Laddar...

Julauktion

Julauktion söndagen den 17 december kl 16


Visning:

15/12 kl 12-19

16/12 kl 12-17

17/12 kl 12-16

Julauktion
Avslutad
Miró, Joan, färglito, "Agora I" 1971, ed Arte Adrien Maeght, Paris för Musée d'Art Moderne de la ville de Strasbourg, signerad HC, pappersstorlek 88,8 x 78 cm, något gulnad, fäst i överkant
1
Miró, Joan, färglito, "Agora I" 1971, ed Arte Adrien Maeght, Paris för Musée d'Art Moderne de la ville de Strasbourg, signerad HC, pappersstorlek 88,8 x 78 cm, något gulnad, fäst i överkant
SlutprisInga bud
Värdering42 000 - 44 000 SEK
Avslutad
Dalí, Salvador, etsning med pochoir och guldapplikation, "Return, O Shulamite", ur "Song of Songs" (of Solomon) 1971, signerad EA, 40 x 25 cm, pappersstorlek 57 x 38, tryckt på B F Rives,
4
Dalí, Salvador, etsning med pochoir och guldapplikation, "Return, O Shulamite", ur "Song of Songs" (of Solomon) 1971, signerad EA, 40 x 25 cm, pappersstorlek 57 x 38, tryckt på B F Rives,
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Dalí, Salvador, efter honom (?), färgetsning, "L'Academie de Paris" 1971, ed Léon Amiel, utförd med anledning av Dalís inträde i Akademien, bär signatur EA, 42,5 x 59,5 cm, pappersstorlek 57 x 76 cm,
5
Dalí, Salvador, efter honom (?), färgetsning, "L'Academie de Paris" 1971, ed Léon Amiel, utförd med anledning av Dalís inträde i Akademien, bär signatur EA, 42,5 x 59,5 cm, pappersstorlek 57 x 76 cm,
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Dalí, Salvador, efter honom (?),etsning med pochoir, "Aries", ur The Twelve signs of the Zodiac (II), ed Léon Lamiel 1974, bär signatur och numrering E240/250, tryckt på B F Rives,
9
Dalí, Salvador, efter honom (?),etsning med pochoir, "Aries", ur The Twelve signs of the Zodiac (II), ed Léon Lamiel 1974, bär signatur och numrering E240/250, tryckt på B F Rives,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Dalí, Salvador, efter honom (?),  etsning med pochoir, "Taurus", ur The Twelve signs of the Zodiac (II), ed Léon Lamiel 1974, bär signatur och numrering E240/250, tryckt på B F Rives,
10
Dalí, Salvador, efter honom (?), etsning med pochoir, "Taurus", ur The Twelve signs of the Zodiac (II), ed Léon Lamiel 1974, bär signatur och numrering E240/250, tryckt på B F Rives,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Dalí, Salvador, efter honom (?), etsning med pochoir, "Gemini", ur The Twelve signs of the Zodiac (II), ed Léon Lamiel 1974, bär signatur och numrering E240/250, tryckt på B F Rives,
11
Dalí, Salvador, efter honom (?), etsning med pochoir, "Gemini", ur The Twelve signs of the Zodiac (II), ed Léon Lamiel 1974, bär signatur och numrering E240/250, tryckt på B F Rives,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Dalí, Salvador, efter honom (?), etsning med pochoir, "Cancer", ur The Twelve signs of the Zodiac (II), ed Léon Lamiel 1974, bär signatur och numrering E240/250, tryckt på B F Rives,
12
Dalí, Salvador, efter honom (?), etsning med pochoir, "Cancer", ur The Twelve signs of the Zodiac (II), ed Léon Lamiel 1974, bär signatur och numrering E240/250, tryckt på B F Rives,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Dalí, Salvador, efter honom (?), etsning med pochoir, "Leo", ur The Twelve signs of the Zodiac (II), ed Léon Lamiel 1974, bär signatur och numrering E240/250, tryckt på B F Rives,
13
Dalí, Salvador, efter honom (?), etsning med pochoir, "Leo", ur The Twelve signs of the Zodiac (II), ed Léon Lamiel 1974, bär signatur och numrering E240/250, tryckt på B F Rives,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Dalí, Salvador, efter honom (?), etsning med pochoir, "Virgo", ur The Twelve signs of the Zodiac (II), ed Léon Lamiel 1974, bär signatur och numrering E240/250, tryckt på B F Rives,
14
Dalí, Salvador, efter honom (?), etsning med pochoir, "Virgo", ur The Twelve signs of the Zodiac (II), ed Léon Lamiel 1974, bär signatur och numrering E240/250, tryckt på B F Rives,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Dalí, Salvador, efter honom (?), etsning med pochoir, "Libra", ur The Twelve signs of the Zodiac (II), ed Léon Lamiel 1974, bär signatur och numrering E240/250, tryckt på B F Rives,
15
Dalí, Salvador, efter honom (?), etsning med pochoir, "Libra", ur The Twelve signs of the Zodiac (II), ed Léon Lamiel 1974, bär signatur och numrering E240/250, tryckt på B F Rives,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Dalí, Salvador, efter honom (?), etsning med pochoir, "Scorpio", ur The Twelve signs of the Zodiac (II), ed Léon Lamiel 1974, bär signatur och numrering E240/250, tryckt på B F Rives,
16
Dalí, Salvador, efter honom (?), etsning med pochoir, "Scorpio", ur The Twelve signs of the Zodiac (II), ed Léon Lamiel 1974, bär signatur och numrering E240/250, tryckt på B F Rives,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Dalí, Salvador, efter honom (?), etsning med pochoir, "Sagittarius", ur The Twelve signs of the Zodiac (II), ed Léon Lamiel 1974, bär signatur och numrering E240/250, tryckt på B F Rives,
17
Dalí, Salvador, efter honom (?), etsning med pochoir, "Sagittarius", ur The Twelve signs of the Zodiac (II), ed Léon Lamiel 1974, bär signatur och numrering E240/250, tryckt på B F Rives,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Dalí, Salvador, efter honom (?), etsning med pochoir, "Capricorn", ur The Twelve signs of the Zodiac (II), ed Léon Lamiel 1974, bär signatur och numrering E240/250, tryckt på B F Rives,
18
Dalí, Salvador, efter honom (?), etsning med pochoir, "Capricorn", ur The Twelve signs of the Zodiac (II), ed Léon Lamiel 1974, bär signatur och numrering E240/250, tryckt på B F Rives,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Dalí, Salvador, efter honom (?), etsning med pochoir, "Aquarius", ur The Twelve signs of the Zodiac (II), ed Léon Lamiel 1974, bär signatur och numrering E240/250, tryckt på B F Rives,
19
Dalí, Salvador, efter honom (?), etsning med pochoir, "Aquarius", ur The Twelve signs of the Zodiac (II), ed Léon Lamiel 1974, bär signatur och numrering E240/250, tryckt på B F Rives,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Dalí, Salvador, efter honom (?), etsning med pochoir, "Pisces", ur The Twelve signs of the Zodiac (II), ed Léon Lamiel 1974, bär signatur och numrering E240/250, tryckt på B F Rives,
20
Dalí, Salvador, efter honom (?), etsning med pochoir, "Pisces", ur The Twelve signs of the Zodiac (II), ed Léon Lamiel 1974, bär signatur och numrering E240/250, tryckt på B F Rives,
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Thorén, Esaias, olja, surrealistisk kustbild, signerad och daterad 1949, 33 x 41 cm, proveniens: inköpt direkt från konstnären av Carl Magnus Berger,  gåva av honom, därefter i arv
24
Thorén, Esaias, olja, surrealistisk kustbild, signerad och daterad 1949, 33 x 41 cm, proveniens: inköpt direkt från konstnären av Carl Magnus Berger, gåva av honom, därefter i arv
Slutpris8 000 SEK
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Avslutad
Dalí, Salvador, etsning med pochoir och guldapplikation, "The Kiss", ur "Song of Songs" (of Solomon) 1971, signerad EA, 40 x 25 cm, pappersstorlek 57 x 38,
26
Dalí, Salvador, etsning med pochoir och guldapplikation, "The Kiss", ur "Song of Songs" (of Solomon) 1971, signerad EA, 40 x 25 cm, pappersstorlek 57 x 38,
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Oppenheimer, Leona, olja, "Minne från bröllopsfesten", signerad och daterad -98, 90 x 116 cm
33
Oppenheimer, Leona, olja, "Minne från bröllopsfesten", signerad och daterad -98, 90 x 116 cm
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Dotremont, Christian, litografi, "De pluie en pluie noire mais de plus en plus orageuse" 1977, signerad och numrerad 30/100, 76 x 56 cm, Dotremont grundade,
35
Dotremont, Christian, litografi, "De pluie en pluie noire mais de plus en plus orageuse" 1977, signerad och numrerad 30/100, 76 x 56 cm, Dotremont grundade,
SlutprisInga bud
Värdering4 200 - 4 400 SEK
Avslutad
Dalí, Salvador, efter honom, färglito (10 färgers), "Sinbad le Marin" (Sindbad Sjöfararen) efter original från 1966, tryckt signatur, pappersstorlek 75 x 54 cm
36
Dalí, Salvador, efter honom, färglito (10 färgers), "Sinbad le Marin" (Sindbad Sjöfararen) efter original från 1966, tryckt signatur, pappersstorlek 75 x 54 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Pyk, Madeleine, färglitografi, "Cirkus Noak", signerad och numrerad 52/100, 56 x 66 cm
37
Pyk, Madeleine, färglitografi, "Cirkus Noak", signerad och numrerad 52/100, 56 x 66 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Ben Salem, Aly, gouache, arabiskt brudpar till häst, signerad, synlig pappersstorlek 23 x 23 cm
45
Ben Salem, Aly, gouache, arabiskt brudpar till häst, signerad, synlig pappersstorlek 23 x 23 cm
Slutpris3 600 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Hougaard, Henning, olja, tranor, signerad, 46 x 66 cm
63
Hougaard, Henning, olja, tranor, signerad, 46 x 66 cm
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Karlsson, Claes Göran, serigrafi, plangeometrisk komposition, sign o numr 19/99, 40 x 30 cm
64
Karlsson, Claes Göran, serigrafi, plangeometrisk komposition, sign o numr 19/99, 40 x 30 cm
Slutpris800 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Palmér, Anders, färglitografi, Stockholmsmotiv, signerad och numrerad 49/99, synlig pappersstorlek 97 x 78 cm
65
Palmér, Anders, färglitografi, Stockholmsmotiv, signerad och numrerad 49/99, synlig pappersstorlek 97 x 78 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Reggioli, Alessandro, akvatint, handkolorerad, komposition med flygplan, signerad och numrerad 63/75, pappersstorlek 39 x 39 cm
66
Reggioli, Alessandro, akvatint, handkolorerad, komposition med flygplan, signerad och numrerad 63/75, pappersstorlek 39 x 39 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Reggioli, Alessandro, akvatint, handkolorerad, komposition med flygplan, signerad och numrerad 61/75,  pappersstorlek 39 x 39 cm
67
Reggioli, Alessandro, akvatint, handkolorerad, komposition med flygplan, signerad och numrerad 61/75, pappersstorlek 39 x 39 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Reggioli, Alessandro, akvatint, handkolorerad, komposition med kompass, signerad och numrerad 62/75, pappersstorlek 39 x 39 cm
68
Reggioli, Alessandro, akvatint, handkolorerad, komposition med kompass, signerad och numrerad 62/75, pappersstorlek 39 x 39 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Norrman, Rolf, olja, landskap med hus, signerad och daterad -56, 23 x 40 cm
69
Norrman, Rolf, olja, landskap med hus, signerad och daterad -56, 23 x 40 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Boström, Eva, färglitografi, Fredskalla, signerad och numrerad 104/250, synlig pappersstorlek 59 x 59 cm
76
Boström, Eva, färglitografi, Fredskalla, signerad och numrerad 104/250, synlig pappersstorlek 59 x 59 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Kåks, Olle, färglitografi, komposition, signerad, numrerad EA och daterad -92, synlig pappersstorlek 72 x 60 cm
77
Kåks, Olle, färglitografi, komposition, signerad, numrerad EA och daterad -92, synlig pappersstorlek 72 x 60 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, olja, 1800-talets mitt, resande vid Italienskt vägaltare, 77 x 64 cm
89
Okänd konstnär, olja, 1800-talets mitt, resande vid Italienskt vägaltare, 77 x 64 cm
SlutprisInga bud
Värdering5 500 - 6 000 SEK
Avslutad
Björck, Oscar, oljemålningar, 1 par, porträtt av knivfabrikör Johan Engström Eskilstuna och hh, signerade och daterad 1898, 75 x 58 cm
90
Björck, Oscar, oljemålningar, 1 par, porträtt av knivfabrikör Johan Engström Eskilstuna och hh, signerade och daterad 1898, 75 x 58 cm
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Erixson, Sven (X:et), olja, Tångupptagning, signerad och daterad 1962, 42  x 61 cm
91
Erixson, Sven (X:et), olja, Tångupptagning, signerad och daterad 1962, 42 x 61 cm
Slutpris3 800 SEK
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Erixson, Sven (X:et), olja, komposition, signerad och daterad -51, 33 x 41 cm
96
Erixson, Sven (X:et), olja, komposition, signerad och daterad -51, 33 x 41 cm
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Lanté, Louis Marie, tillskriven, miniatyrer, 1 par, gouache, köpmannen och sjökaptenen i Drammen Povel Lilløe Lund och hh
97
Lanté, Louis Marie, tillskriven, miniatyrer, 1 par, gouache, köpmannen och sjökaptenen i Drammen Povel Lilløe Lund och hh
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Persson, Sussie, mosaik i träram, dekor av fåglar, yttermått 66 x 26 cm, proveniens: inköpt direkt av konstnärinnan, Persson var syster till designern Sigurd Persson
105
Persson, Sussie, mosaik i träram, dekor av fåglar, yttermått 66 x 26 cm, proveniens: inköpt direkt av konstnärinnan, Persson var syster till designern Sigurd Persson
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Persson, Karin, xylografi, "Crescendo" utan år, signerad och numrerad 87/310, synlig pappersstorlek 24 x 17, Moderna Muséets referensnummer NMG 400/1955, säljes till förmån för Röda Korset
111
Persson, Karin, xylografi, "Crescendo" utan år, signerad och numrerad 87/310, synlig pappersstorlek 24 x 17, Moderna Muséets referensnummer NMG 400/1955, säljes till förmån för Röda Korset
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Persson, Karin, xylografi, "Videgrenar över vatten" 1957, signerad och numrerad 117/310, synlig pappersstorlek 23 x 16,5, Moderna Muséets referensnummer NMG 288/1964,
112
Persson, Karin, xylografi, "Videgrenar över vatten" 1957, signerad och numrerad 117/310, synlig pappersstorlek 23 x 16,5, Moderna Muséets referensnummer NMG 288/1964,
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Hughes, William, olja, stilleben med skogsfågel och frukter, signerad och daterad 1866, 51 x 68 cm
120
Hughes, William, olja, stilleben med skogsfågel och frukter, signerad och daterad 1866, 51 x 68 cm
Slutpris6 000 SEK
Värdering7 000 - 8 000 SEK
Avslutad
Bonnaud Magnussen, Dominique, olja, komposition, signerad, 46 x 38 cm
123
Bonnaud Magnussen, Dominique, olja, komposition, signerad, 46 x 38 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Lundqvist, Fabian, olja, "Spanjorskor", signerad, 38 x 46 cm
130
Lundqvist, Fabian, olja, "Spanjorskor", signerad, 38 x 46 cm
Slutpris1 900 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Friberg, Roj, blandteknik, komposition med personer, signerad, synlig pappersstorlek 10 x 16 cm
132
Friberg, Roj, blandteknik, komposition med personer, signerad, synlig pappersstorlek 10 x 16 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Avslutad
Erixson, Sven (X:et), blandteknik, motiv från Abu Simbel, signerad, synlig pappersstorlek 32 x 24 cm (1964 flyttades Rames IIs kolossalstatyer vid Assuan av svenska Vattenbyggnadsbyrån)
133
Erixson, Sven (X:et), blandteknik, motiv från Abu Simbel, signerad, synlig pappersstorlek 32 x 24 cm (1964 flyttades Rames IIs kolossalstatyer vid Assuan av svenska Vattenbyggnadsbyrån)
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Friedländer, Johnny, färgetsning, "L,oiseau rouge III" 1971, signerad och numrerad 52/99, synlig pappersstorlek 78 x 60 cm
135
Friedländer, Johnny, färgetsning, "L,oiseau rouge III" 1971, signerad och numrerad 52/99, synlig pappersstorlek 78 x 60 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Avslutad
Jirlow, Lennart, färglito, "Un soir au café", signerad och numrerad 298/310, synlig pappersstorlek 49 x 63 cm
136
Jirlow, Lennart, färglito, "Un soir au café", signerad och numrerad 298/310, synlig pappersstorlek 49 x 63 cm
SlutprisInga bud
Värdering3 200 - 3 400 SEK
Avslutad
Årre, Olof Jacobsson, efter honom, kopparstick, Stockholm från Saltsjön 1768 - försättsblad till Fredrik Henrik af Chapmans "Architectura navalis mercatoria", pappersstorlek 48 x 78 cm,
138
Årre, Olof Jacobsson, efter honom, kopparstick, Stockholm från Saltsjön 1768 - försättsblad till Fredrik Henrik af Chapmans "Architectura navalis mercatoria", pappersstorlek 48 x 78 cm,
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Léon, May K, färglito, Julmarknad lilla torg, signerad och numrerad 74/330, synlig pappersstorlek 33 x 38 cm
146
Léon, May K, färglito, Julmarknad lilla torg, signerad och numrerad 74/330, synlig pappersstorlek 33 x 38 cm
Slutpris900 SEK
Värdering600 - 700 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.