Laddar...

Julauktion

Julauktion söndagen den 17 december kl 16


Visning:

15/12 kl 12-19

16/12 kl 12-17

17/12 kl 12-16

Julauktion
Avslutad
Grötskål med lock,, tenn, rund, bukig, stämplad Nils Eric Justelius Eksjö 1836, diameter 24 cm
520
Grötskål med lock,, tenn, rund, bukig, stämplad Nils Eric Justelius Eksjö 1836, diameter 24 cm
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Dryckeshorn, 1 par, kohorn med mässingsmontage, 1800-talets mitt, l 26 cm
522
Dryckeshorn, 1 par, kohorn med mässingsmontage, 1800-talets mitt, l 26 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Sextant, Husun, Henry Hughes & Son, England, 1900-tal, 24 x 22 cm
530
Sextant, Husun, Henry Hughes & Son, England, 1900-tal, 24 x 22 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Parti äldre frimärken, etiketter mm, 2 album
535
Parti äldre frimärken, etiketter mm, 2 album
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Janssonius, Jan, karta/sjökort, kopparstucken och handkolorerad, "Mar Del Nort", Amsterdam 1650, synlig pappersstorlek 44 x 55 cm, fläckar, ej examinerad ur ram
542
Janssonius, Jan, karta/sjökort, kopparstucken och handkolorerad, "Mar Del Nort", Amsterdam 1650, synlig pappersstorlek 44 x 55 cm, fläckar, ej examinerad ur ram
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Janssonius, Jan, karta/sjökort, kopparstucken och handkolorerad, "Mar Del Zur Hispanis, Mare Pacificum", Amsterdam 1650, synlig pappersstorlek 44 x 55 cm, fläckar, reva, ej examinerad ur ram
543
Janssonius, Jan, karta/sjökort, kopparstucken och handkolorerad, "Mar Del Zur Hispanis, Mare Pacificum", Amsterdam 1650, synlig pappersstorlek 44 x 55 cm, fläckar, reva, ej examinerad ur ram
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Marionettdocka, så kallad Krampus, textil och stuck, Mephistofeles ur Dr Faustus, antagligen Prag, 1900-talets början, h exkulsive stålupphängning 19 cm, 1 ben med lagning
546
Marionettdocka, så kallad Krampus, textil och stuck, Mephistofeles ur Dr Faustus, antagligen Prag, 1900-talets början, h exkulsive stålupphängning 19 cm, 1 ben med lagning
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Takampel till 6 ljus, delvis patinerad mässing, senempire, 1800-talets mitt, dia 48 cm
550
Takampel till 6 ljus, delvis patinerad mässing, senempire, 1800-talets mitt, dia 48 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Disney, Walt för BRIO, Osby, efter honom, ledad träfigur, Kalle Anka, 1900-talets mitt, h cirka 40 cm, slitage
552
Disney, Walt för BRIO, Osby, efter honom, ledad träfigur, Kalle Anka, 1900-talets mitt, h cirka 40 cm, slitage
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Högskor, 1 par, skuret trä med pärlemorintarsia, så kallade Kapkap eller haremsskor, osmanska, sekelskiftet 1900, l 25 cm
559
Högskor, 1 par, skuret trä med pärlemorintarsia, så kallade Kapkap eller haremsskor, osmanska, sekelskiftet 1900, l 25 cm
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Skivspelare, Lenco, L 78
561
Skivspelare, Lenco, L 78
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Parti tågbanedelar, Märklin, räls, lok, vagnar mm
563
Parti tågbanedelar, Märklin, räls, lok, vagnar mm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Mekanisk byggsats, Construction C02, ej genomgången
564
Mekanisk byggsats, Construction C02, ej genomgången
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Leksaksbil, Schuco Examico 4001, längd 14 cm, slitage, ruta saknas
565
Leksaksbil, Schuco Examico 4001, längd 14 cm, slitage, ruta saknas
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Etui till 3 cigarrer, låghaltigt silver (?), renässansstil, 1800-talets mitt eller 2 hälft, heltäckande, graverad dekor, h 12,5 cm, vikt 115 gram
566
Etui till 3 cigarrer, låghaltigt silver (?), renässansstil, 1800-talets mitt eller 2 hälft, heltäckande, graverad dekor, h 12,5 cm, vikt 115 gram
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Vas, cloissonné, Japan, 1900-tal, dekor av blommande krysantemum, h 18 cm
569
Vas, cloissonné, Japan, 1900-tal, dekor av blommande krysantemum, h 18 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Spegellampett, fajans, 16-1700-tal, dekor av akantus, maskaron mm, h 61 cm, lagningar, ljusarm saknas
573
Spegellampett, fajans, 16-1700-tal, dekor av akantus, maskaron mm, h 61 cm, lagningar, ljusarm saknas
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Avslutad
Ottensen, C.E & C. balansvåg med vikter, gjutjärn med vit marmorplatta, 1900-talets början
586
Ottensen, C.E & C. balansvåg med vikter, gjutjärn med vit marmorplatta, 1900-talets början
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Ådersnäppare, mässing och blånerat stål, 1800-talets 1 hälft eller mitt, stämplad C Nyrop Köpenhamn, i original maroquinetui, detta l 65 mm
589
Ådersnäppare, mässing och blånerat stål, 1800-talets 1 hälft eller mitt, stämplad C Nyrop Köpenhamn, i original maroquinetui, detta l 65 mm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Salomon, Harald för Anders Nyborg, plaketter, 12 st, sterlingsilver och mineral, Zodiaken, total vikt cirka 1000 gram
599
Salomon, Harald för Anders Nyborg, plaketter, 12 st, sterlingsilver och mineral, Zodiaken, total vikt cirka 1000 gram
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Avslutad
Parti bildelar, kamaxel, baklyktor, högtalare mm
604
Parti bildelar, kamaxel, baklyktor, högtalare mm
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Däck på fälg, 4 st, Alfa Romeo, Bridgestone, 205/60/R15
605
Däck på fälg, 4 st, Alfa Romeo, Bridgestone, 205/60/R15
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Okänd designer för Eva Solo, fågelmatare, glas, metall och plast, modellen vann IF Design Award 2005
609
Okänd designer för Eva Solo, fågelmatare, glas, metall och plast, modellen vann IF Design Award 2005
Slutpris400 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Parti prismor
627
Parti prismor
Slutpris400 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Väggspegel, mahogny, empire, 1800-talets 1 hälft, tympanonkrön, h 136 cm
634
Väggspegel, mahogny, empire, 1800-talets 1 hälft, tympanonkrön, h 136 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Okänd designer, sifon, glas och metall, höjd 34 cm, medföljer tabletter
635
Okänd designer, sifon, glas och metall, höjd 34 cm, medföljer tabletter
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Stort parti nysilver
638
Stort parti nysilver
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Mandolin, längd 62 cm
639
Mandolin, längd 62 cm
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Parti modelljärnvägsdelar, lok, vagnar, transformatorer, räls, Fleischmann mm
640
Parti modelljärnvägsdelar, lok, vagnar, transformatorer, räls, Fleischmann mm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Parti bilstereo samt tillbehör, bl.a Blaupunkt, Sony mm
641
Parti bilstereo samt tillbehör, bl.a Blaupunkt, Sony mm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Radiostyrd helikopter, med tillbehör, längd exklusive rotor 78 cm
642
Radiostyrd helikopter, med tillbehör, längd exklusive rotor 78 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Skrivskrin, masurbjörk, biedermeier, 1800-talets 1 hälft, inredning med spegel samt små fack och lådor, l 38 cm, smärre defekter
654
Skrivskrin, masurbjörk, biedermeier, 1800-talets 1 hälft, inredning med spegel samt små fack och lådor, l 38 cm, smärre defekter
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Parti trofeer, 8 st, rådjur samt vildsvin
656
Parti trofeer, 8 st, rådjur samt vildsvin
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Ljusstakar, 1 par, old Sheffield Plate, England, antagligen regency, 1800-talets 1 hälft, h 26 cm
658
Ljusstakar, 1 par, old Sheffield Plate, England, antagligen regency, 1800-talets 1 hälft, h 26 cm
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Tvättbalja med hänklar, koppar, sekelskiftet 1900, längd 76 cm
665
Tvättbalja med hänklar, koppar, sekelskiftet 1900, längd 76 cm
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Kaffe och the-set med bricka, försilvrad mässing och bambu, japanicerande dekor av bambu, bricka längd 37 cm, försilvring sliten
669
Kaffe och the-set med bricka, försilvrad mässing och bambu, japanicerande dekor av bambu, bricka längd 37 cm, försilvring sliten
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Baktråg, snidat trä, längd 65 cm
670
Baktråg, snidat trä, längd 65 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Reseikon, emalj på koppar, monterad på präglat läder, Grekland, 1800-tal, Veronikas svetteduk, dekor av flankerande serafer, h 11 cm, skador
672
Reseikon, emalj på koppar, monterad på präglat läder, Grekland, 1800-tal, Veronikas svetteduk, dekor av flankerande serafer, h 11 cm, skador
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Vägg/skeppsfotogenlampor, 1 par, mässing med glaskupor, G V Harnisch Köpenhamn, 1900-talets 2 hälft, h 21 cm
679
Vägg/skeppsfotogenlampor, 1 par, mässing med glaskupor, G V Harnisch Köpenhamn, 1900-talets 2 hälft, h 21 cm
Slutpris900 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Okänd designer för Digsmed, serveringssnurra, teak med 8 rökfärgade glasskålar, så kallad "Lazy Susan", stämplad, dia 41 cm
680
Okänd designer för Digsmed, serveringssnurra, teak med 8 rökfärgade glasskålar, så kallad "Lazy Susan", stämplad, dia 41 cm
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Skeppsbarometer respektive skeppsur Ship´s Bell, mässing, Schatz resp Devina, diameter 18 cm
681
Skeppsbarometer respektive skeppsur Ship´s Bell, mässing, Schatz resp Devina, diameter 18 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Lewis, David för Bang & Olufsen, bärbar radio med SD-kortläsare, Beosound 3, design 2006, h 33 cm
682
Lewis, David för Bang & Olufsen, bärbar radio med SD-kortläsare, Beosound 3, design 2006, h 33 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Avslutad
Fiol i låda, P Westergaard, Odense, 1931, medföljer stråkar
683
Fiol i låda, P Westergaard, Odense, 1931, medföljer stråkar
Slutpris1 000 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Fiol i låda, medföljer stråke mm
684
Fiol i låda, medföljer stråke mm
Slutpris800 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Ander, Gunnar för Ystad Metall, kandelaber till 7 ljus, rödlackerad metall och koppar, h 29 cm
686
Ander, Gunnar för Ystad Metall, kandelaber till 7 ljus, rödlackerad metall och koppar, h 29 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Ander, Gunnar för Ystad Metall, kandelaber till 7 ljus, svartlackerad metall och koppar, h 29 cm
687
Ander, Gunnar för Ystad Metall, kandelaber till 7 ljus, svartlackerad metall och koppar, h 29 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Elektrisk braskamin, EWT optiflame SNE20, 1800-2000 W, höjd 73 cm, fungerar vid test
692
Elektrisk braskamin, EWT optiflame SNE20, 1800-2000 W, höjd 73 cm, fungerar vid test
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Kandelabrar till 2 ljus, 1 par, mässing, empirestil, 1800-talets slut, dekor av akantus mm, h 43 cm, borrade ljuspipor
697
Kandelabrar till 2 ljus, 1 par, mässing, empirestil, 1800-talets slut, dekor av akantus mm, h 43 cm, borrade ljuspipor
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.