Laddar...
Julauktion
Julauktion söndagen den 17 december kl 16
Visning:
15/12 kl 12-19
16/12 kl 12-17
17/12 kl 12-16
Lägsta föremålsnummer
- Glas och porslinRensa filter
29
Höglund, Erik för Boda, ölstop, 5 st, grön glasmassa, höjd ca 11 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
31
Lockurna porslin Kina Qianlong (1736-95), blå underglasyrdekor av piover mm, hänkelfästen och lockknopp i form av Fo-hundar, höjd 44 cm, lockknopp med lagning
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
32
Lockurna porslin Kina Qianlong (1736-95), blå underglasyrdekor av piover mm, hänkelfästen och lockknopp i form av Fo-hundar, höjd 43 cm, lockknopp med lagning
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
34
Stålhane, Carl Harry för Rörstrand, miniatyrvas, vitglaserat stengods, signerad, h 11,5 cm
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
38
Lindstrand, Vicke för Kosta, vas, glas, dekor i polykromt underfång, osignerad, h 20 cm
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
44
Larson, Lisa för Gustafsberg Studio, väggplatta, glaserat stengods, "Glädjehus", ur serien "Väggplattor" från 1977, signerad, daterad 1978 (!) och numrerad 111/950, 32 x 26 cm
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
51
Okänd designer, art-déco, 1920-tal, kupa för taklampa, bemålat glas, diameter 40 cm
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
72
Okänd designer för Ölandshyttan, bordslampfötter, 3 st, glas, varierande höjd
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
73
Potpourriekorg, porslin, Royal Copenhagen Musselmalet Helblonde, modellnummer 1057, l 28 cm
Slutpris2 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
74
Larson, Lisa för Gustafsberg Studio, Adventsgris, ur serien Matilda från 1963, signerad och etikettmärkt, l 30 cm, sprickor och -nagg
Slutpris1 000 SEK
Värdering600 - 700 SEK
75
Okänd designer för Aluminia, jultallrikar, 1909, 1916 samt 1918, diameter 16 cm, 1 med avslag i botten
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
87
Golvurna, porslin, Kina, Kangxi (1662-1722), blå underglasyrdekor av flodlandskap, botten med koncentriska, blå ringar, h 31 cm, hårspricka
SlutprisInga bud
Värdering6 000 - 7 000 SEK
88
Zawadsky, Marian för Tilgmans, lockurna, fajans, "Iduns Silveräpplen", signerad och daterad 1960, h 41 cm
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
100
Okänd designer, sekelskiftet 1900, julkanna, delvis bemålat flintgods, dekor av tomte och gris, höjd 12 cm, hårspricka
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
107
Hedegaard, Johannes för Royal Copenhagen, skulptur, delvis turkosglaserat, brunt stengods, stående kvinna med duvor, modellnummer 21319, signerad h 31 cm
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
114
Dahl-Jensen, Jens Peter, figurin porslin, Japansk jonglörflicka, modellnummer 1326, polykrom underglasyrdekor, h 18 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
117
Thomsen, Christian för Royal Copenhagen, figurin, porslin, potatisplockerska modellnummer 1549, design 1913, polykrom underglasyrdekor, h 28 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
118
Locher, Axel för B&G, figurin porslin, Fiskarhustru på Gammel Strand, modellnummer 2233, polykrom underglasyrdekor, h 22 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
119
Wärff, Göran, ljuslykta, glas, "Polar", polykrom glasmassa, höjd 16 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
121
Larson, Lisa för Gustavsberg Studio, skål, delvis gulglaserat stengods, unik, signerad med Studiohanden, dia 41 cm
Slutpris3 400 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
127
Westman, Marianne för Rörstrand, bordslampa, porslin, Piggelin, design 1970, signerad, h inklusive skärm 50 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
129
Schlitt, Heinrich för Villeroy & Boch, krus, glaserat stengods med tennlock, så kallat "Zwergenkrug", polykrom dekor av dvärgar mm, tryckt signatur, daterat 1909, h 25 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 400 - 2 600 SEK
141
Engman, Kjell för Kosta Boda, skål, glas, dekor i blått, signerad och numrerad 59111, dia 15 cm, i originalförpackning
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
154
Vas, kristall, etsad och emaljerad dekor av blommande gren, Legras & Cie. Montjoie, Saint Denis, art-nouveau, sekelskiftet 1900, förgylld mynning, osignerad, invändig tillverkningsspricka, h 15 cm
Slutpris1 600 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
162
Bergström, Lena, skulptur/skål, 'Planets', Kosta Boda, signerad samt numrerad 175/500. I/IV 'Merkurius'. Signerad "7630007 Kosta Boda LIM. ED". Box samt USB-sticka medföljer. Längd 22, höjd 18 cm.
SlutprisInga bud
Värdering3 400 - 3 600 SEK
163
Bergström, Lena, skulptur/skål, 'Planets', Kosta Boda, signerad samt numrerad 85/500. II/IV 'Saturnus'. Signerad "7630008 Kosta Boda LIM. ED". Box medföljer. Längd 22, höjd 18 cm.
SlutprisInga bud
Värdering3 400 - 3 600 SEK
164
Bergström, Lena, skulptur/skål, 'Planets', Kosta Boda, signerad samt numrerad 140/500. IV/IV 'Jorden'. Signerad "7630010 Kosta Boda LIM. ED". Box medföljer. Längd 22, höjd 18 cm.
SlutprisInga bud
Värdering3 400 - 3 600 SEK
165
Bergström, Lena, skulptur/skål, 'Planets', Kosta Boda, signerad samt numrerad 243/500. III/IV 'Mars'. Signerad "7630009 Kosta Boda LIM. ED". Box medföljer. Längd 22, höjd 18 cm.
SlutprisInga bud
Värdering3 400 - 360 SEK
186
Clough, Dorothy för Gefle/Uppsala Ekeby, skulptur, glaserat stengods, elefanthona med unge, design 1956, h 12 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
190
Vas, opalinglas, 1800-talets mitt eller 2 hälft, stiliserad dekor av orm, h 30 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 000 - 1 100 SEK
191
Hellström, Thomas för Nittsjö, figurin, glaserat lergods, tupp, h 31 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
194
Auböck Jr, Carl för Werkstätte Carl Auböck/Illums Bolighus, kanna, glas med lädermanschett och mässingshänkel, modell 3749, design 1950-tal, h 23 cm, medföljer 1 extra manschett
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
197
Mugg, glaserat flintgods, Royal Doulton "Lobster Man", design 1967, h 20 cm
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
202
Scarpa, Carlo, tillskriven, vas, rökfärgat glas, sannolikt Murano omkring 1940, slipad dekor av "Nido d'ape"-mönster i "Battuto"-teknik, h 34 cm
SlutprisInga bud
Värdering5 500 - 6 000 SEK
203
Sergel (Sergell), Johan Tobias, efter honom, figurgrupp, parian, ant Gustavsberg sekelskiftet 1900, Amor och Psyche, h 28 cm, obetydliga nagg på fingerspetsar
Slutpris700 SEK
Värdering500 - 600 SEK
204
Locher, Axel för B&G, figurin, porslin, skomakare, modellnummer 2228, polykrom underglasyrdekor, h 22 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
206
Cyrén Gunnar, för Orrefors, karaff med propp, "Sofiero", design 1960, signerad, h 26 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
209
Cyrén Gunnar, för Orrefors, skål, "Sofiero", design 1960, signerad, h 11 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
213
Morales-Schildt, Mona för Kosta, vas, glas, dekor i blåfärgat underfång, signerad, höjd 20 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
214
Heilimo, Brita för Arabia, väggrefief, delvis glaserad keramik, dekor av fiskar, signerad, längd 37 cm
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
215
Hellström, Thomas för Nittsjö, skålfat, glaserat flintgods, grisformat, signerat, längd 28 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
216
Okänd designer för von Schierholz, skålfat, glaserat porslin, dekor av rosor, diameter 28 cm, minimal nagg
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
217
Lundin, Ingeborg för Orrefors, vas, klarglas, optikblåst ("dubbelfång"), signerad och numrerad DU 3343,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
218
Wärff, Göran för Kosta, karaffer, 2 st samt ishink, glas, Prince, höjd 11 . 25 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
224
Uosikkinen, Raija för Arabia, saltkärl, flintgods med teaklock, , 2 st, "Sirpa", längd 18 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
225
Okänd designer för Tirschenreuth Bavaria, kaffeservis, dekor i blått och guld, ca 20 delar
Slutpris100 SEK
Värdering200 - 300 SEK
232
Bordslampa, porslin, rokokostil, Friedrich Greiner Volkstadt-Rudolstadt, 1900-talets 1 hälft, dekor av putti, polykrom och förgylld dekor, smärre skador, h inklusive lamphållare 40 cm, smärre fotnagg
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
243
Larsson, Åke, egen verkstad, Viken, skulptur, glaserat stengods, stående par, signerad och etikettmärkt, h 41 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
KONTAKT
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. 035-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Öppettider 14-17 varje helgfri vardag
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.