Laddar...
Julauktion
Julauktion söndagen den 17 december kl 16
Visning:
15/12 kl 12-19
16/12 kl 12-17
17/12 kl 12-16
Lägsta föremålsnummer
- DiverseRensa filter
701
Spegel, palisander med intarsia och mässingsbeslag, 1900-talets mitt, höjd 91 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
708
Parti fotogenlampdelar
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
712
Rullator, metall med plastdetaljer, Trust, modern tillverkning, bruksslitage
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
719
Rakspegel, mahogny, 1800-talets 2 hälft, golvmodell, roterbar spegel med justerbar höjd, 2 lådor i sarg
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
726
Reservoirpenna med 14 karats spets samt kulspetspenna, sterlingsilver och förgylld metall, Parker, Frankrike, l 13 cm
Slutpris1 300 SEK
Värdering600 - 700 SEK
731
Gryta, brons, Kina, 1900-tal, dekor av drakar mm, diameter 18,5 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
733
Vägghylla med spegel, förgylld metall och trä med prismor, sekelskiftet 1900, h 44 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
734
Kaffekvarn, gjutjärn och mässing, A Kenrick & Sons, England, sekelskiftet 1900, höjd 16 cm
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
736
Knivar, 4 st, Franklin mint, Cheyenne Buffalo Knife, Eagle Knife, Owl Knife samt Tut Ankhamon Knife, medföljer lösa plattor
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
746
Kopparstick, 1 par, handkolorerade, 1700-tal, Flora Danica, Polyporus Giganteus (Jätteticka), synlig pappersstorlek 35 x 22 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
750
Spjutspets, flinta, lösfynd från yngre stenålder, cirka 2000 fKr, l 13 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
762
TIG-svets, ESAB, Rogue, ES 180i Pro, framstår oanvänd i originalförpackning
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
770
Väggur, mässing, Louis XIV-stil, Samuel Martini, Paris omkring 1880, h 55 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
776
Barbie, Golden Dream motor home samt 2 dockor (1966 & 1976), ej genomgånget, i originalförpackning
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
786
Mekanisk leksak, litograferad plåt, Strenco, Tyskland, 1950-tal, robot modell "ST1", h 18 cm, anlupen, antenn saknas
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
787
Krus med hänkel och lock, så kallat barselkrus, 1800-ta, möjligen Tilling, h 28 cm, glasyrnötningar
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
790
Karbinhake för fallskärmsjägare M/RZ1 /16 /20 /36, Tyskland, 1900-talets 1 hälft, l 11 cm, enligt uppgift funnen i ett störtat transportflygplan vid Souda på Kreta
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
791
Karbinhake för fallskärmsjägare M/RZ1 /16 /20 /36, Tyskland, 1900-talets 1 hälft, l 11 cm, enligt uppgift funnen i ett störtat transportflygplan vid Souda på Kreta
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
792
Okänd designer för Valenti, Barcelona, kaviarskål med lock, nysilver med glasinsats, diameter 18 cm, insats med smärre nagg
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
794
Kaminur, förgylld och patinerad brons, senempire, 1800-talets mitt, dekor av kvinna på bergsformation, höjd 34 cm, pendel saknas
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
807
Taklampa, förgylld metall, möjligen Italien, 1900-talets mitt, dekor av vassknippe, 12 ljusarmar, h 80 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
838
Leksaksbil, Schuco 2095, Mercedes 790 SL, fjärrstyrd, i originalförpackning, längd 21 cm
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
839
Okänd designer för Digsmed, Danmark, kryddställ, teak och glas, 5 burkar, brännstämplad, höjd 18 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
845
Okänd dansk designer, 1950-tal, sminkskrin, teak med invändig spegel, b 32 cm, naggar
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
846
Metallkapsåg, Metabo, CS 23-355, ej testad
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
847
Vattendestillator, Pure Water, mini-classic 3, framstår som oanvänd, i originalförpackning
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
849
Parti mikrofoner, 10 st, bland annat Sony, JVC och KCM
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
852
Sängvärmare, smide och mässing med kopparnitar, barock, 1600-tal, dekor av dam i högreståndsklädsel, l 76 cm, slitage, bucklor
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
854
Hansen, Andreas för Le Klint, taklampsskärm, plisserad, handvikt plast, modell Le Klint 157, design 1965, dia 30 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
857
Skeppsmodell, skuret trä och textil, 1900-tal, kustseglaren Thordenskjold, längd 90 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 800 SEK
874
Mortel med pistill, mässing, 1800-talets 1 hälft, mortel h 20cm, pistill l 32 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
881
Champagnekylare, koppar, barockstil, sekelskiftet 1900, dekor av godronner och festoner, l 37 cm
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
882
Högtalarelement, 2 par, Markaudio Alpair 7A, framstår oanvända i orignalförpackningar
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
894
Okänd designer för Couroc of Monterey, skrin, bakelit med trä- och metallintarsia, dekor av Golden Gate,, gjuten signatur, l 29,5 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
909
Väggspegel, skuret och förgyllt trä, 1900-tal, solformad, dia 40 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
911
Gryta med hänkel, mässing och smide, 16-1700-tal, 3 koniska ben, gjutna initialer HPK (?), dia 26 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
916
Kolvlås med nyckel, smide, 1700-tal ?, total l 36 cm
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
917
Ljusstakar, 1 par, mässing, renässansstil, 1800-tal, dekor av duvor mm, h 18 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
920
Parti armbandsur, bl.a Lambretta, Diesel, Victorinox mm, ca 25 st
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
921
Parti armbandsur, bl.a Gant, Seiko, Edox mm, ca 25 st
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
922
Ljusstakar, 1 par, delvis patinerad brons, empire, 1800-talets 1 hälft, kolonnformade med akantusornerade lejonfötter på trepassformad for, h 26 cm
Slutpris800 SEK
Värdering700 - 800 SEK
923
Skål, brons, nyrenässans, antagligen Frankrike, 1800-talets 2 hälft, dekor av maskaroner mm, l 28 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
927
Skulptur/brevpress, patinerad brons, sekelskiftet 1900, dekor av galande tupp, h 18 cm
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
928
Fat, 3 + 1 st, tenn, 3 Sverige 17-1800-tal, 1 Tyskland 1700-tal, dia 30 - 39 cm, 1 lagat
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
929
Ljusstake, mässing, senbarock, 1700-talets 1 hälft, oktogonal ljuspipa och fot, balusterformad stam, h 13,5 cm, ägarinitialer ME under fot
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
930
Ljusstakar, 1 par,mässing så kallade Næstvedstager, Danmark, 1800-talets 1 hälft, balusterformade, oidentifierad signatur IG, h 15 cm
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
936
Skrivställ, onyx med mässingsmontage, empirestil, 1900-talets början, dubbla bläckhorn, sidor med pennställ, l 29 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 100 SEK
945
Okänd designer för B&O, fjärrkontroller, 7 st samt Master control panel 5000, längd 32 cm
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
KONTAKT
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. 035-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Öppettider 14-17 varje helgfri vardag
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.