Laddar...
Julauktion
Julauktion söndagen den 17 december kl 16
Visning:
15/12 kl 12-19
16/12 kl 12-17
17/12 kl 12-16
Lägsta föremålsnummer
- Glas och porslinRensa filter
253
Bang, Arne, egen verkstad, fat, glaserat stengods, signerat och daterat -50, dia 30 cm, tillverkningsdefekt på brättet
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
254
Sestervik, Lars för Lindshammar, vas, rosamelerad glasmassa på blå fot, etikettsignerad, h 27 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
257
Nielsen, Kai för Hermann A Kähler, Nästved, skulptur, glaserad terrakotta, Eva med äpplet, signerad, h 29 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
267
Vaser, 1 par, porslin, Kina, 1900-tal, dekor av personer mm i famille-rose-färger, 1 med oidentifierad signatur, h 33 cm
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
276
Okänd designer för Kosta, champagneglas, 8 st, "Modell no 75" omkring 1930, slipad dekor av linjer, stjärnor mm, kvadratisk fot, h 17 cm, någon smärre nagg
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
277
Okänd designer för Kosta, vinglas, 15 st, "Modell no 75" omkring 1930, medföljer 7 likörglas, slipad dekor av linjer, stjärnor mm, kvadratisk fot, h 13 respektive 8,5 cm, någon smärre nagg
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
278
Okänd designer för Orrefors, champagnekupor, 15 st, glas, "Solliden", slipad dekor, h 12 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
279
Okänd designer för Orrefors, seltersglas, 13 st, glas, "Solliden", slipad dekor, h 8 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering600 - 700 SEK
284
Vas, guliriserande glas, Johann Loetz Wittwe, Klostermühle, omkring 1920, höjd 12 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
285
Langenmantel-Rietzenstein, Erna von, Rosenthal, figurin porslin Empiredanserska, modellnummer K206/2, designad 1912, först tillverkad 1913, polykrom underglasyrdekor, h 18 cm,
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
288
Leonette, Dan, egen verkstad, skål, glaserat stengods, signerad, dia 23 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
289
Ehrner, Anna för Kosta Boda, vas, glas, dekor av luftblåsor mot violett font, svart fotklack, signerad och etikettmärkt, h 19 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
291
Okänd designer för MIO, bordslampa, keramik, dekor av blommor blått, total h 53 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
293
Okänd designer för Villeroy & Boch, sekelskiftet 1900, grötskål och mummakanna, flintgods, "God Jul", h 13 respektive 16 cm
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
295
Campbell, Christina för Rörstrand, matservisdelar, porslin, "Amanda", design 1968, ca 15 delar
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
297
Galster, John för Royal Copenhagen, figurin, porslin, balettdansös knyter skorna, modellnummer 4642, polykrom underglasyrdekor, h 17 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
299
Larson, Lisa för Gustavsberg, fiskservisdelar, stengods, "Stim", design 1958, fiskfat, sillfat, skål samt 6 fisktallrikar, l 18 - 33 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
305
Golvurnor, 1 par, porslin, Kutani, Japan, Meiji, sekelskiftet 1900, dekor i järnoxidrött och guld, höjd 40 cm
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
309
Rökelsekar, porslin, Kina, Qing, 17-1800-tal, oktogonal med reliefdekor i celadonglasyr, botten med arkaiserande reliefsignatur, fragment av äldre samlingsetikett, höjd 17 cm, hårspricka synlig i UV
Slutpris14 000 SEK
Värdering11 000 - 12 000 SEK
327
Lockurna, fajans, balusterformad med kinesicerande dekor i starkeldsfärger, antagligen kopia efter Manufattura Antonibon, Le Nove, 18-1900-tal, h 45 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
333
Krus, så kallat Bartmankrus, saltglaserat stengods, Tyskland, 16-1700-tal, h 45 cm
SlutprisInga bud
Värdering11 500 - 1 600 SEK
346
Okänd designer, antagligen för Michael Andersen, Bornholm, bordslampa, glaserat lergods med lös träfot, jugend/art-déco, 1910-tal, dekor av pingviner, h inklusive lamphållare 38 cm, obetydliga nagg
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
355
Blixt, Yngve, Höganäs, delvis glaserat stengods, 4 delar, bl.a bordslampa, vas mm, signerade, höjd 5 - 21 cm
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
356
Okänd designer, 1800-talets 2 hälft, uppsatsskål, delvis slipat glas, dekor av asiatisk man samt blommor, diameter 27 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
364
Wärff, Göran för Kosta, grogg-, sherry- samt starkvinglas, "Prince", 11 + 11 + 12 st, höjd 14 - 11 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
365
Jakobsson, Hans Agne, Markaryd, bordslampa, glas, modell B 172, dekor i vitt överfång, h 31 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
368
Wärff, Göran för Kosta Boda, skål, glas, dekor i blått och gult underfång, signerad, längd 25 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
369
Procopé, Ulla för Arabia, ljusstakar, 1 par, porslin, "Valencia", signerade, diameter 13 cm
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
371
Lindberg, Stig för Gustavsberg Studio, skålfat, stengods, dekor i blå reliefglasyr, signerad med Studiohanden, dia 12 cm
Slutpris600 SEK
Värdering500 - 600 SEK
372
Lindberg, Stig för Gustavsberg Studio, skålfat, stengods, dekor i oxblodsfärgad reliefglasyr, signerad med Studiohanden, dia 14 cm
Slutpris600 SEK
Värdering500 - 600 SEK
373
Stålhane, Carl Harry, skålfat, signerad, diameter 19 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
374
5 delar stengods, Stålhane, Nylund, Friberg mm, höjd 4-17 cm, delvis 2 sortering
Slutpris450 SEK
Värdering500 - 600 SEK
377
Satsskålar, 7 st, äggskalsporslin, Kina, 1900-tal, heltäckande, polykrom dekor av femkloiga drakar, lotus mm, botten med Jiaqings märke, dia 8 - 21 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
379
Fat, gröntonad glasmassa, 1800-tal (?), dia 48 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
381
Lindberg, Stig för Gustavsberg, kaffekoppar med underfat och assietter, 12 + 12 + 12 st, benporslin, "Brun Linje", design 1972, medförljer sockerskål och gräddkanna, assietter dia 17 cm
SlutprisInga bud
Värdering800 - 900 SEK
382
Lütken, Per/Holmgren, Christer för Kastrup-Holmegaard, vas, glas, "Carnaby", design 1968, dekor i blått överfång, spår av etikett, h 32 cm
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
383
Jenkins, Douglas % Schrotter, Rudolf för Josef Inwald, skål, glas, så kallat Barolac, art-déco, omkring 1935, dekor av guldfiskar, h 20 cm
Slutpris1 100 SEK
Värdering600 - 700 SEK
387
Gravfigurin, delvis glaserad terrakotta, Kina, Ming (1368-1644), i form av beriden soldat, h 34 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 400 - 2 600 SEK
388
Gravfigurin, delvis glaserad terrakotta, Kina, Ming (1368-1644), i form av beriden soldat, h 34 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 400 - 2 600 SEK
389
Gravfigurin, delvis glaserad terrakotta, Kina, Ming (1368-1644), i form av beriden soldat, h 34 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 400 - 2 600 SEK
390
Gravfigurin, delvis glaserad terrakotta, Kina, Ming (1368-1644), i form av beriden soldat, h 34 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 400 - 2 600 SEK
392
Larson, Lisa för Gustafsberg Studio, väggplatta, glaserat stengods, "Päron", ur serien "Pomona" från 1971, signerad, 22 x 22 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
393
Fisktallrikar, 6 st, porslin, Portmeirion "The Complete Angler", l 33 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
394
Vinkylare, porslin, Arita, Japan, Meiji-Taishô, dekor i famille-rose-färger, svårtydd signatur möjligen Shim Po Zo, h 19 cm, sprickor
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
395
Hoffmann, Heinrich för Curt Schlevogt, lockask, lithyalin/malakitglas, ur "Ingrid"-serien, dekor av vilande akt, l 14,5 cm
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
396
Skulptur, glaserat flintgods, möjligen Staffordshire, 1800-talets mitt, stående pudel med korg, l 23 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
400
Fagerlund, Carl för Orrefors, bordslampor, 1 par, glas med metallmontage, dekor i svart underfång, modellnummer RD 1323, signerade, höjd inklusive lamphållare ca 40 cm
Slutpris2 200 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
419
Okänd dansk designer, 1950-60-tal, bordslampor, 1 par, glaserad keramik, dekor i så kallad spirande stil, h exklusive lampfäste30 cm
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
KONTAKT
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. 035-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Öppettider 14-17 varje helgfri vardag
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.