Laddar...

Julauktion

Julauktion söndagen den 17 december kl 16


Visning:

15/12 kl 12-19

16/12 kl 12-17

17/12 kl 12-16

Julauktion
Avslutad
Spegel, palisander med intarsia och mässingsbeslag, 1900-talets mitt, höjd 91 cm
701
Spegel, palisander med intarsia och mässingsbeslag, 1900-talets mitt, höjd 91 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Parti fotogenlampdelar
708
Parti fotogenlampdelar
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Rullator, metall med plastdetaljer, Trust, modern tillverkning, bruksslitage
712
Rullator, metall med plastdetaljer, Trust, modern tillverkning, bruksslitage
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Rakspegel, mahogny, 1800-talets 2 hälft, golvmodell, roterbar spegel med justerbar höjd, 2 lådor i sarg
719
Rakspegel, mahogny, 1800-talets 2 hälft, golvmodell, roterbar spegel med justerbar höjd, 2 lådor i sarg
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Reservoirpenna med 14 karats spets samt kulspetspenna, sterlingsilver och förgylld metall, Parker, Frankrike, l 13 cm
726
Reservoirpenna med 14 karats spets samt kulspetspenna, sterlingsilver och förgylld metall, Parker, Frankrike, l 13 cm
Slutpris1 300 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Gryta, brons, Kina, 1900-tal, dekor av drakar mm, diameter 18,5 cm
731
Gryta, brons, Kina, 1900-tal, dekor av drakar mm, diameter 18,5 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Vägghylla med spegel, förgylld metall och trä med prismor, sekelskiftet 1900, h 44 cm
733
Vägghylla med spegel, förgylld metall och trä med prismor, sekelskiftet 1900, h 44 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Kaffekvarn, gjutjärn och mässing, A Kenrick & Sons, England, sekelskiftet 1900, höjd 16 cm
734
Kaffekvarn, gjutjärn och mässing, A Kenrick & Sons, England, sekelskiftet 1900, höjd 16 cm
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Knivar, 4 st, Franklin mint, Cheyenne Buffalo Knife, Eagle Knife, Owl Knife samt Tut  Ankhamon Knife, medföljer lösa plattor
736
Knivar, 4 st, Franklin mint, Cheyenne Buffalo Knife, Eagle Knife, Owl Knife samt Tut Ankhamon Knife, medföljer lösa plattor
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Kopparstick, 1 par, handkolorerade, 1700-tal, Flora Danica, Polyporus Giganteus (Jätteticka), synlig pappersstorlek 35 x 22 cm
746
Kopparstick, 1 par, handkolorerade, 1700-tal, Flora Danica, Polyporus Giganteus (Jätteticka), synlig pappersstorlek 35 x 22 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Spjutspets, flinta, lösfynd från yngre stenålder, cirka 2000 fKr, l 13 cm
750
Spjutspets, flinta, lösfynd från yngre stenålder, cirka 2000 fKr, l 13 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
TIG-svets, ESAB, Rogue, ES 180i Pro, framstår oanvänd i originalförpackning
762
TIG-svets, ESAB, Rogue, ES 180i Pro, framstår oanvänd i originalförpackning
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Väggur, mässing, Louis XIV-stil, Samuel Martini, Paris omkring 1880, h 55 cm
770
Väggur, mässing, Louis XIV-stil, Samuel Martini, Paris omkring 1880, h 55 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Barbie, Golden Dream motor home samt 2 dockor (1966 & 1976), ej genomgånget, i originalförpackning
776
Barbie, Golden Dream motor home samt 2 dockor (1966 & 1976), ej genomgånget, i originalförpackning
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Mekanisk leksak, litograferad plåt, Strenco, Tyskland, 1950-tal, robot modell "ST1", h 18 cm, anlupen, antenn saknas
786
Mekanisk leksak, litograferad plåt, Strenco, Tyskland, 1950-tal, robot modell "ST1", h 18 cm, anlupen, antenn saknas
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Krus med hänkel och lock, så kallat barselkrus, 1800-ta, möjligen Tilling, h 28 cm, glasyrnötningar
787
Krus med hänkel och lock, så kallat barselkrus, 1800-ta, möjligen Tilling, h 28 cm, glasyrnötningar
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Karbinhake för fallskärmsjägare M/RZ1 /16 /20 /36, Tyskland, 1900-talets 1 hälft, l 11 cm, enligt uppgift funnen i ett störtat transportflygplan vid Souda på Kreta
790
Karbinhake för fallskärmsjägare M/RZ1 /16 /20 /36, Tyskland, 1900-talets 1 hälft, l 11 cm, enligt uppgift funnen i ett störtat transportflygplan vid Souda på Kreta
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Karbinhake för fallskärmsjägare M/RZ1 /16 /20 /36, Tyskland, 1900-talets 1 hälft, l 11 cm, enligt uppgift funnen i ett störtat transportflygplan vid Souda på Kreta
791
Karbinhake för fallskärmsjägare M/RZ1 /16 /20 /36, Tyskland, 1900-talets 1 hälft, l 11 cm, enligt uppgift funnen i ett störtat transportflygplan vid Souda på Kreta
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Okänd designer för Valenti, Barcelona, kaviarskål med lock, nysilver med glasinsats, diameter 18 cm, insats med smärre nagg
792
Okänd designer för Valenti, Barcelona, kaviarskål med lock, nysilver med glasinsats, diameter 18 cm, insats med smärre nagg
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Kaminur, förgylld och patinerad brons, senempire, 1800-talets mitt, dekor av kvinna på bergsformation, höjd 34 cm, pendel saknas
794
Kaminur, förgylld och patinerad brons, senempire, 1800-talets mitt, dekor av kvinna på bergsformation, höjd 34 cm, pendel saknas
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Avslutad
Taklampa, förgylld metall, möjligen Italien, 1900-talets mitt, dekor av vassknippe, 12 ljusarmar, h 80 cm
807
Taklampa, förgylld metall, möjligen Italien, 1900-talets mitt, dekor av vassknippe, 12 ljusarmar, h 80 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Leksaksbil, Schuco 2095, Mercedes 790 SL, fjärrstyrd, i originalförpackning, längd 21 cm
838
Leksaksbil, Schuco 2095, Mercedes 790 SL, fjärrstyrd, i originalförpackning, längd 21 cm
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Avslutad
Okänd designer för Digsmed, Danmark, kryddställ, teak och glas, 5 burkar, brännstämplad, höjd 18 cm
839
Okänd designer för Digsmed, Danmark, kryddställ, teak och glas, 5 burkar, brännstämplad, höjd 18 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd dansk designer, 1950-tal, sminkskrin, teak med invändig spegel, b 32 cm, naggar
845
Okänd dansk designer, 1950-tal, sminkskrin, teak med invändig spegel, b 32 cm, naggar
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Metallkapsåg, Metabo, CS 23-355, ej testad
846
Metallkapsåg, Metabo, CS 23-355, ej testad
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Vattendestillator, Pure Water, mini-classic 3, framstår som oanvänd, i originalförpackning
847
Vattendestillator, Pure Water, mini-classic 3, framstår som oanvänd, i originalförpackning
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Parti mikrofoner, 10 st, bland annat Sony, JVC och KCM
849
Parti mikrofoner, 10 st, bland annat Sony, JVC och KCM
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Sängvärmare, smide och mässing med kopparnitar, barock, 1600-tal, dekor av dam i högreståndsklädsel,  l 76 cm, slitage, bucklor
852
Sängvärmare, smide och mässing med kopparnitar, barock, 1600-tal, dekor av dam i högreståndsklädsel, l 76 cm, slitage, bucklor
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Hansen, Andreas för Le Klint, taklampsskärm, plisserad, handvikt plast, modell Le Klint 157, design 1965, dia 30 cm
854
Hansen, Andreas för Le Klint, taklampsskärm, plisserad, handvikt plast, modell Le Klint 157, design 1965, dia 30 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Skeppsmodell, skuret trä och textil, 1900-tal, kustseglaren Thordenskjold, längd 90 cm
857
Skeppsmodell, skuret trä och textil, 1900-tal, kustseglaren Thordenskjold, längd 90 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 800 SEK
Avslutad
Mortel med pistill, mässing, 1800-talets 1 hälft, mortel h 20cm, pistill l 32 cm
874
Mortel med pistill, mässing, 1800-talets 1 hälft, mortel h 20cm, pistill l 32 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Champagnekylare, koppar, barockstil, sekelskiftet 1900, dekor av godronner och festoner, l 37 cm
881
Champagnekylare, koppar, barockstil, sekelskiftet 1900, dekor av godronner och festoner, l 37 cm
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Högtalarelement, 2 par, Markaudio Alpair 7A, framstår oanvända i orignalförpackningar
882
Högtalarelement, 2 par, Markaudio Alpair 7A, framstår oanvända i orignalförpackningar
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Okänd designer för Couroc of Monterey, skrin, bakelit med trä- och metallintarsia, dekor av Golden Gate,, gjuten signatur, l 29,5 cm
894
Okänd designer för Couroc of Monterey, skrin, bakelit med trä- och metallintarsia, dekor av Golden Gate,, gjuten signatur, l 29,5 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Väggspegel, skuret och förgyllt trä, 1900-tal, solformad, dia 40 cm
909
Väggspegel, skuret och förgyllt trä, 1900-tal, solformad, dia 40 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Gryta med hänkel, mässing och smide, 16-1700-tal, 3 koniska ben, gjutna initialer HPK (?), dia 26 cm
911
Gryta med hänkel, mässing och smide, 16-1700-tal, 3 koniska ben, gjutna initialer HPK (?), dia 26 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Kolvlås med nyckel, smide, 1700-tal ?, total l 36 cm
916
Kolvlås med nyckel, smide, 1700-tal ?, total l 36 cm
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Ljusstakar, 1 par, mässing, renässansstil, 1800-tal, dekor av duvor mm, h 18 cm
917
Ljusstakar, 1 par, mässing, renässansstil, 1800-tal, dekor av duvor mm, h 18 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Parti armbandsur, bl.a Lambretta, Diesel, Victorinox mm, ca 25 st
920
Parti armbandsur, bl.a Lambretta, Diesel, Victorinox mm, ca 25 st
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Parti armbandsur, bl.a Gant, Seiko, Edox mm, ca 25 st
921
Parti armbandsur, bl.a Gant, Seiko, Edox mm, ca 25 st
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Ljusstakar, 1 par, delvis patinerad brons, empire, 1800-talets 1 hälft, kolonnformade med akantusornerade lejonfötter på trepassformad for, h 26 cm
922
Ljusstakar, 1 par, delvis patinerad brons, empire, 1800-talets 1 hälft, kolonnformade med akantusornerade lejonfötter på trepassformad for, h 26 cm
Slutpris800 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Skål, brons, nyrenässans, antagligen Frankrike, 1800-talets 2 hälft, dekor av maskaroner mm, l 28 cm
923
Skål, brons, nyrenässans, antagligen Frankrike, 1800-talets 2 hälft, dekor av maskaroner mm, l 28 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Skulptur/brevpress, patinerad brons, sekelskiftet 1900, dekor av galande tupp, h 18 cm
927
Skulptur/brevpress, patinerad brons, sekelskiftet 1900, dekor av galande tupp, h 18 cm
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Avslutad
Fat, 3 + 1 st, tenn, 3 Sverige 17-1800-tal, 1 Tyskland 1700-tal, dia 30 - 39 cm, 1 lagat
928
Fat, 3 + 1 st, tenn, 3 Sverige 17-1800-tal, 1 Tyskland 1700-tal, dia 30 - 39 cm, 1 lagat
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Ljusstake, mässing, senbarock, 1700-talets 1 hälft, oktogonal ljuspipa och fot, balusterformad stam, h 13,5 cm, ägarinitialer ME under fot
929
Ljusstake, mässing, senbarock, 1700-talets 1 hälft, oktogonal ljuspipa och fot, balusterformad stam, h 13,5 cm, ägarinitialer ME under fot
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Ljusstakar, 1 par,mässing så kallade Næstvedstager, Danmark, 1800-talets 1 hälft, balusterformade, oidentifierad signatur IG, h 15 cm
930
Ljusstakar, 1 par,mässing så kallade Næstvedstager, Danmark, 1800-talets 1 hälft, balusterformade, oidentifierad signatur IG, h 15 cm
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Skrivställ, onyx med mässingsmontage, empirestil, 1900-talets början, dubbla bläckhorn, sidor med pennställ, l 29 cm
936
Skrivställ, onyx med mässingsmontage, empirestil, 1900-talets början, dubbla bläckhorn, sidor med pennställ, l 29 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 100 SEK
Avslutad
Okänd designer för B&O, fjärrkontroller, 7 st samt Master control panel 5000, längd 32 cm
945
Okänd designer för B&O, fjärrkontroller, 7 st samt Master control panel 5000, längd 32 cm
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.