Laddar...
Julauktion
Julauktion söndagen den 17 december kl 16
Visning:
15/12 kl 12-19
16/12 kl 12-17
17/12 kl 12-16
Lägsta föremålsnummer
- DiverseRensa filter
271
Barbie-docka (1966) originalklädsel med kjol, tröja, kappa och hatt, höjd 29 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
280
Prydnadsvaser, 1 par, förgylld brons och porslin, Louis XVI-stil, 1800-talets slut, polykrom dekor av blommor och putti, höjd 26 cm, kedjor saknas
SlutprisInga bud
Värdering2 000 - 2 200 SEK
300
Uppsats/lampa, förgylld brons och slipad kristall, empirestil, möjligen Ryssland, sekelskiftet 1900, i form av korintisk kolonn uppburen av fyra lejontassar, h 74 cm
SlutprisInga bud
Värdering11 000 - 12 000 SEK
303
Starck, Philippe för Alessi, citruspress, aluminium, 'Juicy Salif', stämpelsignerad Alessi h 30 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
308
Kaminur, mässing på marmotsockel, Frankrike, sekelskiftet 1900, dekor av musicerande kvinna, längd 38 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
315
Ljusstake, mässing, barock, 1700-talets 1 hälft, balusterformad stam på oktogonal fot, h 17 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
318
Väggspegel, förgyllt trä och pastellage, gustavians stil, 1900-talets 1 hälft, oval med krönande rosett, h 42 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
325
Barnskor, 1 par, läder, 1900-talets 1 hälft, l 16 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
328
Holmström, Lars, Arvika, ljusstake, mässing, "Margareta-staken", för 11 ljus
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
329
Väggspegel, vitlackerat smide, 1900-talets mitt, dekor av naturalistiskt utformade blommande grenar, h 87 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
330
Samovar, mässing, 17-1800-tal, h 50 cm, inkomplett
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
332
Lådspegel, mahogny, senempire, 1800-talets 1 hälft, låda i sarg, höjd 42 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
336
Frerés, Curth för Certina, fickur med kedja, förgylld metall, diameter 47 mm, ägargravyr
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
344
Bordsur, förgylld brons, Österrike (?), empiretyp, 1800-talets 1 hälft eller mitt, dekor av egypticerande hermer, svanar mm, h 40 cm, pendel saknas, senare urverk
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
346
Okänd designer, antagligen för Michael Andersen, Bornholm, bordslampa, glaserat lergods med lös träfot, jugend/art-déco, 1910-tal, dekor av pingviner, h inklusive lamphållare 38 cm, obetydliga nagg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
359
Olson, Axel, mapp med 3 färgetsningar (Siesta på stranden, Blick över hamnen samt Skuggan och tiden) samt kasettband, "Ögat som vakar", etsningar signerade och numrerade 37/28, 38 x 45 cm
Slutpris700 SEK
Värdering800 - 900 SEK
362
Fläktblad från Volvo RM8-reaktionsmotor, tidigare suttit i ett SAAB 37 Viggen-plan, total höjd 30 cm
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
376
Taklampa, brons med infattade, polykroma glas, ottomansk stil, 1800-talets 2 hälft, h 62 cm, enstaka lösa glas medföljer
SlutprisInga bud
Värdering2 400 - 2 600 SEK
384
Kameraväska, läder, Hasselblad, 1900-talets mitt, l 31 cm, normalt bruksslitage
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
385
Parti kameror, Nikon, delvis ej kompletta
Slutpris1 900 SEK
Värdering200 - 300 SEK
386
Obelisk, marmor, 1900-talets 2 hälft, h 28 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
395
Hoffmann, Heinrich för Curt Schlevogt, lockask, lithyalin/malakitglas, ur "Ingrid"-serien, dekor av vilande akt, l 14,5 cm
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
402
Spegellampetter med 2 ljusarmar, 1 par, mässing, sekelskiftet 1900, diameter 31 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
409
Bilbana, mekanisk, Schuco varianto 3010X, i originalkartong, denna med skador, bruksslitage
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
414
Miniatyrbyrå, ek, 1800-talets mitt eller 2 hälft, 3 lådor samt skrivklaff bakom vilken inredning i masurbjörk, h 27 cm
Slutpris1 800 SEK
Värdering600 - 700 SEK
415
Syskrin, mahogny med intarsia, empire, 1800-talets mitt, inredning med små fack, nedfällbar spegel, b 35 cm, smärre defekter
Slutpris700 SEK
Värdering500 - 600 SEK
424
Ander, Gunnar för Ystad Metall, kandelaber till 7 ljus, svartlackerad metall och koppar, h 29 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
434
Jardinière, förgylld och emaljerad metall, arts-and-crafts, 1800-talets slut, genombruten dekor med drakhuvuden, bålen med heltäckande Moorecroftliknande emalj, l 39 cm
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
438
Kontorsljusstake, mässing, 1900-talets 2 hälft, höjd 33 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
458
Epåletter (?), 1 par, Ryssland, 1800-talets 2 hälft, sammet med Alexanders III krönta monogram, 10 x 7 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
462
Kandelabrar till 5 ljus, 1 par , förgylld metall och serpentinsten med prismor, oscarianska, sekelskiftet 1900, höjd 43 cm
Slutpris2 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
463
Spegel, förgyllt trä och stuck, 1900-talets mitt, höjd 116 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
470
Vril på fot, h 22 cm
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
475
Kexburk, bemålat glas och nysilver, jugend, sekelskiftet 1900, dekor av styvmorsviol, diameter 13 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
476
Bordssurtout, nysilver med glasflaskor, art-déco, 1920-tal, total höjd 23 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
477
Skrin, lackarbete, Japan Meiji, 1900-talets början, inredning fr frimärken (?), längd 13 cm, slitage
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
481
Fiskbestick, 6 + 6 st, nysilver, svensk spetsig modell
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
482
Snusdosa, lackarbete, Vishnyakov & Söner, Ostashkovo, Ryssland, 1800-talets 2 hälft, dekor av trojka, längd 8 cm
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
483
Jacobsen, Arne för Stelton, ishink 2,5 liter rostfritt stål, Cylinda Line, modell 05-02 design 1967, stämpelsignerad
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
485
Kaminur, förgylld metall, nyrokoko, Frankrike, 1800-talets slut, dekor av kvinna med ämbar, urverk märkt Samuel Martí Paris, h 38 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
493
Biblioteksur, valnöt med mässingsinkrusteringar och -beslag, England George III-IV, urtavla signerad T Russell Lancaster (Thomas R, verksam 1811-32), , h 46 cm
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
495
Väggplåt till 2 ljus, mässing, barocktyp, 17-1800-tal, dekor av groteska maskaroner, änglar, akantus mm, h 55 cm, proveniens: adliga ätten von Seth, Lyby och Marielund
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
497
Kohud, garvad, brun-vit, l 190 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
509
Lindau, Börge & Lindecrantz, Bo för Orrefors, glas med lösa mässingshandtag, 12 st, "Varm/Kall" ("Hot/Cold"), design 1972, h 14 cm
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
511
Väggskåp, fur med smidda beslag, 1800-tal, h 36 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
512
Reseur, metall och glas, Junghans, sekelskiftet 1900, total h 18 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
513
Mask, skuret trä, Nepal (?), 1900-tal, h 26 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
514
5 delar äldre diverse; så kallade Brudkroneglas, karaff, vinglas samt ask, sködpadd, skador, karaff h 18 cm
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
KONTAKT
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. 035-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Öppettider 14-17 varje helgfri vardag
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.