- SkulpturRensa filter
Skulpturfragment, brons, Buddhahuvud, cire-perdueteknik, antagligen Khmer 1400-tal (?), h 75 mm, skador
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Liliengren, Per, skulptur, säl, glaserad keramik, signerad, längd 30 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Figurin, parian, Gustavsberg, sekelskiftet 1900, sittande amorin, h 25 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Bang, Jacob, byst, blåglaserat stengods, porträtt av författaren Henrik Pontoppidan, signerad och daterad 2002, h 41 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Salomon, Harald, Rörstrand, figurin, blanc-de-Chine, sittande balinesiska, signerad, h 25 cm, på lös träsockel
Slutpris250 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Okänd designer för Wilhelm Goebel/Schaubachkunst, figurin, porslin, sittande dansös, polykrom bemålning, h 13 cm
Slutpris400 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Nylund, Gunnar för Rörstrand, figurin, glaserat stengods, säl, längd 15 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Figuriner, 1 par, porslin, Capo di Monte, 1900-tal, stående munkar, polykrom dekor, h 16 cm
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Figuriner, 4 st, porslin, Capo di Monte, 1900-tal, franska soldater från Napoleonkrigen, polykrom och förgylld dekor, h 18 - 19 cm, 1 finger med nagg
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Väggdekoration/rökelsekar(?), terrakotta, Aztec-stil, Mexiko, 1900-talets 2 hälft, h 43 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Ritzman, Jan Eric för Transjö, skulptur, glas, ovoid, form, ingjuten, polykrom dekor, signerad, h 13 cm
Slutpris800 SEK
Värdering500 - 600 SEK
800
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
822
Krüger, Hans Sneedorff, egen verkstad Köpenhamn, skulpturer 3 st, rostfritt stål på skifferplattor, etikettmärkta, 29 x 29 cm, någon nagg
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
848
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
867
Slutpris1 100 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
869
Skulpturer, 2 st, skuret och bemålat trä, Bali, 1900-talets mitt, danserskor, h 38 respektive 39 cm
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
887
Sever, Clara för Austin, skulptur, förgylld konstmassa på svart träsockel, "The Embrace", höjd 50 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
927
Skulptur/brevpress, patinerad brons, sekelskiftet 1900, dekor av galande tupp, h 18 cm
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 500 - 1 600 SEK
953
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
954
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
955
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
957
Slutpris500 SEK
Värdering300 - 400 SEK
959
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
961
Slutpris400 SEK
Värdering300 - 400 SEK
962
Slutpris400 SEK
Värdering300 - 400 SEK
991
Jaroslav Ježek för Royal Dux, figurin, blanc-de-Chine, häst, 1950-tal, h 16 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
992
Okänd designer för Sitzendorfer Porzellanmanufaktur Wilhelm Liebmann, figuriner, 1 par, porslin, stående man och kvinna, polykrom bemålning, h 17 cm, mannens händer med lagningar
Slutpris350 SEK
Värdering400 - 500 SEK