Laddar...
Julauktion
Julauktion söndagen den 17 december kl 16
Visning:
15/12 kl 12-19
16/12 kl 12-17
17/12 kl 12-16
Lägsta föremålsnummer
- DiverseRensa filter
53
Leksak, bemålat trä, Tekno, Danmark, 1900-talets 1 hälft, garage, "Falcks Redningskorps", l 48 cm, 1 dörr mmed defekta gångjärn
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
54
Meccano/byggsatser, 2 lådor, Tekno,
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
56
Ljusstakar, 1 par, skuret och delvis förgyllt lövträ, antagligen Österrike eller Italien, Louis XVI, sekelskiftet 1800, överkragad stam, h 27 cm
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
60
Parti bestick, rostfritt stål, Global, 6 gafflar samt 5 knivar
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
61
Skaldjursgafflar, 8 st, rostfritt stål, Global, i originalförpackningar
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
71
Banjo, palisander, 1900-talets mitt eller 2 hälft, Lahava (?), l 60 cm
Slutpris900 SEK
Värdering500 - 600 SEK
80
Okänd designer för Dyrlund, tantalus, teak, 1900-talets 2 hälft, uttag för 3 flaskor, l 34 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
81
Morgenthaler, Sasha för Trendon, docka med kläder,, Sasha Doll, design 1969, h 40 cm, i original Sashatub
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
86
Skål, musselskal med beslag i sterlingsilver, dekor av räka med inläggnigar i pärlemor och rubiner (?), l 31 cm
SlutprisInga bud
Värdering5 500 - 6 000 SEK
97
Lanté, Louis Marie, tillskriven, miniatyrer, 1 par, gouache, köpmannen och sjökaptenen i Drammen Povel Lilløe Lund och hh
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
102
Frimurarekula, 9 karat rödguld och silver, 1900-talets början, stämplad Johan Henry Wynn Birmingham, 1910-20-tal, total h 53 mm, vikt 13,7 gram
Slutpris5 500 SEK
Värdering4 600 - 4 800 SEK
108
Kandelabrar till 3 ljus, 1 par, nysilver, oscarianska, 1800-talets 2 hälft, löstagbara kandelaberarmar, h 46 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
110
Okänd Schweizisk tillverkare, kronometer, 18 karat rödguld, 1900-talets 1 hälft eller mitt, dia 38 cm, svart, krokodilarmband, ej testat
Slutpris5 000 SEK
Värdering5 500 - 6 000 SEK
113
Kryddsnurra, teak med 8 glasburkar, Digsmed Danmark, 1950-60-tal, brännstämplad, dia 36 cm
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
124
Nakterhus med kompass, koppar, "The Maritime", 1900-talets början, kompass märkt "Blair's Nautical Supplies Cardiff", h 28 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
126
Kaminur med slag, bronserad metall och alabaster, Frankrike, 1800-talets 2 hälft. dekor av putti mm, urverk signerat Japy Frères Paris, h 50 cm
SlutprisInga bud
Värdering4 600 - 4 800 SEK
129
Schlitt, Heinrich för Villeroy & Boch, krus, glaserat stengods med tennlock, så kallat "Zwergenkrug", polykrom dekor av dvärgar mm, tryckt signatur, daterat 1909, h 25 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 400 - 2 600 SEK
137
Dolk i balja, så kallad Keris (Kris), Malaysia, 18-1900-tal, sjuvågig, delvis förgylld damaskerad klinga, sammansatt fäste med parerring helt besatt med delvis obearbetade vita safirer,
SlutprisInga bud
Värdering5 500 - 6 000 SEK
139
Okänd designer, linneduk samt servietter med serviettringar, 6 st, duk 240 x 145 cm, framstår oanvända
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
147
McCartney, Stella, handväska samt porte-monnaie, grått läder och metall, plakettsignerad samt märkt Made in Italy, kvitto medföljer, längd 44 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
148
Elmotor/generator, sekelskiftet 1900, 10 - 60 W, F Gottleb Hansen Köpenhamn, h 10 cm, ej komplett
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
149
Handinklinometer, så kallad Abney Level, Bruning modell 4774, l 16 cm, i originaletui
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
152
LP-skivor, 9 st, Elvis Presley, bruksslitage
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
155
Osten, Carl Henric von, bataljkarta, kopparstucken, "Eigentlicher Abriss Der Reichsstatt Dünckelspill..." (Dinkelsbühl intages), ur "Theatrum Europaeum", Matthäus Merian1652,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
168
Stort parti bestick, nysilver med pärlemorskaft, 18-1900-tal, olika modeller
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
177
Starck, Philippe för Alessi, citruspress, aluminium, 'Juicy Salif', stämpelsignerad Alessi h 30 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
182
Karta, kopparstucken och handkolorerad, Waldeck, ed Homanns efterträdare Nürnberg 1733, synlig pappersstorlek 56 x 48 cm
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
184
Ushept/stele, skuren alabaster, Egypten, 1920-30-tal, i form av stående Faraoh med Nemes, h 27 cm, smärre slitage
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
189
Docka, bisquit, så kallad Googly Doll, Tyskland, 1900-talets början, original klädsel, h 10 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
190
Vas, opalinglas, 1800-talets mitt eller 2 hälft, stiliserad dekor av orm, h 30 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 100 SEK
194
Auböck Jr, Carl för Werkstätte Carl Auböck/Illums Bolighus, kanna, glas med lädermanschett och mässingshänkel, modell 3749, design 1950-tal, h 23 cm, medföljer 1 extra manschett
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
201
Altarljusstake, emaljerad koppar, Kina Qing-republik, 1900-talets 1 hälft, polykrom dekor av växtlighet mm, h 56 cm, omfattande emaljskador, ljusspets saknas
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
221
Okänd designer för Bang & Olufsen, radio, valnöt, 1930-tal, Hyperbo 3U, h 40 cm
Slutpris500 SEK
Värdering300 - 400 SEK
224
Uosikkinen, Raija för Arabia, saltkärl, flintgods med teaklock, , 2 st, "Sirpa", längd 18 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
226
Kak/konfektburk, emaljerat glas och nysilver, 1800-talets slut, medföljer sked, h 26 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
233
Kakburk, litograferad plåt, Tyskland, sekelskiftet 1900, l 32 cm, smärre defekter
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
237
Tub/teleskopkikare, mahogny och mässing, 18-1900-tal, maximal l 90 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
239
Josse, Simon, efter honom, gips, Karls XII dödsmask, monterad på krönt träplatta total h 32 cm
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 600 - 1 700 SEK
240
Borste, silver, renässans/barock, 1600-tal, driven dekor i Bérainornamentik
SlutprisInga bud
Värdering4 600 - 4 800 SEK
242
Bordsglob i träställning, Stenders Skoleglobe, Danmark, 1800-talets slut, fot med kompass, h 56 cm, slitage
SlutprisInga bud
Värdering4 800 - 5 000 SEK
244
Mandolin, Crafton, längd 61 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
252
Dubbelkarott med löstagbart handtag, England, 1900-talets mitt eller 2 hälft, l 33 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
256
Harry Potter, samlarbox med trollstav samt 8 DVD/BlueRay, Amazon Frankrike 2011, framstår oöppnade
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
258
Ram, förgyllt trä och stuck, sekelskiftet 1900, innermått 75 x 102 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
261
Dykutrustning, dräkter, cyklop, tub, viktbälte mm
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
262
Provdocka, trä och textil, 1900-talets mitt el 2 hälft, h 158 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
265
Brickbord, svartlackerat trä med lös plåtbricka, 1800-talets slut, total längd 76 cm
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
270
Limousin, litograferad plåt antagligen J Distler, 1900-talets 1 hälft, l 31,5 cm, bruksslitagebakre stötfångare saknas
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
KONTAKT
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. 035-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Öppettider 14-17 varje helgfri vardag
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.