Laddar...

Julauktion

Julauktion söndagen den 17 december kl 16


Visning:

15/12 kl 12-19

16/12 kl 12-17

17/12 kl 12-16

Julauktion
Avslutad
Frimurarekula, 9 karat rödguld och silver, 1900-talets början, stämplad Johan Henry Wynn Birmingham, 1910-20-tal, total h 53 mm, vikt 13,7 gram
102
Frimurarekula, 9 karat rödguld och silver, 1900-talets början, stämplad Johan Henry Wynn Birmingham, 1910-20-tal, total h 53 mm, vikt 13,7 gram
Slutpris5 500 SEK
Värdering4 600 - 4 800 SEK
Avslutad
Ordenstecken, silver och emalj, Riddartecken av Franska Hederslegionen, i originaletui från Arthus Bertrand Paris, emaljdefekter
115
Ordenstecken, silver och emalj, Riddartecken av Franska Hederslegionen, i originaletui från Arthus Bertrand Paris, emaljdefekter
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Ordenstecken; Tyska Järnkorsets Orden M/1914, 2 klass, svårtydd tillverkarstämpel
116
Ordenstecken; Tyska Järnkorsets Orden M/1914, 2 klass, svårtydd tillverkarstämpel
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Nakterhus med kompass, koppar, "The Maritime", 1900-talets början, kompass märkt "Blair's Nautical Supplies Cardiff", h 28 cm
124
Nakterhus med kompass, koppar, "The Maritime", 1900-talets början, kompass märkt "Blair's Nautical Supplies Cardiff", h 28 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Chassepotbajonett i balja, Frankrike, M/1874, märkt Manufacture d'Armes St Étienne 1878, nummeridentisk, total l 67 cm
131
Chassepotbajonett i balja, Frankrike, M/1874, märkt Manufacture d'Armes St Étienne 1878, nummeridentisk, total l 67 cm
Slutpris1 200 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Dolk i balja, så kallad Keris (Kris), Malaysia, 18-1900-tal, sjuvågig, delvis förgylld damaskerad klinga, sammansatt fäste med parerring helt besatt med delvis obearbetade vita safirer,
137
Dolk i balja, så kallad Keris (Kris), Malaysia, 18-1900-tal, sjuvågig, delvis förgylld damaskerad klinga, sammansatt fäste med parerring helt besatt med delvis obearbetade vita safirer,
SlutprisInga bud
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Avslutad
Handinklinometer, så kallad Abney Level, Bruning modell 4774, l 16 cm, i originaletui
149
Handinklinometer, så kallad Abney Level, Bruning modell 4774, l 16 cm, i originaletui
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Skyttegravskikare, så kallad "Rabbit Ears Periscope", grönlackerad metall, WWI, märkt MG (Ministère de la Guerre), SRPI (Société de Recherches et de Perfectionnements industriels) Puteaux,
200
Skyttegravskikare, så kallad "Rabbit Ears Periscope", grönlackerad metall, WWI, märkt MG (Ministère de la Guerre), SRPI (Société de Recherches et de Perfectionnements industriels) Puteaux,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Tub/teleskopkikare, mahogny och mässing, 18-1900-tal, maximal l 90 cm
237
Tub/teleskopkikare, mahogny och mässing, 18-1900-tal, maximal l 90 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Josse, Simon, efter honom, gips, Karls XII dödsmask, monterad på krönt träplatta total h 32 cm
239
Josse, Simon, efter honom, gips, Karls XII dödsmask, monterad på krönt träplatta total h 32 cm
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 600 - 1 700 SEK
Avslutad
Vänsterhandsdolk, stål med benskaft, så kallad stiletto, 1600-tal, l 27 cm
241
Vänsterhandsdolk, stål med benskaft, så kallad stiletto, 1600-tal, l 27 cm
SlutprisInga bud
Värdering6 000 - 7 000 SEK
Avslutad
Mynt, 999/1000 platina, 150 Balboas, Panama 1976, vikt 9,3 gram
247
Mynt, 999/1000 platina, 150 Balboas, Panama 1976, vikt 9,3 gram
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Avslutad
Kopparmynt, Numidien, Micipsa (Massimissa) 148-118 fKr, dia 26 mm, vikt 13,5 gram
269
Kopparmynt, Numidien, Micipsa (Massimissa) 148-118 fKr, dia 26 mm, vikt 13,5 gram
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Dolkar i balja, 2 st, så kallade Keris (Kris), Indonesien, 1900-tal, damaskerade klingor, total l 50 respektive 54 cm
296
Dolkar i balja, 2 st, så kallade Keris (Kris), Indonesien, 1900-tal, damaskerade klingor, total l 50 respektive 54 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 100 SEK
Avslutad
Samlarmynt/medaljer, 52 st, sterlingsilver, total vikt cirka 3400 gram, Franklin Mint "Rembrandt", medföljer schatull
310
Samlarmynt/medaljer, 52 st, sterlingsilver, total vikt cirka 3400 gram, Franklin Mint "Rembrandt", medföljer schatull
Slutpris16 000 SEK
Värdering15 000 - 16 000 SEK
Avslutad
Samlarplaketter, 18 st, sterlingsilver, Franklin Mint, Världens flaggor, total vikt 546 gram
323
Samlarplaketter, 18 st, sterlingsilver, Franklin Mint, Världens flaggor, total vikt 546 gram
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Samlarmynt/medaljer, 30 st, förgyllt sterlingsilver, Vermeers samlade verk (1 saknas), total vikt 955 gram
324
Samlarmynt/medaljer, 30 st, förgyllt sterlingsilver, Vermeers samlade verk (1 saknas), total vikt 955 gram
Slutpris4 400 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Avslutad
Frimärken i album, 3 st, USA, Malaysia & Singapore samt hela världen
326
Frimärken i album, 3 st, USA, Malaysia & Singapore samt hela världen
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Bergman, Bo med flera, mycket stort parti knivar, baljor mm, smide, läder, trä mm
343
Bergman, Bo med flera, mycket stort parti knivar, baljor mm, smide, läder, trä mm
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Guldmynt, 10 kronor, Oskar II 1901,  4,48 gram 900/1000 guld
348
Guldmynt, 10 kronor, Oskar II 1901, 4,48 gram 900/1000 guld
Slutpris2 600 SEK
Värdering2 800 - 3 000 SEK
Avslutad
Samlarmedaljer, 15 st i plastkassetter, Sveriges Regenter, total vikt cirka 400 gram, medföljer etui
349
Samlarmedaljer, 15 st i plastkassetter, Sveriges Regenter, total vikt cirka 400 gram, medföljer etui
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Medaljer, 6 st, sterlingsilver, total vikt cirka 120 gram, Franklin Mint Förstdagsbrev
360
Medaljer, 6 st, sterlingsilver, total vikt cirka 120 gram, Franklin Mint Förstdagsbrev
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Luftgevär, Gamo-68, kaliber 4,5 mm, tot längd 97 cm
363
Luftgevär, Gamo-68, kaliber 4,5 mm, tot längd 97 cm
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Kniv i balja, masurbjörk med nysilvermontage, präglad läderbalja, klinga signerad Juhanni Martiini Rovaniemi, total l 33 cm
397
Kniv i balja, masurbjörk med nysilvermontage, präglad läderbalja, klinga signerad Juhanni Martiini Rovaniemi, total l 33 cm
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Epåletter (?), 1 par, Ryssland, 1800-talets 2 hälft, sammet med Alexanders III krönta monogram, 10 x 7 cm
458
Epåletter (?), 1 par, Ryssland, 1800-talets 2 hälft, sammet med Alexanders III krönta monogram, 10 x 7 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Kniv med läderbalja, smide, mässing och trä, C Jul Herbertz "Ranger-Messer", l 43 cm, i originalask
484
Kniv med läderbalja, smide, mässing och trä, C Jul Herbertz "Ranger-Messer", l 43 cm, i originalask
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Kartuschlåda med kartuschrem, M/1895 för officer vid Livgardets livskvadron
487
Kartuschlåda med kartuschrem, M/1895 för officer vid Livgardets livskvadron
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Avslutad
Kohud, garvad, brun-vit, l 190 cm
497
Kohud, garvad, brun-vit, l 190 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Kniv i balja, rådjursfot (!), smide och läder, förnicklad klinga, Rehwappen, Solingen 1900-talets mitt, total l 26 cm, spännesknapp saknas
510
Kniv i balja, rådjursfot (!), smide och läder, förnicklad klinga, Rehwappen, Solingen 1900-talets mitt, total l 26 cm, spännesknapp saknas
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Mask, skuret trä, Nepal (?), 1900-tal, h 26 cm
513
Mask, skuret trä, Nepal (?), 1900-tal, h 26 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Sextant, Husun, Henry Hughes & Son, England, 1900-tal, 24 x 22 cm
530
Sextant, Husun, Henry Hughes & Son, England, 1900-tal, 24 x 22 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Parti äldre frimärken, etiketter mm, 2 album
535
Parti äldre frimärken, etiketter mm, 2 album
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Janssonius, Jan, karta/sjökort, kopparstucken och handkolorerad, "Mar Del Nort", Amsterdam 1650, synlig pappersstorlek 44 x 55 cm, fläckar, ej examinerad ur ram
542
Janssonius, Jan, karta/sjökort, kopparstucken och handkolorerad, "Mar Del Nort", Amsterdam 1650, synlig pappersstorlek 44 x 55 cm, fläckar, ej examinerad ur ram
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Janssonius, Jan, karta/sjökort, kopparstucken och handkolorerad, "Mar Del Zur Hispanis, Mare Pacificum", Amsterdam 1650, synlig pappersstorlek 44 x 55 cm, fläckar, reva, ej examinerad ur ram
543
Janssonius, Jan, karta/sjökort, kopparstucken och handkolorerad, "Mar Del Zur Hispanis, Mare Pacificum", Amsterdam 1650, synlig pappersstorlek 44 x 55 cm, fläckar, reva, ej examinerad ur ram
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Ådersnäppare, mässing och blånerat stål, 1800-talets 1 hälft eller mitt, stämplad C Nyrop Köpenhamn, i original maroquinetui, detta l 65 mm
589
Ådersnäppare, mässing och blånerat stål, 1800-talets 1 hälft eller mitt, stämplad C Nyrop Köpenhamn, i original maroquinetui, detta l 65 mm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Salomon, Harald för Anders Nyborg, plaketter, 12 st, sterlingsilver och mineral, Zodiaken, total vikt cirka 1000 gram
599
Salomon, Harald för Anders Nyborg, plaketter, 12 st, sterlingsilver och mineral, Zodiaken, total vikt cirka 1000 gram
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Avslutad
Filateli, 1 album, Tyskland
623
Filateli, 1 album, Tyskland
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Parti trofeer, 8 st, rådjur samt vildsvin
656
Parti trofeer, 8 st, rådjur samt vildsvin
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Kniv i balja, halvhorn, otydligt signerad, längd 23 cm
660
Kniv i balja, halvhorn, otydligt signerad, längd 23 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Knivar, 4 st, Franklin mint, Cheyenne Buffalo Knife, Eagle Knife, Owl Knife samt Tut  Ankhamon Knife, medföljer lösa plattor
736
Knivar, 4 st, Franklin mint, Cheyenne Buffalo Knife, Eagle Knife, Owl Knife samt Tut Ankhamon Knife, medföljer lösa plattor
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Spjutspets, flinta, lösfynd från yngre stenålder, cirka 2000 fKr, l 13 cm
750
Spjutspets, flinta, lösfynd från yngre stenålder, cirka 2000 fKr, l 13 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Ordenstecken, förgyllt silver och emalj, kraschan för Kommendör av Brasilianska Södra korsets orden, dia 75 mm, proveniens: ambassadör Jens Malling, emaljskador
783
Ordenstecken, förgyllt silver och emalj, kraschan för Kommendör av Brasilianska Södra korsets orden, dia 75 mm, proveniens: ambassadör Jens Malling, emaljskador
Slutpris600 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Karbinhake för fallskärmsjägare M/RZ1 /16 /20 /36, Tyskland, 1900-talets 1 hälft, l 11 cm, enligt uppgift funnen i ett störtat transportflygplan vid Souda på Kreta
790
Karbinhake för fallskärmsjägare M/RZ1 /16 /20 /36, Tyskland, 1900-talets 1 hälft, l 11 cm, enligt uppgift funnen i ett störtat transportflygplan vid Souda på Kreta
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Karbinhake för fallskärmsjägare M/RZ1 /16 /20 /36, Tyskland, 1900-talets 1 hälft, l 11 cm, enligt uppgift funnen i ett störtat transportflygplan vid Souda på Kreta
791
Karbinhake för fallskärmsjägare M/RZ1 /16 /20 /36, Tyskland, 1900-talets 1 hälft, l 11 cm, enligt uppgift funnen i ett störtat transportflygplan vid Souda på Kreta
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Kortsvärd i balja, trä smide och läder, Touareg, 1900-taöets mit eller 2 hälft, total l 50  cm
880
Kortsvärd i balja, trä smide och läder, Touareg, 1900-taöets mit eller 2 hälft, total l 50 cm
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Salomon, Harald för Anders Nyborg, plaketter, 10 st, "Fem Aarhundreder i Dansk Videnskab, med porträtt av danska vetenskapsmän, utgiven 1979, i originaletui
912
Salomon, Harald för Anders Nyborg, plaketter, 10 st, "Fem Aarhundreder i Dansk Videnskab, med porträtt av danska vetenskapsmän, utgiven 1979, i originaletui
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Parti militaria; epåletter, uniformsknappar mm
919
Parti militaria; epåletter, uniformsknappar mm
Slutpris1 300 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Kniv med balja, så kallad Jambiya, silver och mässing, rik niellodekor, total l 40 cm
935
Kniv med balja, så kallad Jambiya, silver och mässing, rik niellodekor, total l 40 cm
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.