Januariauktion söndagen den 28/1 kl 16
26/1 kl 12 - 19
27/1 kl 12 - 17
28/1 kl 12 - 16
- Silver, Guld smyckenRensa filter
Guldmynt, 1000 kronor, Carl XVI Gustaf 1988, vikt 5,8 gram 900/1000 rödguld
Slutpris3 800 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Guldmynt, 5 kr Oskar II 1886, vikt 2,24 gr 900/1000 guld,
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 200 - 1 400 SEK
Guldmynt, 5 kr Oskar II 1899, vikt 2,24 gr 900/1000 guld,
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 200 - 1 400 SEK
Guldmynt, 5 kr Oskar II 1882, vikt 2,24 gr 900/1000 guld,
Slutpris1 700 SEK
Värdering1 200 - 1 400 SEK
Mynt, 999/1000 platina, 150 Balboas, Panama 1976, vikt 9,3 gram
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Guldmynt, 5 kr Oskar II 1881, vikt 2,24 gr 900/1000 guld,
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 200 - 1 400 SEK
Guldmynt, 5 kr Oskar II 1901, vikt 2,24 gr 900/1000 guld,
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 200 - 1 400 SEK
Guldmynt, 5 kr Oskar II 1883, vikt 2,24 gr 900/1000 guld,
Slutpris1 700 SEK
Värdering1 200 - 1 400 SEK
Guldmynt, 10 kronor, Oskar II 1883, 4,48 gram 900/1000 guld
Slutpris2 600 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Slutpris3 400 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Guldmynt, 10 kronor, Oskar II 1874, 4,48 gram 900/1000 guld
Slutpris2 600 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Guldmynt, 10 kronor, Oskar II 1873, 4,48 gram 900/1000 guld
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Guldmynt, 20 kronor, Oskar II 1873, 8,96 gram 900/1000 guld
Slutpris5 000 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Guldmynt, 20 kronor, Oskar II 1886, 8,96 gram 900/1000 guld
Slutpris4 800 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Guldmynt, 20 kronor, Oskar II 1881, 8,96 gram 900/1000 guld
Slutpris5 000 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Saltkar, 1 par, sterlingsilver, George III, 1800-talets början, runda på 3 volutben, stämplade ES Birmingham 1803, dia 6,5 cm, total vikt 100 gram, medföljer 2 saltskedar vitmetall, initialer
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Signetring, 18 karat rödguld med karneol, denna med graverad dekor av svan, ostämplad, ring 17-1800-tal, karneol sannolikt äldre, innerdiameter 19 mm, vikt 6,2 gram
Slutpris2 200 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Kaffeservis, 4 delar, silver, empirestil, godronnerat liv på lejontassar, stämplade Karl Andersson Stockholm 1916, kaffekanna h 24 cm, total vikt 1970 gram
Slutpris8 000 SEK
Värdering9 000 - 10 000 SEK
Slutpris450 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Jardinière/champagnekylare, silver, Swedish Grace, 1920-tal, heltäckande kulhamrad dekor, stämplad Hovjuvelerare C G Hallberg Stockholm 1920, l 44 cm, vikt 1800 gram,
Slutpris9 000 SEK
Värdering9 000 - 10 000 SEK
Brödfat, delvis förgyllt silver, nyrokokostil, sekelskiftet 1900, dekor av rosor mm, stämplad Karl Andersson Stockholm 1902, l 31 cm, vikt 680 gram
Slutpris3 400 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Bordsuppsats, silver, Norge, 1800-talets slut, stämplad Johan Koren Dahl Bergen verksam 1870-1910, dekor av broskornamentik, h 32 cm, vikt 1480 gram
Slutpris9 000 SEK
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Fiskbestick, 12 + 12 st, silver, svensk spetsig, stämplade Axel Gabriel Dufva Stockholm, l 18 . 22 cm, total vikt 1230 gram, initial "Å"
Slutpris7 500 SEK
Värdering5 500 - 6 000 SEK
2 delar rödguld; armlänk samt hjärtformat hänge, armlänk l 18 cm, svenska stämplar, total vikt 4,9 gram
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Ferngren, Vera för GAB, skål, sterlingsilver, slät modell, stämplad Stockholm 1971, längd 18 cm, vikt 240 gram, gåvogravyr under fot
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
SlutprisInga bud
Värdering4 600 - 4 800 SEK
Slutpris800 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Okänd designer för Tenn & Silver, ljusstakar, 1 par, silver, stämplade Göteborg 1952, höjd 19 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Herrarmbandsur, Camel Trophy, 100% återanvänt stål, vattentät 50 meter
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Parti smycken, silver samt pälcollier, medföljer defekt halskedja, 8 (!) karat rödguld denna vikt 1,5 gram
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Skål, silver, dia 30 cm, svenska importstämplar C G Hallberg Stockholm 1917, vikt 300 gram, gåvogravyr, någon smärre buckla
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Parti äldre diverse; smokingur, förgylld mässing, solfjäder, 1800-tal, 2 silverbägare, dessa total vikt 45 gram mm, skador
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Fickur, silver, 1800-talets 1 hälft, otydliga stämplar, dia 45 mm, smärre defekter
Slutpris800 SEK
Värdering500 - 600 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Jourdan, Charles, ring, förgylld metall, innerdiameter 17 mm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Slutpris5 000 SEK
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Matbesticksuppsättning, 54 delar, silver, Rosenholm, design Jakob Ängman 1933, 13 bordsknivar och 12 gafflar, 12 skedar samt 12 kaffeskedar, 5 sallads samt såsslev, total vikt exklusive knivar 1790 g
Slutpris9 500 SEK
Värdering6 500 - 7 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Ljusstakar, 1 par, silver, Norge 1900-talets mitt, stämplade Thorvald Marthinsen Tönsberg, svensk importstämpel, h 10 cm, fylld fot
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Ordförandeklubba, silver och ebenholz (?), stämplad CG Hallberg Stockholm 1935, total vilt 350 gram, bär ägargravyr
Slutpris900 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Slutpris800 SEK
Värdering700 - 800 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Guldmynt, Österrike 1 dukat Frans Josef 1915, 3,5 gr 986/1000 guld, den högsta guldhalten i något mynt i världen
Slutpris3 000 SEK
Värdering2 800 - 3 000 SEK
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
SlutprisInga bud
Värdering3 600 - 3 800 SEK
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK