Januariauktion söndagen den 28/1 kl 16
26/1 kl 12 - 19
27/1 kl 12 - 17
28/1 kl 12 - 16
- Silver, Guld smyckenRensa filter
Bägare, delvis förgylld silver, stämplad C G Hallberg Stockholm 1946, h 18 cm, vikt 235 gram, ägargravyr
Slutpris1 200 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Ring, 18 karat rödguld med en åttkantslipad diamant, stämplad Guldsmeders inköps AB, innerdiameter 17 mm, vikt 1,6 gram, säljes till förmån för Kattfotens katthem
Slutpris700 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Damarmbandsur, 14 karat rödguld, Tyskland eller Schweiz, 1900-talets 1 hälft, 23 x 17 mm, medföljer länk i förgylld metall, säljes till förmån för Kattfotens katthem
Slutpris800 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Slutpris1 800 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Slutpris800 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Slutpris450 SEK
Värdering400 - 500 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Supsked, silver, renässansstil, stämplad Marius Hammer Bergen 1847-1927, l 19 cm, vikt 55 gram
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Okänd designer för GAB, moccaservis 3 delar, silver och ebenholz, Swedish Grace, moccakanna, gräddkanna samt sockerskål, stämplade Stockholm1949, kanna h 16 cm, vikt 770 gram
Slutpris3 800 SEK
Värdering2 800 - 3 000 SEK
Korg, silver, genombruten dekor av växtlighet mm, stämplad J L Hultman 1953, l 16 cm, vikt 125 gram
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Damfickur, 18 karat rödguld, 1800-talets mitt eller 2 hälft, graverad dekor av gudom, dia 35 mm, total vikt 26 gram, skador, glas saknas
Slutpris2 600 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Dessertskedar, 13 st, silver, Rosen, stämplade Georg Wessfeldt Malmö, l 15 cm, total vikt 340 gram
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Cigarettetui, silver, sekelskiftet 1900, niellerad dekor, importstämpel för Karl Andersson Stockholm, l 9 cm, vikt 85 gram
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Theskedar, 16 st, silver, svensk rund, stämplade CG Hallberg Stockholm, total vikt 310 gram
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Parti silver, delvis skrot, total vikt 420 gram
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Haglund, Birger, egen verkstad, brosch, sterlingsilver med cabochonslipad karneol, stämplad Stockholm 1955, 45 mm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Parti skedar, 6 st, silver, Ryssland, 18-1900-tal, total vikt 120 gram
Slutpris1 100 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Saltkar, 6 st, silver, Ryssland, 18-1900-tal, total vikt 160 gram
Slutpris1 900 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Parti silver, delvis sterling, total silvervikt cirka 260 gram
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Stort parti skedar mm bestick, silver, Ryssland, mestadels 1800-tal, total vikt 1370 gram
Slutpris6 500 SEK
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Ring, 19 karat vitguld med 10 facettslipade diamanter och 1 facettslipad safir, otydliga stämplar, innerdiameter cirka 16 mm, vikt 2,6 gram, skena något ojämn
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Lynggaard, Ole, egen verkstad, collier, svarvad onyx, l 42 cm, lås medföljer ej
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Ring 18 karat rödguld, innerdiameter 17 mm, vikt 4,9 gram
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Ring 18 karat rödguld, innerdiameter 19 mm, vikt 3,6 gram
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Ring 18 karat rödguld, innerdiameter 17 mm, vikt 5,9 gram
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 600 - 2 800 SEK
Nielsen, Børge, egen verkstad, Hellerup, 1950-60-tal, hänge med kedja, vitmetall, polykrom och förgylld dekor, stämplad, dia 5,5 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Örhängen, 2 par, 18 karat rödguld, 1 med pärlor, total vikt 2,4 gram
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Trippelring, 18 karat röd- och vitguld, stämplad Ädelsmide AB, innerdiameter 16 mm, vikt 2,3 gram
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Matskedar, 1 par, silver, fiolmodell, stämplade Gustav Granfeldt Borgå Finland 1843, l 19,5 respektive 20,5 cm, total vikt 70 gram, slitage,, lagning
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Matskedar, 15 st, silver, 17-1800-tal, mestadels gammalsvensk modell, total vikt 770 gram
Slutpris3 400 SEK
Värdering2 800 - 3 000 SEK
Matskedar, 13 st, silver, 17-1800-tal, fiolmodell, total vikt 600 gram
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Nål/nippefat, 5 st, silver, 1800-tal, l 8 - 10 cm, total vikt 115 gram, någon bristning
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Bägare, silver, 1700-talets 2 hälft, svagt trumpetformad på låg fotring, invändigt förgylld, otydligt stämplad 1789, h 6,5 cm, vikt 20 gram
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Salt/kryddkar, silver, transition senbarock/rokoko, 1700-talets 1 hälft eller mitt, dekor av vridna knäckar, ostämplat, l 8 cm, vikt 50 gram
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Konfektskål, silver, barockstil, dekor av växtlighet, oidentifierad stämpel, möjligen J D Schleissner & Söhne Hanau, sekelskiftet 1900, l 11 cm, vikt 40 gram
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Damfickur, 18 karat rödguld, Uhlmann, Génève, graverad blomdekor, dia 25 mm, vikt 14,8 gram
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK