Laddar...

Julauktion

Julauktion söndagen den 17 december kl 16


Visning:

15/12 kl 12-19

16/12 kl 12-17

17/12 kl 12-16

Julauktion
Avslutad
Salvadó, Ernesto, blandteknik, figurkomposition, signerad och daterad 1966, synlig pappersstorlek 56 x 74 cm
322
Salvadó, Ernesto, blandteknik, figurkomposition, signerad och daterad 1966, synlig pappersstorlek 56 x 74 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Thersner, Thyra efter Ulric, litografi, Carlberg (Karlbergs Slott) ur Fordna och Närwarande Swerige 1820-tal, synlig pappersstorlek 32 x 46 cm
334
Thersner, Thyra efter Ulric, litografi, Carlberg (Karlbergs Slott) ur Fordna och Närwarande Swerige 1820-tal, synlig pappersstorlek 32 x 46 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Jönsson, Bror, olja, personer i stuga, signerad, 39 x 46 cm
335
Jönsson, Bror, olja, personer i stuga, signerad, 39 x 46 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Svipdag, Elin, lackmålning, "Gyllene morgon", signerad och daterad -65, 15 x 20 cm
338
Svipdag, Elin, lackmålning, "Gyllene morgon", signerad och daterad -65, 15 x 20 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Pedersen, Finn, akryl på papper, komposition, signerad och daterad -86, synlig storlek 58 x 41 cm
342
Pedersen, Finn, akryl på papper, komposition, signerad och daterad -86, synlig storlek 58 x 41 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Qvarsebo, Michael, olja, 'Imaginärt kattporträtt', signerad och daterad 2004, 61 x 50 cm
351
Qvarsebo, Michael, olja, 'Imaginärt kattporträtt', signerad och daterad 2004, 61 x 50 cm
Slutpris6 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Eksell, Olle, efter, utställningsaffisch, Mazetti Ögonkakao, 100 x 70 cm
353
Eksell, Olle, efter, utställningsaffisch, Mazetti Ögonkakao, 100 x 70 cm
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Stort parti akvareller, grafik mm, 17-1900-tal
354
Stort parti akvareller, grafik mm, 17-1900-tal
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Botnen, Trond, färgetsning, "Å sitte på en benke II", signerad, daterad -62 och numrerad 22/50, synlig pappersstorlek 44 x 37 cm
358
Botnen, Trond, färgetsning, "Å sitte på en benke II", signerad, daterad -62 och numrerad 22/50, synlig pappersstorlek 44 x 37 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Olson, Axel, mapp med 3 färgetsningar (Siesta på stranden, Blick över hamnen samt Skuggan och tiden) samt kasettband, "Ögat som vakar", etsningar signerade och numrerade 37/28, 38 x 45 cm
359
Olson, Axel, mapp med 3 färgetsningar (Siesta på stranden, Blick över hamnen samt Skuggan och tiden) samt kasettband, "Ögat som vakar", etsningar signerade och numrerade 37/28, 38 x 45 cm
Slutpris700 SEK
Värdering800 - 900 SEK
Avslutad
Olson, Erik, efter, posters, 2 st, offset, 2 st, signerade i trycket, synlig pappersstorlek 58 x 44 cm
366
Olson, Erik, efter, posters, 2 st, offset, 2 st, signerade i trycket, synlig pappersstorlek 58 x 44 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Strid, Hardy, tempera, "Stadsplan", signerad och daterad 1955, synlig pappersstorlek 57 x 39 cm
367
Strid, Hardy, tempera, "Stadsplan", signerad och daterad 1955, synlig pappersstorlek 57 x 39 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Riget, Karl Åge, metall med collage, komposition, signerad, daterad 1973 och numrerad 1/10, totalt mått 72 x 69 cm
375
Riget, Karl Åge, metall med collage, komposition, signerad, daterad 1973 och numrerad 1/10, totalt mått 72 x 69 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
General-Lieutenant Sir Walter Sinclair Delamain, tillskriven, akvarell, 1920-tal, stilleben med fasantupp, synlig pappersstorlek 44 x 33 cm
378
General-Lieutenant Sir Walter Sinclair Delamain, tillskriven, akvarell, 1920-tal, stilleben med fasantupp, synlig pappersstorlek 44 x 33 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 600 - 2 800 SEK
Avslutad
Malmström, Henning, pastell, stilleben med orrtupp och frukter, signerad och daterad 1933, a tergo etikett från Skånes Konstförening Malmö, synlig pappersstorlek 72 x 62 cm
380
Malmström, Henning, pastell, stilleben med orrtupp och frukter, signerad och daterad 1933, a tergo etikett från Skånes Konstförening Malmö, synlig pappersstorlek 72 x 62 cm
Slutpris1 300 SEK
Värdering1 400 - 1 500 SEK
Avslutad
Chagall, Marc, poster, litograferad, "Die Zauberflöte" 1966, Sorlier/Mourlot, synlig pappersstorlek 100 x 64 cm
399
Chagall, Marc, poster, litograferad, "Die Zauberflöte" 1966, Sorlier/Mourlot, synlig pappersstorlek 100 x 64 cm
Slutpris3 000 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Barnard, Michael E, akvarell, personer på strand, signerad, synlig pappersstorlek 15 x 23 cm
403
Barnard, Michael E, akvarell, personer på strand, signerad, synlig pappersstorlek 15 x 23 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Pedersen, Carl Henning, färgoffset, komposition med fågel, signerad i trycket samt handsignerad och daterad -80, pappersstorlek 48 x 35 cm
405
Pedersen, Carl Henning, färgoffset, komposition med fågel, signerad i trycket samt handsignerad och daterad -80, pappersstorlek 48 x 35 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Sonne, Per, olja, "Kastelsgraven, Grönningen" - motiv från Köpenhamns kastell, signerad och daterad 1975, 54 x 65 cm
407
Sonne, Per, olja, "Kastelsgraven, Grönningen" - motiv från Köpenhamns kastell, signerad och daterad 1975, 54 x 65 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Hoff, Ulrik, akryl "Utan titel" (landskap), signerad och daterad  2020, 70 x 90 cm, originalkvitto från Strayfield Gallery medföljer
408
Hoff, Ulrik, akryl "Utan titel" (landskap), signerad och daterad 2020, 70 x 90 cm, originalkvitto från Strayfield Gallery medföljer
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Avslutad
Longobardi, Nino, blandteknik, erotisk komposition, a tergo signerad och daterad -85, på bakstycke intygad av Anders Tornberg, synlig pappersstorlek 50 x 35 cm,
410
Longobardi, Nino, blandteknik, erotisk komposition, a tergo signerad och daterad -85, på bakstycke intygad av Anders Tornberg, synlig pappersstorlek 50 x 35 cm,
SlutprisInga bud
Värdering2 000 - 2 200 SEK
Avslutad
Miró, Juan, färglito, komposition 1965, ur Derrière le Miroir nr 151-152, synlig pappersstorlek 37 x 27 cm, litteratur: Mourlot 368
417
Miró, Juan, färglito, komposition 1965, ur Derrière le Miroir nr 151-152, synlig pappersstorlek 37 x 27 cm, litteratur: Mourlot 368
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Merian, Matthäus, karta, kopparstucken, "Ierusalem", ed Johann Ludwig Gottfried, Frankfurt 1646, synlig pappersstorlek 22 x 35 cm
421
Merian, Matthäus, karta, kopparstucken, "Ierusalem", ed Johann Ludwig Gottfried, Frankfurt 1646, synlig pappersstorlek 22 x 35 cm
Slutpris700 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Nielsen, Otto, poster, Scandinavia by SAS, 1960-tal, 100 x 62 cm
428
Nielsen, Otto, poster, Scandinavia by SAS, 1960-tal, 100 x 62 cm
Slutpris600 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Antoni, Ib, poster, offset på litografi, "Gay Wintertime in wonderful Copenhagen" 1961, 100 x 61 cm, slitage
430
Antoni, Ib, poster, offset på litografi, "Gay Wintertime in wonderful Copenhagen" 1961, 100 x 61 cm, slitage
Slutpris900 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Eriksen, Gorm, färglito, Piazza di San Marco, Venedig, signerad, daterad -79 och betitlad Venedig, synlig pappersstorlek 59 x 44 cm
432
Eriksen, Gorm, färglito, Piazza di San Marco, Venedig, signerad, daterad -79 och betitlad Venedig, synlig pappersstorlek 59 x 44 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Miró, Juan, färglito, "Derrière le Miroir - Maeght Éditeur", signerad i trycket, synlig pappersstorlek 49 x 69 cm
433
Miró, Juan, färglito, "Derrière le Miroir - Maeght Éditeur", signerad i trycket, synlig pappersstorlek 49 x 69 cm
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Nyström, Jenny, gouache med täckvitt, tomtebarn med griskultingar, signerad, oval, pappersstorlek 20,5 x 14 cm
439
Nyström, Jenny, gouache med täckvitt, tomtebarn med griskultingar, signerad, oval, pappersstorlek 20,5 x 14 cm
Slutpris26 000 SEK
Värdering28 000 - 30 000 SEK
Avslutad
Högsell, Birgitta, olja, stilleben, signerad och daterad -84, 55 x 76 cm
441
Högsell, Birgitta, olja, stilleben, signerad och daterad -84, 55 x 76 cm
Slutpris500 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Skovgaard, Peter, färglito, komposition, signerad och numrerad 48/250, synlig pappersstorlek 52 x 36 cm
443
Skovgaard, Peter, färglito, komposition, signerad och numrerad 48/250, synlig pappersstorlek 52 x 36 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd dansk konstnär, olja, "An old wise woman", otydligt signerad, totalt 59 x 49 cm
446
Okänd dansk konstnär, olja, "An old wise woman", otydligt signerad, totalt 59 x 49 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Okänd dansk konstnär, olja, 1900-talets 1 hälft, motiv från Christianshavn, signerad J Juel-Nielsen (?), 76 x 66 cm
447
Okänd dansk konstnär, olja, 1900-talets 1 hälft, motiv från Christianshavn, signerad J Juel-Nielsen (?), 76 x 66 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Hanspers, Olle, torrnål, landskap, signerad och numrerad 18/45, synlig pappersstorlek 16 x 37 cm
456
Hanspers, Olle, torrnål, landskap, signerad och numrerad 18/45, synlig pappersstorlek 16 x 37 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Jákupsson, Bárður, färglito, komposition, signerad, daterad -18 och numrerad 35/135, synlig pappersstorlek 39 x 44 cm
457
Jákupsson, Bárður, färglito, komposition, signerad, daterad -18 och numrerad 35/135, synlig pappersstorlek 39 x 44 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Wallinder, Carola, blandteknik, "Komposition", signerad och daterad 1964, 17 x 21 cm
459
Wallinder, Carola, blandteknik, "Komposition", signerad och daterad 1964, 17 x 21 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Arne, Gustav, färglito, nattbild, signerad och numrerad 137/350, synlig pappersstorlek 60 x 44 cm
460
Arne, Gustav, färglito, nattbild, signerad och numrerad 137/350, synlig pappersstorlek 60 x 44 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Lübbers, Holger, olja, segelbåt med Unionsflagg, signerad27 x 34 cm
469
Lübbers, Holger, olja, segelbåt med Unionsflagg, signerad27 x 34 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, oljemålningar 2 st, , "Rörås", otydligt signerade även a tergo, 22 x 27 respektive 27 x 35 cm
471
Okänd konstnär, oljemålningar 2 st, , "Rörås", otydligt signerade även a tergo, 22 x 27 respektive 27 x 35 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Strid, Hardy, tempera, "Handspegel", signerad och daterad 1954, synlig pappersstorlek 56 x 39 cm
472
Strid, Hardy, tempera, "Handspegel", signerad och daterad 1954, synlig pappersstorlek 56 x 39 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Balle, Mogens, färglito, komposition med kvinna och uggla, signerad EA, synlig pappersstorlek 28 x 36 cm
473
Balle, Mogens, färglito, komposition med kvinna och uggla, signerad EA, synlig pappersstorlek 28 x 36 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Chikanobu, Toyohara (Yoshu), träsnitt, triptych, The Boatman, ur serien Bamboo Knots, 1898, signerad Toyohara Chikanobu med Yoshu-sigill, yttermått 39 x 77 cm
496
Chikanobu, Toyohara (Yoshu), träsnitt, triptych, The Boatman, ur serien Bamboo Knots, 1898, signerad Toyohara Chikanobu med Yoshu-sigill, yttermått 39 x 77 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
4 delar grafik, Ljungberg samt Persson, varierande storlekar
501
4 delar grafik, Ljungberg samt Persson, varierande storlekar
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Olson, Axel, färglito, "Morgon vid havet", signerad och numrerad 56/125, synlig pappersstorlek 23 x 44 cm
502
Olson, Axel, färglito, "Morgon vid havet", signerad och numrerad 56/125, synlig pappersstorlek 23 x 44 cm
Slutpris600 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Hughson, W A, olja, kustseglare till sjöss, signerad och daterad 1925, 45 x 66 cm
519
Hughson, W A, olja, kustseglare till sjöss, signerad och daterad 1925, 45 x 66 cm
Slutpris1 900 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Törnquist-Johnson, Karin, olja, sittande akt, signerad och daterad 1925, 61 x 42 cm
526
Törnquist-Johnson, Karin, olja, sittande akt, signerad och daterad 1925, 61 x 42 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Léon, May K, färglito, "Spegel spegel på väggen där", signerad och numrerad 35/130, synlig pappersstorlek 24 x 13 cm
528
Léon, May K, färglito, "Spegel spegel på väggen där", signerad och numrerad 35/130, synlig pappersstorlek 24 x 13 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Cano, Juan, blandteknik, Alebrijes, signerad och numrerad 1/1 (!), synlig pappersstorlek 32 x 26 cm
536
Cano, Juan, blandteknik, Alebrijes, signerad och numrerad 1/1 (!), synlig pappersstorlek 32 x 26 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Cano, Juan, blandteknik, Alebrijes, signerad och numrerad 1/1 (!), synlig pappersstorlek 32 x 26 cm
539
Cano, Juan, blandteknik, Alebrijes, signerad och numrerad 1/1 (!), synlig pappersstorlek 32 x 26 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.