 9 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Dahl-Jensen, Jens Peter, figurin porslin, Japansk jonglörflicka, modellnummer 1326, polykrom underglasyrdekor, h 18 cm
82
Dahl-Jensen, Jens Peter, figurin porslin, Japansk jonglörflicka, modellnummer 1326, polykrom underglasyrdekor, h 18 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Avslutad
Zawadsky, Marian för Tilgmans, lockurna, fajans, "Iduns Silveräpplen", signerad och daterad 1960, h 41 cm
85
Zawadsky, Marian för Tilgmans, lockurna, fajans, "Iduns Silveräpplen", signerad och daterad 1960, h 41 cm
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Sahlin, Gunnel för Kosta Boda, vas, grön glasmassa, signerad, höjd 32,5 cm
86
Sahlin, Gunnel för Kosta Boda, vas, grön glasmassa, signerad, höjd 32,5 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Nylund, Gunnar för Rörstrand, skål, Kronskål, diameter 23 cm
87
Nylund, Gunnar för Rörstrand, skål, Kronskål, diameter 23 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
2 delar sodaglas, antagligen Sandvik, diameter 19,5 resp 21,5 cm
88
2 delar sodaglas, antagligen Sandvik, diameter 19,5 resp 21,5 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 400 SEK
Avslutad
Lindblad, Gun för Strömbergshyttan, vas, blå/svart glasmassa, kalebassformad, signerad UNIK 1989, höjd 29 cm
90
Lindblad, Gun för Strömbergshyttan, vas, blå/svart glasmassa, kalebassformad, signerad UNIK 1989, höjd 29 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Stålhane Carl Harry för Rörstrand, skål, glaserat flintgods, "California", design 1952, längd 53 cm
91
Stålhane Carl Harry för Rörstrand, skål, glaserat flintgods, "California", design 1952, längd 53 cm
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Palmqvist, Sven för Orrefors, skål/jardinière, slipad kristall, expo, signerad, längd 26 cm
119
Palmqvist, Sven för Orrefors, skål/jardinière, slipad kristall, expo, signerad, längd 26 cm
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Kaffeservisdelar, porslin, Royal Copenhagen Blå Blomst, ca 35 delar, koppar, underfat,assietter, sockerskål,  ljusstakar mm
141
Kaffeservisdelar, porslin, Royal Copenhagen Blå Blomst, ca 35 delar, koppar, underfat,assietter, sockerskål, ljusstakar mm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Lindstrand, Vicke för Kosta Boda, grogg-, vatten-, vin- snaps- samt likörglas, ca 45 delar, City, höjd 6 - 14 cm
142
Lindstrand, Vicke för Kosta Boda, grogg-, vatten-, vin- snaps- samt likörglas, ca 45 delar, City, höjd 6 - 14 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Vallien, Bertil för Kosta Boda, martiniglas, 10 st, Chateau, design 1981, h 15 cm
143
Vallien, Bertil för Kosta Boda, martiniglas, 10 st, Chateau, design 1981, h 15 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Nylund, Gunnar för Rörstrand, ytterfoder, 1 par, chamotterat stengods, signerade, höjd 11 cm
152
Nylund, Gunnar för Rörstrand, ytterfoder, 1 par, chamotterat stengods, signerade, höjd 11 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Ström, Per Olof (PO) för Alsterfors, bordslampa, röd glasmassa, etikettmärkt, signerad och daterad -68, h inklusive skärm 47 cm
168
Ström, Per Olof (PO) för Alsterfors, bordslampa, röd glasmassa, etikettmärkt, signerad och daterad -68, h inklusive skärm 47 cm
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Vas, porslin, Kutani Japan, Meiji-Taishô, dekor i järnoxid och guld, signerad Kutan Zo..., h 37 cm
174
Vas, porslin, Kutani Japan, Meiji-Taishô, dekor i järnoxid och guld, signerad Kutan Zo..., h 37 cm
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Wärff, Göran för Kosta Boda, vas, polykrom glasmassa, etikett- och handsignerad, h 25 cm
176
Wärff, Göran för Kosta Boda, vas, polykrom glasmassa, etikett- och handsignerad, h 25 cm
SlutprisInga bud
Värdering200 - 600 SEK
Avslutad
Okänd designer för Michael Andersen & Sön, skålfat, lergods, modellnummer 5608, svart-vit dekor "Negro" design Marianne Starck, stämplat, l 28 cm
178
Okänd designer för Michael Andersen & Sön, skålfat, lergods, modellnummer 5608, svart-vit dekor "Negro" design Marianne Starck, stämplat, l 28 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Huerta, Juan för Lladró, skulptur, glaserat stengods, Eskimo Nap, polykrom underglasyrdekor, h 30 cm
179
Huerta, Juan för Lladró, skulptur, glaserat stengods, Eskimo Nap, polykrom underglasyrdekor, h 30 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Larson, Lisa för Gustavsberg Studio, figurin, delvis glaserat stengods, "Malin", ur serien Larsons ungar från 1962, signerad, h 18 cm, glasyrnötning
180
Larson, Lisa för Gustavsberg Studio, figurin, delvis glaserat stengods, "Malin", ur serien Larsons ungar från 1962, signerad, h 18 cm, glasyrnötning
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Hydman-Vallien, Ulrica för Boda Artist Collection, skål, glas, målad dekor av fjärilar, signerad, höjd 10,5 cm
181
Hydman-Vallien, Ulrica för Boda Artist Collection, skål, glas, målad dekor av fjärilar, signerad, höjd 10,5 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer för Lomonosov, vas, porslin, dekor i kobolt och guld, höjd 20 cm
182
Okänd designer för Lomonosov, vas, porslin, dekor i kobolt och guld, höjd 20 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Alberius, Olle för Orrefors, bordslampa, glas och metall, dekor av polykroma fläckar, design 1975, etikettsignerad, h 30 cm
188
Alberius, Olle för Orrefors, bordslampa, glas och metall, dekor av polykroma fläckar, design 1975, etikettsignerad, h 30 cm
Slutpris800 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Golvvas, porslin, Kina, 1900-tal, polykrom dekor av kvinnor, botten med Qianlongs fyrakaraktärsmärke i rött, höjd 46 cm
189
Golvvas, porslin, Kina, 1900-tal, polykrom dekor av kvinnor, botten med Qianlongs fyrakaraktärsmärke i rött, höjd 46 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Hummel, Maria för Wilhelm Goebel, figuriner 3 st, glaserat flintgods, höjd 8 - 17 cm
191
Hummel, Maria för Wilhelm Goebel, figuriner 3 st, glaserat flintgods, höjd 8 - 17 cm
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Schlitt, Heinrich för Villeroy & Boch, krus, glaserat stengods med tennlock, så kallat "Zwergenkrug", polykrom dekor av dvärgar mm, tryckt signatur, daterat 1909, h 25 cm
196
Schlitt, Heinrich för Villeroy & Boch, krus, glaserat stengods med tennlock, så kallat "Zwergenkrug", polykrom dekor av dvärgar mm, tryckt signatur, daterat 1909, h 25 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Cyrén, Gunnar för Orrefors, champagneglas, 6 st, "Helena", design 1976, höjd 22,5 cm
210
Cyrén, Gunnar för Orrefors, champagneglas, 6 st, "Helena", design 1976, höjd 22,5 cm
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Franck, Kaj för Iittala, dricksglas, "Kartio", design 1958, 3+5 st, 21 cl, höjd 8 cm
218
Franck, Kaj för Iittala, dricksglas, "Kartio", design 1958, 3+5 st, 21 cl, höjd 8 cm
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer för Paradisverkstaden, Öland, vas, celadonglaserat lergods, "Fröhus", signerad, höjd 10 cm
219
Okänd designer för Paradisverkstaden, Öland, vas, celadonglaserat lergods, "Fröhus", signerad, höjd 10 cm
Slutpris400 SEK
Värdering300 - 400 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.