Laddar...
Januariauktion
Januariauktion söndagen den 28/1 kl 16
Visning:
26/1 kl 12 - 19
27/1 kl 12 - 17
28/1 kl 12 - 16
Lägsta föremålsnummer
- MöblerRensa filter
8
Wegner, Hans J för Getama, soffa, ek med original grön ylleklädsel, modell GE236/4, design 1955, l 230 cm, smärre slitage
Slutpris6 500 SEK
Värdering5 500 - 6 000 SEK
22
Wegner, Hans J för Carl Hansen & Sön, armstol, bok med sits i flätat natursnöre, CH24 "Y-Stolen",
Slutpris2 600 SEK
Värdering2 800 - 3 000 SEK
25
Wegner, Hans J för Carl Hansen & Sön, armstol, bok med sits i flätat natursnöre, CH24 "Y-Stolen",
Slutpris2 600 SEK
Värdering2 800 - 3 000 SEK
31
Byrå, mahogny med marmorskiva, rokokostil, 1900-talets mitt, 3 lådor, bukig front, längd 91 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
45
Mogensen, Børge för Søborg Møbelfabrik, stol, teak och bonad bok, modell 155,
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
73
Jensen, Jacob för Bang & Olufsen, musik/hyllmöbel, palisander och aluminium, System Cabinet 70 (SC70), design 1979, 80 cm
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
83
Nattygs/avlastningsbord på hjul, mahogny med vit marmorskiva, sekelskiftet 1900, låda samt skåp, h 82 cm
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
89
Sybord, mahogny, 1950-talet, låda i sarg, längd 63 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
101
Armstolar, 1 par, skuret och vitlackerat trä, gustavianska provinsarbeten, Västsverige, sekelskiftet 1800, rosa klädsel
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
102
Okänd designer, trädgårdsmöblemang, bord samt 2 stolar, blålackerad metall, bord diameter 59 cm, slitage
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
103
Okänd designer, blombord, kopparfärgad aluminium med svartlackerad lös benställning, diameter 41 cm, slitage
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
105
Kommod, svart och grålackerat trä, sekelskiftet 1900, front med låda och skåpsdörr, b 57 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
107
Byrå, svart- och grålackerat trä, 1800-talets 2 hälft, front med 4 lådor, b 113 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
132
Kristiansson, Uno och Östen för Vittsjö Möbelfabrik/Luxus, väggskåp, teak samt svärtat päronträ med tennintarsia, Abstrakt, modellnr 301, l 75 cm, litteratur: Vittsjömöbels katalog 1957, avbildad
Slutpris3 400 SEK
Värdering3 400 - 3 600 SEK
146
Sørensen, Johnny & Thygesen, Rud för Botium/Magnus Olesen, Durup, stol, bok med svart sits, "8000"-serien, design 1980, etikettsignerad
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
149
Okänd designer, fåtölj, krom med svart läderklädsel, modell liknande Le Corbusiers LC3, framstår i närmast nyskick
Slutpris5 000 SEK
Värdering5 500 - 6 000 SEK
150
Okänd designer, fåtölj, krom med svart läderklädsel, modell liknande Le Corbusiers LC3, framstår i närmast nyskick
SlutprisInga bud
Värdering5 500 - 6 000 SEK
151
Okänd designer, snurrpall, ek, 1900-talets början, justerbar höjd, diameter 35 cm
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
157
Kirkegaard, Erik för Höng Stolefabrik, armstol, palisander med svart läderklädsel, modell 49, 1960-tal, bruksslitage, ryggläder med reva
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 50 SEK
175
Foersom, Johannes & Hiort-Lorenzen, Peter för Paustian, armstol, metall med vitt plastöverdrag och textilklädd sits, ASAP, gjuten signatur, modellen vann Red Dotpriset 2012
Slutpris450 SEK
Värdering300 - 400 SEK
184
Okänd dansk designer i Johannes Andersens art, 1950-60-tal, matbord med 2 utdragsskivor, palisander, totalt 273 x 90 cm
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
193
Malmsten, Carl för O H Sjögren, Tranås, fåtölj, 'Farmor', röd ylleklädsel, lös nackkudde, nomalt bruksslitage
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
197
Illums design group för Illums Bolighus, soffa, svart anilinläder på stålben, "The Sofa", etikettmärkt, l 190 cm
Slutpris2 400 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
223
Okänd dansk designer, 1950-60-tal, soffbord med undre tidskriftshylla, teak, längd 120 cm
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
225
Okänd skandinavisk designer, 1960-tal, matbord med 2 utdragsskivor, palisander, bredd 86 cm, längd 150 + 2x52 (totalt 254 cm), normalt bruksslitage med någon fläck, mittskiva solblekt
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
228
Okänd designer, 1960-tal, soffbord, palisander, 2 utdragbara skivor i svart melamin, tot längd 200 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
250
Salongsbord, delvis svarvad och svärtad mahogny, oscarianskt, sekelskiftet 1900m l 64 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
254
Malmsten, Carl för Bodafors, skänk med överskåp, vitmålat trä, "Herrgården", front med 2 lådor och 2 skåpsdörrar, brännstämplad?, b 100 cm, h 184 cm
Slutpris2 400 SEK
Värdering3 000 - 3 000 SEK
255
Malmsten, Carl för Bodafors, matbord, vitmålat trä, "Herrgården" med 2 iläggsskivor, 2 karm samt 4 stolar, tot längd 249 cm
Slutpris4 200 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
269
Hein, Piet för Bruno Mathsson, bordsskiva, längd 170 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
276
Okänd designer för Göte Möbler, Nässjö, fåtölj, bonat böjträ med svart läderklädsel, 1960-70-tal, etikettmärkt
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
277
Hansen, Mogens för Stouby, fåtölj, brunbetsat böjträ med ljus skinnklädsel, modell 101, design 1960-tal, etikettmärkt
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
286
Jalk, Grete för P Jeppesen Møbelfabrik, Store Heddinge Danmark, 1950-60-tal, soffbord, teak med infattad svart melaminskiva, l 160 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
301
Byrå, mahogny med grön stenskiva, intarsia och mässingsbeslag, 1900-talets mitt, 2 lådor, längd 80 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
311
Strinning, Nils, vägghylla, teak och vitlackerad metall, "String", 3 hyllplan, bredd 80 cm, bruksslitage
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
312
Strinning, Nils, vägghylla, teak och vitlackerad metall, "String", 3 hyllplan, bredd 80 cm, bruksslitage
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
318
Vilfåtölj, svarvad valnöt med blommig klädsel, 1800-talets slut
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
320
Foersom, Johannes & Hiort-Lorenzen, stolar, Peter för Lammhults, stapelstolar, 6 st, röd polyamidplast på kromat underrede, "Campus Air", design 1992
Slutpris600 SEK
Värdering300 - 400 SEK
329
Serverings/drinkvagn, glas, mässing och trä, längd 67 cm
Slutpris450 SEK
Värdering500 - 600 SEK
335
Allard, Gunilla för Lammhults, loungebord, svartlackerat på brännlackerad metallfot, "Cinema", design 1993, diameter 50 cm
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
358
Panchard, Xavier för Tolix, barpallar, ett par, svartlackerad metall, "H65", höjd 65 cm
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
367
Armstolar, 1 par, skuren valnöt, Frankrike, Louis XV-stil, 1900-talets 1 hälft, randig klädsel
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
381
Ekström, Yngve för ESE-Möbler (senare Swedese), Vaggeryd, bord, palisander med mässingsbeslag, benställning i bonat böjträ, triangulär skiva, "Krok", design 1953, l 52 cm,
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
393
Pianopall, skuren och bonad ek med lös broderad dyna, sekelskiftet 1900, längd 78 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
406
Okänd dansk designer, 1950-60-tal, sideboard/byrå, 2 lådor i sarg, teak, otydlig signatur, b 50 cm
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
407
Okänd designer för ILVA, matbord samt 6 stolar, ek, 2 iläggsskivor, bord tot längd 320 cm
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
416
Eilersen, Jens Juul för Eilersen, pall, grå textilklädsel på stålben, "Multi", l 120 cm
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
418
Lindekrantz, Bo & Lindau, Börge för Lammhults Mekaniska Verkstad, barstol, förkromat stålrör och glasfiberarmerad svart plast, "S70", design 1970, h 66 cm
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
KONTAKT
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. 035-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Öppettider 14-17 varje helgfri vardag
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.