Laddar...

Julauktion

Julauktion söndagen den 17 december kl 16


Visning:

15/12 kl 12-19

16/12 kl 12-17

17/12 kl 12-16

Julauktion
Avslutad
Byrå, mahogny med stenskiva, rokokostil, 1900-talets mitt, 2 lådor, bukig front, längd 75 cm, skiva med lagning
532
Byrå, mahogny med stenskiva, rokokostil, 1900-talets mitt, 2 lådor, bukig front, längd 75 cm, skiva med lagning
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Eilersen, Jens Juul för Eilersen, pall, grå textilklädsel på stålben, "Multi", l 120 cm
537
Eilersen, Jens Juul för Eilersen, pall, grå textilklädsel på stålben, "Multi", l 120 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Lindekrantz, Bo & Lindau, Börge för  Lammhults Mekaniska Verkstad, barstol, förkromat stålrör och glasfiberarmerad svart plast, "S70", design 1970, h 66 cm
538
Lindekrantz, Bo & Lindau, Börge för Lammhults Mekaniska Verkstad, barstol, förkromat stålrör och glasfiberarmerad svart plast, "S70", design 1970, h 66 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Ehrlin, Hans & Häggstam, Christian för Indoor Design, Helsingfors, rullbord, fur med kromade ben, 1970-tal, längd 65 cm
541
Ehrlin, Hans & Häggstam, Christian för Indoor Design, Helsingfors, rullbord, fur med kromade ben, 1970-tal, längd 65 cm
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Strinning, Nils, telefonbord, teak och vitlackerad metall, "String", låda i sarg, b 70 cm
549
Strinning, Nils, telefonbord, teak och vitlackerad metall, "String", låda i sarg, b 70 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer, serveringsvagn/brickbord, björk med laminatplattor, längd 69 cm
588
Okänd designer, serveringsvagn/brickbord, björk med laminatplattor, längd 69 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1950-60-tal, soffbord, teak, märkt nr 50, längd 135 cm
590
Okänd designer, 1950-60-tal, soffbord, teak, märkt nr 50, längd 135 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Taburetter, 1 par, skuret trä, Kina, 1900-talets 1 hälft, tygklädd sits, längd 42 cm, renoverade
593
Taburetter, 1 par, skuret trä, Kina, 1900-talets 1 hälft, tygklädd sits, längd 42 cm, renoverade
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Byrå, mahogny med intarsia och brokig marmorskiva, 1900-talets mitt, 3 lådor, välvd front, längd 68 cm
597
Byrå, mahogny med intarsia och brokig marmorskiva, 1900-talets mitt, 3 lådor, välvd front, längd 68 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Pianopall, skuren och bonad ek med lös broderad dyna, sekelskiftet 1900, längd 78 cm
603
Pianopall, skuren och bonad ek med lös broderad dyna, sekelskiftet 1900, längd 78 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Ekström, Yngve för ESE-Möbler (senare Swedese), Vaggeryd, bord, palisander med mässingsbeslag, benställning i bonat böjträ, triangulär skiva, "Krok", design 1953, l 52 cm,
615
Ekström, Yngve för ESE-Möbler (senare Swedese), Vaggeryd, bord, palisander med mässingsbeslag, benställning i bonat böjträ, triangulär skiva, "Krok", design 1953, l 52 cm,
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Avslutad
Armstolar, 1 par, skuret och vitlackerat trä, gustavianska provinsarbeten, Västsverige, sekelskiftet 1800, rosa klädsel
620
Armstolar, 1 par, skuret och vitlackerat trä, gustavianska provinsarbeten, Västsverige, sekelskiftet 1800, rosa klädsel
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Okänd designer, liggmöbel, svart konstläder med kromat underrede på lös svartlackerad benställning, längd 170 cm
622
Okänd designer, liggmöbel, svart konstläder med kromat underrede på lös svartlackerad benställning, längd 170 cm
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Avslutad
Okänd designer, fåtölj, laminerad metall med vit, lammskinnsimiterande klädsel, modern tillverkning
626
Okänd designer, fåtölj, laminerad metall med vit, lammskinnsimiterande klädsel, modern tillverkning
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Snurrpall, rostfritt stål, justerbar höjd
629
Snurrpall, rostfritt stål, justerbar höjd
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Stolar, 1 par, skuret och bemålat trä, allmogearbeten, 1800-tal, balusterforad ryggbricka med hjärta
637
Stolar, 1 par, skuret och bemålat trä, allmogearbeten, 1800-tal, balusterforad ryggbricka med hjärta
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Armstolar, 1 par, skuren valnöt, Frankrike, Louis XV-stil, 1900-talets 2 hälft, randig klädsel
646
Armstolar, 1 par, skuren valnöt, Frankrike, Louis XV-stil, 1900-talets 2 hälft, randig klädsel
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer, soffa, så kallad Howardmodell, randig klädsel, l 210 cm
648
Okänd designer, soffa, så kallad Howardmodell, randig klädsel, l 210 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Okänd designer för Farstrup, reclinerfåtölj, modell 5900 plus, grått tyg och bok, fungerar vid test
673
Okänd designer för Farstrup, reclinerfåtölj, modell 5900 plus, grått tyg och bok, fungerar vid test
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Soffbord, mahogny med mässingsbeslag, så kallat Butlers tray, längd 93 cm
674
Soffbord, mahogny med mässingsbeslag, så kallat Butlers tray, längd 93 cm
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Panchard, Xavier för Tolix, barpallar, ett par, svartlackerad metall, "H65", höjd 65 cm
676
Panchard, Xavier för Tolix, barpallar, ett par, svartlackerad metall, "H65", höjd 65 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Jalusiskåp, ek, 1900-talets 1 hälft, höjd 100 cm
685
Jalusiskåp, ek, 1900-talets 1 hälft, höjd 100 cm
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Cyrén Mårten samt Osslund Jonas för Miljöexpo, fåtöljer 1 par, bok med blå läder- och textilklädsel, "Gupp"
693
Cyrén Mårten samt Osslund Jonas för Miljöexpo, fåtöljer 1 par, bok med blå läder- och textilklädsel, "Gupp"
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Cyrén Mårten samt Osslund Jonas för Miljöexpo, fåtöljer 1 par, bok med blå läder- och textilklädsel, "Gupp"
694
Cyrén Mårten samt Osslund Jonas för Miljöexpo, fåtöljer 1 par, bok med blå läder- och textilklädsel, "Gupp"
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Barskåp, mahogny med mässingsbeslag, så kallad Ship's Furniture, 1900-talets 2 hälft, uppfällbar topp, b 82 cm
702
Barskåp, mahogny med mässingsbeslag, så kallad Ship's Furniture, 1900-talets 2 hälft, uppfällbar topp, b 82 cm
Slutpris2 400 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Okänd dansk designer, 1950-60-tal, sideboard/byrå, 2 lådor i sarg, teak, otydlig signatur, b 50 cm
703
Okänd dansk designer, 1950-60-tal, sideboard/byrå, 2 lådor i sarg, teak, otydlig signatur, b 50 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Allard, Gunilla för Lammhults, loungebord, svartlackerat på brännlackerad metallfot, "Cinema", design 1993, diameter 50 cm
704
Allard, Gunilla för Lammhults, loungebord, svartlackerat på brännlackerad metallfot, "Cinema", design 1993, diameter 50 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
 Foersom, Johannes & Hiort-Lorenzen, stolar, Peter för Lammhults, stapelstolar, 6 st, röd polyamidplast på kromat underrede, "Campus Air", design 1992
709
Foersom, Johannes & Hiort-Lorenzen, stolar, Peter för Lammhults, stapelstolar, 6 st, röd polyamidplast på kromat underrede, "Campus Air", design 1992
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer för Göte Möbler, Nässjö, fåtölj, bonat böjträ med svart läderklädsel, 1960-70-tal, etikettmärkt
711
Okänd designer för Göte Möbler, Nässjö, fåtölj, bonat böjträ med svart läderklädsel, 1960-70-tal, etikettmärkt
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Hansen, Mogens för Stouby, fåtölj, brunbetsat böjträ med ljus skinnklädsel, modell 101, design 1960-tal, etikettmärkt
713
Hansen, Mogens för Stouby, fåtölj, brunbetsat böjträ med ljus skinnklädsel, modell 101, design 1960-tal, etikettmärkt
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Rakspegel, mahogny, 1800-talets 2 hälft, golvmodell, roterbar spegel med justerbar höjd, 2 lådor i sarg
719
Rakspegel, mahogny, 1800-talets 2 hälft, golvmodell, roterbar spegel med justerbar höjd, 2 lådor i sarg
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Damarbetsbord, valnöt med mässingslister, antagligen Frankrike, sekelskiftet 1900, b 50 cm
720
Damarbetsbord, valnöt med mässingslister, antagligen Frankrike, sekelskiftet 1900, b 50 cm
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Vilfåtölj, svarvad valnöt med blommig klädsel, 1800-talets slut
743
Vilfåtölj, svarvad valnöt med blommig klädsel, 1800-talets slut
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Okänd designer, clubfåtöljer, 1 par, fur med grå textilklädsel, modern tillverkning
749
Okänd designer, clubfåtöljer, 1 par, fur med grå textilklädsel, modern tillverkning
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Jalk, Grete för P Jeppesen Møbelfabrik, Store Heddinge Danmark, 1950-60-tal, soffbord, teak med infattad svart melaminskiva, l 160 cm
781
Jalk, Grete för P Jeppesen Møbelfabrik, Store Heddinge Danmark, 1950-60-tal, soffbord, teak med infattad svart melaminskiva, l 160 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Okänd designer (Erik Wörtz?) för Hero Møbler, fåtöljer 3st/modulsoffa, teak med grön ylleklädsel, flyttbara armstöd, brännstämplade, total längd 185 cm
797
Okänd designer (Erik Wörtz?) för Hero Møbler, fåtöljer 3st/modulsoffa, teak med grön ylleklädsel, flyttbara armstöd, brännstämplade, total längd 185 cm
Slutpris1 800 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Avslutad
Okänd designer (Erik Wörtz?) för Hero Møbler, fåtöljer 1 par/modulsoffa, teak med svart ylleklädsel, flyttbara armstöd, brännstämplade, total längd 130 cm
798
Okänd designer (Erik Wörtz?) för Hero Møbler, fåtöljer 1 par/modulsoffa, teak med svart ylleklädsel, flyttbara armstöd, brännstämplade, total längd 130 cm
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Avslutad
Soffgrupp, 3 delar, brun konstläderklädsel, Chesterfieldmodell, soffa samt 2 fåtöljer, soffa l 202 cm, bruksslitage
799
Soffgrupp, 3 delar, brun konstläderklädsel, Chesterfieldmodell, soffa samt 2 fåtöljer, soffa l 202 cm, bruksslitage
Slutpris2 200 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Okänd dansk designer, 1950-60-tal, soffa, svart skinnklädsel, ben i bonad bok, l 194 cm
809
Okänd dansk designer, 1950-60-tal, soffa, svart skinnklädsel, ben i bonad bok, l 194 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Okänd dansk designer, 1950-60-tal, fåtöljer, 1 par, svart skinnklädsel, ben i bonad bok
810
Okänd dansk designer, 1950-60-tal, fåtöljer, 1 par, svart skinnklädsel, ben i bonad bok
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Kjærnulf, Henning för Sorø Stolefabrik, stolar, 3 st, teak med svart konstläderklädsel, design 1960
824
Kjærnulf, Henning för Sorø Stolefabrik, stolar, 3 st, teak med svart konstläderklädsel, design 1960
Slutpris700 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Byrå, svart- och grålackerat trä, 1800-talets 2 hälft, front med 4 lådor, b 113 cm
835
Byrå, svart- och grålackerat trä, 1800-talets 2 hälft, front med 4 lådor, b 113 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Avslutad
Kommod, svart och grålackerat trä, sekelskiftet 1900, front med låda och skåpsdörr, b 57 cm
836
Kommod, svart och grålackerat trä, sekelskiftet 1900, front med låda och skåpsdörr, b 57 cm
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Okänd dansk designer, 1950-60-tal, soffbord med undre tidskriftshylla, teak, längd 120 cm
855
Okänd dansk designer, 1950-60-tal, soffbord med undre tidskriftshylla, teak, längd 120 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Kjersgaard, Aksel för Odder, väggspegel, teak,  modell 145 K, höjd 105 cm
859
Kjersgaard, Aksel för Odder, väggspegel, teak, modell 145 K, höjd 105 cm
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Okänd skandinavisk designer, 1960-tal, matbord med 2 utdragsskivor, palisander, bredd 86 cm, längd 150 + 2x52 (totalt 254 cm), normalt bruksslitage med någon fläck, mittskiva solblekt
868
Okänd skandinavisk designer, 1960-tal, matbord med 2 utdragsskivor, palisander, bredd 86 cm, längd 150 + 2x52 (totalt 254 cm), normalt bruksslitage med någon fläck, mittskiva solblekt
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Avslutad
Armstolar, 3 st, skuret och bonat trä med broderad respektive grön klädsel, rokokostil, 1900-talets mitt
870
Armstolar, 3 st, skuret och bonat trä med broderad respektive grön klädsel, rokokostil, 1900-talets mitt
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Foersom, Johannes & Hiort-Lorenzen, Peter för Paustian, armstol, metall med vitt plastöverdrag och textilklädd sits, ASAP, gjuten signatur, modellen vann Red Dotpriset 2012
897
Foersom, Johannes & Hiort-Lorenzen, Peter för Paustian, armstol, metall med vitt plastöverdrag och textilklädd sits, ASAP, gjuten signatur, modellen vann Red Dotpriset 2012
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.