- Silver, Guld smyckenRensa filter
Okänd designer för David Andersen, Oslo, armring, sterlingsilver, stämplad, innermått cirka 7 x 6 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Hansen, Hans, egen verkstad, halssmycke, sterlingsilver, 3-delat, stämplat, innermått cirka 13 x 13 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Herrarmbandsur, 18 karat rödguld med svart läderrem, Certina New Art, i originaletui, ägargravyr
Slutpris3 800 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Weckström, Björn för Lapponia, hänge med kedja, så kallad eldbrons, "Betlehem Steel", signerad, h 7 cm, kedja l 70 cm, i etui från Magasin du Nord, Köpenhamn
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Armring, förgylld metall med olikfärgade kristaller, Swarovski, modern tillverkning, i originaletui
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Reservoirpenna med 14 karats spets samt kulspetspenna, sterlingsilver och förgylld metall, Parker, Frankrike, l 13 cm
Slutpris1 300 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Dosa, silver, svampformad med guldinkrusterad dekor mot niellerad fond, Persien (?),18-1900-tal, dia 4 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Aagaard, Jens J, egen verkstad, Svendborg, halskedja med hänge, niellerat sterlingsilver med facettslipad, vit sten, stämplad, l 38 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Sked, silver, så kallad möllesked, Holland, 1900-tal, dekor av vindmölla, pseudostämplar, l 16,5 cm, vikt 50 gram
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Collier, odlade pärlor med silverlås, dia 7 mm, l 47 cm
Slutpris600 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Rasmussen, AF, ljusstakar, 1 par, sterlingsilver, modell 207B, signerade, h 7,5 cm, diameter 10 cm, fyllda
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd designer för Anton Michelsen, Köpenhamn, starkvinskanna, glas med sterlingsilvermontage, stämplad med Kunglig Hovleverantörsstämpel, höjd 16 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Zarf, delvis förgyllt silver, sannolikt osmansk, 17-1900-tal, h 4,5 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
823
Urban, Rey, egen verkstad, brosch, sterlingsilver, dekor av spetsar, stämplad Stockholm 1963, h 5 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
825
Örhängen 1 par samt (defekt) hänge, 18 karat rödguld med cabochonslipade ametister, stämplade Guldvaruhuset, total vikt 6,8 gram
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
833
Parti armbandsur, 15 st, Pierre Balmain, Hema, Ole Mathiesen, Omega mm, bruksslitage
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
871
Herrarmbandsur, 14 karat rödguld med plastglas, Roamer, dia 35 mm, vikt 21,3 gram, ägargravyr
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
884
Bricka, bordsplateau, 800/1000 silver, Tyskland, 1900-talets början, dekor av blomma under glas, stämplad J H Werner Berlin, diameter 21 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
891
Kaffeskedar, 12 st, förgyllt silver stämplade Johan Tostrup Oslo, total vikt 100 gram
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
934
Herrarmbandsur, Camel Trophy, 100% återanvänt stål, vattentät 50 meter
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
959
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
995
Anderson, Anders Gustaf, miniatyrmålning i 18 k guldram, gouache på ben, porträtt av Daniel Ferdinand Stockenberg (1797-1859), signerad och daterad 1823, baksida med infattad hårlock på siden,
Slutpris4 200 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK