Laddar...

Julauktion

Julauktion söndagen den 17 december kl 16


Visning:

15/12 kl 12-19

16/12 kl 12-17

17/12 kl 12-16

Julauktion
Avslutad
Linderholm, Lena A, färglito, komposition med blommor, signerad och numrerad 429/1750, synlig pappersstorlek 58 x 78 cm
150
Linderholm, Lena A, färglito, komposition med blommor, signerad och numrerad 429/1750, synlig pappersstorlek 58 x 78 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 600 - 1 700 SEK
Avslutad
Frisk, Thomas, olja, "Cementfabriken", signerad, 62 x 72 cm
153
Frisk, Thomas, olja, "Cementfabriken", signerad, 62 x 72 cm
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Osten, Carl Henric von, bataljkarta, kopparstucken, "Eigentlicher Abriss Der Reichsstatt Dünckelspill..." (Dinkelsbühl intages), ur "Theatrum Europaeum", Matthäus Merian1652,
155
Osten, Carl Henric von, bataljkarta, kopparstucken, "Eigentlicher Abriss Der Reichsstatt Dünckelspill..." (Dinkelsbühl intages), ur "Theatrum Europaeum", Matthäus Merian1652,
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Martin, Johan Fredrik efter Elias,  etning "Stockholm sedt från Mose-Backe på Södermalm", ur "Svenska Vuer" Stockholm, 1805-12, senare avdrag, synlig pappersstorlek  58 x 83 cm
156
Martin, Johan Fredrik efter Elias, etning "Stockholm sedt från Mose-Backe på Södermalm", ur "Svenska Vuer" Stockholm, 1805-12, senare avdrag, synlig pappersstorlek 58 x 83 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Avslutad
Svanberg, Max Walter, textiltryck med förgyllning på papp, dräktskisser till Molières Misantropen 1970, pappersstorlek 90 x 61 cm, marginalslitage
159
Svanberg, Max Walter, textiltryck med förgyllning på papp, dräktskisser till Molières Misantropen 1970, pappersstorlek 90 x 61 cm, marginalslitage
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Avslutad
Bruun, Christian Julius, litografi, "Prospect af Kjobenhavn seet fra Batteriet Trekroner",  litograferad av H Jessen, ed IW Tegner & Kittendorff 1854, 40 x 67 cm, slitage, beskuren, uppklistrad
161
Bruun, Christian Julius, litografi, "Prospect af Kjobenhavn seet fra Batteriet Trekroner", litograferad av H Jessen, ed IW Tegner & Kittendorff 1854, 40 x 67 cm, slitage, beskuren, uppklistrad
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, olja, munkar i vinkällare, signerad C Damborg, signerad, 49 x 66 cm
169
Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, olja, munkar i vinkällare, signerad C Damborg, signerad, 49 x 66 cm
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, olja, vilande lejon, signerad NS, 53 x 79 cm
170
Okänd konstnär, sekelskiftet 1900, olja, vilande lejon, signerad NS, 53 x 79 cm
Slutpris2 800 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Isaksson, Lennart, akvarell, kustmotiv, signerad och daterad -92, synlig pappersstorlek 33 x 43 cm
171
Isaksson, Lennart, akvarell, kustmotiv, signerad och daterad -92, synlig pappersstorlek 33 x 43 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Barnekow, Elisabeth, olja, komposition med gullregn, signerad, 56 x 66 cm
172
Barnekow, Elisabeth, olja, komposition med gullregn, signerad, 56 x 66 cm
SlutprisInga bud
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Olson, Axel, litografi, "Kritklipporna", signerad och numrerad 5/150, synlig pappersstorlek 26 x 40 cm
173
Olson, Axel, litografi, "Kritklipporna", signerad och numrerad 5/150, synlig pappersstorlek 26 x 40 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Frisk, Thomas, olja, "Stolpen", signerad och daterad -77, 40 x 37 cm
175
Frisk, Thomas, olja, "Stolpen", signerad och daterad -77, 40 x 37 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Thoren, Esaias, färglitografi, "Improvisation", signerad, daterad -70 och numrerad 82/100, synlig pappersstorlek 42 x 32 cm
176
Thoren, Esaias, färglitografi, "Improvisation", signerad, daterad -70 och numrerad 82/100, synlig pappersstorlek 42 x 32 cm
Slutpris450 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Olson, Erik, färglitografi, "Frusen melodi", signerad, daterad 1976 och numrerad 106/260, synlig pappersstorlek 62 x 72 cm
178
Olson, Erik, färglitografi, "Frusen melodi", signerad, daterad 1976 och numrerad 106/260, synlig pappersstorlek 62 x 72 cm
Slutpris500 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Karta, kopparstucken och handkolorerad, Waldeck, ed Homanns efterträdare Nürnberg 1733, synlig pappersstorlek 56 x 48 cm
182
Karta, kopparstucken och handkolorerad, Waldeck, ed Homanns efterträdare Nürnberg 1733, synlig pappersstorlek 56 x 48 cm
Slutpris800 SEK
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Stone, Fred, färglito, hästkapplöpning "The Rivals, Affirmed & Alydar", signerad och numrerad 134/500, synlig pappersstorlek 58 x 50 cm
188
Stone, Fred, färglito, hästkapplöpning "The Rivals, Affirmed & Alydar", signerad och numrerad 134/500, synlig pappersstorlek 58 x 50 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Frisk, Thomas, olja, "Venezia I", signerad och daterad 2014, 38 x 46 cm, proveniens: vinst i Hallands Konstförenings medlemslotteri
195
Frisk, Thomas, olja, "Venezia I", signerad och daterad 2014, 38 x 46 cm, proveniens: vinst i Hallands Konstförenings medlemslotteri
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Avslutad
Nilson, Severin, olja, interiör från halländsk stuga, signerad, a tergo intygad av konstnärens son, 39 x 32 cm, renoverad
196
Nilson, Severin, olja, interiör från halländsk stuga, signerad, a tergo intygad av konstnärens son, 39 x 32 cm, renoverad
Slutpris2 000 SEK
Värdering2 200 - 2 400 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, olja, "Gröna villan på Djurgården", otydligt signerad,  29 x 36 cm
198
Okänd konstnär, olja, "Gröna villan på Djurgården", otydligt signerad, 29 x 36 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, 1800-talets mitt, olja, landskap med berg och fors, otydligt signerad och daterad 1857?, 16 x 21 cm
199
Okänd konstnär, 1800-talets mitt, olja, landskap med berg och fors, otydligt signerad och daterad 1857?, 16 x 21 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Muus, Jane, träsnitt, "Laila" 1954, signerat, synlig pappersstorlek 32 x 22 cm
207
Muus, Jane, träsnitt, "Laila" 1954, signerat, synlig pappersstorlek 32 x 22 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Picasso, Pablo Ruíz, efter honom, färglito, "Colombe", signerad och daterad 1962 i stenen, tryckt på vélin d'Arches, blindstämpel SPADEM Paris, 55 x 75 cm, litt: OPP.62:57
210
Picasso, Pablo Ruíz, efter honom, färglito, "Colombe", signerad och daterad 1962 i stenen, tryckt på vélin d'Arches, blindstämpel SPADEM Paris, 55 x 75 cm, litt: OPP.62:57
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Van Der Linde, Jan, olja, Amsterdammotiv från Singelkanalen med De Krijtberg i fonden, signerad, 50 x 40 cm
211
Van Der Linde, Jan, olja, Amsterdammotiv från Singelkanalen med De Krijtberg i fonden, signerad, 50 x 40 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, olja, segelskutor, otydligt signerad A. v. S (?), 14 x 23 cm
223
Okänd konstnär, olja, segelskutor, otydligt signerad A. v. S (?), 14 x 23 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, sekelskiftet 1900. olja, skeppsporträtt, Wilson Lines M/S Montebello, 46 x 68 cm
229
Okänd konstnär, sekelskiftet 1900. olja, skeppsporträtt, Wilson Lines M/S Montebello, 46 x 68 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Avslutad
Strüwer, Ardy, färglito, figurkomposition, signerad och numrerad 60/125, syling pappersstorlek 74,5 x 54,5 cm
230
Strüwer, Ardy, färglito, figurkomposition, signerad och numrerad 60/125, syling pappersstorlek 74,5 x 54,5 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Lundberg, John G, pastell, surrealistisk komposition, signerad och daterad 54, synlig bildyta 63 x 48,5 cm
231
Lundberg, John G, pastell, surrealistisk komposition, signerad och daterad 54, synlig bildyta 63 x 48,5 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, olja, Don Quixote (?), signerad Sant Lanyon (?), 77 x 51 cm
245
Okänd konstnär, olja, Don Quixote (?), signerad Sant Lanyon (?), 77 x 51 cm
Slutpris1 600 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Avslutad
Okänd engelsk (?) konstnär, olja, sekelskiftet 1900, damporträtt, otydligt signerad, 61 x 51 cm
246
Okänd engelsk (?) konstnär, olja, sekelskiftet 1900, damporträtt, otydligt signerad, 61 x 51 cm
Slutpris2 800 SEK
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Avslutad
Barnekow, Elisabeth, olja på pannå, självporträtt, sannolikt tillkommet under konstnärens vistelse i Frankrike 1895-1900, 30 x 22 cm, proveniens: i arv inom familjen
251
Barnekow, Elisabeth, olja på pannå, självporträtt, sannolikt tillkommet under konstnärens vistelse i Frankrike 1895-1900, 30 x 22 cm, proveniens: i arv inom familjen
SlutprisInga bud
Värdering7 000 - 8 000 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, olja, stilleben, otydligt signerad, 65 x 52 cm
255
Okänd konstnär, olja, stilleben, otydligt signerad, 65 x 52 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Ram, förgyllt trä och stuck, sekelskiftet 1900, innermått 75 x 102 cm
258
Ram, förgyllt trä och stuck, sekelskiftet 1900, innermått 75 x 102 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 300 - 1 400 SEK
Avslutad
Jönsson, Måns (Magnus), olja, Blekingegård, 22 x 27 cm, Jönsson var målare och filosof och höll ett mot Konstakademien kritiskt tal, Jönsson är Olle Montanus i August Strindbergs Röda Rummet, reva
259
Jönsson, Måns (Magnus), olja, Blekingegård, 22 x 27 cm, Jönsson var målare och filosof och höll ett mot Konstakademien kritiskt tal, Jönsson är Olle Montanus i August Strindbergs Röda Rummet, reva
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Gauguin, Paul efter honom, heliogravyr (?), "Tahihi, Femmes Maorois", bildyta 41 x 53 cm
264
Gauguin, Paul efter honom, heliogravyr (?), "Tahihi, Femmes Maorois", bildyta 41 x 53 cm
SlutprisInga bud
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Guardi, Francesco, efter honom, olja, 1800-tal, motiv från Venedig med Ponte dei Mendicanti, 36 x 25,5 cm
266
Guardi, Francesco, efter honom, olja, 1800-tal, motiv från Venedig med Ponte dei Mendicanti, 36 x 25,5 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Avslutad
Okänd fransk konstnär, olja, kvinnoporträtt, otydligt signerad och daterad 1921, 65 50 cm
268
Okänd fransk konstnär, olja, kvinnoporträtt, otydligt signerad och daterad 1921, 65 50 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Roka, Charles, olja, pojke med hund, signerad, 81 x 66 cm
281
Roka, Charles, olja, pojke med hund, signerad, 81 x 66 cm
Slutpris1 800 SEK
Värdering1 900 - 2 000 SEK
Avslutad
Mörner, Stellan, färglitografi, "Hängmattan", ur 70-årsmappen, signerad och numrerad 220/310, synlig pappersstorlek 39 x 50 cm
282
Mörner, Stellan, färglitografi, "Hängmattan", ur 70-årsmappen, signerad och numrerad 220/310, synlig pappersstorlek 39 x 50 cm
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Friberg, Roy, litografi, "Det underjordiska", signerad, daterad -85 och numrerad 45/225, synlig pappersstorlek 44 x 60 cm
283
Friberg, Roy, litografi, "Det underjordiska", signerad, daterad -85 och numrerad 45/225, synlig pappersstorlek 44 x 60 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Dahl, Peter. färglitografi, "Fredmans epistel N:o 5", signerad, synlig pappersstorlek 28 x 41 cm
286
Dahl, Peter. färglitografi, "Fredmans epistel N:o 5", signerad, synlig pappersstorlek 28 x 41 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Sandström Dahl, Theresia Lisen, sekelskiftet 1900, olja, landskap med fors, 36 x 48 cm
294
Sandström Dahl, Theresia Lisen, sekelskiftet 1900, olja, landskap med fors, 36 x 48 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Le Pautre, Jean efter Dahlbergh, Eric, kopparstick, "Palatium Ordinis Equestris" (Riddarhuset) cirka 1670-74 (Vennberg), 24 x 38 cm, möjligen 1800-talsavdrag
301
Le Pautre, Jean efter Dahlbergh, Eric, kopparstick, "Palatium Ordinis Equestris" (Riddarhuset) cirka 1670-74 (Vennberg), 24 x 38 cm, möjligen 1800-talsavdrag
Slutpris1 000 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Knight, Charles, efter Caracci, Annibale, roulettegravyr (?), mytologisk scen, pappersstorlek ed Random, Stainbank & Sayer, London 1800, 39 x 53 cm
302
Knight, Charles, efter Caracci, Annibale, roulettegravyr (?), mytologisk scen, pappersstorlek ed Random, Stainbank & Sayer, London 1800, 39 x 53 cm
Slutpris700 SEK
Värdering600 - 700 SEK
Avslutad
Gonzalez, Pilar, akryl, Alfonsia..., signerad, 40 x 27 cm
304
Gonzalez, Pilar, akryl, Alfonsia..., signerad, 40 x 27 cm
Slutpris350 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, 1800-tal, gouache, landskap med tvättande kvinna, synlig pappersstorlek 21 x 27 cm
316
Okänd konstnär, 1800-tal, gouache, landskap med tvättande kvinna, synlig pappersstorlek 21 x 27 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Stort parti grafik: litografier, posters mm
317
Stort parti grafik: litografier, posters mm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Örn, Bo, olja, komposition, signerad och daterad 2009, 61x 46 cm
319
Örn, Bo, olja, komposition, signerad och daterad 2009, 61x 46 cm
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Örn, Bo, olja, komposition, signerad och daterad 2009, 46 x 61 cm
321
Örn, Bo, olja, komposition, signerad och daterad 2009, 46 x 61 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.