Laddar...
Januariauktion
Januariauktion söndagen den 28/1 kl 16
Visning:
26/1 kl 12 - 19
27/1 kl 12 - 17
28/1 kl 12 - 16
Lägsta föremålsnummer
- BelysningRensa filter
24
Henningsen, Simon för Lyfa, taklampa, eloxerat stål, ”Tivoli-Pendel”, modell 85-46, höjd 32 cm
Slutpris4 000 SEK
Värdering2 800 - 3 000 SEK
70
Kedelv, Poul för Reijmyre, bordslampor , 1 par, glas, höjd inkl lamphållare, 45 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
104
Jakobsson, Hans Agne, vägglampetter, 1 par, teak med vita plastkupor, etikettsignerade, h 28 cm
Slutpris800 SEK
Värdering700 - 800 SEK
106
Utzon, Jørn för Louis Poulsen, taklampa, mässing och vitlackerad metall, 'Søværnspendeln', design 1949, h 25 cm, Utzon är mest känd som arkitekten bakom Sydney Opera House Australien
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
114
Taklampa, förgylld metall, möjligen Italien, 1900-talets mitt, dekor av vassknippe, 12 ljusarmar, h 80 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
168
Ström, Per Olof (PO) för Alsterfors, bordslampa, röd glasmassa, etikettmärkt, signerad och daterad -68, h inklusive skärm 47 cm
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
177
Takkrona, mässing med droppformade prismor, så kallad burkrona, rokokostil, 1900-talets 1 hälft, 6 ljusarmar, h 70 cm
Slutpris1 800 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
188
Alberius, Olle för Orrefors, bordslampa, glas och metall, dekor av polykroma fläckar, design 1975, etikettsignerad, h 30 cm
Slutpris800 SEK
Värdering700 - 800 SEK
241
Vaser, 1 par porslin, Japan, 1900-talets 2 hälft, monterade till bordslampor, höjd 36 cm
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
245
Okänd dansk designer, antagligen för Holmegaard/Le Klint, bordslampa, brun glasmassa med mässingsmontage, 1900-talets 1 hälft, förnicklat lampfäste med porslinsvred, h inklusive lampfäste 27 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
248
Biilman-Petersen, Gunnar för Le Klint, bordslampa, bärnstensfärgat glas och mässing, modell Le Klint 343, design 1970, höjd 33 cm
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
268
Lütken, Per för Holmegaard, bordslampa, polykrom dekor mot vit glasmassa, ur serien Cascade, design 1970, höjd inklusive skärmhållare 57 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
279
Lauritzen, Vilhelm för Louis Poulsen, taklampa, vit glaskupa med mässingsfäste, modell VL45 "Radiohus Pendel", design 1945, h cirka 25 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
292
Bentler, Frank J, bordslampa, krom med vit plastskärm, Danmark 1960-tal, modellnummer A 3373, h 48 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
299
Okänd designer, antagligen för Vetri, Murano, bordslampor, 1 par, glas, dekor av vertikala ränder, h inklusive lamphållare 58 cm
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
327
Okänd designer för Ikea, modell T0319, taklampa, grålackerad metall och glas, 5 ljuspunkter, höjd 50 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
331
Takkrona, förgylld mässing och prismor, dia 25 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
332
Okänd designer, 1960-tal, taklampa, röd plast och mässing, anlupen, diameter 55 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
375
Okänd designer, 1950-tal, bordslampa, mässing och brännlackerad metall, justerbar höjd
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
410
Takampel till 6 ljus, delvis patinerad mässing, senempire, 1800-talets mitt, dia 48 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
415
Takampel, alabaster med bronsbeslag, Italien, 1910-20-tal, dekor av lagerstav, dia 44 cm, spricka
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
429
Iversen, Per för Louis Poulsen, bordslampa, svartlackerad metall med vit plastskärm, "Combi", modell 23413, design 1967, etikettmärkt, h 52 cm
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
430
Iversen, Per för Louis Poulsen, golvlampa, svartlackerad metall med vit plastskärm, "Combi", modell 28918, design 1967, etikettmärkt, h 125 cm
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
460
Hammerborg, Jo för Fog & Mørup, taklampa, koppar och teak, "Orient, Major", design 1957, h 40 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
469
Agger, Flemming för Le Klint, golvlampa, vitlackerad metall med veckad plastskärm, modell LeKlint 369, design 1979, h 160 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
473
Claes, Börje för Norlett, väggslampor, 1 par, mässing med vitt raster, "Elit", modellnummer 703, etikettsignerade, längd 27 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
474
Taklampa, förgylld metall och prismor, diameter 35 cm, medföljer lampetter 1 par, samt blomsterbelysning
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
478
Takkrona, mässing med droppformade prismor, så kallad burkrona, rokokostil, 1900-talets 1 hälft, 6 ljusarmar, h 72 cm
Slutpris2 400 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
490
Okänd designer för E S Horn AS, Aalestrup, bordslampa, svartlackerad metall, etikettsignerad, h 58 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
493
Okänd designer, möjligen för Holmegaard, taklampa, glas, dekor i orange överfång, h 30 cm, obetydliga nagg
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
495
Okänd dansk designer, 1950-60-tal, bordslampor, 1 par, glaserad keramik, dekor i så kallad spirande stil, h exklusive lampfäste30 cm
Slutpris500 SEK
Värdering500 - 600 SEK
512
Bordsfotogenlampa, höjd 50 cm samt bordslystrar, 1 par
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
532
Jakobsson, Hans Agne, Markaryd, bordslampa, glas, modell B 172, dekor i vitt överfång, h 31 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
536
Taklampa, brons med infattade, polykroma glas, ottomansk stil, 1800-talets 2 hälft, h 62 cm, enstaka lösa glas medföljer
Slutpris3 600 SEK
Värdering2 400 - 2 600 SEK
547
Okänd designer, antagligen för Michael Andersen, Bornholm, bordslampa, glaserat lergods med lös träfot, jugend/art-déco, 1910-tal, dekor av pingviner, h inklusive lamphållare 38 cm, obetydliga nagg
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
563
Okänd designer för Royal Copenhagen, bordslampa, porslin, dekor av blommor i polykrom underfångsglasyr, höjd inklusive lamphållare 33 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
580
Okänd designer, bordslampa, metall med textilskärm, total h 50 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
600
Okänd designer, 1920-30-tal, bordslampa, delvis lackerad metall, h 37 cm
Slutpris1 900 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
617
Okänd designer för Ölandshyttan, bordslampfötter, 3 st, glas, varierande höjd
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
624
Okänd designer för By Rydéns, taklampa, svartlackerad metall, klotformad, dia 45 cm, framstår i nyskick
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
625
Okänd designer för By Rydéns, taklampa, svartlackerad metall, klotformad, dia 45 cm, framstår i nyskick
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
633
Okänd designer, taklampa, kromad och lackerad metall, Bauhausstil, diameter 33 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
664
Okänd designer, takampel till 6 ljus, delvis patinerad mässing, empirestil, sekelskiftet 1900, dia 50 cm
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
KONTAKT
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. 035-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Öppettider 14-17 varje helgfri vardag
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.