Laddar...

Julauktion

Julauktion söndagen den 17 december kl 16


Visning:

15/12 kl 12-19

16/12 kl 12-17

17/12 kl 12-16

Julauktion
Avslutad
Okänd dansk designer, matbord, teak, med 2 utdragbara skivor, så kallat holländskt utdrag, 1950-60-tal, totalt 246 x 85 cm
8
Okänd dansk designer, matbord, teak, med 2 utdragbara skivor, så kallat holländskt utdrag, 1950-60-tal, totalt 246 x 85 cm
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Soffgrupp, 4 delar, mahogny med mässingsbeslag, empirestil, antagligen Baltikum, 1800-talets slut, soffa och armstolar med dekor av karyatider mm, bordsskiva med repa
21
Soffgrupp, 4 delar, mahogny med mässingsbeslag, empirestil, antagligen Baltikum, 1800-talets slut, soffa och armstolar med dekor av karyatider mm, bordsskiva med repa
Slutpris5 000 SEK
Värdering6 000 - 7 000 SEK
Avslutad
Wegner, Hans J för Getama, soffa, ek med original grön ylleklädsel, modell GE236/4, design 1955, l 230 cm, smärre slitage
25
Wegner, Hans J för Getama, soffa, ek med original grön ylleklädsel, modell GE236/4, design 1955, l 230 cm, smärre slitage
SlutprisInga bud
Värdering6 500 - 7 000 SEK
Avslutad
Wegner, Hans J för Carl Hansen & Sön, armstol, bok med sits i flätat natursnöre, CH24 "Y-Stolen",
41
Wegner, Hans J för Carl Hansen & Sön, armstol, bok med sits i flätat natursnöre, CH24 "Y-Stolen",
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Wegner, Hans J för Carl Hansen & Sön, armstol, bok med sits i flätat natursnöre, CH24 "Y-Stolen",
42
Wegner, Hans J för Carl Hansen & Sön, armstol, bok med sits i flätat natursnöre, CH24 "Y-Stolen",
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Mogensen, Børge för Søborg Møbelfabrik, stol, teak och bonad bok, modell 155,
62
Mogensen, Børge för Søborg Møbelfabrik, stol, teak och bonad bok, modell 155,
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Avslutad
Soffgrupp, 3 delar, skuret och bonat trä med mossgrön klädsel, soffa samt 2 bergèrer, rokoko-stil, 1900-talets 2 hälft, soffa l 150 cm
70
Soffgrupp, 3 delar, skuret och bonat trä med mossgrön klädsel, soffa samt 2 bergèrer, rokoko-stil, 1900-talets 2 hälft, soffa l 150 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Østervig, Kurt för Jason, tillskriven, satsbord, 3 st, palisander, 2 med svart Formicaskiva, hörn med ovala tappar, b 60 cm
106
Østervig, Kurt för Jason, tillskriven, satsbord, 3 st, palisander, 2 med svart Formicaskiva, hörn med ovala tappar, b 60 cm
Slutpris3 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Kirkegaard, Erik för Høng Stolefabrik, armstol, teak med svart konstläderklädsel, modell 49, 1950-60-tal, stämpelsignerad
109
Kirkegaard, Erik för Høng Stolefabrik, armstol, teak med svart konstläderklädsel, modell 49, 1950-60-tal, stämpelsignerad
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Okänd designer, 1900-talets mitt, soffbord, teak, längd 140 cm
122
Okänd designer, 1900-talets mitt, soffbord, teak, längd 140 cm
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Illums design group för Illums Bolighus, soffa, svart anilinläder på stålben, "The Sofa", etikettmärkt, l 190 cm
125
Illums design group för Illums Bolighus, soffa, svart anilinläder på stålben, "The Sofa", etikettmärkt, l 190 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Kristiensen, Kai för Skovmand & Andersen, satsbord, 3 delar, palisander, brännstämplat Danish Furnituremakers Control, b 58 cm
134
Kristiensen, Kai för Skovmand & Andersen, satsbord, 3 delar, palisander, brännstämplat Danish Furnituremakers Control, b 58 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Avslutad
Malmsten, Carl för Bröderna Anderssons Möbelfabrik, Skillingaryd, stolar, 4 st, bok, "Jan", 1940-50-tal, grönrandig original ylleklädsel
142
Malmsten, Carl för Bröderna Anderssons Möbelfabrik, Skillingaryd, stolar, 4 st, bok, "Jan", 1940-50-tal, grönrandig original ylleklädsel
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Fåtölj, grålackerat trä med helstoppad klädsel, så kallad Emmafåtölj, nyrokoko, sekelskiftet 1900
157
Fåtölj, grålackerat trä med helstoppad klädsel, så kallad Emmafåtölj, nyrokoko, sekelskiftet 1900
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Rietveld, Gerrit (för Cassina?), vilstol, lackerat trä, "Red and Blue Chair", design 1917, inköpt på Severins Möbler, h 89 cm, smärre märke i sits
158
Rietveld, Gerrit (för Cassina?), vilstol, lackerat trä, "Red and Blue Chair", design 1917, inköpt på Severins Möbler, h 89 cm, smärre märke i sits
Slutpris2 200 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Nattygs/avlastningsbord på hjul, mahogny med vit marmorskiva, sekelskiftet 1900, låda samt skåp, h 82 cm
160
Nattygs/avlastningsbord på hjul, mahogny med vit marmorskiva, sekelskiftet 1900, låda samt skåp, h 82 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Damarbetsbord, mahogny med mässingsbeslag, senempire, 1800-talets 1 hälft eller mitt, skiva med gallerlist, låda med inredning, h 71 cm, lagningar
167
Damarbetsbord, mahogny med mässingsbeslag, senempire, 1800-talets 1 hälft eller mitt, skiva med gallerlist, låda med inredning, h 71 cm, lagningar
SlutprisInga bud
Värdering1 800 - 2 000 SEK
Avslutad
Kristiansson, Uno och Östen för Vittsjö Möbelfabrik/Luxus, väggskåp, teak samt svärtat päronträ med tennintarsia, Abstrakt, modellnr 301, l 75 cm, litteratur: Vittsjömöbels katalog 1957, avbildad
185
Kristiansson, Uno och Östen för Vittsjö Möbelfabrik/Luxus, väggskåp, teak samt svärtat päronträ med tennintarsia, Abstrakt, modellnr 301, l 75 cm, litteratur: Vittsjömöbels katalog 1957, avbildad
SlutprisInga bud
Värdering3 800 - 4 000 SEK
Avslutad
Armstolar, 2 st, lackerat och förgyllt trä, så kallade svenska modellen med "skrattrygg", 1 gustavianskt provinsarbete, sekelskiftet 1800, 1 sekelskiftet 1900, slitage, förstärkningar
193
Armstolar, 2 st, lackerat och förgyllt trä, så kallade svenska modellen med "skrattrygg", 1 gustavianskt provinsarbete, sekelskiftet 1800, 1 sekelskiftet 1900, slitage, förstärkningar
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Matgrupp, 13 delar, bemålat trä, gustaviansk stil, 1900-talets mitt, 12 stolar samt matbord med 2 iläggsskivor
219
Matgrupp, 13 delar, bemålat trä, gustaviansk stil, 1900-talets mitt, 12 stolar samt matbord med 2 iläggsskivor
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Fåtöljer, 1 par, helstoppad plyschklädsel, så kallade Emmafåtöljer, 1900-talets mitt
222
Fåtöljer, 1 par, helstoppad plyschklädsel, så kallade Emmafåtöljer, 1900-talets mitt
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Brickbord, svartlackerat trä med lös plåtbricka, 1800-talets slut, total längd 76 cm
265
Brickbord, svartlackerat trä med lös plåtbricka, 1800-talets slut, total längd 76 cm
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Volther, Poul M för FDB, pinnstolar, 4 st, svarvad och blålackerad bok, modell J46, design 1956, stämpelsignerade, 1 2:a sortering
274
Volther, Poul M för FDB, pinnstolar, 4 st, svarvad och blålackerad bok, modell J46, design 1956, stämpelsignerade, 1 2:a sortering
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Avslutad
Armstol, skuren och rödmålad ek, antagligen Norge, rokoko, 1700-tal, dekor av blommor, rocailler mm
298
Armstol, skuren och rödmålad ek, antagligen Norge, rokoko, 1700-tal, dekor av blommor, rocailler mm
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Avslutad
Okänd designer för IKEA, soffbord, "Bjällsta", palisanderimiterande skiva med svärtade ben, diameter 80 cm
306
Okänd designer för IKEA, soffbord, "Bjällsta", palisanderimiterande skiva med svärtade ben, diameter 80 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Pianobankett, skuren och bonad ek med broderad sits, 1800-talets slut, lyrgavlar, längd 95 cm
307
Pianobankett, skuren och bonad ek med broderad sits, 1800-talets slut, lyrgavlar, längd 95 cm
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Lådspegel, mahogny, senempire, 1800-talets 1 hälft, låda i sarg, höjd 42 cm
332
Lådspegel, mahogny, senempire, 1800-talets 1 hälft, låda i sarg, höjd 42 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Trädgårdsmöbel, 5 delar, galvaniserad metall, 1900-talets 1 hälft, 2 armstolar, 2 stolar samt bord med glasskiva
347
Trädgårdsmöbel, 5 delar, galvaniserad metall, 1900-talets 1 hälft, 2 armstolar, 2 stolar samt bord med glasskiva
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Markelius, Sven för Bodafors, stapelstolar 15 st, björk, "Orkesterstolar", modellen formgiven 1932 för Helsingborgs Konserthus, normalt bruksslitage
350
Markelius, Sven för Bodafors, stapelstolar 15 st, björk, "Orkesterstolar", modellen formgiven 1932 för Helsingborgs Konserthus, normalt bruksslitage
Slutpris5 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Cakestand, mahogny med mässingsbeslag, Jacob-stil, sekelskiftet 1900, längd 56 cm, lagningar
352
Cakestand, mahogny med mässingsbeslag, Jacob-stil, sekelskiftet 1900, längd 56 cm, lagningar
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd designer för HAY Copenhagen, lamp/soffbord, svart marmorskiva på kromad benställning, 80 x 80 cm
391
Okänd designer för HAY Copenhagen, lamp/soffbord, svart marmorskiva på kromad benställning, 80 x 80 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Avslutad
Skänk, palisander med intarsia, mässingsbeslag och brokig marmorskiva, så kallad Hauptkopia, 1900-talets mitt, inredning med besticklådor, längd 123 cm
401
Skänk, palisander med intarsia, mässingsbeslag och brokig marmorskiva, så kallad Hauptkopia, 1900-talets mitt, inredning med besticklådor, längd 123 cm
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Okänd dansk designer, 1960-tal, matbord med lösa klaffar, teak, etikettmärkt AR Made in Denmark, totalt 170 x 84 cm
404
Okänd dansk designer, 1960-tal, matbord med lösa klaffar, teak, etikettmärkt AR Made in Denmark, totalt 170 x 84 cm
Slutpris400 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Spelbord, skuret, lackerat och bronserat trä, rokokostil, sekelskiftet 1900, cabrioleben, sarg med falsk låda, 80 x 80 cm, bruksslitage
406
Spelbord, skuret, lackerat och bronserat trä, rokokostil, sekelskiftet 1900, cabrioleben, sarg med falsk låda, 80 x 80 cm, bruksslitage
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Svensson, Alf för Dux, fåtölj, bonad bok med lösa dynor i grön manchester, "Interiör," design 1952
411
Svensson, Alf för Dux, fåtölj, bonad bok med lösa dynor i grön manchester, "Interiör," design 1952
Slutpris2 600 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Svensson, Alf för Dux, fåtölj, bonad bok med lösa dynor i grön manchester, "Interiör," design 1952
412
Svensson, Alf för Dux, fåtölj, bonad bok med lösa dynor i grön manchester, "Interiör," design 1952
Slutpris2 600 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Ercolani, Lucian Randolph för Ercol, England, stolar, 4 st samt armstolar, 1 par, skuren och bonad alm, så kallade "Yorkshire Colonial Dining Chairs", etikettmärkta
413
Ercolani, Lucian Randolph för Ercol, England, stolar, 4 st samt armstolar, 1 par, skuren och bonad alm, så kallade "Yorkshire Colonial Dining Chairs", etikettmärkta
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Heath, Ditte & Adrian för FDB Møbler, loungstol, ek med svart konstläderklädsel, modell J102, stämpelsignerad, klädsel med skador
416
Heath, Ditte & Adrian för FDB Møbler, loungstol, ek med svart konstläderklädsel, modell J102, stämpelsignerad, klädsel med skador
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Pedersen, Bernt, vilstol, ek med lösa dynor, "Kludestolen", design 1965
420
Pedersen, Bernt, vilstol, ek med lösa dynor, "Kludestolen", design 1965
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Avslutad
Okänd dansk designer, 1950-60-tal, soffbord med 2 utdragbara sidoskivor, teak, l 145 cm
429
Okänd dansk designer, 1950-60-tal, soffbord med 2 utdragbara sidoskivor, teak, l 145 cm
Slutpris500 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Byrå, mahogny med intarsia och brokig marmorskiva, 1900-talets mitt, 2 lådor, längd 62 cm
440
Byrå, mahogny med intarsia och brokig marmorskiva, 1900-talets mitt, 2 lådor, längd 62 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Volther, Poul M för HAY, stolar, 1 par, vitlackerat trä, modell HAY J107
444
Volther, Poul M för HAY, stolar, 1 par, vitlackerat trä, modell HAY J107
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Volther, Poul M för HAY, stolar, 1 par, grålackerat trä, modell HAY J107
445
Volther, Poul M för HAY, stolar, 1 par, grålackerat trä, modell HAY J107
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Sybord, svarvat och bonat trä, palisander och masurbjörk, nyrokoko, 1800-talets mitt. rikt dekorerad stam, låda i sarg, 4 ben, längd 54 cm
451
Sybord, svarvat och bonat trä, palisander och masurbjörk, nyrokoko, 1800-talets mitt. rikt dekorerad stam, låda i sarg, 4 ben, längd 54 cm
Slutpris800 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Byrå, mahogny med grön skiva, rokokostil, 1900-talets mitt, dekor i parkettmarqueterie, 2 lådor, bukig front, längd 75 cm
453
Byrå, mahogny med grön skiva, rokokostil, 1900-talets mitt, dekor i parkettmarqueterie, 2 lådor, bukig front, längd 75 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Vedel, Kristian för Søren Willadsen Møbelfabrik, Vejen, soffbord, ek med glasskiva, "Modus", design 1963, knoppar till skiva saknas
455
Vedel, Kristian för Søren Willadsen Møbelfabrik, Vejen, soffbord, ek med glasskiva, "Modus", design 1963, knoppar till skiva saknas
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Vodder, Arne för Sibast Møbelfabrik, stol, massiv palisander med svart lädersits, modell 430, design cirka 1960, sits med smärre ålderstecken
468
Vodder, Arne för Sibast Møbelfabrik, stol, massiv palisander med svart lädersits, modell 430, design cirka 1960, sits med smärre ålderstecken
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Väggskåp, fur med smidda beslag, 1800-tal, h 36 cm
511
Väggskåp, fur med smidda beslag, 1800-tal, h 36 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.