Ring, 18 karat rödguld, slät, stämplad Martin Stehn Halmstad, innerdiameter 17 mm, vikt 7,6 gram
Slutpris3 200 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Matbesticksuppsättning, 26 delar, silver, Rosenholm, design Jakob Ängman 1933, 6 matskedar, 9 -knivar och 10-gafflar samt 1 såsslev, total vikt exklusive knivar 685 gram
Slutpris4 400 SEK
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Slutpris14 000 SEK
Värdering1 500 - 16 000 SEK
Slutpris6 000 SEK
Värdering6 500 - 7 000 SEK
Okänd designer för W A Bolin, coasters, 6 st, silver, stämplade Stockholm 1947, dia 8,3 cm, total vikt 220 gram, spegelmonogram W
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Matskedar, 6 st, silver, gammalsvensk modell, 1700-tal, olika Stockholmsmäsatre; Pehr Zethelius 1Abraham Hallard m fl, total vikt 450 gram, delvis med gravyr
Slutpris2 200 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Gräddkanna, silver, empire, Österrike, 1800-talets 1 hälft, slät, kaskformad, graverat monogram under friherrelig krona, oidentifierad stämpel Wien 1825, h 9 cm, vikt 125 gram, smärre buckla
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Löfman, Eric för Markströms, mat- respektive theskedar, 9 + 12 st, silver, modell Uppsala, stämplade Uppsala, total vikt 420 gram
Slutpris1 700 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Skjortknappar, 1 par, 18 karat rödguld med pärla, svenska stämplar 1926, total vikt 3,2 gram
Slutpris1 200 SEK
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Ströskedar, 1 par, delvis förgyllt silver, Olga, dekor av stiliserat snäckskal, stämplade Gustaf Möllenborg-Féron Stockholm 1851, l 22 cm, total vikt 150 gram
Slutpris600 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Giertta, Claës för MEMA, matskedar, 8 st, silver, "Paris", design 1958, total vikt 1400 gram
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Okänd designer för GAB, uppläggningssked, silver, slät med stiliserad akantusdekor, stämplad Stockholm 1950, l 21 cm, vikt 105 gram
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Slutpris800 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Parti skedar och gaffel, silver, svensk rund och spetsig, 1900-tal, total vikt 690 gram
Slutpris3 200 SEK
Värdering2 800 - 3 000 SEK
Halskedja, 18 karat rödguld, svenska importstämplar, l 51 cm, vikt 2,1 gram
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Parti silver, mestadels skedar, 18-1900-tal, total vikt 350 gram
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Parti skedar mm, silver, svensk spetsig modell, total vikt 360 gram
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Såsslev, sterlingsilver, England, George II, slät modell, oidentifierade stämplar London 1756, l 16 cm, vikt 45 gram
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Stort parti silver, skedar mm, total vikt 460 gram, någon defekt
Slutpris1 900 SEK
Värdering1 900 - 2 000 SEK
4 delar silver; 2 cigarettetuier samt 2 tändsticksaskhållare, 1 etui sterlingsilver, total vikt 265 gram, 1 etui defekt
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Såsslev, silver med träskaft, avslutande benknopp, otydlig a svenska stämplar, 1800-talets 1 hälft, l 22 cm
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Gräddslev, silver, W A Bolin, modell "B", stämplad Stockholm 1941, l 14 cm, vikt 35 gram
Slutpris600 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Såsslev, sterlingsilver, England George III, graverad adlig crest, stämplad Thomas Barker London 1820, l 18 cm, vikt 60 gram
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Parti skedar, silver, Sverige, olika mästare, 1800-tal, total vikt 360 gram
Slutpris1 500 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Ordenstecken; miniatyr guld och emalj för riddare av danska Dannebrogsorden samt miniatyr silver av Dannebrogsmændenes Hæderstegn, bägge Christian X,
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Slutpris5 500 SEK
Värdering4 600 - 4 800 SEK
Bägare, silver, sengustaviansk, trumpetformad på rund fot, svisselerad blomdekor, stämplad Nils Nordlöf Härnösand 1807, h 6,5 cm, vikt 25 gram, något bucklig
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Tangerud, Unn för David Andersen, Oslo, hängen, 2 st, koppar och emalj, 1950-60-tal, stämplade, h 6,5 cm
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Okänd Schweizisk tillverkare, kronometer, 18 karat rödguld, 1900-talets 1 hälft eller mitt, dia 38 cm, svart, krokodilarmband, ej testat
Slutpris5 000 SEK
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Parti sterlingsilver, England, 2 saltskedar, gallerfat samt spritbrännare, 18-1900-tal, total vikt 155 gram
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Kaffeskedar, 12 st, silver, svenska importstämplar, total vikt 105 gram, i etui
Slutpris600 SEK
Värdering500 - 600 SEK
SlutprisInga bud
Värdering3 800 - 4 000 SEK
Weckström, Björn för Lapponia, hänge med stavkedja, sterlingsilver, "Hydra", stämplat Helsingfors 1980, h 3 cm, total vikt 11 gram
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 200 - 1 300 SEK
Slutpris2 400 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
SlutprisInga bud
Värdering4 600 - 4 800 SEK
Mynt, 999/1000 platina, 150 Balboas, Panama 1976, vikt 9,3 gram
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Okänd designer för Tiffany & Co, hänge med kedja, 18 karat rödguld med 11 briljantslipade diamanter, "Signature X", l 41 cm, vikt 2,9 gram
Slutpris2 200 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Okänd designer för Tiffany & Co, ring, 950/1000 platina med 10 briljantslipade diamanter om totalt cirka 0,2 carat, "Étoile", stämpelsignerad, innerdiameter 17 mm, vikt 8,3 gram
Slutpris5 000 SEK
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Giertta, Claës, egen verkstad, ring, 18 karat rödguld med 3 facettsliapde, vita safirer, stämplad Stockholm 1962, innerdiameter 16 mm, vikt 2,4 gram
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Örhängen, 2 par, 18 karat rödguld, 1 med pärlor, total vikt 2,4 gram
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Samlarmynt/medaljer, 52 st, sterlingsilver, total vikt cirka 3400 gram, Franklin Mint "Rembrandt", medföljer schatull
Slutpris16 000 SEK
Värdering15 000 - 16 000 SEK