Laddar...

Julauktion

Julauktion söndagen den 17 december kl 16


Visning:

15/12 kl 12-19

16/12 kl 12-17

17/12 kl 12-16

Julauktion
Avslutad
Skulpturfragment, brons, Buddhahuvud, cire-perdueteknik, antagligen Khmer 1400-tal (?), h 75 mm, skador
618
Skulpturfragment, brons, Buddhahuvud, cire-perdueteknik, antagligen Khmer 1400-tal (?), h 75 mm, skador
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Frisk, Thomas, väggfat, glaserad keramik, dekor ab blomma, signerat och daterat -81, höjd 40 cm
644
Frisk, Thomas, väggfat, glaserad keramik, dekor ab blomma, signerat och daterat -81, höjd 40 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Liliengren, Per, skulptur, säl, glaserad keramik, signerad, längd 30 cm
651
Liliengren, Per, skulptur, säl, glaserad keramik, signerad, längd 30 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Figurin, parian, Gustavsberg, sekelskiftet 1900, sittande amorin, h 25 cm
678
Figurin, parian, Gustavsberg, sekelskiftet 1900, sittande amorin, h 25 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Okänd grönländsk konstnär, skulptur, så kallad Tupilak, skuren sten, isbjörn (?), märkt Grønlandsk Husflid, l 10 cm
690
Okänd grönländsk konstnär, skulptur, så kallad Tupilak, skuren sten, isbjörn (?), märkt Grønlandsk Husflid, l 10 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Bang, Jacob, byst, blåglaserat stengods, porträtt av författaren Henrik Pontoppidan, signerad och daterad 2002, h 41 cm
698
Bang, Jacob, byst, blåglaserat stengods, porträtt av författaren Henrik Pontoppidan, signerad och daterad 2002, h 41 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Avslutad
Markup, Béla för Herend, skulptur, blanc-de-Chine, art-déco, sittande isbjörn, modellnummer 5367, inpressad signatur och datering 1927, h 20 cm
710
Markup, Béla för Herend, skulptur, blanc-de-Chine, art-déco, sittande isbjörn, modellnummer 5367, inpressad signatur och datering 1927, h 20 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Salomon, Harald, Rörstrand, figurin, blanc-de-Chine, sittande balinesiska, signerad, h 25 cm, på lös träsockel
717
Salomon, Harald, Rörstrand, figurin, blanc-de-Chine, sittande balinesiska, signerad, h 25 cm, på lös träsockel
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer för Wilhelm Goebel/Schaubachkunst, figurin, porslin, sittande dansös, polykrom bemålning, h 13 cm
723
Okänd designer för Wilhelm Goebel/Schaubachkunst, figurin, porslin, sittande dansös, polykrom bemålning, h 13 cm
Slutpris400 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Nylund, Gunnar för Rörstrand, figurin, glaserat stengods, säl, längd 15 cm
727
Nylund, Gunnar för Rörstrand, figurin, glaserat stengods, säl, längd 15 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Figuriner, 1 par, porslin, Capo di Monte, 1900-tal, stående munkar, polykrom dekor, h 16 cm
732
Figuriner, 1 par, porslin, Capo di Monte, 1900-tal, stående munkar, polykrom dekor, h 16 cm
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Figuriner, 4 st, porslin, Capo di Monte, 1900-tal, franska soldater från Napoleonkrigen, polykrom och förgylld dekor, h 18 - 19 cm, 1 finger med nagg
741
Figuriner, 4 st, porslin, Capo di Monte, 1900-tal, franska soldater från Napoleonkrigen, polykrom och förgylld dekor, h 18 - 19 cm, 1 finger med nagg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Väggdekoration/rökelsekar(?), terrakotta, Aztec-stil, Mexiko, 1900-talets 2 hälft, h 43 cm
765
Väggdekoration/rökelsekar(?), terrakotta, Aztec-stil, Mexiko, 1900-talets 2 hälft, h 43 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Ritzman, Jan Eric för Transjö, skulptur, glas, ovoid, form, ingjuten, polykrom dekor, signerad, h 13 cm
780
Ritzman, Jan Eric för Transjö, skulptur, glas, ovoid, form, ingjuten, polykrom dekor, signerad, h 13 cm
Slutpris800 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Heerup, Henry för Anders Nyborg, relief, brons "Stjernebarnet" 1977, gjuten signatur och numrering 1104/1500, 24,5 x 16,5 cm
800
Heerup, Henry för Anders Nyborg, relief, brons "Stjernebarnet" 1977, gjuten signatur och numrering 1104/1500, 24,5 x 16,5 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Krüger, Hans Sneedorff, egen verkstad Köpenhamn, skulpturer 3 st, rostfritt stål på skifferplattor, etikettmärkta, 29 x 29 cm, någon nagg
822
Krüger, Hans Sneedorff, egen verkstad Köpenhamn, skulpturer 3 st, rostfritt stål på skifferplattor, etikettmärkta, 29 x 29 cm, någon nagg
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Madrassi, Luca, skulptur, bemålad terrakotta och träpinne,  gammal kvinna med barn, signerad, höjd 65 cm, smärre fotnagg samt sprickor och skador
848
Madrassi, Luca, skulptur, bemålad terrakotta och träpinne, gammal kvinna med barn, signerad, höjd 65 cm, smärre fotnagg samt sprickor och skador
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Christoffersen, Helge för Lauritz Hjorth, Bornholm, skulptur, stengods, 1950-tal, sjöjungfru, signerad, h 19 cm
867
Christoffersen, Helge för Lauritz Hjorth, Bornholm, skulptur, stengods, 1950-tal, sjöjungfru, signerad, h 19 cm
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Skulpturer, 2 st, skuret och bemålat trä, Bali, 1900-talets mitt, danserskor, h 38 respektive 39 cm
869
Skulpturer, 2 st, skuret och bemålat trä, Bali, 1900-talets mitt, danserskor, h 38 respektive 39 cm
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Sever, Clara för Austin, skulptur, förgylld konstmassa på svart träsockel, "The Embrace", höjd 50 cm
887
Sever, Clara för Austin, skulptur, förgylld konstmassa på svart träsockel, "The Embrace", höjd 50 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Skulptur/brevpress, patinerad brons, sekelskiftet 1900, dekor av galande tupp, h 18 cm
927
Skulptur/brevpress, patinerad brons, sekelskiftet 1900, dekor av galande tupp, h 18 cm
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Avslutad
Stort parti tomtar, varierande höjd, samt klockor Rörstrand, 7 st, möjligen någon lagning
953
Stort parti tomtar, varierande höjd, samt klockor Rörstrand, 7 st, möjligen någon lagning
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Vallien, Bertil för Kosta Boda Atelier, skulptur, sandgjutet glas, kub med dekor av randig figur, signerad och numrerad 9014, h 9 cm
954
Vallien, Bertil för Kosta Boda Atelier, skulptur, sandgjutet glas, kub med dekor av randig figur, signerad och numrerad 9014, h 9 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Londi, Ando för Bitossi, skulptur, chamotterat stengods, Rimini Blu-glasyr, duva, signerad "Italy" samt otydligt numrerad, l 22 cm
955
Londi, Ando för Bitossi, skulptur, chamotterat stengods, Rimini Blu-glasyr, duva, signerad "Italy" samt otydligt numrerad, l 22 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Tomte, bemålad keramik, Heissner, 1900-talets 2 hälft, höjd 30 cm
957
Tomte, bemålad keramik, Heissner, 1900-talets 2 hälft, höjd 30 cm
Slutpris500 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Skulptur, skuren lapis lazuli, stående elefant, vikt 192 gram (1940 carat), l 9 cm
959
Skulptur, skuren lapis lazuli, stående elefant, vikt 192 gram (1940 carat), l 9 cm
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Tomte, bemålad keramik, Heissner, 1900-talets 2 hälft, höjd 31 cm
961
Tomte, bemålad keramik, Heissner, 1900-talets 2 hälft, höjd 31 cm
Slutpris400 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Tomte, bemålad keramik, Heissner, 1900-talets 2 hälft, höjd 31 cm
962
Tomte, bemålad keramik, Heissner, 1900-talets 2 hälft, höjd 31 cm
Slutpris400 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Jaroslav Ježek för Royal Dux, figurin, blanc-de-Chine, häst, 1950-tal, h 16 cm
991
Jaroslav Ježek för Royal Dux, figurin, blanc-de-Chine, häst, 1950-tal, h 16 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd designer för Sitzendorfer Porzellanmanufaktur Wilhelm Liebmann, figuriner, 1 par, porslin, stående man och kvinna, polykrom bemålning, h 17 cm, mannens händer med lagningar
992
Okänd designer för Sitzendorfer Porzellanmanufaktur Wilhelm Liebmann, figuriner, 1 par, porslin, stående man och kvinna, polykrom bemålning, h 17 cm, mannens händer med lagningar
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.