Laddar...
Julauktion
Julauktion söndagen den 17 december kl 16
Visning:
15/12 kl 12-19
16/12 kl 12-17
17/12 kl 12-16
Lägsta föremålsnummer
- MöblerRensa filter
532
Byrå, mahogny med stenskiva, rokokostil, 1900-talets mitt, 2 lådor, bukig front, längd 75 cm, skiva med lagning
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
537
Eilersen, Jens Juul för Eilersen, pall, grå textilklädsel på stålben, "Multi", l 120 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
538
Lindekrantz, Bo & Lindau, Börge för Lammhults Mekaniska Verkstad, barstol, förkromat stålrör och glasfiberarmerad svart plast, "S70", design 1970, h 66 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
541
Ehrlin, Hans & Häggstam, Christian för Indoor Design, Helsingfors, rullbord, fur med kromade ben, 1970-tal, längd 65 cm
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
549
Strinning, Nils, telefonbord, teak och vitlackerad metall, "String", låda i sarg, b 70 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
588
Okänd designer, serveringsvagn/brickbord, björk med laminatplattor, längd 69 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
590
Okänd designer, 1950-60-tal, soffbord, teak, märkt nr 50, längd 135 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
593
Taburetter, 1 par, skuret trä, Kina, 1900-talets 1 hälft, tygklädd sits, längd 42 cm, renoverade
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
597
Byrå, mahogny med intarsia och brokig marmorskiva, 1900-talets mitt, 3 lådor, välvd front, längd 68 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
603
Pianopall, skuren och bonad ek med lös broderad dyna, sekelskiftet 1900, längd 78 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
615
Ekström, Yngve för ESE-Möbler (senare Swedese), Vaggeryd, bord, palisander med mässingsbeslag, benställning i bonat böjträ, triangulär skiva, "Krok", design 1953, l 52 cm,
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
620
Armstolar, 1 par, skuret och vitlackerat trä, gustavianska provinsarbeten, Västsverige, sekelskiftet 1800, rosa klädsel
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
622
Okänd designer, liggmöbel, svart konstläder med kromat underrede på lös svartlackerad benställning, längd 170 cm
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
626
Okänd designer, fåtölj, laminerad metall med vit, lammskinnsimiterande klädsel, modern tillverkning
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
629
Snurrpall, rostfritt stål, justerbar höjd
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
637
Stolar, 1 par, skuret och bemålat trä, allmogearbeten, 1800-tal, balusterforad ryggbricka med hjärta
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
646
Armstolar, 1 par, skuren valnöt, Frankrike, Louis XV-stil, 1900-talets 2 hälft, randig klädsel
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
648
Okänd designer, soffa, så kallad Howardmodell, randig klädsel, l 210 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
673
Okänd designer för Farstrup, reclinerfåtölj, modell 5900 plus, grått tyg och bok, fungerar vid test
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
674
Soffbord, mahogny med mässingsbeslag, så kallat Butlers tray, längd 93 cm
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
676
Panchard, Xavier för Tolix, barpallar, ett par, svartlackerad metall, "H65", höjd 65 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
685
Jalusiskåp, ek, 1900-talets 1 hälft, höjd 100 cm
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
693
Cyrén Mårten samt Osslund Jonas för Miljöexpo, fåtöljer 1 par, bok med blå läder- och textilklädsel, "Gupp"
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
694
Cyrén Mårten samt Osslund Jonas för Miljöexpo, fåtöljer 1 par, bok med blå läder- och textilklädsel, "Gupp"
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
702
Barskåp, mahogny med mässingsbeslag, så kallad Ship's Furniture, 1900-talets 2 hälft, uppfällbar topp, b 82 cm
Slutpris2 400 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
703
Okänd dansk designer, 1950-60-tal, sideboard/byrå, 2 lådor i sarg, teak, otydlig signatur, b 50 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
704
Allard, Gunilla för Lammhults, loungebord, svartlackerat på brännlackerad metallfot, "Cinema", design 1993, diameter 50 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
709
Foersom, Johannes & Hiort-Lorenzen, stolar, Peter för Lammhults, stapelstolar, 6 st, röd polyamidplast på kromat underrede, "Campus Air", design 1992
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
711
Okänd designer för Göte Möbler, Nässjö, fåtölj, bonat böjträ med svart läderklädsel, 1960-70-tal, etikettmärkt
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
713
Hansen, Mogens för Stouby, fåtölj, brunbetsat böjträ med ljus skinnklädsel, modell 101, design 1960-tal, etikettmärkt
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
719
Rakspegel, mahogny, 1800-talets 2 hälft, golvmodell, roterbar spegel med justerbar höjd, 2 lådor i sarg
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
720
Damarbetsbord, valnöt med mässingslister, antagligen Frankrike, sekelskiftet 1900, b 50 cm
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
743
Vilfåtölj, svarvad valnöt med blommig klädsel, 1800-talets slut
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
749
Okänd designer, clubfåtöljer, 1 par, fur med grå textilklädsel, modern tillverkning
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
781
Jalk, Grete för P Jeppesen Møbelfabrik, Store Heddinge Danmark, 1950-60-tal, soffbord, teak med infattad svart melaminskiva, l 160 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
797
Okänd designer (Erik Wörtz?) för Hero Møbler, fåtöljer 3st/modulsoffa, teak med grön ylleklädsel, flyttbara armstöd, brännstämplade, total längd 185 cm
Slutpris1 800 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
798
Okänd designer (Erik Wörtz?) för Hero Møbler, fåtöljer 1 par/modulsoffa, teak med svart ylleklädsel, flyttbara armstöd, brännstämplade, total längd 130 cm
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
799
Soffgrupp, 3 delar, brun konstläderklädsel, Chesterfieldmodell, soffa samt 2 fåtöljer, soffa l 202 cm, bruksslitage
Slutpris2 200 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
809
Okänd dansk designer, 1950-60-tal, soffa, svart skinnklädsel, ben i bonad bok, l 194 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
810
Okänd dansk designer, 1950-60-tal, fåtöljer, 1 par, svart skinnklädsel, ben i bonad bok
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
824
Kjærnulf, Henning för Sorø Stolefabrik, stolar, 3 st, teak med svart konstläderklädsel, design 1960
Slutpris700 SEK
Värdering700 - 800 SEK
835
Byrå, svart- och grålackerat trä, 1800-talets 2 hälft, front med 4 lådor, b 113 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
836
Kommod, svart och grålackerat trä, sekelskiftet 1900, front med låda och skåpsdörr, b 57 cm
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
855
Okänd dansk designer, 1950-60-tal, soffbord med undre tidskriftshylla, teak, längd 120 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
859
Kjersgaard, Aksel för Odder, väggspegel, teak, modell 145 K, höjd 105 cm
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
868
Okänd skandinavisk designer, 1960-tal, matbord med 2 utdragsskivor, palisander, bredd 86 cm, längd 150 + 2x52 (totalt 254 cm), normalt bruksslitage med någon fläck, mittskiva solblekt
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
870
Armstolar, 3 st, skuret och bonat trä med broderad respektive grön klädsel, rokokostil, 1900-talets mitt
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
897
Foersom, Johannes & Hiort-Lorenzen, Peter för Paustian, armstol, metall med vitt plastöverdrag och textilklädd sits, ASAP, gjuten signatur, modellen vann Red Dotpriset 2012
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
KONTAKT
Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad
Tel. 035-15 69 00
info@hallandsauktionsverk.se
Öppettider 14-17 varje helgfri vardag
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.