Laddar...

Julauktion

Julauktion söndagen den 17 december kl 16


Visning:

15/12 kl 12-19

16/12 kl 12-17

17/12 kl 12-16

Julauktion
Avslutad
Kragh Pedersen, Hjalmar, olja, Venedig, signerad, 37 x 28 cm
815
Kragh Pedersen, Hjalmar, olja, Venedig, signerad, 37 x 28 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Svanberg, Max Walter, färgoffset, "Porträtt av en stjärna III", ed ed Permild & Rosengreen, Köpenhamn, signerad och numrerad 17/100, synlig pappersstorlek, 60 x 46 cm
817
Svanberg, Max Walter, färgoffset, "Porträtt av en stjärna III", ed ed Permild & Rosengreen, Köpenhamn, signerad och numrerad 17/100, synlig pappersstorlek, 60 x 46 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Högfeldt, Robert, blandteknik, troll och bankettsoffa, signerad, synlig pappersstorlek 21 x 26 cm
819
Högfeldt, Robert, blandteknik, troll och bankettsoffa, signerad, synlig pappersstorlek 21 x 26 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Dahlbergh, Eric, kopparstick, handkolorerat "...Urbis Haffniae Daniae Regnum", (Staden Köpenhamn i Danmark) 1659, ur Samuel von Pufendorffs "De rebus a Carolo Gustavo..." 1696,
821
Dahlbergh, Eric, kopparstick, handkolorerat "...Urbis Haffniae Daniae Regnum", (Staden Köpenhamn i Danmark) 1659, ur Samuel von Pufendorffs "De rebus a Carolo Gustavo..." 1696,
Slutpris1 400 SEK
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Gudmundsen-Holmgren, Johan, efter, gicléetryck, Läsande flicka, synlig storlek 69 x 43 cm, i förgylld ram
830
Gudmundsen-Holmgren, Johan, efter, gicléetryck, Läsande flicka, synlig storlek 69 x 43 cm, i förgylld ram
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Aschenbrenner, Lennart, färgetsning, komposition med fluga, signerad, daterad -97 och numrerad 2/30, synlig pappersstorlek 53 x 40 cm
834
Aschenbrenner, Lennart, färgetsning, komposition med fluga, signerad, daterad -97 och numrerad 2/30, synlig pappersstorlek 53 x 40 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Ljunggren, Dick, gouache, komposition med franskt Nieuportplan, signerad, 33 x 41 cm
840
Ljunggren, Dick, gouache, komposition med franskt Nieuportplan, signerad, 33 x 41 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, 1900-talets 1 hälft, olja, gatuvy med kyrka, otydligt signerad, 48 x 37 cm
841
Okänd konstnär, 1900-talets 1 hälft, olja, gatuvy med kyrka, otydligt signerad, 48 x 37 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Andreassen, Torben, olja, komposition, signerad, 97 x 130 cm
842
Andreassen, Torben, olja, komposition, signerad, 97 x 130 cm
Slutpris700 SEK
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Mantel, Helmut, akryl, Skymningslandskap, signerad, 88 x 100 cm
843
Mantel, Helmut, akryl, Skymningslandskap, signerad, 88 x 100 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Avslutad
Dali, Salvador, litografi efter färgetsning, "La Chouette Bleue", éd J Schneider 1983 för Galerie Orangerie-Reinz, Köln, numrerad 50/350, synlig pappersstorlek 53 x 49 cm,
844
Dali, Salvador, litografi efter färgetsning, "La Chouette Bleue", éd J Schneider 1983 för Galerie Orangerie-Reinz, Köln, numrerad 50/350, synlig pappersstorlek 53 x 49 cm,
SlutprisInga bud
Värdering1 500 - 1 600 SEK
Avslutad
Weissbuch, Claude, färglito, "Hommage à Leonardo Da Vinci", signerad och numrerad 104/160, synlig pappersstorlek 59 x 77 cm
858
Weissbuch, Claude, färglito, "Hommage à Leonardo Da Vinci", signerad och numrerad 104/160, synlig pappersstorlek 59 x 77 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Lundberg, Harald, olja, fiskarfamilj, signerad och daterad -36, 62 x 51 cm
860
Lundberg, Harald, olja, fiskarfamilj, signerad och daterad -36, 62 x 51 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd balinesisk konstnär, 1900-talets mitt eller 2 hälft, gouache, bönder i landskap, signerad Iwy Sugita (?), synlig pappersstorlek 9 x 15 cm
861
Okänd balinesisk konstnär, 1900-talets mitt eller 2 hälft, gouache, bönder i landskap, signerad Iwy Sugita (?), synlig pappersstorlek 9 x 15 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 200 SEK
Avslutad
Wiiralt, Eduard, efter honom, mapp med 20 offsetreproduktioner
863
Wiiralt, Eduard, efter honom, mapp med 20 offsetreproduktioner
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, 1800-talets mitt eller 2 hälft, olja, båt på strand, a tergo betecknad "Lund", 22 x 33 cm
864
Okänd konstnär, 1800-talets mitt eller 2 hälft, olja, båt på strand, a tergo betecknad "Lund", 22 x 33 cm
SlutprisInga bud
Värdering1 100 - 1 200 SEK
Avslutad
Rodian, Flemming, färglito, "Billedbrev", signerad och numrerad 70/90, pappersstorlek 65 x 48 cm
865
Rodian, Flemming, färglito, "Billedbrev", signerad och numrerad 70/90, pappersstorlek 65 x 48 cm
Slutpris200 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd dansk konstnär, 1800-talets mitt, blyerts, segelbåt utanför Möns Klint, synlig pappersstorlek 16 x 19 cm
866
Okänd dansk konstnär, 1800-talets mitt, blyerts, segelbåt utanför Möns Klint, synlig pappersstorlek 16 x 19 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Olson, Erik, pastell, "Pastoral", signerad och daterad juli 1934, synlig pappersstorlek 25 x 31 cm (totalt 30 x 34 cm), medföljer kvitto
872
Olson, Erik, pastell, "Pastoral", signerad och daterad juli 1934, synlig pappersstorlek 25 x 31 cm (totalt 30 x 34 cm), medföljer kvitto
SlutprisInga bud
Värdering1 700 - 1 800 SEK
Avslutad
Arosenius, Erik, blandteknik, "Brustna Illusioner" - surrealistisk komposition, signerad och daterad (19)37, synlig storlek 42 x 35 cm
873
Arosenius, Erik, blandteknik, "Brustna Illusioner" - surrealistisk komposition, signerad och daterad (19)37, synlig storlek 42 x 35 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Gornova, Edite, blandteknik med collage, kvinnoporträtt, a tergo signerad, 61 x 50 cm
875
Gornova, Edite, blandteknik med collage, kvinnoporträtt, a tergo signerad, 61 x 50 cm
SlutprisInga bud
Värdering700 - 800 SEK
Avslutad
Detthow, Erik, olja, "Landskap från Cologne, Gers, Sydfrankrike, signerad, 17 x 24 cm
876
Detthow, Erik, olja, "Landskap från Cologne, Gers, Sydfrankrike, signerad, 17 x 24 cm
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Picart, Bernard, kopparstick 2 st, Alpheus och Arethusa respektive Oeneus straff, ur "Le Temple Des Muses", ed Zacharie Chatelain, Amsterdam 1733, synlig pappersstorlek 39 x 28 cm
877
Picart, Bernard, kopparstick 2 st, Alpheus och Arethusa respektive Oeneus straff, ur "Le Temple Des Muses", ed Zacharie Chatelain, Amsterdam 1733, synlig pappersstorlek 39 x 28 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Kragh-Johansen, Bamse, färglito, konkret komposition, signerad, daterad -68 och numrerad 192/2000, synlig pappersstorlek 52 x 51 cm, marginalfläck
879
Kragh-Johansen, Bamse, färglito, konkret komposition, signerad, daterad -68 och numrerad 192/2000, synlig pappersstorlek 52 x 51 cm, marginalfläck
Slutpris300 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Mellencamp, John Cougar, poster, offset, signerad och numrerad 200/750, synlig pappersstorlek 62 x 72 cm
883
Mellencamp, John Cougar, poster, offset, signerad och numrerad 200/750, synlig pappersstorlek 62 x 72 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Grundén, Lena, färgetsning, Tupp, signerad och numrerad 69/225, synlig pappersstorlek 36 x 27 cm
885
Grundén, Lena, färgetsning, Tupp, signerad och numrerad 69/225, synlig pappersstorlek 36 x 27 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Stabell, Allan, färglito, komposition, signerad, daterad 1990 och numrerad 167/300, synlig pappersstorlek 73 x 52 cm
888
Stabell, Allan, färglito, komposition, signerad, daterad 1990 och numrerad 167/300, synlig pappersstorlek 73 x 52 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Votteler, Jutta, färgetsning, musikant, signerad, daterad 1998 och numrerad 120/150, synlig pappersstorlek 16 x 19 cm
889
Votteler, Jutta, färgetsning, musikant, signerad, daterad 1998 och numrerad 120/150, synlig pappersstorlek 16 x 19 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Pihl, Jonas, färgserigrafi, komposition, signerad, numrerad 19/250 och daterad 2011, pappersstorlek 51 x 38 cm
892
Pihl, Jonas, färgserigrafi, komposition, signerad, numrerad 19/250 och daterad 2011, pappersstorlek 51 x 38 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Toyokuni, Kôchôrô III, (Kunisada I),  träsnitt, kvinnliga musiker, sign Toyokuni ga i Toshidama-kartusch, 37 x 25 cm, smärre pappersskador
893
Toyokuni, Kôchôrô III, (Kunisada I), träsnitt, kvinnliga musiker, sign Toyokuni ga i Toshidama-kartusch, 37 x 25 cm, smärre pappersskador
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Andreassen, Torben, olja, klipparti, Bornholm, signerad och daterad 1974, 40 x 50 cm
904
Andreassen, Torben, olja, klipparti, Bornholm, signerad och daterad 1974, 40 x 50 cm
Slutpris600 SEK
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Lund, Carl Ove Julian, olja, kustparti norr om Kronborg, signerad, 35 x 51 cm
905
Lund, Carl Ove Julian, olja, kustparti norr om Kronborg, signerad, 35 x 51 cm
Slutpris300 SEK
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Kloss, Frederik Theodor, tillskriven, blyerts, linjeskepp till havs, pappersstorlek 12 x 11 cm, a tergo förklarande text
906
Kloss, Frederik Theodor, tillskriven, blyerts, linjeskepp till havs, pappersstorlek 12 x 11 cm, a tergo förklarande text
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd dansk guldåldermålare, blyerts, italiensk (mytologisk?) scen, daterad 30 August 1860, synlig pappersstorlek 18 x 22 cm, a tergo med otydlig text signerad ... Brockdorff
907
Okänd dansk guldåldermålare, blyerts, italiensk (mytologisk?) scen, daterad 30 August 1860, synlig pappersstorlek 18 x 22 cm, a tergo med otydlig text signerad ... Brockdorff
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Oppenheimer, Leona, olja, "Styvmorsvioler", signerad och daterad -97, 22 x 16 cm
918
Oppenheimer, Leona, olja, "Styvmorsvioler", signerad och daterad -97, 22 x 16 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Palmu, Jouni, olja, "Kuja" ("Gränd"), signerad, 35 x 27 cm
924
Palmu, Jouni, olja, "Kuja" ("Gränd"), signerad, 35 x 27 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Olson, Axel, färglito, komposition med kvinna och mussla, signerad och numrerad 172/260, synlig pappersstorlek 41 x 56 cm
932
Olson, Axel, färglito, komposition med kvinna och mussla, signerad och numrerad 172/260, synlig pappersstorlek 41 x 56 cm
SlutprisInga bud
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Okänd kinesisk konstnär, 1900-talets början, tusch och akvarell, blommande buske oidentifierade sigill, synlig pappersstorlek 73 x 33 cm, fläckar
940
Okänd kinesisk konstnär, 1900-talets början, tusch och akvarell, blommande buske oidentifierade sigill, synlig pappersstorlek 73 x 33 cm, fläckar
Slutpris400 SEK
Värdering500 - 600 SEK
Avslutad
Kuniyoshi, Utagawa, träsnitt, diptyk, ur Shinji Andon, synlig pappersstorlek 19 x 25 cm
941
Kuniyoshi, Utagawa, träsnitt, diptyk, ur Shinji Andon, synlig pappersstorlek 19 x 25 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Toyokuni, Kôchôrô III, (Kunisada I),  träsnitt, skådespelare, sign Toyokuni ga i Toshidama-kartusch, 24 x 18 cm
942
Toyokuni, Kôchôrô III, (Kunisada I), träsnitt, skådespelare, sign Toyokuni ga i Toshidama-kartusch, 24 x 18 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd konstnär, 1800-talets 1 hälft, tusch och sepialavering, stångande renar, otydligt signerad samt daterad 1841, pappersstorlek 17 x 23 cm
947
Okänd konstnär, 1800-talets 1 hälft, tusch och sepialavering, stångande renar, otydligt signerad samt daterad 1841, pappersstorlek 17 x 23 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Lindgren, Emil, olja, musselplockerska Bretagne, signerad och daterad 1923, 68 x 90 cm
956
Lindgren, Emil, olja, musselplockerska Bretagne, signerad och daterad 1923, 68 x 90 cm
SlutprisInga bud
Värdering900 - 1 000 SEK
Avslutad
Toyokuni, Utagawa I, träsnitt, porträtt av Sawamura Sojuro IV studerande ett Kanamura-Za teaterprogram, signerad Toyokuni Ga, synlig pappersstorlek 37 x 25 cm
958
Toyokuni, Utagawa I, träsnitt, porträtt av Sawamura Sojuro IV studerande ett Kanamura-Za teaterprogram, signerad Toyokuni Ga, synlig pappersstorlek 37 x 25 cm
SlutprisInga bud
Värdering400 - 500 SEK
Avslutad
Törner, Inge, olja, räv i landskap, signerad, 33 x 61 cm
960
Törner, Inge, olja, räv i landskap, signerad, 33 x 61 cm
SlutprisInga bud
Värdering200 - 300 SEK
Avslutad
Okänd fotograf, C-Print, växthus, 60 x 90 cm, a tergo spår av etikett
966
Okänd fotograf, C-Print, växthus, 60 x 90 cm, a tergo spår av etikett
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Okänd fotograf, C-Print, motorväg, 60 x 90 cm, a tergo spår av etikett
969
Okänd fotograf, C-Print, motorväg, 60 x 90 cm, a tergo spår av etikett
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Haugen Sørensen, Arne, litografi, vandringsman, signerad, daterad 03 och numrerad 528/850, pappersstorlek 65 x 50 cm
970
Haugen Sørensen, Arne, litografi, vandringsman, signerad, daterad 03 och numrerad 528/850, pappersstorlek 65 x 50 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
Avslutad
Stilling, Herman, färglitografi, Solkvinna jagar troll på flykt, signerad och numrerad 117/900, synlig pappersstorlek 38 x 45  cm
971
Stilling, Herman, färglitografi, Solkvinna jagar troll på flykt, signerad och numrerad 117/900, synlig pappersstorlek 38 x 45 cm
SlutprisInga bud
Värdering300 - 400 SEK
KONTAKT

Nässjögatan 6, 302 48 Halmstad

Tel. 035-15 69 00

info@hallandsauktionsverk.se

Öppettider 14-17 varje helgfri vardag

FÖLJ OSS

© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.